STP Timișoara Forum: Linia 21 - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (7 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Linia 21 Evaluare topic: ***** 1 Voturi

#21 Useril este offline   A13 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 130
  • Inregistrat: 25 aprilie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 15 octombrie 2009 - 21:17

Vezi postareaVisor, la 15 Oct 2009, 20:38, a spus:

RATT nu mai ofera aceste servicii, pentru ca odata cu incetarea vacantei de vara si suplimentarea autobuzelor pe cateva linii, liniile Modatim sunt deservite de Autotim.
Deci RATT nu mai are linii conventie.


Acum am vazut acest topic: Linii conventie. Cata ignoranta din partea RATT-ului fata de liniile permanente. :nervos:

Vezi postareacseh_17, la 15 Oct 2009, 19:39, a spus:

Deci paote nu este in plus, dar banuiesc ca esti constient ca exista linii de 10x mai importante decat acestea 2. Si din moment ce pe 21 sau 28 ar circula Mercedes ,acela ar fi inlocuit de un Ikarus pe linia de unde lipseste. Zi-mi tu o linie unde se poate face aceasta schimbare?


Din moment ce topicul mai sus mentionat a fost deschis tocmai de dl. @cseh_17 nu inteleg rostul intrebarii sale. :unsure: :uimit:. Totusi incerc un raspuns (probabil surprinzator pt unii, se stiu ei care :D ): Din cele care au revenit pe liniile permanente, dupa incetarea contractului cu Modatim. Presupun ca tot de acolo au gasit un Mercedes pentru linia 13.

P.S. De obicei nu folosesc pictogramele deoarece le consider destul de infantile, dar acum chiar m-am enervat si am compus un mesaj in care am abuzat din plin de ele. :D
0

#22 Useril este offline   Gygyman6 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3082
  • Inregistrat: 07 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 16 octombrie 2009 - 12:09

Mercedes in weekend am vazut cred ca intr-o sambata, dar asta se intampla pe la sfarsitul vacantei, oricum in weekend autobuzul opresete putin, spre exeplu cand merge spre Plopi la uzina nu mai opreste si merge nonstop pana ajunge in Plopi, la fel la intoarcere, desigur eu nu vin de la parcul uzinei pe jos asa ca autobuzul opreste si acolo cand e cineva, plus ca e destul de folositor batranilor de pe Tigrului, care merg la profi o statie.
0

#23 Useril este offline   A13 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 130
  • Inregistrat: 25 aprilie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 16 octombrie 2009 - 14:25

Faza cu opritul este si in timpul saptamanii. Daca nu exista nimeni in statiile intermediare pana in Plopi (mai exista una in afara de cea mentionata de @Gygyman6 la satul de copii Rudolf Walter), sau daca nu ii cere nimeni (din interiorul autobuzului) soferului sa opreasca acesta isi continua nestingherit drumul.
In Plopi opreste in toate statiile cu o singura exceptie prima, cea de la intersectia strazilor Canalul Bega cu Albastrelelor (peste drum de pasarele pietonala care leaga cartierul Plopi de Crisan).
Sa va explic ce se intampla acolo, in special dimineata pe cursele de 07:05 respectiv 07:30, adica cele mai aglomerate pentru care am solicitat varfuri si deocamdata s-a aprobat doar pe 07:05. Asteptam si pt 07:30. Poate se sesizeaza cineva.
Revenind la problema primei statii. Unii soferi, nu toti ce e drept, ar prefera sa-si doneze rinichii si ficatul decat sa lase calatorii "sa faca roata", cum spun ei traseului pe care il efectueaza autobuzul prin cartierul Plopi. Stupid domnule sofer, am abonament si ma plimb cat vreau si pe unde vreau eu cu autobuzul 21, deoarece aceasta "roata" nu este considerata bucla de intoarcere fara drept de calatorie cum sunt spre exemplu cele de pe linia 4 la Torontalului sau linia 5 la Calea Bogdanesti, ci sunt asemanatoare cu buclele de intoarcere ale liniei 1, respectiv 2-5 pe la Padurea Verde, adica sunt bucle prevazute cu statii.
0

#24 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 16 octombrie 2009 - 15:28

Vezi postareaA13, la 15 Oct 2009, 22:17, a spus:

Acum am vazut acest topic: Linii conventie. Cata ignoranta din partea RATT-ului fata de liniile permanente. :nervos:


Din moment ce topicul mai sus mentionat a fost deschis tocmai de dl. @cseh_17 nu inteleg rostul intrebarii sale. :P :uimit:. Totusi incerc un raspuns (probabil surprinzator pt unii, se stiu ei care :D ): Din cele care au revenit pe liniile permanente, dupa incetarea contractului cu Modatim. Presupun ca tot de acolo au gasit un Mercedes pentru linia 13.

P.S. De obicei nu folosesc pictogramele deoarece le consider destul de infantile, dar acum chiar m-am enervat si am compus un mesaj in care am abuzat din plin de ele. :D



Deci acesti soferi aveau toata ziua 2 ture si atat... si lucrau prin rotatie. Deci tu cred ca nu te gandesti la faptul ca nu toti soferii sunt la lucru in fiecare zi. Deci de exemplu daca ar baga un Mercedes asta ar insemna ca un Ikarus sa ramana pe alta linie (soferii nu se schimba de pe un autobuz pe altul, asa aiurea). Si daca va mai amintiti s-a discutat despre aspectul centrului orasului, si de Ikarusuri... 42 , face parte din aceasta categorie. Si voi la faptul ca acele autobuze pot fi mai usor vandalizate v-ati gandit? Un alt factor. Multe Ikarusuri nu mai rezista la un grafic asemanator celui de pe 42 ,43 ... Pe 40 si 33 nu se mai baga Ikarusuri... Pe restul majoritatea sunt Ikarusuri (desigur fara exprese). Unde , repet Unde sa mai bage Ikarusuri...?
Altceva sa nu crezi ca pe 21 si 28 nu se validaza atatea bilete/carduri ...
0

#25 Useril este offline   A13 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 130
  • Inregistrat: 25 aprilie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 16 octombrie 2009 - 18:00

Vezi postareacseh_17, la 16 Oct 2009, 16:28, a spus:

Deci acesti soferi aveau toata ziua 2 ture si atat... si lucrau prin rotatie. Deci tu cred ca nu te gandesti la faptul ca nu toti soferii sunt la lucru in fiecare zi. Deci de exemplu daca ar baga un Mercedes asta ar insemna ca un Ikarus sa ramana pe alta linie (soferii nu se schimba de pe un autobuz pe altul, asa aiurea)...


Ai mai spus odata ca pentru atribuirea unui Mercedes pe liniile 21/28, ar trebui ca un Ikarus sa fie trimis in locul sau pe alta linie si deja ti-am oferit un raspuns in acest sens (citeste posturile anterioare!). Daca doresti te poti repeta la infinit cu aceasta afirmatie. Si eu ma voi repeta la infinit cu acelasi raspuns.

Vezi postareacseh_17, la 16 Oct 2009, 16:28, a spus:

Si voi la faptul ca acele autobuze pot fi mai usor vandalizate v-ati gandit? Un alt factor. Multe Ikarusuri nu mai rezista la un grafic asemanator celui de pe 42 ,43 ... Pe 40 si 33 nu se mai baga Ikarusuri... Pe restul majoritatea sunt Ikarusuri (desigur fara exprese).


Stiu sigur ca in acele cartiere NU sunt mai multi vandali decat in restul orasului, mai mult stiu la fel de sigur ca, numarul vandalilor din restul orasului ESTE mai mare decat numarul vandalilor din cele doua cartiere la un loc. (Raspuns totalmente adevarat, dar totalmente inutil ca si intrebarea care a generat acest raspuns).

Vezi postareacseh_17, la 16 Oct 2009, 16:28, a spus:

Unde , repet Unde sa mai bage Ikarusuri...?



"Ai mai spus odata ca pentru atribuirea unui Mercedes pe liniile 21/28, ar trebui ca un Ikarus sa fie trimis in locul sau pe alta linie si deja ti-am oferit un raspuns in acest sens (citeste posturile anterioare!). Daca doresti te poti repeta la infinit cu aceasta afirmatie. Si eu ma voi repeta la infinit cu acelasi raspuns. "

Vezi postareacseh_17, la 16 Oct 2009, 16:28, a spus:

Altceva sa nu crezi ca pe 21 si 28 nu se validaza atatea bilete/carduri ...


Eu nu am inteles nimic din aceasta afirmatie. Am citit-o de 'n' ori si nu inteleg unde vrei sa duci discutia. Poate a inteles altcineva! Astept raspunsurile celor care au inteles afirmatia legata de bilete si carduri pe PM (cred ca asa ii spune mesageriei personale).
0

#26 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 16 octombrie 2009 - 18:17

Cred ca cseh dorea sa spuna ca numarul de calatori care nu valideaza este mai mare pe aceste linii periferice.
0

#27 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 16 octombrie 2009 - 18:47

Exact! imi cer scuze pentru exprimarea gresita. tot o dai pe ocolite! Spune-mi concret ce linie este gata sa primeasca Ikarusuri:

32 (circula 2 Ikarusuri zilnic, autobuze speciala pentru linii scurte, care nu pot duce aglomeratia de pe alte lini, intr-un flux marit)
33,40 (nu circula Ikarusuri de ceva timp)
42 (Este deservit 70% de Iakrus)
43 (5 zile din 7 este deservit de Iakrus-urile articulate)
44 (care are un singur Ikarus de ceva timp (intradevar mai de mult avea si Mercedes))
46 (deservit in totalitate de Ikarus)
Expresurile (care nu-si permit sa circule Ikarus mai putin Expres 5)
13 (care are un singur Mercedes)
0

#28 Useril este offline   Viktor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 4686
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara
  • Interese:Filme, poze, distractie, calatorii etc.Imi plac foarte mult tramvaiele Wegmann GT4.

Postat 16 octombrie 2009 - 18:50

Vezi postareacseh_17, la 16 Oct 2009, 19:47, a spus:

32 (circula 2 Ikarusuri zilnic, autobuze speciala pentru linii scurte, care nu pot duce aglomeratia de pe alte lini, intr-un flux marit)


Nu e o regula. Pot fi si 2 Conecto-uri in aceiasi zi, sau mixt (Ikarus+Mercedes), asa ca nu vad de ce pe linia 21 sau 28 nu ar putea circula macar UN Conecto.
0

#29 Useril este offline   A13 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 130
  • Inregistrat: 25 aprilie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 16 octombrie 2009 - 19:27

Daca se doreste cred ca se poate rezolva intr-un fel. Chiar din existenta, pentru scurt timp ce e drept, a liniilor de conventie, reiese ca RATT-ul nu duce lipsa de autobuze.
Daca tot nu exista vre-un autobuz Mercedes tinut de rezerva, mai exista o posibilitate, dar aceasta este doar de competenta RATT si nu am pretentia a fi considerata cea mai buna solutie, deoarece eu vorbesc doar din perspectiva unui simplu observator: Pe linia 33 circula foarte multe autobuze, ceea ce duce la cel mai scurt interval intre doua curse consecutive dintre toate intervalele fie ele de autobuz, troleibuz sau tramvai din Timisoara. De fiecare data cand calatoresc eu cu autobuzele liniei 33 (destul de rar ce e drept), indiferent de statia la care urc exista cel putin 1 loc pe scaun.
Sunt convins ca deja ati intuit incotro se indreapta rationamentul: spre suprimarea (nu inlocuirea cu un Ikarus) a unui autobuz de pe linia 33 si regandirea intervalelor pentru noua configuratie.
0

#30 Useril este offline   Visor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8413
  • Inregistrat: 09 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:STPT, Trenuri, Fotografia, Desenul, PC

Postat 16 octombrie 2009 - 22:22

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 16 Oct 2009, 19:17, a spus:

Cred ca cseh dorea sa spuna ca numarul de calatori care nu valideaza este mai mare pe aceste linii periferice.


Dar e total eronat. Pe acele linii 90% au abonamente... Iar "vizitatori" pentru acele zone care sa circule rareori, sunt putini... In oras sunt mai multi calatori fara bilete.

Pe 42 mai nou sunt Mercedesuri in cea mai mare proportie, deoarece acest traseu intampina multe aglomeratii in trafic, incepand chiar din capatul Grozavescu, iar Mercedes pentru a se putea recupera ceva timp.
Pe 33 sunt toata ziua 10 autobuze, iar intervalul majoritatii zilei de 32 min....

Mercedesurile au fost introduse pe traseele cu flux mare de calatori si cu tura nu foarte mare (vezi 33, de la 37 min, la 32 s-a ajuns) si pe trasele cu mult trafic (40: s-a marit de la 36 la 42, E1: de la 70 min la 80, E2: de la 60, la 70).

Linia 32 a avut de cand e zona Sud colorata vandalii ei (nu mai multi ca pe 21 si 28), au fost trimise acolo autobuzele nu prea bune. Acum ei au si Mercedes...

La punerea in functiune a Mercedesurilor in 2005, majoritatea erau impartite foarte bine! In 2005 gaseai astfel de autobuze pe aceste linii si pe cele "neimportante" ca acestea.
Dar de cand s-au mai casat autobuze, au fost impartite Merceds intai pe 33 si 40, pe Expresele 1, 2, 3, 4 (pe atunci 26). Pe restul se impart cum se apuca. Ikarusurile merg prin rotatie, nu au linie lor, exceptie modelele 280 care au fost lasate penru linia 3 si 43. Iar unele scurte care sunt intr-adevar "cadavre" sunt trimise pe liniile lejere, scurte, cu multe stationari, unde "se poate intarzia": 21, 28, 46.

Dar m-a amuzat faptul ca pe linia 3 a fost un mercedes intr-o duminica acu 2 saptamani...
0

#31 Useril este offline   alecs 

  • Membru Onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 3145
  • Inregistrat: 20 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:timisoara
  • Interese:http://soferderomania.promotor.ro/carmen_m click plz

Postat 18 octombrie 2009 - 15:10

Vezi postareaVisor, la 16 Oct 2009, 23:22, a spus:


Pe 42 mai nou sunt Mercedesuri in cea mai mare proportie, deoarece acest traseu intampina multe aglomeratii in trafic, incepand chiar din capatul Grozavescu, iar Mercedes pentru a se putea recupera ceva timp.

Sunt mercedesuri, dar mai bine ar baga ikarusuri articulate, si daca tot zicea cineva intr-un post anterior ca este linie "de centru" atunci de ce pe 43 pot fi ikarusuri(care are apropae acelasi traseu)

Pe 33 sunt toata ziua 10 autobuze, iar intervalul majoritatii zilei de 32 min....

Nu cred ca sunt doar 10, daca calculezi la cate statii sunt, din 2 in 2 minute....


Dar m-a amuzat faptul ca pe linia 3 a fost un mercedes intr-o duminica acu 2 saptamani...

Nu stiu ce este asa amuzant...pe linia 3 este destul de des cate un mercedes...

0

#32 Useril este offline   Visor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8413
  • Inregistrat: 09 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:STPT, Trenuri, Fotografia, Desenul, PC

Postat 18 octombrie 2009 - 15:23

Sunt 10, asa cum apare si pe situatiile zilnice ale RATT. Vin unul dupa altul, ca tipul este de doar 16 min la jumate de tura, la capete fiecare sta doar un minut, cu exceptia pauzei de masa.
E amuzant ca pe 3 circula Mercedes, iar pe 21 / 28 nu, iar pe 3... unde sunt vandali...
0

#33 Useril este offline   Viktor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 4686
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara
  • Interese:Filme, poze, distractie, calatorii etc.Imi plac foarte mult tramvaiele Wegmann GT4.

Postat 18 octombrie 2009 - 18:52

Defapt sunt 14 trenuri zilnic,iar tura este de 30 de minute. Da, e tare ciudat, faza cu Mercedesurile pe 3. <_<
0

#34 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 18 octombrie 2009 - 18:52

Deci Visor asa cum foarte bine nu circula Mercedes pe 21/28, asa foarte bine ar trebui sa nu circule si pe 3.

Si intradevar sun mai mult de 10 autobuze sunt 14 (stiu din surse sigure)
0

#35 Useril este offline   Visor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8413
  • Inregistrat: 09 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:STPT, Trenuri, Fotografia, Desenul, PC

Postat 18 octombrie 2009 - 20:10

Vezi postareacseh_17, la 18 Oct 2009, 19:52, a spus:

Deci Visor asa cum foarte bine nu circula Mercedes pe 21/28, asa foarte bine ar trebui sa nu circule si pe 3.


Cseh_17, nu stiu unde vrei sa bati cu asta... Poate mai bine "Asa cum foarte bine circula pe 3, asa foarte bine ar putea circula si pe 21 cateodata"...

In vacanta erau 7 trenuri + 7 varfuri, deci 14.
Acum s-au eliminat varfurile fiind pe traseu 10 trenuri! Tura este de 30 min pana pe la 8:30 - 9:00, apoi 32 minute.
Nu cred ca cei care se ocupa de situatiile zilnice care au si pus pe site mint, doar sunt actualizate de cand a inceput scoala, din septembrie.
Ca sa nu se continue pe tema asta, mai bine daca vrea dl. Florin sa ne zica maine, ca se poate vedea de pe monitorizare ziua.:)

Discutia despre 33 a continuat aici:
http://www.ratt.ro/forum2/index.php?s=&...ost&p=22259
0

#36 Useril este offline   A13 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 130
  • Inregistrat: 25 aprilie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 19 octombrie 2009 - 17:12

Vezi postareacseh_17, la 18 Oct 2009, 19:52, a spus:

Deci Visor asa cum foarte bine nu circula Mercedes pe 21/28, asa foarte bine ar trebui sa nu circule si pe 3.

Si intradevar sun mai mult de 10 autobuze sunt 14 (stiu din surse sigure)


Incredibil cate autobuze sunt pe 33. Credeam ca mai mult de 7-8 nu sunt, dar 10, De necrezut. Cumva "cineva mare" din RATT isi are domiciuliul in Sagului?

off-topic @cseh_17, sper ca iti dai si tu seama ca pe linia 33 sunt cu 2, respectiv 3 garnituri (dimineata, respectiv dupa amiaza) decat pe linia 4. Mie unul nu imi vine sa cred una ca asta. Trebuie sa facem ceva, plus ca lipseste caldura in tramvaie. In toleibuze lesina lumea de cald, iar calatorul privilegiat de pe "linia regina" nu are caldura. Este inadmisibil asa ceva.
Mai ales ca linia 4 are traseul cel mai lung, cu statii atat la intrarea in bucla de intoarcere cat si la iesirea din aceasta. Asa nu se mai poate. Sa facem un referendum la nivel de regie si sa redenumim liniile, astfel incat linia 4 sa devina linia 1, in concordanta cu febletea noastra comuna.

P.S. A se verifica sursele!
0

#37 Useril este offline   Viktor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 4686
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara
  • Interese:Filme, poze, distractie, calatorii etc.Imi plac foarte mult tramvaiele Wegmann GT4.

Postat 19 octombrie 2009 - 19:25

Vezi postareaA13, la 19 Oct 2009, 18:12, a spus:

Incredibil cate autobuze sunt pe 33. Credeam ca mai mult de 7-8 nu sunt, dar 10, De necrezut. Cumva "cineva mare" din RATT isi are domiciuliul in Sagului?


Nu cred ca isi are vre-un mare sef domiciliul acolo, si chiar daca l-ar avea nu l-ar interesa de chestia asta. Linia 33 este cea mai importanta linie si de aceea are atatea autobuze :) .
0

#38 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 19 octombrie 2009 - 21:03

Asa cum la tramvaie avem linia4 ,si sa presupunem ca la troleibuze linia 14.
0

#39 Useril este offline   Katty 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 7
  • Inregistrat: 29 ianuarie 10
  • Sexul:feminin
  • Locatia:Timisoara

Postat 30 ianuarie 2010 - 02:21

Sper ca exista o explicatie logica a faptului ca autobuzul 21 circula cum vrea de 2 zile..... adica mai deloc. Si sper sa nu-mi spuneti ca soferii fac greva deoarece nu si-au primit salariile fiinca celelate linii sunt in regula. Nu inteleg unde este problema.... pe langa faptul ca circula la interval destul de mare,acum....cand sunt -10 grade afara lumea trebuie sa mearga pe jos la serviciu,facultate,scoli etc. Imaginati-va cca 35 de oameni dimineata la ora 7 asteptand un autobuz care nu mai soseste. Nu mi se pare deloc normal ce se intampla.

Astept un raspuns si solutionarea problemei.
Va multumesc.
0

#40 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 30 ianuarie 2010 - 09:01

Solutionarea problemei, mai greu, insa un raspuns mai repede.

Sincer am auzit zvonuri despre greva soferiilor, insa nu am vazut nici o afectare in oras. Pe de alta parte, este de stiut ca pe linia 21 si 28 din cauza lucrariilor, circula un singur autobuz. Deci sau a intervenit o schimbare de orar, sau adevarul este undeva pe la mijloc.
0

Arata acest topic


  • (7 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi