STP Timișoara Forum: Linia Expres 1 - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (24 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Linia Expres 1 Evaluare topic: -----

#1 Useril este offline   lloner 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 240
  • Inregistrat: 27 martie 08

Postat 11 aprilie 2008 - 16:48

Salutare.

S-au schimbat cumva soferii de pe Expres 1? Sau o parte din ei? Ca mergand ieri pe linia respectiva, am vazut mai multe masini in cursa, dar nu i-am recunoscut pe majoritatea dintre soferi. Doar pe 3 din vreo 10 cati am vazut. Daca intr-adevar s-au schimbat, sper ca cei noi sunt mai... umani... si nu vom mai vedea opriri inainte sau dupa statie, batrani care alearga dupa masini sau care se lupta cu usile, viteze de raliu, frane bruste, schimbari de traseu pentru ca e coloana de masini prea lunga, opriri si plecari cu usile deschise, si altele.
0

#2 Useril este offline   lloner 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 240
  • Inregistrat: 27 martie 08

Postat 17 iunie 2008 - 11:23

Ati vazut vreodata soferi de autobuz atat de plictisiti incat conduc cu coatele? Daca nu, aflati ca se intampla. E ciudat sa vezi soferul cum directioneaza volanul cu coatele, intr-o intersectie aglomerata. Iar despre celelalte probleme, de care am zis mai sus, nu s-a schimbat nimic.
Cand se vor pune camere in masini? Cand vor umbla in masini persoane in slujba RATT discrete si "deghizate" in civil pt a depista comportamentele anormale ale soferilor? Alte solutii mai aveti?
0

#3 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 17 iunie 2008 - 15:00

In troleibuze sunt montate camere, dar pentru a supraveghea cupeul (spatiu destinat calatorilor), nu pentru a-l inregistra pe sofer. Ideea cu inspectorii de personal nu e rea, dar nu stiu daca se va pune sau nu in practica.
0

#4 Useril este offline   Ciup 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 262
  • Inregistrat: 19 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Sys Admin, IT

Postat 20 iunie 2008 - 02:15

Deviez putin de la subiect si imi cer scuze dar am o intrebare ,in esenta ,scurta <_< .Camerele video din troleibuzele noi chair functioneaza ? Imi vine greu a crede ca functioneaza si nu sunt doar de aspect , false desi nu este imposibil dar chiar este cineva care se ocupa de schimbatul mediilor de stocare a fisierelor video , de vizualizare si toate cele.

Aceasta postare a fost editata de Ciup: 20 iunie 2008 - 02:16

0

#5 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 20 iunie 2008 - 07:26

Da functioneaza. Datele noi le inlocuiesc automat pe cele vechi in momentul in care memoria e plina (memoria e destul de mare). Nu sta nimeni sa studieze inregistrarile zilnic, ci doar cand apare o sesizare, problema, sau alte motive care sa necesite vizualizarea inregistrarilor facute. Chiar s-au facut de curand unele reglaje ale pozitiei camerelor si azi se verifica o sesizare facuta pe forum, cum ca protectia de plastic a unei camere este plina de apa. <_<
0

#6 Useril este offline   Ciup 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 262
  • Inregistrat: 19 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Sys Admin, IT

Postat 22 iunie 2008 - 13:24

Ma bucur sa aud asta <_< ,asta inseamna ca o problema sesizata e mult mai simplu a fi rezolvata .
0

#7 Useril este offline   lloner 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 240
  • Inregistrat: 27 martie 08

Postat 20 octombrie 2008 - 08:39

As vrea si eu sa stiu, ca un bun platitor de abonamente si bilete, ce se intampla cu expresul 1 in ultima vreme? de vreo doua saptamani incoace nu mai circula cum este trecut pe tabela cu orarul, si nu e vorba de marje de cateva minute. de exemplu vineri seara, am stat in statie in frig alaturi de multe alte persoane aproape o ora, timp in care din 3 masini care trebuiau sa vina, nu a venit niciuna.
venind una intr-un final, plina ochi, am dat si eu din coate pe acolo, m-am urcat in fata. la urmatoarea statie din nou multa lume revoltata, iar o persoana la intrebat pe sofer ce se intampla. acesta a spus ca pe el nu trebuie sa-l injuram, ci sa-i multumim ca a venit, pentru ca el trebuia sa plece de fapt mult mai tarziu, insa colegii lui pleaca unul dupa altul, cu masinile goale. a mai spus ca s-au facut reduceri de personal, nu mai este dispecer la pod (in c. sagului presupun) si asa isi fac toti soferii de cap. cum e posibil? cum spuneam, nu se intampla de ieri de azi, ci sunt vreo 2 saptamani deja.
in calatoria mea de vreo 15-20 minute pana la statia unde cobor, in sens invers au trecut 3 expresuri. nu cred ca e normal. cand se va remedia situatia? soferul respectiv spunea ca in curand se vor monta gps-uri pe masini. va rezolva asta situatia? un alt angajat ratt spunea sambata intr-o discutie cu soferul de pe 45 spre metro, ca se fac angajari pe banda rulanta la ratt.
care este situatia de fapt si cand se va remedia problema expresului 1?
0

#8 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 20 octombrie 2008 - 09:30

Da, nu mai este dispecer. Montarea sistemului de monitorizare a traficului va permite controlul strict si in timp real al circulatiei.
0

#9 Useril este offline   Viktor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 4686
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara
  • Interese:Filme, poze, distractie, calatorii etc.Imi plac foarte mult tramvaiele Wegmann GT4.

Postat 14 februarie 2009 - 20:56

Strada Resita este un adevarat calvar :mellow: . Deci pe acolo zici ca au fost aruncat cu bombe nu alta. Intra autobuzu intr-un ditamai "groponiul" si apoi da in altu. Mai un pic si se rasturna autobuzul (la cat se balanganea).
Cand m-am intors inapoi spre casa, in autobuz a intrat un boschetar. Am trecut de prima statie, nimeni nimic, ajugem la 2, urca calatori, nimeni nimic, dar apoi o doamna care statea pe scaun o intreaba pe alta doamna care dadea sa coboare, la urmatoarea statie : "Dar de unde vine mirosul acesta insuportabil?" iar doamna ii spune ca din spate si intre timp doamna care dadea sa coboare ii spune soferului ca nu mai suporta, iar acesta o intreaba unde ii. Cand a ajuns in statie se da jos si se duce sa il dea pe boschetar jos.
Frumos din partea lui :blush: . Se pare ca mai sunt si oameni carora le pese de calatori sai. :coolspeak: .
0

#10 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 14 februarie 2009 - 21:29

Rareori vezi sa se intample as. Cel putin pana nu-l deranjeaza pe sofer personal. :blush:
0

#11 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 19 februarie 2009 - 08:38

Comunicatul oficial:

"Linia Expres 1
Datorită lucrărilor de canalizare care se execută pe Bv.Iuliu Maniu, linia Expres 1 va fi deviată pe următorul traseu: Pe sensul  dinspre Pod C. Şagului spre Selgros: Pod C.Şagului-P-ţa I.Maniu-Bv.16 Decembrie-Bv.Gen.Dragalina-Bv.Regele Ferdinand-C.Circumvalaţiunii-C.Torontalului-Str.Liege-C.Aradului-Selgros;
Pe sensul dinspre Selgros spre Pod C.Şagului: Selgros-C.Aradului-Str.Liege-C.Torontalului-C.Circumvalaţiunii-Bv.Regele Ferdinand-Str.Gării-Str.Pop de Băseşti-Bv.Regele Carol-Str.I.Văcărescu-Bv.16 Decembrie-P-ţa I.Maniu-Pod C.Şagului; Pe perioada devierii se vor suspenda staţiile:Bv.Regele Carol şi Pop de Băseşti pe sensul spre Selgros."

0

#12 Useril este offline   lloner 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 240
  • Inregistrat: 27 martie 08

Postat 19 februarie 2009 - 09:24

Comunicat, comunicat, dar unde scrie si data de cand se face modificarea asta de traseu? Aseara am asteptat in statie normal, pentru ca nu am vazut nici un anunt in statie, placuta cu orarul era la locul ei, in masina nimic. A trebuit sa vad cum o ia busul pe alta ruta, ca sa-mi dau seama ca ceva s-a schimbat. Si uite asa am stat aiurea in frig cateva zeci de minute. In noua statie la fel, placuta cu orar nu, anunt nu, in masina era pus un anunt cu o gramada de text scris mic, pe panoul din spatele soferului, text care-l puteau citi doar cei care stateau pe cele doua locuri de langa panou. Nu stiu ce scria acolo.
Frumos, n-am ce zice. Bine ca platesc abonament, care e si scump de altfel. Daca tot facem comapratii cu Bucurestiul si RATB lor, sa comparam si preturile. Acolo un abonament general e mai ieftin decat abonamentul de E1 (50 lei vs 54 lei), si putin mai mult decat un abonament pe o linie normala (50 lei vs 43 lei). De ce diferenta asta? Timisoara e mult mai mica decat Bucurestiul, traseele sunt mai scurte, masinile mai putine, de ce preturile astea mari?
In alta ordine de idei, am observat o scadere a numarului de calatori pe E1. E doar o impresie sau chiar a scazut? Din cauza crizei poate. Aveti o statistica despre asa ceva?

Aceasta postare a fost editata de lloner: 19 februarie 2009 - 09:39

0

#13 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 19 februarie 2009 - 10:09

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 19 Feb 2009, 08:38, a spus:

Comunicatul oficial:

"Linia Expres 1
Datorită lucrărilor de canalizare care se execută pe Bv.Iuliu Maniu, linia Expres 1 va fi deviată pe următorul traseu: Pe sensul  dinspre Pod C. Şagului spre Selgros: Pod C.Şagului-P-ţa I.Maniu-Bv.16 Decembrie-Bv.Gen.Dragalina-Bv.Regele Ferdinand-C.Circumvalaţiunii-C.Torontalului-Str.Liege-C.Aradului-Selgros;
Pe sensul dinspre Selgros spre Pod C.Şagului: Selgros-C.Aradului-Str.Liege-C.Torontalului-C.Circumvalaţiunii-Bv.Regele Ferdinand-Str.Gării-Str.Pop de Băseşti-Bv.Regele Carol-Str.I.Văcărescu-Bv.16 Decembrie-P-ţa I.Maniu-Pod C.Şagului; Pe perioada devierii se vor suspenda staţiile:Bv.Regele Carol şi Pop de Băseşti pe sensul spre Selgros."


Am o nelamurire. Ce cauta Bv. Regele Ferdinand pe acest traseu cand Bv. Regele Ferdinand trece dinspre Bv. Mihai Viteazul incepand de la pod prin fata Catedralei, pe langa Biserica Piaristilor pana la Electro veche. Probabil au vrut sa spuna Bv. Republicii sau iarasi s-au facut schimbari de denumiri de strazi ?...
0

#14 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 19 februarie 2009 - 14:47

Cei de la Exploatare spun ca pe hartile lor Regele Ferdinand este de la Opera pana la Strada Garii, chestie care nu se potriveste cu hartile pe care m-am uitat eu. :angry: In hartile mele (map24 si norc) Regele Ferdinand este intr-adevar prin fata catedralei si pana la sensul giratoriu de la spit. de copii. Corect ar fi fost sa scrie Republicii.
0

#15 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 20 februarie 2009 - 11:12

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 19 Feb 2009, 14:47, a spus:

Cei de la Exploatare spun ca pe hartile lor Regele Ferdinand este de la Opera pana la Strada Garii, chestie care nu se potriveste cu hartile pe care m-am uitat eu. :coolspeak: In hartile mele (map24 si norc) Regele Ferdinand este intr-adevar prin fata catedralei si pana la sensul giratoriu de la spit. de copii. Corect ar fi fost sa scrie Republicii.


Va mutumesc ca ati verificat si ca mi-ati raspuns. Ar trebui ca cei de la Exploatare sa-si schimbe harta pentru ca RATT-ul este totusi o institutie publica mare si importanta si nu un SRL de la coltul strazii.
0

#16 Useril este offline   caius 

  • Membru senior**
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 825
  • Inregistrat: 23 mai 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 22 februarie 2009 - 22:54

De ce E1 nu opreste la DERMATINA, cand se duce spre Selgros? :blink: Azi cand am vrut sa-l iau de-acolo, a trecut pur si simplu pe langa mine :o (de-abia dupaia am observat ca nu era nici un afis cu E1- doar cu liniile 31 si 33 :nervos: )
0

#17 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 22 februarie 2009 - 23:04

Pai Dermatina mai exista?
Un expres nu trebuie sa aiba atatea statii ca o linie normala. (e ca la CFR, diferenta intre personal si rapid)
0

#18 Useril este offline   caius 

  • Membru senior**
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 825
  • Inregistrat: 23 mai 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 22 februarie 2009 - 23:13

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 23 Feb 2009, 00:04, a spus:

Pai Dermatina mai exista?

Da, statia Dermatina mai exista. Si in legatura cu oprirea lui in statie, va multumesc de raspuns. :o Data viitoare o sa fiu mai atent la ce linii opresc... :nervos:
0

#19 Useril este offline   AMD 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 303
  • Inregistrat: 14 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:TM
  • Interese:fan AMD,PC-uri, masini...

Postat 23 februarie 2009 - 10:08

dermatina si extraceram, din cate am vazut, se cam demoleaza. sa vedem ce apare in loc.
0

#20 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 23 februarie 2009 - 16:27

Pai la E1 ar cam trebui modificat afisajul lateral, ca apare dermatina...
0

Arata acest topic


  • (24 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi