STP Timișoara Forum: RATT Route MSTS - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (3 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

RATT Route MSTS Un mic ajutor pentru un viitor proiect

#21 Useril este offline   NF1-800 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 221
  • Inregistrat: 07 septembrie 11
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Trenuri,Autobuze,Tramvaie si dorinta de a salva vehicule pretioase.

Postat 13 aprilie 2015 - 17:58

O actualizare :)
Fisier atasat  TV2.png (7.18K)
Number of downloads: 81
Mai este de facut fosta linie 3, ambele depouri si mici completari.
5

#22 Useril este offline   NF1-800 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 221
  • Inregistrat: 07 septembrie 11
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Trenuri,Autobuze,Tramvaie si dorinta de a salva vehicule pretioase.

Postat 13 aprilie 2015 - 22:34

Si-a facut aparitia si fosta linie 3
Fisier atasat  TV3.png (6.69K)
Number of downloads: 80
Mai sunt de facut depourile si cateva maruntisuri.
7

#23 Useril este offline   NF1-800 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 221
  • Inregistrat: 07 septembrie 11
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Trenuri,Autobuze,Tramvaie si dorinta de a salva vehicule pretioase.

Postat 15 aprilie 2015 - 21:10

PTE-ul general a depoului Dambovita :)
Fisier atasat  TV4.png (10.71K)
Number of downloads: 93

Aceasta postare a fost editata de Elektriska: 15 aprilie 2015 - 21:11

9

#24 Useril este offline   NF1-800 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 221
  • Inregistrat: 07 septembrie 11
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Trenuri,Autobuze,Tramvaie si dorinta de a salva vehicule pretioase.

Postat 16 aprilie 2015 - 19:59

Ruta este gata 99%, liniile sunt puse, depourile sunt gata si ele ( in functie de posibilitatile realizarii lor ). Restul de 1% consta in constructia unui segment de linie cu o functie speciala care sa nu inchida trasa intr-un circuit inchis.
Deocamdata lucrarea se afla la stadiul liniilor, dupa care trebuie sa treaca in urmatoarea etapa de populare a ei cu strazi si obiecte macar specifice zonelor.
0

#25 Useril este offline   Raoul94 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2401
  • Inregistrat: 15 mai 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 16 aprilie 2015 - 22:21

Elektriska, cred că acest topic e singurul (din tot forumul) ce îl urmăresc de când l-ai postat. Felicitări pentru tot ceea ce realizezi și mii de mulțumiri pentru referirea la Open Rails, nu știam că există; mă joc doar OpenTTD :naughty1:

Așteptăm cu nerăbdare să termini ruta și să facem și noi un test :beer2: Facem rost și de un bord din depou și facem un simulator de-a dreptul :crazy:
3

#26 Useril este offline   andrei_tm 

  • Membru Senior
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 819
  • Inregistrat: 05 noiembrie 13
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 16 aprilie 2015 - 22:35

Subscriu la ce a spus Raoul. Felicitări pentru munca depusă! Așteptăm cu nerăbdare să termini ruta și să ne putem plimba pe ea.
1

#27 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3882
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 17 aprilie 2015 - 08:17

Vezi postareaElektriska, la 17 martie 2015 - 20:46, a spus:

Ce inseamna asta, unii sigur stiu la ce ma refer dar zic pe scurt, astfel de fotografii sunt acelea care implica toate partile vehiculului (fata-spate-stanga-dreapta, sus-jos e putin probabil, precum si alte detalii gen boghiuri,faruri etc). Bineinteles cele mai reusite cadre sunt cele la 90 de grade si cat se poate de centrale. Printre altele am nevoie si de acordul vostru pentru a putea fi aplicate pe modelul 3D.


Poti sa dai exemplu un set de fotografii care ti se pare tie complet? Am impresia ca inteleg, dar nu sunt sigur :)

Cred ca asa seturi s-ar face cel mai usor intr-o vizita organizata in depou, cand poti prinde vehiculul stationar si in conditii uniforme de iluminare.
0

#28 Useril este offline   NF1-800 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 221
  • Inregistrat: 07 septembrie 11
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Trenuri,Autobuze,Tramvaie si dorinta de a salva vehicule pretioase.

Postat 17 aprilie 2015 - 18:01

Da, corect ce zici, atunci cand sunt stationare si fara sa fie intercalate intre alte tramvaie + o zi mai degraba innorata decat insorita ar fi ideal de pozat.
Cel mai fain e cand ai spatiu ca sa poti da zoom-out pentru a mai scoate din distorsiuni.
Un exemplu iti pot oferi la Timis 2 cand am fost sa-l iau la o sedinta foto cu un aparat foto de 2 bani dar e bun si ala decat nimic.
Dat fiind faptul ca vagonul motor si remorca sunt separate, initial ar fi ok daca se poate incadra in totalitate partile laterale a fiecaruia sau macar in 2 jumatati. In cazul meu n-am avut spatiu deloc pentru varianta a 2-a si am adoptat varianta "fie ce-o fi" si am luat din mai multe parti o laterala.
In cazul variantelor articulate pe care le avem, e oarecum mai usor pentru ca se poate poza pe jumatati linistit.
Modul meu de a lua fotografii pentru texturare este prin a lua mai intai cadrele de baza, fata-spate-stanga-dreapta, dupa care detalii gen, geamuri, lampi, osii si etc.
Uite pe scurt ce am fotografiat:
O perspectiva a subiectului
Fisier atasat  Tm11.jpg (58.71K)
Number of downloads: 51
Apoi incadrarile necesare:
Fisier atasat  Tm1.jpg (71.9K)
Number of downloads: 55
Fisier atasat  Tm2.jpg (29.96K)
Number of downloads: 55
Fisier atasat  Tm3.jpg (33.78K)
Number of downloads: 49
Fisier atasat  Tm4.jpg (71.22K)
Number of downloads: 53
Fisier atasat  Tm5.jpg (49.94K)
Number of downloads: 50
Fisier atasat  Tm6.jpg (59.4K)
Number of downloads: 52
Fisier atasat  Tm7.jpg (53.17K)
Number of downloads: 54
Fisier atasat  Tm8.jpg (38.72K)
Number of downloads: 51
Fisier atasat  Tm9.jpg (52.49K)
Number of downloads: 42
Fisier atasat  Tm10.jpg (25.71K)
Number of downloads: 49
4

#29 Useril este offline   NF1-800 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 221
  • Inregistrat: 07 septembrie 11
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Trenuri,Autobuze,Tramvaie si dorinta de a salva vehicule pretioase.

Postat 18 aprilie 2015 - 01:59

Am facut un test general al liniilor si par a fi in regula, insa mai trebuie sapat in detalii pentru a depista eventuale probleme.
Cu ocazia asta am facut niste trase de test pentru fiecare linie si sper sa nu fi gresit pe undeva fiindca nu am mai circulat pe toate liniile de multa vreme.
In ordine:
Linia 1
Fisier atasat  Linia1.png (7.62K)
Number of downloads: 66
Linia 2
Fisier atasat  Linia2.png (7.61K)
Number of downloads: 64
Linia 3
Fisier atasat  Linia3.png (7.43K)
Number of downloads: 59
Linia 4
Fisier atasat  Linia4.png (7.65K)
Number of downloads: 59
Linia 5
Fisier atasat  Linia5.png (7.77K)
Number of downloads: 58
Linia 6
Fisier atasat  Linia6.png (7.59K)
Number of downloads: 51
Linia 7
Fisier atasat  Linia7.png (7.75K)
Number of downloads: 58
Linia 8
Fisier atasat  Linia8.png (7.31K)
Number of downloads: 57
Linia 9
Fisier atasat  Linia9.png (7.32K)
Number of downloads: 56
Linia 10
Fisier atasat  Linia10.png (8.02K)
Number of downloads: 60
5

#30 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 18 aprilie 2015 - 10:29

Harta transportului electric de pe pagina web e la zi. Daca te ajuta...
0

#31 Useril este offline   NF1-800 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 221
  • Inregistrat: 07 septembrie 11
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Trenuri,Autobuze,Tramvaie si dorinta de a salva vehicule pretioase.

Postat 18 aprilie 2015 - 14:33

Nu e cazul fiindca nu vor fi batute in cuie trasele de mai sus, ele sunt doar de exemplificare.
Am facut teste mai in amanunt si din pacate MSTS-ului nu-i plac astfel de trase dar macar l-am convins sa ma lase sa pun puncte de plecare din depouri ceea ce este un + pentru a putea incepe traseul de "acasa".
Ca o concluzie, MSTS nu accepta ruta datorita faptului ca a fost conceput pentru o trasa continua pana la "infinit" in cazul circuitelor inchise.
In schimb Open Rails accepta lucrul acesta fiindca el proiecteaza trasa doar pe o anumita distanta ceea ce nu conduce la circuit inchis, deci din mers se face trasa, desigur cu manipularea schimbatoarelor de cale liniei aferente pe care o deservesti.
Asadar ruta este functionala DOAR pentru Open Rails. A aparut totusi un mic minus in ceea ce priveste firul de contact in unele curbe pe care-l genereaza gresit dar nu vad asta ca pe o problema deranjanta si cred ca poate fi remediata pe viitor.
1

#32 Useril este offline   Gygyman6 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3082
  • Inregistrat: 07 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 18 aprilie 2015 - 15:02

Daca vrei sa faci un Timis pentru ruta ta, nu e neaparat nevoie sa folosesti poze, te complici asa. Exista desene tehnice care te ajuta mai mult, iar daca pozele sunt pentru texturi, eu zic ca si acolo poti sa te folosesti de alte scurtaturi. Schema de culori e oricum simpla (cea veche), e indeajuns sa faci o varianta simplia, "curata" pe care sa o aplici de test, apoi pentru a ajunge la o varianta care bate mai spre real poti adauga alte texturi peste, gen zgarieturi, vopsea crapata, mici indoituri, dar pe masura ce adaugi asta trebuie sa te gandesti ca incarci acel fisier cu informatie, iar vehiculul tau desii ar putea avea putine poligoane, texturile ar putea incetinii randarea "in game".

Aceasta postare a fost editata de Gygyman6: 18 aprilie 2015 - 15:03

0

#33 Useril este offline   NF1-800 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 221
  • Inregistrat: 07 septembrie 11
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Trenuri,Autobuze,Tramvaie si dorinta de a salva vehicule pretioase.

Postat 18 aprilie 2015 - 15:15

Corect dar aici depinde mai mult de marimea texturii aplicate.
E mai mult vorba despre calitatea texturii in comparatie cu marimea. Poti avea si textura de 4096x4096 colorata in paint si tot greu se va incarca. Daca incerci pe 512x512 deja scade puterea de calcul.
Oricum pana la etapa de foto-texturare, mai intai in momentul constructiei tramvaiului, acesta va dobandi texturi sablon cu marimi alese dupa care se vor aplica pozele sau generarea de texturi.
0

#34 Useril este offline   NF1-800 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 221
  • Inregistrat: 07 septembrie 11
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Trenuri,Autobuze,Tramvaie si dorinta de a salva vehicule pretioase.

Postat 18 aprilie 2015 - 22:53

Am ales sa va arat putin din ruta sau mai bine zis doar structura liniei din zona depourilor.

Odata ce linia e in regula, se poate trece la urmatorul nivel, amplasare de strazi active sau false.
3

#35 Useril este offline   NF1-800 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 221
  • Inregistrat: 07 septembrie 11
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Trenuri,Autobuze,Tramvaie si dorinta de a salva vehicule pretioase.

Postat 25 aprilie 2015 - 17:27

Salutare!
S-au schimbat sinele si au aparut ceva strazi :).
Fisier atasat  New_Rails&Roads.png (757.86K)
Number of downloads: 83
Va spun de pe acum sa nu aveti asteptari ca strazile sa redea cu fidelitate realitatea fiindca sunt sectiuni standard realizate care nu pot acoperi orice situatie. Printre altele nu se vor reda toate intersectiile indepartate de linie fiindca din punctul meu de vedere, conducand tramvaiul nu vor sari in ochi lucruri indepartate. Impreuna cu o astfel de masura se reduce numarul de obiecte/tile ceea ce solicita mai putin PC-ul.
In cazul cladirilor iarasi se va completa cu ceea ce este deja facut de alti creatori din toate colturile lumii. Eventual cladiri importante si specifice zonelor se pot realiza dar este nevoie de poze cu ele pentru constructia in 3D.
2

#36 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 25 aprilie 2015 - 17:52

Pai nu stiu, o catedrala, o gara... cam astea le-as vedea necesare. :eusa_think:
0

#37 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 26 aprilie 2015 - 11:05

Vatmanul sta in picioare ca in tramvaiul tras de cai... :)
0

#38 Useril este offline   NF1-800 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 221
  • Inregistrat: 07 septembrie 11
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Trenuri,Autobuze,Tramvaie si dorinta de a salva vehicule pretioase.

Postat 26 aprilie 2015 - 11:28

Ee, asta pentru ca vatmanul este un shape separat folosit ca FA la un alt tramvai. Cel mai probabil autorul acestui Tatra l-a pus ca FA fara sa mai modifice pozitia h ca sa-l traga in jos. Se poate repara dar deocamdata nu e cazul :).
Later Edit:
Cu ocazia asta va pot arata progresul strazilor :)
Rosu : Linie tramvai + Linie ferata
Albastru : Strazi
Fisier atasat  RR.png (14.87K)
Number of downloads: 85

Aceasta postare a fost editata de Elektriska: 26 aprilie 2015 - 11:35

4

#39 Useril este offline   NF1-800 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 221
  • Inregistrat: 07 septembrie 11
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Trenuri,Autobuze,Tramvaie si dorinta de a salva vehicule pretioase.

Postat 02 mai 2015 - 12:14

O actualizare la categoria strazi :)
Fisier atasat  RR2.png (17.83K)
Number of downloads: 58
2

#40 Useril este offline   NF1-800 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 221
  • Inregistrat: 07 septembrie 11
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Trenuri,Autobuze,Tramvaie si dorinta de a salva vehicule pretioase.

Postat 04 mai 2015 - 21:14

Intre timp s-a mai avansat la capitolul strazi dar am mai facut diverse teste de linie ca sa nu primesc vreo eroare nedorita. Cu toate astea am pregatit o inregistrare demonstrativa. Am lasat sunetul tramvaiului dar am mai bagat ceva muzica la trecerea timpului iar cei care au ochiul format sigur pot ghici pe ce zone am facut inregistrarile :).

4

Arata acest topic


  • (3 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi