STP Timișoara Forum: Idei de trasee - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (6 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

Idei de trasee Pentru stimularea imaginatiei dar si pentru distractie.

Poll: Idei de trasee (21 membri au votat)

Sunteti de parere ca ar trebui infiintate noi linii?

Nu puteti vedea rezultatele acestui sondaj, pana cand nu votati . Va rugam sa va logati si sa va exprimati votul dvs. pentru a vedea rezultatele acestui sondaj.

Ce ar fi mai util?

Nu puteti vedea rezultatele acestui sondaj, pana cand nu votati . Va rugam sa va logati si sa va exprimati votul dvs. pentru a vedea rezultatele acestui sondaj.
Voteaza

#21 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 28 septembrie 2014 - 19:26

Vezi postareaViktor, la 27 septembrie 2014 - 23:21, a spus:

Mai demult cineva a venit cu o idee ca tramvaiele de pe linia 9 sa circule din Dambovita mai departe pe linia 3(daca ar fi fost reabilitata). O idee care ar fi fost foarte interesanta, zic eu :04:



Nu tin minte daca au fost si altii cu aceasta idee insa stiu precis ca eu am initiat-o cand vorbeam de niste linii mari, lungi care sa formeze un triunghi imens, respectiv Linia 9 intre Freidorf si Ciarda Rosie, Linia 4 intre Torontalului si Ciarda Rosie si Linia 10 (de exemplu) intre Freidorf si Torontalului trecand pe la gara si apoi pe Republicii (ideea cu tramvaiul pe Republicii fiind preluata apoi si de primarul Robu insa in alt context, mai ciudat)...

Aceste 3 linii ar fi un fel de mega-linii avand in vedere lungimea lor iar celelate linii ar ramane ca linii de legatura intre ele sau a diferitelor puncte interesante din oras...
1

#22 Useril este offline   Fantoma Tramvaiului 3 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 950
  • Inregistrat: 06 iulie 14
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timișoara

Postat 28 septembrie 2014 - 21:09

Citeaza

Nu tin minte daca au fost si altii cu aceasta idee insa stiu precis ca eu am initiat-o.


Da, imi amintesc.

Aceasta postare a fost editata de mile: 28 septembrie 2014 - 21:27
Motiv editare: O varianta de citare corecta

0

#23 Useril este offline   Viktor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 4686
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara
  • Interese:Filme, poze, distractie, calatorii etc.Imi plac foarte mult tramvaiele Wegmann GT4.

Postat 28 septembrie 2014 - 21:26

@Dl Mile
Este posibil ca dvs. sa fiti initiatorul. Oricum, ar fi fost o idee interesanta.
0

#24 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 28 septembrie 2014 - 21:49

Schematic...


Fisier atasat  Triunghiul RATT 01.jpg (48.93K)
Number of downloads: 101
2

#25 Useril este offline   Robert201 

  • Membru suspendat
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Banati 2
  • Postari: 190
  • Inregistrat: 13 februarie 14
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara
  • Interese:PC, RATT, Timișoara, zona metropolitană, harti, headere, imbunatatire a site-urilor, hartilor, headerelor si Stirile transportului in comun din Timisoara.

Postat 30 septembrie 2014 - 17:32

Eu imi dorsec sa revina inapoi linia de troleibuz 12 pe traseul consacrat, pentru ca este foarte utila, iar Expresul 33 va fi redenumit in Expres 48 sau 48 simplu (care cuprinde traseele liniilor 4 si 8) si avea urmatorul traseu: Catedrala Mitropolitana, Facultatea de Mecanica, P-ta Balcescu, P-ta Crucii, Str. Cluj, Sala Olimpia, Deliblata, Gutenberg, F-ca de Detergenti, Mecatim, Spumotim, Ghe. Domasnean (AEM). Retur: Ghe. Domasnean (AEM), Spumotim, Mecatim, F-ca de Detergenti, Gutenberg, Daliei, Aleea Ripensia, Str. Cluj, Victor Babes, P-ta Balcescu, Facultatea de Mecanica, Flora, Catedrala Mitropolitana. Daca va place planul meu si ideea mea, dati like pentru ea. Iar Expresul 8 va avea urmatorul traseu (dupa terminarea lucrariilor de la podul Michelangelo):
AlbastrelelorPlastique FormApateuLevănţica
Căprioarei
Uzina de Apă
I. Vulcan
Baba Dochia
Iepurelui
Liceul Calderon
Vasile Pârvan
P-ţa Leonardo da Vinci
Universitatea de V.
Pod A. SagunaP-ta MocioniBrancoveanuP-ţa I. Maniu
L. Rebreanu
P-ţa Veteranilor
Dermatina
Pod Cl. ŞaguluiIzlazBujorilorP-ţa VeteranilorL. RebreanuP-ta I. ManiuBrancoveanuP-ta MocioniElectrotehnică
Universitatea de V.
Universitatea D. Cantemir
Pestalozzi
Liceul Calderon
Iepurelui
Prinţul Turcesc
I. Vulcan
Vasile Cârlova
Căprioarei
Levănţica
ApateuPlastique FormAlbastrelelor


Aceasta postare a fost editata de Robert201: 01 octombrie 2014 - 15:47

0

#26 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 30 septembrie 2014 - 17:57

Linia 9 pana la Gara de Nord nu am auzit-o pana acum, insa chiar pare o varianta EXTRAORDINARA, dat fiind faptul ca din Girocului/Lidia nu prea ai o legatura directa.

Cu linia 12 sunt si eu deacord. Eu es modifica in zona aceea E3, si dupa revenire E8, in asa fel incat sa renteze 12-le.
La fel sunt perfect deacord si cu legarea capetelor lui 15 si 16, 19-le ramanand in bucla actuala, pe care l-ar putea impartii cu :down:


Personal, am de mai mult o durere, si anume o linia pe Lidia, inca de pe vremea desfintarii lui 42 (varianta care inlocuia 7-le). Ca si o destinatie fixa, nu am vreo idee (deocamdata), dar ar fii solutii.

Ar mai fii reintroducerea lui 10, pe deja consacratul traseu: Torontalului->Gara de Nord. Cred ca una dintre cele mai mari prostii, scoaterea acestei linii. :Facepalm_emote_gif:


Pe langa toate acestea, am eu o fantezie veche, dupa care liniile 33 si 40 ar fii electrificate...
5

#27 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29673
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 30 septembrie 2014 - 18:22

Am impresia ca voi vreti sa-mi dati de lucru la harti... :eusa_think: :D
4

#28 Useril este offline   Robert201 

  • Membru suspendat
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Banati 2
  • Postari: 190
  • Inregistrat: 13 februarie 14
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara
  • Interese:PC, RATT, Timișoara, zona metropolitană, harti, headere, imbunatatire a site-urilor, hartilor, headerelor si Stirile transportului in comun din Timisoara.

Postat 30 septembrie 2014 - 18:44

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 30 septembrie 2014 - 18:22, a spus:

Am impresia ca voi vreti sa-mi dati de lucru la harti... :eusa_think: :D

Nu iti dam de lucru la harti. Eu doar vreau inapoi troleibuzul 12, ca sa vad cum va circula cu troleibuze Skoda si daca toate liniile de troleibuz de pe traseul lui 12 nu sunt deteriorate, pentru ca vreau sa circul cu troleibuzul 12 in cele mai bune conditii :coolspeak: . De abia astept sa se bage inapoi 12-le, sa putem calatori in conditii electrice cu el :steag stema poli: .
0

#29 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29673
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 30 septembrie 2014 - 19:01

Eu zic sa nu iti faci sperante prea mari. Bun esti tanar si e posibil sa apuci asa ceva pana iesi la pensie... :D
0

#30 Useril este offline   BogdanTm 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 06 septembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:trenurile, calatoriile,sahul

Postat 30 septembrie 2014 - 20:04

Vezi postareaRobert201, la 30 septembrie 2014 - 18:44, a spus:

Eu doar vreau inapoi troleibuzul 12...

Asta doar in cazul in care piata Balcescu ar deveni mai importanta ca si Iosefin -ul sau Badea Cartan...doar atunci cel care ne conduce din pacate...ar lua in calcul o linie directa care sa duca toti pomanagii electorali la shopping....in rest...slabe sperante...

Aceasta postare a fost editata de Florin.B RATT: 01 octombrie 2014 - 10:06

0

#31 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 01 octombrie 2014 - 09:51

Vezi postareacseh_17, la 30 septembrie 2014 - 17:57, a spus:

Linia 9 pana la Gara de Nord nu am auzit-o pana acum, insa chiar pare o varianta EXTRAORDINARA, dat fiind faptul ca din Girocului/Lidia nu prea ai o legatura directa.



Daca te referi la postarea mea, vorbeam in ea despre LINIA 10 care sa faca legatura intre Freidorf si Torontalului trecand pe la Gara de Nord si pe Republicii intre gara si Spitalul de Copii Louis Turcanu...


Despre electrificarea traseelor de autobuze (33 si 40) am fost si sunt deacord insa Robu vede pe aceste trasee autobuze electrice, deci tot de o electrificare ii vorba... :Facepalm_emote_gif: ...
0

#32 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3882
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 01 octombrie 2014 - 15:30

Linia 12 pare o idee faina , dar in practica nu era folosita de prea multa lume pe vremea cand inca exista, asa ca nu o "vad" revenind.

Ea descrie un cerc, practic vorbind, cu centrul aproape de Sinaia. Cam toate directiile principale din interiorul cercului sunt deja acoperite de linii existente: Gara-Centru (tv.1, tb.11 14 18), Gara-Balcescu (tv. 8), Gara-Sagului (ab. E1), Centru-Sagului (ab. 33), Centru-Dambovita (tv. 2), Centru-Balcescu si retur (tv. 4 5 6).

Cam toate aceste rute deja existente sunt mai rapide ca linie 12 cand vine vorba sa ajungi din punctul A in punctul B.

Fisier atasat  linia 12.png (2.31MB)
Number of downloads: 109

Aceasta postare a fost editata de dAImon: 01 octombrie 2014 - 15:32

1

#33 Useril este offline   Visor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8413
  • Inregistrat: 09 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:STPT, Trenuri, Fotografia, Desenul, PC

Postat 01 octombrie 2014 - 20:01

Eu ma gandesc si la niste trasee circuit mari (in ambele sensuri) pentru tramvaie:

> Dambovita - L. Rebreanu - AEM - Banatim - Cluj - Balcescu - Maria - Mocioni - Dambovita;

> Traian - P-ta 700 - Maria - Balcescu - Drubeta - L. Rebreanu - AEM - Traian;

Dar in special acesta, de amploare:

> Dambovita - L. Rebreanu - AEM - Traian - P-ta 700 - Maria - Mocioni - Dambovita;

Circuitele ar fi linii de tramvai expres (bineinteles cu opriri in fiecare statie), care sa circule toata ziua la interval de 30 min.
3

#34 Useril este offline   Robert201 

  • Membru suspendat
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Banati 2
  • Postari: 190
  • Inregistrat: 13 februarie 14
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara
  • Interese:PC, RATT, Timișoara, zona metropolitană, harti, headere, imbunatatire a site-urilor, hartilor, headerelor si Stirile transportului in comun din Timisoara.

Postat 02 octombrie 2014 - 16:44

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 30 septembrie 2014 - 19:01, a spus:

Eu zic sa nu iti faci sperante prea mari. Bun esti tanar si e posibil sa apuci asa ceva pana iesi la pensie... :D

Dupa parerea mea 12-le e mai util decat 33-le deoarce nu-i asa de aglomerat si ai macar loc pe scaun, decat pe 33 nu gasesti deloc loc pe scaun e foarte plin chiar daca sunt multe curse si autobuze de tip Conecto G care nici macar nu mai anunta statiile spre deosebire de 12 care anunta tot timpul statiile pe vremea cand exista aceasta linie de troleu in cursele cu troleibuze Skoda - Irisbus. Si, inca mai vad in troleibuze harta din 2007 care contine si lina 12 :steag stema poli: .
0

#35 Useril este offline   Visor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8413
  • Inregistrat: 09 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:STPT, Trenuri, Fotografia, Desenul, PC

Postat 02 octombrie 2014 - 17:00

Troleibuze Skoda pe linia 12 au circulat poate doar intr-un vis care ti s-a parut real... Troleibuzele Skoda au fost achizitionate in 2008. Pe linia 12 nu au mai circulat troleibuze din martie 2006! De atunci au circulat autobuze, iar la inceputul anului 2008 linia a fost complet suspendata.
2

#36 Useril este offline   Robert201 

  • Membru suspendat
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Banati 2
  • Postari: 190
  • Inregistrat: 13 februarie 14
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara
  • Interese:PC, RATT, Timișoara, zona metropolitană, harti, headere, imbunatatire a site-urilor, hartilor, headerelor si Stirile transportului in comun din Timisoara.

Postat 02 octombrie 2014 - 17:20

Scuze. Am crezut ca 12-le a circulat si cu troleibuze Skoda. Poate voi avea sansa sa circul cu troleibuze Skoda pe linia 12. Totusi cred ca se va investi ceva in curand.

Aceasta postare a fost editata de Robert201: 02 octombrie 2014 - 19:57

-3

#37 Useril este offline   Viktor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 4686
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara
  • Interese:Filme, poze, distractie, calatorii etc.Imi plac foarte mult tramvaiele Wegmann GT4.

Postat 02 octombrie 2014 - 18:15

Vezi postareaRobert201, la 02 octombrie 2014 - 17:20, a spus:

poate ca vom avea in curand un admin nou si mai bun decat cel vechi (Florin).

O intrebare sincera, dar la care nu ma astept sa primesc un raspuns: Tu chiar ai o problema?
Mai demult te-ai legat de Raoul, iar acum mai nou, te legi de dl Florin. :Facepalm_emote_gif:
5

#38 Useril este offline   Visor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8413
  • Inregistrat: 09 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:STPT, Trenuri, Fotografia, Desenul, PC

Postat 02 octombrie 2014 - 18:30

Vezi postareaRobert201, la 02 octombrie 2014 - 17:20, a spus:

poate ca vom avea in curand un admin nou si mai bun decat cel vechi (Florin).


Ce dracu' e cu afirmatia asta? Te apuca sa spui tampenii din senin? Tocmai ti-am crescut "warn status-ul"!
Cred ca de vina e ADHD-ul, predominant la copii...
4

#39 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29673
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 02 octombrie 2014 - 19:04

Daca la cearta cu Raoul s -a ales doar cu o suspendare, la urmatorul atac la persoana ne luam ramas bun. Definitiv.
4

#40 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29673
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 02 octombrie 2014 - 20:46

Incercam sa iti prezint realitatea, spunandu-ti sa nu iti faci sperante ca vei vedea prea repede linia 12 activa, dar ca totusi, in timp (tu fiind tanar si avand toata viata inainte) vei vedea si linii noi, pe care e posibil ca noi, cei mai in varsta, sa nu le mai apucam. (poate te vei plimba candva si cu metroul prin Timisoara. De ce nu?). De la afirmatia asta si pana la a spune ca ai vrea alt admin (de parca daca ar veni altcineva ar baga repede troleibuze pe linia 12), e cale lunga.
Rolul meu de administrator se rezuma la forum si pagina web, nu sunt administratorul regiei, cum gresit s-ar parea ca ai inteles. -_-
5

Arata acest topic


  • (6 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi