STP Timișoara Forum: Idei de trasee - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (6 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

Idei de trasee Pentru stimularea imaginatiei dar si pentru distractie.

Poll: Idei de trasee (21 membri au votat)

Sunteti de parere ca ar trebui infiintate noi linii?

Nu puteti vedea rezultatele acestui sondaj, pana cand nu votati . Va rugam sa va logati si sa va exprimati votul dvs. pentru a vedea rezultatele acestui sondaj.

Ce ar fi mai util?

Nu puteti vedea rezultatele acestui sondaj, pana cand nu votati . Va rugam sa va logati si sa va exprimati votul dvs. pentru a vedea rezultatele acestui sondaj.
Voteaza

#1 Useril este offline   Fantoma Tramvaiului 3 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 943
  • Inregistrat: 06 iulie 14
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timișoara

Postat 27 septembrie 2014 - 16:55

Crede cineva ca ar mai trebui infiintate linii noi? Sau poate modificate linii vechi? Daca da, atunci scrie-ti va parerile aici. Rog un moderator sa imi spuna daca am gresit incepand topicul. :newhere: . Multumesc.
0

#2 Useril este offline   Robert201 

  • Membru suspendat
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Banati 2
  • Postari: 190
  • Inregistrat: 13 februarie 14
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara
  • Interese:PC, RATT, Timișoara, zona metropolitană, harti, headere, imbunatatire a site-urilor, hartilor, headerelor si Stirile transportului in comun din Timisoara.

Postat 27 septembrie 2014 - 19:36

Eu as vrea sa revina inapoi Linia de Troleibuz 19 pt. ca este foarte utila calatorilor din zona Girocului :respekt: , pe care RATT-ul nu a vrut sa o puna pe picioare cu un traseu deviat dupa ce s-a terminat o parte a podului Michelangelo. Putea sa aiba ca traseu deviat urmatoarele statii: T. Lalescu, Pod A. Saguna, I.C Bratianu (capat de linie), Mihai Eminescu si Complex Studentesc; in rest circula pe acelasi traseu cunoscut de calatori, intr-o varianta putin deviata. Asa era normal sa faca cei de la RATT pentru introducerea liniei 19. Curse multe, si un transport electric foarte folosit de foarte multi calatori, datorita troleibuzelor Skoda, care pot circula si ca rol de autobuz in caz ca sunt linia este deteriorata sau pentru ca le pica cele 2 antene care atunci cand soferul opreste intr-o statie, le ridica si le pune inapoi in functiune. Aceasta este treaba pierderii liniei 19 sper sa se remedieze situatia, mai ales cu sosirea datei de 29.09 cand va fi inapoi deschisa circulatia in Piata Leonardo da Vinci. Stiti ceva si despre E8 ? El cand va fi inapoi pus pe circulatie ?
2

#3 Useril este offline   Fantoma Tramvaiului 3 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 943
  • Inregistrat: 06 iulie 14
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timișoara

Postat 27 septembrie 2014 - 19:47

Se deschide circulatia din 29? :intrebare:
0

#4 Useril este offline   Robert201 

  • Membru suspendat
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Banati 2
  • Postari: 190
  • Inregistrat: 13 februarie 14
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara
  • Interese:PC, RATT, Timișoara, zona metropolitană, harti, headere, imbunatatire a site-urilor, hartilor, headerelor si Stirile transportului in comun din Timisoara.

Postat 27 septembrie 2014 - 19:48

Vezi postareacseh_17, la 20 septembrie 2014 - 19:23, a spus:

Deci eu cred ca E3 este cea mai random linie pe care am intalnit-o pana acum. Si credeti-ma ca mai ales in DE, am circulat cu X linii de autobuz. Si aici ma refer la orar.

Bun, veti spune ca in vest nu e ca in est, si etc. Ei, daca traiesti aici, vei observa ca nici aici nu se iau toate deciziile strict cu cap. Am intalnit linii cu o singura cursa pe zi, si aia la ore total tampite, fara vreo legatura cu orice in jur, si care cara mai mult aer, sau linii care au un traseu in care dubleaza unele statii pe acelasi sens, din pura tampenie...

Insa un orar mai random ca si cel al lui E3 din TM, nu am vazut. Daca te uiti pe panou, nu poti creea nici un fir de logica elementara...

Si da, 19-le e si va fii util!

Ai dreptate draga prietene Kristi, intr-adevar 19-le a fost si inca este in continuare o linie foarte utila. Sa vad ce o sa spuna si dl. Florin despre readaugarea troleibuzului 19. Oare el va fi de acord ? Sau vom ramane cu Expresul 3 care intr-adevar este o linie random (vorba lui Kristi).

Aceasta postare a fost editata de Robert201: 27 septembrie 2014 - 20:01

0

#5 Useril este offline   danutz ivasca 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 76
  • Inregistrat: 14 iunie 13
  • Sexul:masculin
  • Interese:Transport in comun,
    Scirocco :) Tehnologie IT
    Hardware

Postat 27 septembrie 2014 - 19:49

Din punctul meu de vedere ar fi bine ca linia 17 sa nu mai opreasca la Baader ci sa mai mearga inca doua statii si sa intoarca la piata General Econumu (Modern)....Si o linie nou ar trebui sa fie una expres de la Pod Calea Sagului pana in zona Modern... :blush:
1

#6 Useril este offline   Fantoma Tramvaiului 3 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 943
  • Inregistrat: 06 iulie 14
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timișoara

Postat 27 septembrie 2014 - 20:08

Dupa parerea mea ar trebui niste linii de tramvai care sa faca cam ce fac acum liniile 4 si 8 legand zonele Sinaia, Gara De Nord si Torontal de Rebreanu.

In plus, dupa parerea mea, ar trebui sa fie legate liniile E7 cu 40 transformandu-se in E7 (cu traseul complet)
E3 cu 3 transformandu-se in E3 (cu traseul complet
si 33 cu 33barat transformandu-se in E33 (cu traseul complet, dupa ce revine E8)

Si troleibuzele 15 si 16 ar trebui legate intre capatul liniei 16 si capatul liniei 15 si sa fie doar una, iar aceea sa mearga mai departe pana la Bastion.
1

#7 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 27 septembrie 2014 - 20:37

:up_arow: Ti-am dat like pentru 15 si 16...

In privinta contopirii lui E7 cu Linia 40, regia ar spune ca ar fi un traseu prea lung si neeconomicos (si) din punct de vedere al tarifului. Insa eu cred ca nu foarte multi calatori ar merge pe acest traseu contopit de la un capat la celalalt, in defavoarea regiei...Dar cred ca ar fi o problema si de frecventa si de densitatea statiilor diferita oarecum (cel putin teoretic) intre cele doua linii...

Felicitari pentru user-name si pentru motto-ul tau...

Citeaza

Minunatul Tramvai Trei,
S-a dus pe apa Sambetei.
N-o sa-l mai primim inapoi,
Nici la desfiintarea Liniei Doi.


(Si) eu stau in Freidorf si sufar datorita desfiintarii Liniei 3 tramvaie...N-am crezut vreodata ca se va intampla asa ceva...Romania, tara tuturor posibilitatilor!...mai ales si numai in sens negativ!... :Facepalm_emote_gif:


Nu stiu de ce dar am impresia ca ma simt in plus pe acest topic... :D



In alta ordine de idei...

Vezi postareadanutz ivasca, la 27 septembrie 2014 - 19:49, a spus:

Din punctul meu de vedere ar fi bine ca linia 17 sa nu mai opreasca la Baader ci sa mai mearga inca doua statii si sa intoarca la piata General Econumu (Modern)....Si o linie nou ar trebui sa fie una expres de la Pod Calea Sagului pana in zona Modern... :blush:



Da, ideea poate ca ar trebui studiata insa avem o problema cu bucla de la Modern. Cat timp intorcea Linia 11 acolo, banda de virat la stanga a fost suspendata iar din acest motiv coada de masini se intindea cateodata pana la Hotel Strelitia (sau fostul Tom si Jerry)...Acum, de cand 11 merge pana la Strand, coada a scazut mult de tot....Iar daca nu se suspenda banda de virat la stanga, firobuzul 17 n-ar avea spatiu suficient de intoarcere...
1

#8 Useril este offline   Fantoma Tramvaiului 3 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 943
  • Inregistrat: 06 iulie 14
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timișoara

Postat 27 septembrie 2014 - 20:44

De ce te simti in plus? Toti sunt bine veniti aici.
0

#9 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 27 septembrie 2014 - 21:01

Pai dupa o vechime de aproape 6 ani pe acest forum, pot spune ca multe "idei" s-au "discutat" deja iar altele sunt copilaresti, precum aveam si eu "idei" de acest gen si multe altele in urma cu 40 de ani. Iata din aceste motive ma simt usor in plus.... :D ...No offence!...




LE :up_arow: ...Vezi ca postarea mea am scris-o din doua parti! Cu completari ulterioare!... :)
0

#10 Useril este offline   Fantoma Tramvaiului 3 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 943
  • Inregistrat: 06 iulie 14
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timișoara

Postat 27 septembrie 2014 - 21:08

Am vazut! ;)
0

#11 Useril este offline   Andy 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 2495
  • Inregistrat: 29 iunie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:zona metropolitană
  • Interese:Timișoara și zona metropolitană

Postat 27 septembrie 2014 - 21:10

Vezi postareamile, la 27 septembrie 2014 - 20:37, a spus:

Da, ideea poate ca ar trebui studiata insa avem o problema cu bucla de la Modern. Cat timp intorcea Linia 11 acolo, banda de virat la stanga a fost suspendata iar din acest motiv coada de masini se intindea cateodata pana la Hotel Strelitia (sau fostul Tom si Jerry)...Acum, de cand 11 merge pana la Strand, coada a scazut mult de tot....Iar daca nu se suspenda banda de virat la stanga, firobuzul 17 n-ar avea spatiu suficient de intoarcere...

Dacă se doreşte se rezolvă. În cel mai rău caz, se face un sens giratoriu în intersecţie şi gata.
1

#12 Useril este offline   Fantoma Tramvaiului 3 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 943
  • Inregistrat: 06 iulie 14
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timișoara

Postat 27 septembrie 2014 - 21:16

Ideea ta este foarte buna dar nu cred ca cineva se va obosi sa o realizeze!
0

#13 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 27 septembrie 2014 - 21:24

Vezi postareaAndy, la 27 septembrie 2014 - 21:10, a spus:

Dacă se doreşte se rezolvă. În cel mai rău caz, se face un sens giratoriu în intersecţie şi gata.



Eu sunt PENTRU insa avem si linii de tramvai in intersectie care nu s-ar putea integra in acel sens giratoriu si atunci ar avea nevoie de semafoare...

Si nimeni nu s-ar complica atat de mult pentru ca Linia 17 sa poata intoarce acolo...



LE Sau, s-ar putea face sens giratoriu daca s-ar cobora tramvaiul in subteran, odata cu lucrarile la mall-ul de la Modern...Dar ar fi nevoie de bani, multi bani...


LLE Iar daca tramvaiul ar fi coborat in subteran imediat dupa podul de pe Bega si pana aproape de bariera CF de la Continental, s-ar obtine mai mult spatiu pe Dorobantilor si pe Spitalul Nou pentru masini unde si asa avem inghesuiala mare...adica benzi comune cu linia de tramvai...
1

#14 Useril este offline   Fantoma Tramvaiului 3 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 943
  • Inregistrat: 06 iulie 14
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timișoara

Postat 27 septembrie 2014 - 21:36

Decat o finantare ASA mare si atata munca, mai repede cred ca vor pune un troleibuz in plus si va intoarce si el la Aqua Arena.
0

#15 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 27 septembrie 2014 - 22:15

Era doar o propunere (o idee) a lui danutz ivasca iar RATT-ul nu va face nici o schimbare...Daca s-ar prelungi Linia 17 pana la Strand, ar creste implicit cheltuielile RATT-ului...


Repet, mi-as dori o chestie de genul acesta insa nu stiu daca ar fi calatori destui care sa justifice o asemenea prelungire...

Insa, avand in vedere ca Linia 11 se va prelungi cat de curand pana in Ghiroda, poate ca n-ar fi deloc rau ca Linia 17 sa se prelungeasca pana la Strand, unde intoarce acum Linia 11!....
2

#16 Useril este offline   Andy 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 2495
  • Inregistrat: 29 iunie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:zona metropolitană
  • Interese:Timișoara și zona metropolitană

Postat 27 septembrie 2014 - 22:28

Variante sunt:
Fisier atasat  1.JPG (116.78K)
Number of downloads: 95 Fisier atasat  2.JPG (88.16K)
Number of downloads: 93
sau 17 la Strand şi 11 mai departe. Am văzut călători care coborau din 17 la Bastion/Politie şi aşteptau linia 11.
1

#17 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 27 septembrie 2014 - 22:57

Vezi postareaRobert201, la 27 septembrie 2014 - 19:48, a spus:

Sa vad ce o sa spuna si dl. Florin despre readaugarea troleibuzului 19. Oare el va fi de acord ? Sau vom ramane cu Expresul 3 ...

Sper ca nu crezi cu adevarat ca asta depinde de ce vreau eu. Daca era asa, aveam deja o linie de tramvai pe acolo, dotata desigur, cu tramvaie noi. :D
3

#18 Useril este offline   Viktor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 4686
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara
  • Interese:Filme, poze, distractie, calatorii etc.Imi plac foarte mult tramvaiele Wegmann GT4.

Postat 27 septembrie 2014 - 23:21

@Fantoma tramvaiului 3
Te rog nu mai cita un mesaj care se afla deasupra ta, ori cu cateva mesaje deasupra. Daca persoana respectiva exprima mai multe idei iar tu doresti sa ii combati una dintre ele, citeaza doar acea idee nu intregul text. Daca doresti sa ii spui ceva unei anumite poti sa folosesti "@"ex:@Viktor,@Dl Mile etc. si sa il bold-ezi ca sa iasa in evidenta. Dupa ce ai terminat de scris idea catre persoana careia doresti sa i te adresezi, poti continua(in aceiasi postare), de la capat, o alta idee cu care doresti sa te adresezi tuturor.

@Robert
Acele antene se numesc trolee, iar dispozitivul cu care ele capteaza curentul se numeste captator.
Indradevar aceste troleibuze dispun de un motor generator de ajutorul caruia se pot folosi in cazul un avarii majore, nici decum in cazul un avarii ori a unor lucrari de mare aploare. Au fost distruse piese care nu aveau voie sa pateasca asa ceva, nici cand acele troleibuze ar fi fost duse la casare. Asa cum autobuzul are nevoie de combustibil pentru a se propulsa, asa si troleibuzul, la fel ca tramvaiul, este un vehicul electric, care depinde CURENT ELECTRIC pentru a se propulsa, fara de care el nu poate functiona.

Mai mult ca sigur linia 19 va reveni inapoi dupa ce lucrarea va fi termina, doarece firele inca exista de la Universitatea de Vest.

Mai demult cineva a venit cu o idee ca tramvaiele de pe linia 9 sa circule din Dambovita mai departe pe linia 3(daca ar fi fost reabilitata). O idee care ar fi fost foarte interesanta, zic eu :04:
5

#19 Useril este offline   Fantoma Tramvaiului 3 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 943
  • Inregistrat: 06 iulie 14
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timișoara

Postat 28 septembrie 2014 - 07:34

Imi cer scuze. Nu am stiut.

Vezi postareaViktor, la 27 septembrie 2014 - 23:21, a spus:

Mai demult cineva a venit cu o idee ca tramvaiele de pe linia 9 sa circule din Dambovita mai departe pe linia 3(daca ar fi fost reabilitata). O idee care ar fi fost foarte interesanta, zic eu :04:


O alta idee pe care am auzit-o eu a fost prelungirea liniei 9 pana la Gara De Nord, care pare putin mai realizabila. :04:
0

#20 Useril este offline   Viktor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 4686
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara
  • Interese:Filme, poze, distractie, calatorii etc.Imi plac foarte mult tramvaiele Wegmann GT4.

Postat 28 septembrie 2014 - 12:19

Nu trebuie sa iti ceri scuze. Cand ai timp si chef arunca un ochi si peste regulamentul forumului :).
O alta idee care desigur ca si fost pusa in practica dar care a rezistat putin timp, a fost mutarea capatului linie 9 de la AEM la Ciarda Rosie.
0

Arata acest topic


  • (6 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi