STP Timișoara Forum: Piste pentru biciclete in Timisoara - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (38 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 34
  • 35
  • 36
  • 37
  • 38
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Piste pentru biciclete in Timisoara Evaluare topic: ***** 2 Voturi

#701 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 27 iulie 2023 - 21:16

:up_arow: Eu zic ca pozele sunt concludente si n-au nevoie de comentarii suplimentare.
Pana si variantele vechi din mandatele lui Robu nu erau in regula din punctul meu de vedere dar ce vad ca va urma, pare si mai "prapastios".
Cei alesi sa ne conduca trebuie sa fie in stare sa aleaga solutii perfecte. Nu eu ca cetatean trebuie sa umblu mereu dupa ei sa le atrag atentia la "mizilicuri" la detalii de executie. Au acolo oameni platiti sa se ocupe de aceste lucruri dar se pare ca nu au pregatirea necesara.

Apoi nu te poti duce acolo sa le atragi atentia asupra unor aspecte despre care nu ai idee cum vor fi facute. Abia post-factum poti trage niste concluzii sau poti emite niste pareri.
1

#702 Useril este offline   Lotilyx 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 35
  • Inregistrat: 07 iulie 23

Postat 04 august 2023 - 09:34

Vezi postareamile, la 27 iulie 2023 - 21:16, a spus:

:up_arow: Eu zic ca pozele sunt concludente si n-au nevoie de comentarii suplimentare.
Pana si variantele vechi din mandatele lui Robu nu erau in regula din punctul meu de vedere dar ce vad ca va urma, pare si mai "prapastios".
Cei alesi sa ne conduca trebuie sa fie in stare sa aleaga solutii perfecte. Nu eu ca cetatean trebuie sa umblu mereu dupa ei sa le atrag atentia la "mizilicuri" la detalii de executie. Au acolo oameni platiti sa se ocupe de aceste lucruri dar se pare ca nu au pregatirea necesara.

Apoi nu te poti duce acolo sa le atragi atentia asupra unor aspecte despre care nu ai idee cum vor fi facute. Abia post-factum poti trage niste concluzii sau poti emite niste pareri.


Acum eu n-am prea înțeles ce vrei să zici. Că e rău, dar de fapt nu e rău încă că nu au terminat. Nici cu soluțiile perfecte nu înțeleg. În primul rând că nu există soluții perfecte, și mentalitatea asta că funcționarii/aleșii ar trebui să fie niște zei tehnocrați fără cusur și n-ar trebui să comunice cu cetățenii mi se pare total greșită.

În fine, aici niște poze din aplicația de sesizări: 1, 2, 3 Se vede clar ce s-a întâmplat. Au ridicat bordura la nivelul trotuarului, ca să nu mai existe coborârea/urcarea pentru pietoni și bicicliști. Au decopertat trotuarul ca să îl refacă fără pantă. Și pe carosabil au decopertat asfaltul ca să îl refacă la înălțime mai mare și cu pante pe lateral. Nimic neașteptat. Efectiv așa arată când faci o trecere supraînălțată. Să te plângi acum e ca și cum ai vedea săpăturile pentru fundația unei case și ai zice că va fi urâtă casa, că uite ce ditamai groapa au făcut.

Aceasta postare a fost editata de Lotilyx: 04 august 2023 - 10:17

0

#703 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 04 august 2023 - 12:20

Rar se intampla sa iasa ceva pozitiv dupa anumite lucrari de refacere. Si atunci (eu cel putin) suflu si in iaurt ca sa nu ma ard pe limba...

Iata cateva 3 imagini in care se poate vedea o varianta corecta de imbinare a trotuarelor cu carosabilul sau cu treceri de pietoni. Imaginile sunt din Spania iar Catalunia (cel putin) este plina de astfel de "solutii"....

Imagine atasata: Screenshot_20230804-132500_Gallery.jpg Imagine atasata: Screenshot_20230804-132438_Gallery.jpg Imagine atasata: Screenshot_20230804-132356_Gallery.jpg

O alta imagine de pe litoralul croat...O oarecare copie dupa modelul spaniol...


Imagine atasata: 20230804_132652.jpg


De ce nu se aplica si in Timisoara asemenea modele? O oarecare exceptie o fac trecerile din fata pasajului Jiul.

Nu ma refer la treceri suprainaltate ci la treceri normale. Cele suprainaltate nu se pot face oriunde ci in anumite locuri...
0

#704 Useril este offline   Anonymouse 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 42
  • Inregistrat: 20 mai 22

Postat 04 august 2023 - 13:43

Ieri a fost postata pe grupul de FB "Comunitatea biciclistilor din Timisoara" o poza cu trecerea "de la garaje" (vizavi de lukoil, pe acelasi bul. Eroilor). E finalizata, inaltata, marcata* etc. Haideti sa nu facem doua zile jelanie aici de cat de inalte sunt bordurile, daca avem ingrijorari mai bine le semnalam pe aplicatia pagina de sesizari a PMT, daca credem ca nu o sa fie la fel pe toata strada.

Apoi, sa ne intrebam de ce nu e si la noi ca in Spania, nu stiu ce sa zic. Si eu ma apropii de 40 de ani, sunt dezamagit ca nu o sa fie asa frumos pe cat mi-as fi dorit in timpul vietii mele (active), dar incerc sa trec peste, da-o-ncolo de treaba! Doar nu o sa stau niste decenii de-acum sa imi fac sange rau ca nu am emigrat. Hai sa ne asumam alegerile si sa incercam sa facem ce putem aici, ca sa fie mai ok. E al naibii de greu, pentru ca avem multi concetateni care, si cu cosuri de gunoi din 50 in 50m, ar lasa gunoaiele pur si simplu sa cada pe jos unde sunt ei in momentul ala, dar astia suntem.


*e o dezbatere legata de triunghiurile vopsite langa zebra, posibil sa necesite o corectura :)
3

#705 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 04 august 2023 - 18:23

Am facut vreo 10 sesizari pe site-ul primariei pomenit de tine si am primit vreo 5 raspunsuri de tot rasul...

Una dintre sesizari era legata de lungimea mica a statiei/peronului de autobuz din statia Pacii, sens catre Freidorf. Peronul este bun pentru "C"-uri insa la"G"-uri ultimele doua usi opresc pe iarba. Am pus poze si pe forum legate de acest aspect dar si pe site-ul primariei.

Am primit raspuns ca au trimis sesizarea mea spre rezolvare la STPT. Dupa ceva timp primesc raspuns de la STPT ca nu intra in atributiile lor cele sesizate de mine si au trimis sesizarea la SMTT. Si de atunci liniste, nici raspuns si nici rezolvarea problemei.

Acea pereche de statii de la Pacii sunt in oglinda, una (un sens) inainte de zebra iar celalalta (celalalt sens dupa aceeasi zebra. Logic era ca amandoua sa fie la fel de lungi pentru "G"-uri. Toate astea se puteau rezolva odata cu borduriada si reasfaltarea de pe Andreescu de-acum 3 sau poate 4 ani. Dar nu ia dus capul...

Sunt curios cum va rezolva SMTT-ul aceasta situatie? Intra in atributiile lor oare?

Asa ca chestia "ca se rezolva prin sesizari e o vrajeala. Se rezolva doar acele sesizari care intamplator erau in planurile lor de rezolvare si fara sesizari...

O alta sesizare de-a mea si a altora a fost cea cu cablurile atarnate pe cladiri la "Pomul breslelor". Atunci raspunsul primariei a fost ca au trimis sesizarea la firmele detinatoare de cabluri in zona iar dupa ceva timp au disparut cablurile care oricum nu mai erau active fiind taiate si ramase pe pereti. Banuiala mea este ca ele zburau oricum de pe pereti si fara sesizarea mea sau a altora, ele fiind deja in procesul de dezafectare a zonei...
0

#706 Useril este offline   Lotilyx 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 35
  • Inregistrat: 07 iulie 23

Postat 05 august 2023 - 16:24

Ca să revenim pe subiect, aici pista. Poza de pe grupul biciclistilor.

Imagine postata

Aceasta postare a fost editata de Lotilyx: 05 august 2023 - 16:26

4

#707 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 05 august 2023 - 18:33

Cam in ultimul mandat al lui Ciuhandu si in mandatele lui Robu punctual au fost coborate bordurile pe ici-colo pentru biciclisti si alte categorii insa mereu lasau cel putin 2 - 3 cm diferenta de nivel ceea ce era/este foarte suparator pentru biciclisti.

Varianta (Fritz) de acum mi se pare mult mai ok (desi acum se ridica bordurile acolo unde ele au fost coborate) pentru toti cei ce merg pe trotuar/pista insa mi-e teama cumva pentru soferi care fac viraje spre strazile laterale si uneori si la iesirile de pe strazile laterale pentru ca biciclistii sunt "indemnati" la viteza si te poti trezi cu ei usor pe trecerea de pietoni.

Am scris de cateva ori despre str Andreescu unde dupa repararea trotuarelor si latirea lor dar nemarcarea lor cu piste, biciclistii/trotinetistii strabat cu viteza strazile laterale fara nici o asigurare. La cele mai multe strazi laterale nu ai nici o vizibiltate din cauza caselor de pe colturi. Si atunci trebuie sa iesi cu masina cat este si trotuarul ceea ce este deosebit de riscant pentru integritatea biciclistilor dar si a ta ca sofer.
Iesean relativ relaxat din strada mea laterala (pana la modernizarea trotuarelor de pe Andreescu nici dracu nu trecea cu bicicleta pe ele fiind pline de gropi) pana nu mi-a trecut razant un biciclist prin fata mea. De atunci merg incet-incet la colt cand ies din strada.

In exemplificarea din poza, se poate intampla ca un sofer care face dreapta de pe Eroilor sa se trezeasca cu un biciclist pe care-l depasise cu cateva sute de metri in urma, cam cum s-a intamplat si in Lipovei si pe Torontalului cu ceva vreme in urma...
Poate n-ar fi nicio problema daca si biciclistii/trotinetistii ar conduce responsabil vehiculele lor...
1

#708 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 05 august 2023 - 19:30

Mai ales trotinetistii electrificati, ce au undeva la 50-60 km/h. -_- As zice ca orice tip de vehicul cu motor, termic sau electric, nu are ce cauta pe pista de biciclete, asa cum bicicletele nu au ce cauta pe trecerea de pietoni.
1

#709 Useril este offline   Lotilyx 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 35
  • Inregistrat: 07 iulie 23

Postat 06 august 2023 - 08:44

Vezi postareamile, la 05 august 2023 - 18:33, a spus:

In exemplificarea din poza, se poate intampla ca un sofer care face dreapta de pe Eroilor sa se trezeasca cu un biciclist pe care-l depasise cu cateva sute de metri in urma, cam cum s-a intamplat si in Lipovei si pe Torontalului cu ceva vreme in urma...
Poate n-ar fi nicio problema daca si biciclistii/trotinetistii ar conduce responsabil vehiculele lor...


Hai să îți amintesc ceva de la școala de șoferi. Art 135 din Codul Rutier:

Citeaza

Conducătorul de vehicul este obligat să acorde prioritate de trecere şi în următoarele situaţii:
[...]
g) când efectuează un viraj spre stânga sau spre dreapta şi se intersectează cu un biciclist care circulă pe o pistă pentru biciclete, semnalizată ca atare;


Imagine postata
Sursa: https://www.scoalaru...e-de-prioritate


Legislația spune clar: ca șofer de autoturism, când întorci la dreapta, și ai pistă de biciclete pe dreapta drumului, te asiguri și cedezi trecerea bicicliștilor de pe pistă. În caz de accident e vina șoferului că nu a cedat. Hai să nu insinuăm că e vina bicicliștilor că nu circulă mai prudent chiar atunci când e foarte clar că au prioritate și ar trebui să poată merge liniștiți pe banda lor.

Plus că aici la Eroilor, e trecere supraînălțată de pietoni deci oricum trebuie să încetinești ca șofer. Plus că pista e cu sens dublu, deci pentru bicicliștii din sens opus nici nu trebuie să întorci capul (că îți vin din față), iar pentru cei din același sens ai încă câțiva cm spațiu de întors la dreapta ca să îi vezi. Nu-i greu deloc. Dacă ți-e greu ca șofer să navighezi situația, poate problema e la tine.

Pe Lipovei și Torontalului, pista nu era semnalizată corect. Și nu era trecere supraînălțată. La fel, cum zici tu, pe Andreescu nu este marcată pista. Fix ăsta e criteriul care face diferența, conform Codului rutier.

Aceasta postare a fost editata de Lotilyx: 06 august 2023 - 09:45

1

#710 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 06 august 2023 - 11:58

Hai ca stiam cu totii de asta, nu era nevoie sa ne aduci aminte. Eu unul spuneam de trotinetisti, a caror viteza maxima constructiva a trotinetei nu o verifica nimeni (in Germania are politia un mini stand cu role unde verifica scuterele cu motor sa fie limitate constructiv la 50 km/h, deci se poate si pentru trotinete, daca se vrea (trotinetele trebuie sa fie limitate la 20 km/h la ei)). Legea la noi spune ca:

Citeaza

trotineta electrică este definită ca „vehiculul utilizat pentru transportul unei singure persoane, cu două sau trei roți, articulat cu o bară în partea din față folosită ca dispozitiv de direcție, a cărui viteză maximă prin construcție este mai mare de 6 km/h, dar nu depășește 25 km/h și care este echipat cu un motor electric”.


...dar cui ii pasa!? (vezi si clipul meu unde un "trotinetist electrificat" rula cu minim 50 km/h prin fata UVT) La orice incident/accident trotineta-autoturism, as duce trotineta la o inspectie tehnica care sa verifice daca era limitata la 25 km/h sau nu. Daca nu, culpa sa cada automat pe trotinetist si vehiculul sa fie confiscat/distrus (ca in Germania)
2

#711 Useril este offline   Lotilyx 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 35
  • Inregistrat: 07 iulie 23

Postat 06 august 2023 - 13:35

Cu asta sunt acord, eu răspundeam postării dinaintea alei tale, legate de vizibilitatea unui biciclist la întoarcerea la dreapta. Legat de trotinetele electrice, eu unul consider că ele ca produs nu rezolvă vreo nevoie, nu fac mare lucru în afară de a îngroșa buzunarele ortopezilor (și ale firmelor de ridesharing care le închiriază). Conferă viteza unei mașini dar păstrează vizibilitatea unui pieton (și sunt mult mai nesigure, se strică mult mai ușor, frânează mai greu etc). Nu mi-e clar dacă în codul rutier sunt tratate la fel ca bicicletele, dar dacă sunt, înseamnă că s-au pripit cu legislația. În Olanda de exemplu nu le-au adăugat, și deci sunt interzise pe pistele de biciclete.
0

#712 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 06 august 2023 - 13:45

Vezi postareaLotilyx, la 06 august 2023 - 08:44, a spus:

Hai să îți amintesc ceva de la școala de șoferi. Art 135 din Codul Rutier:





Tu poti sa-mi amintesti multe despre legi care spun multe insa eu iti pot zice/aminti ca multi mor cu dreptatea in mana, fie pietoni pe zebre, fie biciclisti sau trotinetisti...Si cu ce-l ajuta pe cel mort ca el a respectat legea? Nici macar nu se poate bucura de faptul ca vinovatul a ajuns la puscarie...
1

#713 Useril este offline   Lotilyx 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 35
  • Inregistrat: 07 iulie 23

Postat 07 august 2023 - 01:21

Vezi postareamile, la 06 august 2023 - 13:45, a spus:

Tu poti sa-mi amintesti multe despre legi care spun multe insa eu iti pot zice/aminti ca multi mor cu dreptatea in mana, fie pietoni pe zebre, fie biciclisti sau trotinetisti...Si cu ce-l ajuta pe cel mort ca el a respectat legea? Nici macar nu se poate bucura de faptul ca vinovatul a ajuns la puscarie...


Eu ți-am explicat doar de ce să nu dai vina pe bicicliști când nu e cazul, că nu "conduc responsabil vehiculele lor", cum ai insinuat. N-am zis că nu pot fi accidentați. E ca la comentariile de la știrile cu violuri, când sar unii că "da cum era îmbrăcată victima?". Nu cred că trebuie să normalizăm presupunerea că participând la trafic, trebuie să accepți ideea că poate te omoară unul cu mașina și asta e. În intersecția de care vorbim, s-au luat măsuri, chiar decente, să se clarifice situația și să se calmeze traficul. Mai mult de atât ce să facă să nu fie șoferii "luați prin suprindere", să pună bariere? Dacă vor fi accidente, e clar cine va trebui pedepsit.

Aceasta postare a fost editata de Lotilyx: 07 august 2023 - 01:54

1

#714 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 07 august 2023 - 09:15

Acel marcaj verde de langa zebra rosie sugereaza biciclistilor/trotinetistilor ca pot merge linistiti fara un pic de atentie. Poate daca marcajul ar fi fost rosu ca la zebra pentru pietoni, i-ar fi atentionat pe acestia ca ar trebui sa fie mai atenti la traversare.

Precum se pun/se puneau radare si prin oras pentru masini, poate asa ar trebui puse si pentru biciclisti/trotinetisti in anumite locuri, respectiv "hopuri" ca la masini in fata zebrelor pentru reducerea vitezei...
0

#715 Useril este offline   Lotilyx 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 35
  • Inregistrat: 07 iulie 23

Postat 10 octombrie 2023 - 19:37

Pistele noi de pe Eneas, respectiv vizavi de UVT lângă Bega

Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata

Sursa: Comunitatea Biciclistilor Timisoara pe fb, Valentin-Pokus Alex-Francisc (prima), Alex Neidoni (a doua)

Aceasta postare a fost editata de Lotilyx: 10 octombrie 2023 - 19:40

4

#716 Useril este offline   lvs 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 395
  • Inregistrat: 20 octombrie 19

Postat 11 octombrie 2023 - 08:32

Iar umplem orasul de mizerii dinalea din plastic. fie ca-s albe sau cum erau mai demult verzi, o mare mizerie si cineva mananca bani grei din instalarea lor.
1

#717 Useril este offline   Bogdan_tmtm 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 285
  • Inregistrat: 09 septembrie 19

Postat 11 octombrie 2023 - 10:31

Vezi postarealvs, la 11 octombrie 2023 - 08:32, a spus:

Iar umplem orasul de mizerii dinalea din plastic. fie ca-s albe sau cum erau mai demult verzi, o mare mizerie si cineva mananca bani grei din instalarea lor.

De acord, arata oribil, iar cu timpul vor arata horror .. murdare, aplecate, rupte, lipsa .. si nimeni nu se va sinchisi de la horror sa le faca macar oribile cum erau la inceput.
2

#718 Useril este offline   thenoizz 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 40
  • Inregistrat: 17 iunie 21

Postat 11 octombrie 2023 - 14:57

Deja au apărut bizonii…
Imagine postata

Imagine postata


Sent from my iPhone using Tapatalk
1

#719 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 11 octombrie 2023 - 19:09

Circul destul de des pe Eneas si pot spune ca asemenea exagerari la trecerile pentru pietoni au doar rolul de a mai sifona niste bani, traficul pietonal pe acele treceri fiind unul foarte redus. (nu stiu pe nemteste cum s-ar spune, dar pe romaneste se spune: nu trece nici dracu' pe acolo) Bani aruncati... :Facepalm_emote_gif:
-2

#720 Useril este offline   The Mechanic 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 1111
  • Inregistrat: 30 ianuarie 15
  • Sexul:masculin

Postat 11 octombrie 2023 - 20:21

ciuhandu si-a facut ceva pe tarlaua lui in zona Dacia, robu la fel in Soarelui, trebuia si fritz sa faca ceva pe Eneas unde sta :naughty1:
1

Arata acest topic


  • (38 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 34
  • 35
  • 36
  • 37
  • 38
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi