STP Timișoara Forum: Muzeul Satului Banatean - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (2 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Muzeul Satului Banatean Evaluare topic: -----

#1 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 31 martie 2009 - 22:21

Au demarat construcţiile la Muzeul Satului

După luni de certuri, discuţii şi amânări, de curând au demarat lucrările la noul pavilion ce va fi construit la Muzeul Satului Bănăţean. Clădirea va găzdui administraţia muzeului, dar şi o expoziţie permanentă de etnografie.

Investiţia are o valoare de circa 7,1 milionane lei noi, printre lucrările incluse înscriindu-se clădirea administrativă şi pavilionul expoziţional, branşamentul de apă rece la reţeaua magistrală de alimentare cu apă a municipiului Timişoara, instalaţiile sanitare şi de incendiu, instalaţiile interioare de încălzire şi climatizare, instalaţiile electrice şi un drum de acces în incintă. Aflat în subordinea Consiliului Judeţean, muzeul de la Pădurea Verde ar putea deveni un important punct de atracţie turistică al Timişoarei, dar şi de agrement pentru locuitorii oraşului. Deocamdată, aici nu există decât posibilitatea vizitării caselor ţărăneşti, iar condiţiile igienico sanitare sunt la nivelul celor pe care le deţine şi bunica de la sat, undeva „în fundul grădinii”... Problemele demarării construcţiei noului pavilon durează de luni de zile, acestea vor duce cel mai probabil la demiterea actualului director al Muzeului Satului Bănăţean, după cum a arătat Constantin Ostaficiuc, preşedintele CJT.

Sursa: http://www.tion.ro/stiri/timis/articol/au-...090331-03191534

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 3.jpg

0

#2 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 05 aprilie 2009 - 07:53

Parerea mea este ca atat Muzeul Satului cat si Gradina Zoologica sunt doua obiective turistice interesante, insa locatia lor nu este una fericita in sensul ca sunt destul de "ascunse", intr-o fundatura. Daca ar fi undeva la "sosea", ma gandesc ca ar avea alt succes. Din cate stiu, va trece pe acolo inelul IV al orasului care va face legatura intre Calea Lugojului si Calea Lipovei si s-ar putea ca din acel moment sa vina mai multi vizitatori, fiind asigurat accesul de pe doua intrari importante din oras.
0

#3 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 30 noiembrie 2009 - 19:14

Se pare ca cei de la primarie au inceput lucrarile la o cladire de 3 etaje (P+3E), pentru birouri si diferite expozitii.

Imagine atasata: 1.jpgImagine atasata: 2.jpg

Pozele au fost realizate de userul Toxxic
Sursa: http://www.skyscrapercity.com/showpost.php...;postcount=1056
0

#4 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 17 noiembrie 2011 - 03:23

Sper sa nu fie vorba de boschetari.
<_<

4 familii vor locui cu acte in regula in Muzeul Satului Banatean din Timisoara si vor demonstra ca inca se poate trai ca in urma cu sute de ani: la opait, fara televizor, laptop, internet sau masina de spalat

16 noiembrie 2011

Consiliul Judetean Timis are un proiect indraznet pentru Muzeul Satului Banatean, pentru care incearca sa obtina finantare europeana.

Casele de aici vor fi promovate turistic cu…. familii care vor locui in ele si vor arata vizitatorilor ca inca se poate trai la fel ca in urma cu secole.

“Muzeul viu al Satului Banatean” se numeste proiectul pe care cei de la Consiliul Judetean Timis doresc sa il promoveze, cel mai probabil incepand din primavara anului viitor.

Turistii vor fi indemnati sa calce pragul Muzeului pentru a vedea “pe viu” cum se traia in urma cu multi ani, atunci cand nu exista internet, televizor si nici macar radio, cand nu se folosea aragazul si nici cuptorul cu microunde si cand oamenii foloseau lampi cu petrol in loc de electricitate.

“Se vor amenaja patru case ce vor fi locuite de persoane care pe toata durata anului vor demonstra ca se poate locui in aceste sate. Cele patru case reprezinta o parte din etniile din Banat. Este vorba de o casa romaneasca, o alta maghiara, una svabeasca si inca una sarbeasca“, a declarat Dorin Hehn, consilier judetean, membru al PNTCD Timis.

Cele patru familii care vor locui aici pentru a atrage turistii la Muzeul Satului Banatean din Timisoara vor primi un salariu lunar, insa vor trebui sa traiasca departe de civilizatie.

“Cei care vor locui aici pentru a promova turistic Muzeul Satului vor fi platiti pentru munca prestata si vor trai in conditii absolut legale, insa detaliile se vor stabili in studiile de fezabilitate ce vor fi facute ulterior“, a declarat si consilierul judetean Viorel Sasca.

Acesta a adaugat ca in muzeu se va face si agroturism, pentru ca in trecut oamenii din Banat din aceasta indeletnicire.

Muzeul viu al Satului Banatean va fi promovat la un infocentru turistic in Bastion!

Pentru ca acest proiect sa fie promovat asa cum se cuvine, Consiliul Judetean s-a gandit sa deschida un centru informational al turismului banatean in cladirea Bastionului Theresia din Timisoara unde sa fie promovat si Muzeul viu al Satului Banatean.

Pentru ca acest proiect sa fie pus in aplicare, Consiliul Judetean incearca sa atraga fonduri in valoare totala de 750.000 de euro.

Sursa: Opinia Timisoarei
0

#5 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10520
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 17 noiembrie 2011 - 09:47

750,000 de euro pt a te intoarce in epoca de piatra? Cu 750,000 de euro poti sa amenajezi o statie spatiala ca pe planeta Marte...

In alte muzee care au respect fata de banul public este mult mai simplu si ieftin: pe niste ecrane este prezentat modul de viata al oamenilor din trecut. Platesti niste actori o singura data pt a imortaliza acele vremuri. Plus ca poti sa arati si iarna ce lucreaza taranii vara.

In cel mai rau caz, platesti niste elevi de liceu sau studenti, in weekend, sa se imbrace in haine de epoca si sa faca ceva prin curte, sa explice vizitatorilor cum decurgea viata in acele timpuri. In alte tari este incurajata munca elevilor in vacanta.

Aceasta postare a fost editata de Doppler: 17 noiembrie 2011 - 10:55

1

#6 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 17 noiembrie 2011 - 10:26

E clar ca ceva nu-i in regula cu proiectul asta.
0

#7 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29734
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 17 noiembrie 2011 - 13:38

Cica "vor demonstra ca se poate locui in aceste sate", de parca noi suntem atat de idioti de am crezut ca era o abureala, cand ei de fapt aveau TV prin satelit si internet si pe vremea aceea. <_<

Una e sa traiesti intr-o comunitate (sat) si sa participi la viata sociala a acesteia si alta e sa fi izolat de lume, intreaga comunitate fiind formata din doar patru familii. Da, asta e un experiment bun dar pentru niste pionieri care vor sa colonizeze planeta Marte (au si avut loc asemnea experimente deja. Vezi experimentul Biosphere 2).
0

#8 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 17 noiembrie 2011 - 14:50

Pana acum, puteam vizita in interior orice casa din muzeu. Daca o sa locuiasca oameni acolo, mi-ar fi jena sa intru nepoftit si cu mana goala, in casa omului. <_<
0

#9 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3886
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 17 noiembrie 2011 - 17:20

Poate in pretul biletului o sa avem parte si de-un pahar cu tuica? Sa ne incalzim :rad_masa:
0

#10 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 17 noiembrie 2011 - 17:51

Si un vin fiert ar fi bun, la o discutie despre "muncile" de pe camp.
0

#11 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 16 ianuarie 2012 - 18:01

Timisorenii se vor putea plimba cu barca la Muzeul Satului Banatean

16 ianuarie 2012

Consilierii judeţeni vor decide dacă timişorenii se pot, sau nu, plimba şi cu barca la Muzeul Satului Bănăţean. În prima şedinţă de plen a anului, la CJT se votează darea în folosinţă gratuită a unui spaţiu din Bastionul Theresia către ADETIM, pentru Centrul de informare şi promovare turistică.

Imagine atasata: muzeul-satului-balta-600x451.jpg

Posibilitatea ca timişorenii să se poată plimba şi cu barca la Muzeul Satului Bănăţean e… la votul consilierilor judeţeni. Prima şedinţă de plen din acest an aduce pe masa acestora un proiect de hotărâre privind darea în folosinţă gratuită, pe 15 ani, a unui spaţiu către ADETIM, pentru realizarea Centrului de informare şi promovare turistică. „În cadrul acestui centru va fi promovat şi proiectul Muzeul Viu al Satului Bănăţean, Timiş-Csongrad. Dacă va fi votat, în cadrul Centrului turistic din Bastion, vom putea să promovăm activitatea muzeului, vom avea un panou informativ electronic, tip touch-screen, cu hartă, trasee şi alte detalii despre Muzeul Satului. Vrem să avem în Bastion şi un colţ special pentru muzeu, unde să promovăm ofertele noastre, să vindem bilete sau abonamente turiştilor”, a precizat Claudiu Ilaş, directorul Muzeului Satului.

Conform acestuia, planurile acestui an în ce priveşte Muzeul Satului Bănăţean şi accesul timişorenilor la mai multe oferte de petrecere a timpului liber, sunt multe şi depind de sprijinul consilierilor judeţeni. „Noi am prins în bugetul pe acest an şi amenajarea bălţii din interiorul muzeului. Balta este curăţată, şi am dori să cumpărăm două bărci pentru agrement, vrem să construim două podeţe care să facă legătura între maluri şi cele două insule de pe baltă, vrem să ridicăm un foişor pe insula mare şi să amenajăm locuri de pescuit pentru pasionaţi. Tot pe malul bălţii vrem să ridicăm o replică a unei case pescăreşti tipic maghiare, cu sprijinul colegilor din Csongrad, în cadrul aceluiaşi proiect HU-RO. Aşteptăm votul consilierilor judeţeni”, a detaliat Claudiu Ilaş intenţiile sale.

În cursul lunii ianuarie 2012, ADETIM, alături de Muzeul Satului Bănăţean şi Municipalitatea Csongrad, colaborează pentru formularea şi depunerea unui pachet aplicativ complet ce vizează implementarea conceptului de muzeu viu al satului banatean, în cadrul programului POC Ro-Hu 2007-2013, având termen de depunere a cererilor de finanţare si a documentaţiei tehnice la nivel de studiu de fezabilitate în data de 31.01.2012. Proiectul menţionat include şi realizarea de către ADETIM a unui centru de informare şi promovare turistică propus în cadrul complexului Bastion Theresia, care să răspundă la necesităţile de promovare şi dezvoltare a ofertei turistice a judeţului Timiş, iar în particular, cea a Muzeului Satului Banatean.

Sursa: TiON
0

#12 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 16 ianuarie 2012 - 22:24

Dupa ce s-a umplut Bega de barci si vaporase, ne mai fiind loc suficient, punem barcute si in Muzeul Satului Banatean, ca banateanul s-a nascut si a copilarit in barci...
0

#13 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5991
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 16 ianuarie 2012 - 22:38

Vezi postareamile, la 16 ianuarie 2012 - 22:24, a spus:

Dupa ce s-a umplut Bega de barci si vaporase, ne mai fiind loc suficient, punem barcute si in Muzeul Satului Banatean, ca banateanul s-a nascut si a copilarit in barci...

:rad_masa:
Dar sa nu uitam ca cele doua proiecte (vaporase pe Bega vs. barcute in Muzeul Satului) sunt organizate de entitati diferite.
0

#14 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 17 ianuarie 2012 - 18:42

Vroiam sa scot in evidenta faptul ca suntem plini de proiecte insa la realizari aproape zero, in ultimii ani,...
0

#15 Useril este offline   aristotelro 

  • Membru senior
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 383
  • Inregistrat: 15 noiembrie 11
  • Sexul:masculin

Postat 17 ianuarie 2012 - 23:58

Vezi postareaMHN, la 16 ianuarie 2012 - 22:38, a spus:

:rad_masa:
Dar sa nu uitam ca cele doua proiecte (vaporase pe Bega vs. barcute in Muzeul Satului) sunt organizate de entitati diferite.


Bine le zici: ENTITATI, ca altceva nu sunt. Niste extraterestri.
Mai repede au venit barcutele lui Leonardo Da Vinci.
0

#16 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 04 martie 2012 - 18:51

Astazi am avut o dezamagire teribila. Dupa ce am facut o vizita la Gradina Zoologica, m-am hotarat sa vizitez si MSB, unde n-am mai intrat cam de ... 10 ani.
Era ora 16:10 iar muzeul se inchidea la 16:30. Timpul era frumos, soarele pe cer, multa lume in zona, unii pe la Gradina Zoologica, altii la plimbare pur si simplu. La intrare ... surpriza, nu se mai poate intra pentru ca MSB se va inchide la 16:30 si nu vom avea timp sa vizitam Muzeul. Doamna de la intrare ne-a spus ca ultimele bilete (un bilet = 4,5 lei) s-au vandut la 15:15. Am insistat dar degeaba, doamna spunandu-mi ca programul ei se termina la 16:30 si ca nu este dispusa sa stea peste program. I-am inteles punctul ei de vedere dar cum ramane cu mine care vroiam sa vizitez muzeul, cu soarele pe cer, intr-o Duminica.
In timpul discutiilor cu doamna, a mai venit un cetatean roman de vreo 40 de ani cu o pereche de cetateni, de aceeasi varsta vorbitori de germana, musafiri din strainatate ai celui dintai, toti trei deosebit de educati (dupa imbracaminte si vorba), care vroiau si ei sa viziteze MSB. Si ei au fost refuzati de aceeasi doamna roscata care le-a spus sa vina marti ca luni muzeul este inchis. S-ar putea ca acei cetateni straini sa nici nu mai fie marti in Timisoara insa doamna le-a dat solutia, daca vor neaparat sa vada muzeul.
Nu am a reprosa nimic doamnei in privinta dialogului care a fost chiar civilizat. Ma intreb doar cata lume vine la MSB intre orele 12:30 - 15:30, majoritatea (familiilor) fiind la masa la aceasta ora, intr-o zi de duminica.
Oricum, din partea familiei mele au pierdut 22,50 (am fost 5 persoane care poate mai trimiteam 15 in viitor) iar de la cele trei persoane inca 13,5 lei (care si ei la randul lor puteau trimite potentiali turisti.
Am de gand sa-i trimit si lui Ostaficiuc cele scrise mai sus...
0

#17 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10520
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 05 martie 2012 - 01:02

:( In Canada si Germania am fost fascinat sa vad citi elevi/studenti lucreaza in parcuri tematice, nationale, de distractii etc. Aceasta ar putea sa fie o solutie pt ca bugetarii plictisiti sa isi petreaca placut timpul in somaj iar tineri care doresc sa isi stringa bani de buzunar sa aiba un serviciu. Se poate gasi usor pt orice facultate un serviciu cu o legatura cu viitoarea diploma. Asta ca tot am citit de parteneriatul intre Continental si Facultatea de Horicutura.
0

#18 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5991
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 05 martie 2012 - 10:53

Vezi postareamile, la 04 martie 2012 - 18:51, a spus:

Am de gand sa-i trimit si lui Ostaficiuc cele scrise mai sus...

Cum?
Si sa ne tineti la curent cu evolutia discutiei...
0

#19 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3886
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 05 martie 2012 - 21:40

Vezi postareamile, la 04 martie 2012 - 18:51, a spus:

Doamna de la intrare ne-a spus ca ultimele bilete (un bilet = 4,5 lei) s-au vandut la 15:15. Am insistat dar degeaba, doamna spunandu-mi ca programul ei se termina la 16:30 si ca nu este dispusa sa stea peste program.

Da, am patit si eu cu un grup de prieteni treaba asta, sa ajungem cu 30 de minute inainte de inchidere si sa ne refuze la intrare.

Imi pare o idiotenie chestia asta, organizata pe ideea "sa nu zicem ca n-avem".
0

#20 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 10 martie 2012 - 20:59

Iata "cata lume" a venit la MSB in data de 8.03.2012 (joi), putin dupa ora 11 cand muzeul era cu portile larg deschise si cu muzica populara in boxe comparativ cu...ziua de Duminica cand era plin de lume in zona insa nu mai putea intra nimeni dupa ora 15:15...


Imagine atasata: msb 01.JPGImagine atasata: msb 02.JPGImagine atasata: msb 03.JPG


Imagine atasata: msb 04.JPGImagine atasata: msb 05.JPG


Ce bine au stiut sa fixeze preturile dar nu primesc vizitatori cu mult timp inainte de inchidere...



PS Daca va uitati la pozele din postarea #3 din acest topic si la poza de mai jos, se pare ca lipsesc doar macaralele, restul (constructia) a ramas la fel. Postarea este din 30 noiembrie 2009 iar poza mea (de peste gard) este din 8.03.2012, deci distanta de aproape doi ani si jumate,... si atunci vine Claudiu Ilas (directorul muzeului) si vorbeste de barcute pe lac cand nu-s in stare sa termine o cladire de trei etaje in trei ani de zile?...

Imagine atasata: msb 06.JPG

Aceasta postare a fost editata de mile: 10 martie 2012 - 21:08

0

Arata acest topic


  • (2 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi