STP Timișoara Forum: TimPark / Reteaua de parcari din Timisoara - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (13 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

TimPark / Reteaua de parcari din Timisoara Despre locuri de parcare si sisteme de taxare administrate de primarie

Poll: Sondaj TimPark (fost TelPark)

Acest chestionar este public. Alti membri vor putea vedea ce ai votat.

Sunteti multumit de actualul sistem de taxare din Timisoara?

Nu puteti vedea rezultatele acestui sondaj, pana cand nu votati . Va rugam sa va logati si sa va exprimati votul dvs. pentru a vedea rezultatele acestui sondaj.

Ati fi de acord cu extinderea sistemului si in alte zone ale orasului?

Nu puteti vedea rezultatele acestui sondaj, pana cand nu votati . Va rugam sa va logati si sa va exprimati votul dvs. pentru a vedea rezultatele acestui sondaj.
Voteaza Vizitatorii nu pot vota

#41 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 29 noiembrie 2010 - 20:02

Ei asa zic...iar eu zic ca au realizat prea putin de-alungul celor peste 10 ani de zile... de icasari directe plus amenzi cu majorari...si penalizari...
0

#42 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 30 noiembrie 2010 - 19:10

Am adaugat si un chestionar pentru a vedea care este parerea forumistilor nostrii despre actualul sistem TelPark.
0

#43 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 30 noiembrie 2010 - 19:25

Daca am face un sondaj prin oras, probabil nici 5% nu ar vota pro telpark. Totusi primaria insista, in ciuda cetatenilor orasului, de parca ar lucra impotriva noastra nu pentru noi. Exact acelasi lucru se intampla cu calmatoarele de trafic: pentru cativa vitezomani pe care incompetentii din politie nu reusesc sa-i opreasca, trebuie sa ne rupem cu totii suspensiile masinilor. Parca suntem racani in armata: toti pentru unul. <_<
0

#44 Useril este offline   Bogdan DS 

  • Membru Senior ***
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 555
  • Inregistrat: 23 aprilie 09
  • Sexul:nespecificat
  • Locatia:Timisoara

Postat 30 noiembrie 2010 - 19:56

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 30 noiembrie 2010 - 19:25, a spus:

Daca am face un sondaj prin oras, probabil nici 5% nu ar vota pro telpark. Totusi primaria insista, in ciuda cetatenilor orasului, de parca ar lucra impotriva noastra nu pentru noi. Exact acelasi lucru se intampla cu calmatoarele de trafic: pentru cativa vitezomani pe care incompetentii din politie nu reusesc sa-i opreasca, trebuie sa ne rupem cu totii suspensiile masinilor. Parca suntem racani in armata: toti pentru unul. <_<


Foarte bine spus .. nici eu nu suport acele tampenii in mijlocul drumului. Ca tot veni vorba de ce mai fac alte orase din vest, ati mai vazut voi in vreun oras care se respecta astfel de borduri pe marile bulevarde??? La ei traficul se "calmeaza" de la sine prin simpla sincronizare a semafoarelor la o anumita viteza.

Cat despre telpark .. am comentat destul pe ssc, sunt curios care va fi soarta parcarilor ecologice amenajate tot de primarie, nu de adp. Oare nu le vom vedea in cativa ani cu tablita de telpark chiar daca acestia nu au dat nimic?
0

#45 Useril este offline   Raoul94 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2401
  • Inregistrat: 15 mai 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 19 ianuarie 2011 - 16:16

TelPark a dublat preţul pentru parcare: Vezi aici cât costă tichetele şi abonamentele în 2011

Citeaza

Timişorenii care au maşină au o cheltuială mai mare anul acesta. Locurile de parcare din oraş, scumpe la vedere sunt acum şi mai scumpe pentru buzunar. Tichetul TelPark pentru o zi costă 9 lei, iar preţurile abonamentelor s-au mărit şi ele consistent.


Citeaza

Şoferii timişoreni trebuie să-şi recalculeze cheltuielile pentru maşină. Societatea Administratrea Domeniului Public din Timişoara a pus în vânzare tichete şi abonamente TelPark pentru parcare mai scumpe decât anul trecut.

Pentru un tichet de parcare valabil o zi, timişorenii care plăteau până nu de mult 5 lei, vor plăti acum 9 lei, o sumă aproape dublă. „Preţurile s-au actualizat cu rata inflaţiei, în jur de 7, 7 la sută în ultimul an", a explicat Ionel Ursu, şeful Serviciului TelPark. Noile tarife au intrat în vigoare din această lună. Preţurile pentru tichetele valabile o oră sau o jumătate de oră au rămas neschimbate şi costă1,5 lei şi respectiv 0.8 lei. Nu acelaşi lucru se poate spune despre abonamentele TelPark, ale căror preţuri au crescut şi ele simţitor. „Se întâmplă în fiecare an, este o procedură standard", a mai spus Ionel Ursu. Scumpirea din 2010 a fost una mai mică decât majorarea de anul acesta, în concordanţă cu o rată a inflaţiei de 5,5 la sută.

Abonamentele TelPark costă anul acesta şi ele mai mult. Oricine vrea să fie liniştit tot anul şi nu vrea să se trezească cu roata blocată va scoate din buzunar mai mulţi bani ca în 2010:

Cât au costat abonamentele TelPark în 2010 cât costă acestea în 2011:

Abonament TelPark anual: 385, 50 de lei (2010) -
413,10 lei (2011)

Abonament TelPark trimestrial: 103,95 de lei (2010) - 112, 14 lei (2011)

Abonament TelPark lunar: 39,90 de lei (2010) - 43,05 lei (2011)

Abonamente TelPark la purtător:

Anual: 619,65 lei

Trimestrial: 176,40 lei

Lunar: 61,11 lei


Sursa: adevarul.ro
0

#46 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 24 mai 2011 - 17:16

Dupa ce ca si asa locurile de parcare sunt putine in centrul orasului, mai nou au scos un important loc de parcare din sistemul TelPark si l-au introdus in sistemul plata cu ora, exact ca si in fata la Modex. Nimic rau in asta, doar ca... ADP-ul a uitat ca la inceputul anului a emis abonamente pe intreg anul riveranilor care locuiesc in casele de langa, privandu-i de un loc de parcare cat de cat decent. :nervos:


Surpriza in parcare pentru timisorenii care stau in centrul orasului. Dupa ce si-au facut abonamente TelPark de riverani, ADP le pune bariera

24 mai, 2011

Zeci de timisoreni din centrul orasului nu pot sa-si mai parcheze masinile in fata caselor. Colac peste pupaza, dupa ce si-au facut abonamente TelPark de riverani pentru tot anul, acum trebuie sa-si gaseasca alte locuri de parcare, pentru ca ADP le pune bariera la parcarea de pe strada Lenau, in spatele Muzeului Banatului.

Lucratori ai Administrarii Domeniului Public amenajeaza in aceste zile parcarea si masoara terenul pentru viitoarea bariera. Cei care locuiesc insa in zona spun ca si-asa se chinuiau sa-si gaseasca loc de parcare si ca reprezentantii ADP le-au spus ca nu mai pot parca acolo.

“In urma unei discutii avute azi cu un reprezentant ADP, mi s-a comunicat foarte transant ca riveranii vor trebui sa-si parcheze masinile pe unde gasesc loc, pe strazi laturalnice. Societatea ADP abuzeaza de clientii platitori de TelPark. In parcarea de pe strada Lenau, in cateva zile se vor monta bariere cu sistem de taxare pe interval de ora. ADP nu a luat in considerare faptul ca la inceputul anului au emis abonamente TelPark pentru riverani, iar acum riveranii sunt privati de dreptul de a parca in parcare respectiva”, a declarat Oana Velcota, locatar intr-un bloc din vecinatatea parcarii, pentru www.opiniatimisoarei.ro.

Si alti timisoreni din zona sunt nemultumiti de viitoarea bariera. Alexandru Hosu vrea sa-si cumpere masina si spune ca oricum abia si-ar gasi loc de parcare si ca mai bine era cu abonament TelPark.

“Nu o sa mai imi pot parca masina acolo. Si-asa nu sunt locuri de parcare, mai pun si aici bariera”, a spus Alex Hosu pentru www.opinitimisoarei.ro.

O alta timisoreanca ne-a marturisit ca mai multi vecini de-ai ei, care au masini, sunt nemultumiti si vor sa faca o adresa la primarie sa se planga de sistem. “Am multi vecini cu masini care sunt nemultumiti ca nu au unde sa parcheze. Acum vor trebui sa caute alte locuri si aici mai puteau intra din cand in cand cu masinile”, a declarat femeia.

Din partea Administrarii Domeniului Public, Liviu Barbu, directorul institutiei, spune ca zilele acestea se discuta toate posibilitatile, pentru a gasi cat de cat o solutie pentru timisorenii din zona.

“Nu stiu cu cine au vorbit ei de la ADP. Exista mai multe situatii acolo. Si la parcarea de la Modex exista situatii de genul acesta. Noi o sa punem bariera, sa nu-mi spuna ei ca gaseau acolo loc de parcare. Mai sunt solicitari si de la hotelul din zona si de la alte firme. O sa vedem cum facem, am practicat un sistem cu abonamente, numai ca trebuie sa vedem in ce conditii”, a declarat Liviu Barbu pentru www.opiniatimisoarei.ro.

Seful ADP spune ca povestea cu parcarea este mult mai veche si ca timisorenii sunt mai mereu nemultumiti. “Noi examinam situatia, incercam sa impacam pe toata lumea si la aceasta parcare. Incercam sa le rezolvam toate doleantele. Nici mie nu prea imi plac anumite chestiuni”, a conchis Barbu pentru www.opiniatimisoarei.ro.

Sursa: Opinia Timisoarei, autor: Roxana Deaconescu

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: parcare-adp-lenau-colaj.jpg
  • Imagine atasata: parcare-hotel-central.jpg
  • Imagine atasata: parcare-hotel-central-2.jpg
  • Imagine atasata: parcare-hotel-central-3.jpg
  • Imagine atasata: parcare-hotel-central-4.jpg
  • Imagine atasata: parcare-hotel-central-6.jpg

0

#47 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 24 mai 2011 - 23:41

Eu chiar nu-i inteleg pe edilii nostri, de ce le place tot circul asta cu parcarile. Si in aceasta locatie exista spatiu suficient si pentru o parcare subterana chiar mai intinsa decat cea de suprafata. Nu este nimic mai simplu de construit decat o parcare subterana care nu presupune finisaje deosebite, arhitectura deosebita ci doar o anumita rezistenta fizica la cutremure. Dupa ce termini constructia, o ingropi cu pamant, mai bine zis o acoperi cu pamant sau cu o alta parcare la nivelul solului si gata, incasezi banii ... la intrare ...
Parca-s batuti in cap, nu si nu,...
Si nici n-ai ce lucra la ea un an de zile, numai daca vin cei de la muzeu cu sapaturile, atuuunci...

Aceasta postare a fost editata de mile: 24 mai 2011 - 23:43

0

#48 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10515
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 25 mai 2011 - 00:39

Acum sincer, pt cineva care cauta fara succes un loc de parcare in centru, parcarile ADP cu bariera sau parcarea CJT sint un colac de salvare. Riveranii care parcheaza 1 an in centru cu 10ron (sau cit costa) si cei fara tichet ocupa aproape toate locurile de parcare din centru.


Vezi postareamile, la 24 mai 2011 - 23:41, a spus:

Eu chiar nu-i inteleg pe edilii nostri, de ce le place tot circul asta cu parcarile. Si in aceasta locatie exista spatiu suficient si pentru o parcare subterana chiar mai intinsa decat cea de suprafata.
...
Si nici n-ai ce lucra la ea un an de zile, numai daca vin cei de la muzeu cu sapaturile, atuuunci...


Sint multe locuri unde ar putea face parcari subterane sau chiar etajate in cladiri vechi, prin pastrarea doar a fatadei.
0

#49 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5982
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 25 mai 2011 - 05:31

Vezi postareaDoppler, la 25 mai 2011 - 00:39, a spus:

Acum sincer, pt cineva care cauta fara succes un loc de parcare in centru, parcarile ADP cu bariera sau parcarea CJT sint un colac de salvare. Riveranii care parcheaza 1 an in centru cu 10ron (sau cit costa) si cei fara tichet ocupa aproape toate locurile de parcare din centru.
...

+1
Timisoreanul si, in general, romanul are impresia ca - by default - se naste cu spatiul din fata casei/blocului (neaflat in proprietatea sa) - rezervat pentru una, doua sau mai multe masini ale familiei sale.
Situatia se va schimba dramatic.

Aceasta postare a fost editata de MHN: 25 mai 2011 - 05:57

0

#50 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 25 mai 2011 - 20:35

Eu mi-am educat neuronul care se ocupa cu locurile de parcare, ca in centru nu am ce cauta sa parchez masina. Pana acum a functionat perfect si n-am avut nicio problema. :(
0

#51 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 21 iunie 2011 - 07:42

Ungurii vin la Timisoara ca sa-si cumpere TelPark mai ieftin!

20 iunie 2011

Tichetul de TelPark se întoarce acasă. Importat din oraşul maghiar Szeged şi implementat la Timişoara cu o agresivitate ce stârneşte nemulţumirea şoferilor, sistemul local de taxare a parcării are însă tarife pe gustul ungurilor

În aprilie 2007, primarii din Timişoara şi Szeged băteau palma pentru o înţelegere pe baza căreia abonamentele şi tichetele de parcare erau valabile în ambele oraşe, indiferent dacă este vorba de TelPark-ul timişorean sau Szepark-ul maghiar, şi dacă cel de la volan le-ar fi cumpărat de-o parte sau alta a graniţei.

Până acum, acordul le era mai de folos timişorenilor, oricum mai voiajori spre vest decât sunt vecinii noştrii spre est, maşini cu tichetul TelPark fiind văzute des îndeosebi în apropierea clinicilor din zona Szeged. De curând însă, fenomenul şi-a schimbat sensul. Zeci de conducători auto din ţara vecină trec graniţa pentru a-şi cumpăra TelPark de la noi. Motivul, spun cei de la ADP, este preţul abonamentelor, de patru ori mai mic decât în Ungaria.

„De la începutul anului am vândut 54 de abonamente pentru şoferi cu maşini de dincolo de graniţă. Vin aici pentru că la ei tarifele sunt de patru ori mai mari. Teoretic, nu e un lucru rău, pentru că ne cresc vânzările. În realitate, însă, nici nu ne îmbogăţim cu aceşti bani şi ne mai şi stricăm imaginea şi realaţiile cu cei din Szeged, cărora le fug şoferii la Timişoara. Nu pot fi de acord cu această situaţie şi ar trebui să facem ceva. Ne-am gândit ca, pentru maşinile cu număr străin, să nu eliberăm decât abonamente pe cel mult o lună, dar nici asta nu e în regulă… Nu poţi refuza un client care îţi solicită un serviciu. Vom vedea ce se poate face”, a prezentat situaţia directorul ADP Timişoara, Liviu Barbu.

Sursa: TiON
0

#52 Useril este offline   Wegmann 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2280
  • Inregistrat: 09 decembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Erlangen/Nürnberg

Postat 21 iunie 2011 - 12:08

Eu tare is curios cine-s proprietarii Telpark. Tre sa fie un fel de "mega-bisnitari - au lipeala (rude, eu stiu ce) la 2 primarii din tari diferite. Sistemul ar fi bun daca ar fi in proprietatea primariilor. Deci banii sa fie investiti in parcari. Momentan e doar hotie pe fata.
0

#53 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 21 iunie 2011 - 12:14

Pai, Telpark este al ADP (Administratia Domeniului Public), deci tot a primariei.
Asta nu inseamna ca e "hotie pe fata" mai putin. :)
0

#54 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5982
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 05 ianuarie 2013 - 04:51

Schimbarea sistemului de taxare pentru parcare

Citeaza

Timisorenii vor putea parca dupa un alt sistem de parcare din 2013. La inceputul anului se va decide cum va fi inlocuit TelParkul, pe care primarul Nicolae Robu a anuntat ca-l desfiinteaza.

Ca sa decida ce pune in locul TelPark, primarul Robu se consulta cu timisorenii de pe Facebook.

“TelPark va disparea si in locul lui vom introduce un sistem care va fi cu certitudine mult mai apreciat de catre cetateni, facut realmente in interesul lor. Am lansat consultari pe acest subiect pe Facebook, am deja zeci de opinii exprimate. Am cerut cetatenilor sa-mi spuna ce i-a nemultumit cel mai mult la sistemul TelPark, ce le-a placut la acest sistem”, ne-a spus primarul Robu.

[...]

sursa
0

#55 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10515
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 05 ianuarie 2013 - 11:59

Facebooku' lui peste... Poze de la revelionul din Austria si-a pus?

Cu toate ca nu imi place stilul de tichete gen Telpark, iata 2 modele cu care m-am intilnit:

Sighisoara:
Imagine atasata: Tichet parcare Sighisoara 2011 - 1.jpg Imagine atasata: Tichet parcare Sighisoara 2011 - 2.jpg Imagine atasata: Tichet parcare Sighisoara 2011 - 3.jpg

Turda:
Imagine atasata: Tichet parcare Turda 2011 - 1.jpg Imagine atasata: Tichet parcare Turda 2011 - 2.jpg

Pt cel din Turda am alergat la chioscuri si magazine pina l-am cumparat de la o alimentara de cartier. La Sighisoara a fost cel mai simplu, un angajat al firmei care administra parcarile patrula sectorul si te aborda imediat dupa ce ai parcat masina.

Cred ca ar fi de preferat sistemul din tarile din vest, ticket de parcare de la automat.

Tirgu Mures:

Imagine atasata: Parcare Tg. Mures 2011 - 1.JPG Imagine atasata: Parcare Tg. Mures 2011 - 2.JPG

Aceasta postare a fost editata de Doppler: 05 ianuarie 2013 - 12:13

0

#56 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 05 ianuarie 2013 - 12:18

Si in Viena foloseau sistemul asta cu tichete pe care insemnai cu pixul. O porcarie pentru un oras european de talia acestuia. A trebui sa las la risc masina si sa plec de nebun in cautarea unui tichet. Daca nu esti in stare sa montezi automate de taxare, mai bine o lasi balta.
0

#57 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5982
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 05 ianuarie 2013 - 15:23

Solutia cu automate pentru tichete este aplicata si mai aproape de noi, adica la Arad.
Varianta aceasta automatizata o prefer si eu dar sa fie instalate aparate la fiecare 100-150 de metri si sa fie semnalizate corespunzator pentru a fi vizibile de la distanta, ca sa nu cauti de nebun dupa ele.
0

#58 Useril este offline   FerraryTm 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 1256
  • Inregistrat: 08 ianuarie 11
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Formula 1
    Tramvaie
    Autobuze
    Troleibuze
    Poze
    Filme
    Jocurii
    Distractia

Postat 05 ianuarie 2013 - 15:35

Plăteşti o lună, parchezi două.

http://www.digi24.ro...hezi-doua_69732
0

#59 Useril este offline   Pelbartus 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 733
  • Inregistrat: 29 aprilie 12
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 05 ianuarie 2013 - 16:22

Vezi postareaMHN, la 05 ianuarie 2013 - 15:23, a spus:

Solutia cu automate pentru tichete este aplicata si mai aproape de noi, adica la Arad.
Varianta aceasta automatizata o prefer si eu dar sa fie instalate aparate la fiecare 100-150 de metri si sa fie semnalizate corespunzator pentru a fi vizibile de la distanta, ca sa nu cauti de nebun dupa ele.


Si la Oradea sunt de asemenea automate pentru tichete. 1 minut mi-a luat sa platesc, nu 10-15 cum patesc la noi.

Acum multa vreme, de mai multe ori l-am abordat pe forumistul orza pe acest subiect si intotdeauna mi-a dat-o in freza cu "nu se poate aplica", "e imposibil pentru primarie sa implementeze asa ceva", "telpark-ul e cel mai bun", citate din memorie. :naughty1:

Singura problema la aceste automate este ca trebuie sa ai multe monezi la tine.
0

#60 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5982
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 05 ianuarie 2013 - 18:21

Cine stie ce fel de "imbarligaturi si angajamente" se aflau in spatele contractului pentru sistemul Telpark, incat fostul vice sa respinga din start orice dezbatere pe tema aceasta.
Dar, fara sa-i cant in struna actualei administratii, iata insa ca nu a fost chiar atat de grea inlaturarea acestui sistem. Ci aparent, decizia a fost una aproape banala.

Insa nu tre' sa ne facem iluzii, caci parcare gratuita pe domeniul public nu vom pupa (asa cum credeau unii cand au auzit ca se inaltura Telpark-ul), deoarece niciunde in lume nu parchezi fara sa platesti.
Totul este insa sa ni se puna la dispozitie locuri de parcare la preturi rezonabile (adaptate la nivelul nostru de trai si la puterea noastra de cumparare) si sa platim doar atunci cand beneficiem efectiv de acest serviciu.
0

Arata acest topic


  • (13 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi