STP Timișoara Forum: grafice - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (2 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

grafice

#21 Useril este offline   garcon 

  • Membru Senior***
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 552
  • Inregistrat: 28 aprilie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 01 mai 2008 - 05:03

Subscriu la ideea ca ar fi benefica postarea graficelor, si nu numai a intervalelor de circulatie, pe site-ul RATT, precum si in statii. In mod paradoxal, acolo lipsesc graficele tocmai de la tramvaie, despre care se presupune ca sunt mai putin afectate de conditiile de trafic.

Vezi postareaIonescu Adrian, la Mar 26 2008, 11:04, a spus:

un ciclu complet al semafoarelor care faciliteaza intrarea-iesirea din Gara de Nord este de 6 minute. Fa singur un calcul ce ar insemna propunerea ta din punct de vedere al graficelor.


Tocmai daca se stie ca un astfel de ciclu dureaza 6 minute, apreciez ca nu exista elemente neprevazute in a estima momentul de sosire a tramvaiului.

Informatii precum graficele de circulatie tin de o normalitate care nu trebuie pusa la indoiala. Faptul ca si in Romania este posibil si realist a se publica astfel de grafice, este dovedit de alte orase. A se vedea, de ex.
http://www.tursib.ro/index.php?page=67
0

#22 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29738
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 01 mai 2008 - 09:47

Se vor monta curand afisaje digitale (in timp real) care sa inlocuiasca vechile grafice.
Vezi aici: Afisare in statii
0

#23 Useril este offline   Ciup 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 262
  • Inregistrat: 19 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Sys Admin, IT

Postat 02 mai 2008 - 00:44

Vezi postareagarcon, la May 1 2008, 06:03, a spus:

Tocmai daca se stie ca un astfel de ciclu dureaza 6 minute, apreciez ca nu exista elemente neprevazute in a estima momentul de sosire a tramvaiului.

Pai sunt sigur ca afisajele sunt destul de destepte incat sa nu fie impiedicate de asa ceva.Totul depinde de cum au fost programate.Eu cred ca afisajul fiind in timp real durata ce va fi afisata pe panou va fi actualizata (in urma unui calcul) in functie de pozitia (localizarea)autovehiculului .

Aceasta postare a fost editata de Ciup: 02 mai 2008 - 00:45

0

#24 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29738
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 02 mai 2008 - 08:36

Probabil si de la dispecerat se vor putea da comenzi de afisare pe panourile din statie a unor mesaje informative, ca sa stie omu' de ce sta si cat mai are de stat (in cazul unor deranjamente).
0

#25 Useril este offline   garcon 

  • Membru Senior***
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 552
  • Inregistrat: 28 aprilie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 02 mai 2008 - 11:03

Este foarte bine ca se vor instala panouri care sa afiseze in timp real momentul de sosire a mijlocului de transport. Cred insa ca si in acest caz ar fi de folos a se afisa graficele de circulatie, pentru a iti putea programa calatoria in avans, si nu numai de a afla cat mai trebuie sa astepti in statie, odata ce esti deja acolo.

In mod concret: daca intr-o zi circul cu linia de tramvai X pana la statia Z, urmand sa revin de acolo peste aproximativ 3 ore, cu aceeasi linie de tramvai in sens opus, nu ma ajuta ca stiu ca atunci linia X are intervale de circulatie de 17 minute, si nici panoul care imi indica faptul ca urmatorul tren vine peste T minute, asta pentru ca din doua mijloace de informare eu nu aflu aproximativ cand ar fi bine sa ajung in statie peste aproximativ 3 ore, cand eu vreau sa iau tramvaiul in directie opusa. As fi lasat - la fel ca si acum - la voia intamplarii, caci eu nu as putea preintampina situatia sa ajung in statie, iar panoul sa imi afiseze in timp real "Urmatorul tren vine in 16 minute".

Panoul are un foarte important rol de a oferi informatie de actualitate in timp real, mai ales daca se produc ambuteiaje, intarzieri din n motive, dar sosirea orientativa a mijlocului de transport in statie ar trebui indicata prin ora si minut. Faptul ca cele doua mijloace de informare (tabel cu grafice de circulatie, si panou de informare in timp real) nu se exclud, ci se completeaza, e dovedit de practica existenta in alte tari europene.
0

#26 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29738
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 02 mai 2008 - 11:10

Grafice clasice probabil ca vor ramane, dar va exista si un portal web al RATT (pentru cei cu acces la internet), cu informatiile de acolo putandu-se planifica o calatorie mai elegant. Probabil se vor putea cere informatii si prin SMS (contra cost), in viitor.
0

#27 Useril este offline   cocaina 

  • Vatman
  • Grup: Conducator vehicule
  • Postari: 54
  • Inregistrat: 12 aprilie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:timisoara

  Postat 07 decembrie 2008 - 02:54

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 17 Mar 2008, 20:24, a spus:

Am sa transmit acest mesaj colegilor de la serviciul Exploatare.

sal vad ca esti in mare parte cam la toate subiectele aceste marog sti ce doresc ca cred ca cu tine o sa tinem lagatura mai mult timp de acuma in colo ca doar suntem colegi uitei carei treaba sper eu la sedinta am spus voi faceti niste grafice dar oare dece nu va uitati voi ca cand afost facut prima oara graficele nu va uitati ca intre timp au mai aparut restricit semafoare si ect vreu ca pe linia lui 11 3 si 8 sa se puna minute in gara 2 min si plus 4 sa fie 6 domnul david aspus ca in decenbrie o sa se schimbe toate graficele eu abia astept sa o vad si pe asta ca sti dece cA uni dintre vatmani trec si pe rosu chiar in fata mea trec nu pot sa mint ca nuam trecut si eu am trecut dar deacuma in colo nu o sa mai fac asta ptr un grafic ptr sa mi risc eu pita asta asa amara si ea ptr ce un grafic!!!! nu domule cum faceti graficele asa o sa circulam va multumesc ptr intelegere si sper ca deacuma in colo sa facem o mica echipa ptr ajutorarea nostra dea avea si noi o viata si un strs cat mai mic sal
0

#28 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29738
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 07 decembrie 2008 - 10:32

Eu lucrez la serviciul administrare retea si comunicatii , deci, nu ma ocup de grafice. Ideea e ca poate citesc si colegii de la exploatare pe aici si iau ei masurile necesare. (unde e cazul).
0

Arata acest topic


  • (2 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi