STP Timișoara Forum: Sugestie - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Reguli postare in aceasta sectiune

Va rog sa veniti doar cu sugestii concrete, sau cu exemple concrete de probleme cu care v-ati confruntat in calatoria cu vehiculele RATT. Postari la modul general (gen: "schimbati si voi tramvaiele alea vechi" :), nu sunt acceptate si vor fi sterse, utilizatorul urmand a primii avertisment. Doar in acest sub-forum se pot face sugestii pentru imbunatatirea serviciilor. Daca se doreste un raspuns oficial, reclamatiile se depun la registratura regiei
  • (5 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Sugestie Evaluare topic: ***** 1 Voturi

#61 Useril este offline   dan.s 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 4388
  • Inregistrat: 11 septembrie 15
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Everywhere

Postat 08 octombrie 2015 - 19:49

Imi place idea aceasta, dar raman la varianta cu reintroducerea liniei 11 tramvai. Cu privire la linia 5 actual: "Las` ca merge si asa, parerea mea!" :D .
0

#62 Useril este offline   BogdanTm 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 06 septembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:trenurile, calatoriile,sahul

Postat 09 octombrie 2015 - 09:28

Vezi postareaFantoma Tramvaiului 3, la 08 octombrie 2015 - 19:35, a spus:

Sau varianta mai buna:
Linia 5: Ronat - Pta 700 - Gara de Nord.
Ar intoarce mai repede linia 5, si s-ar putea economisi un vagon de acolo!

Daca o luam matematic, din Ronat e suficient sa treci liniile la Solventul si esti la 5 minute de gara....din 700 ai TREI linii de troleibuz (11,14,18) si linia tramvai 1 care sa te duca la Gara de Nord...deci e useless...
0

#63 Useril este offline   BogdanTm 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 06 septembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:trenurile, calatoriile,sahul

Postat 09 octombrie 2015 - 09:30

Vezi postareadan.s, la 08 octombrie 2015 - 18:14, a spus:

SUGESTIE IMPORTANTA!
Idee de introducere a unei linii Gara T.N.-Torontal (ex: linia 11 tramvai)
Poveste: Deoarece petrec mult timp in jurul garii de nord, foarte multa lume (aprox. 20 persoane pe zi) ma intreaba ce linie de tramvai duce in torontal, la care eu raspund "nu exista asa ceva, duar trolebuzu 18" , si, prin mirare, :msg-72: acestea nu vor sa ia trolebuzu, ci prefera sa schimbe doua tramvaie.
:intrebare: Deci exista vreo initiativa, sau macar vreo idee de a introduce un tramvai intre Gara T.N.-torontal?
PS: Daca un membru crede ca o linie 11 tramvai ar fi buna sau importanta, il imvit sa-mi sustina idea :) ; daca crede ca aceasta linie ar fi o mare prostie,iroseala de energie,etc, rog sa motiveze de ce.

Acele 20 persoane zilnic...plus altele...au linia 18 troleibuz si linia E1 (care vine cu un orar fix) pana in Torontal...daca e fantezia lor sa faca ocolul orasului schimband 2-3 tramvaie...nu cred ca trebuie sa le impiedicam hobby-ul..
0

#64 Useril este offline   Fantoma Tramvaiului 3 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 971
  • Inregistrat: 06 iulie 14
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timișoara

Postat 09 octombrie 2015 - 13:01

@BogdanTM
Eu nu am sugerat varianta PENTRU A LEGA Ronatul de Gara. Daca 5-ul circula Ronat - pta 700 este suficient, dar deoarece in 700 nu exista bucla, gara este mai aproape decat UMT-ul. În plus, numa ' bine exista și legatura Mehala - Gara.
0

#65 Useril este offline   dan.s 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 4388
  • Inregistrat: 11 septembrie 15
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Everywhere

Postat 09 octombrie 2015 - 13:37

:eusa_think: Dar de o linie cu traseul Torontal - p.ta Maria - City mall ce parere aveti?
0

#66 Useril este offline   andrei_tm 

  • Membru Senior
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 819
  • Inregistrat: 05 noiembrie 13
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 09 octombrie 2015 - 14:27

Vezi postareadan.s, la 09 octombrie 2015 - 13:37, a spus:

:eusa_think: Dar de o linie cu traseul Torontal - p.ta Maria - City mall ce parere aveti?


Cei din Torontalului au Iulius Mall, nu se vor duce pana in Calea Sagului la noul mall.
0

#67 Useril este offline   dan.s 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 4388
  • Inregistrat: 11 septembrie 15
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Everywhere

Postat 09 octombrie 2015 - 14:31

Da ce, calatorii urca la prima statie si coboara la ultima ?
0

#68 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 09 octombrie 2015 - 16:04

Vezi postareaandrei_tm, la 09 octombrie 2015 - 14:27, a spus:

Cei din Torontalului au Iulius Mall, nu se vor duce pana in Calea Sagului la noul mall.


Nu vezi treburile din unghiul chiar potrivit. NEPI va avea pe langa cel mai modern cinema, poate si alte atractii 'unice' care vor face clientii sa se deplaseze pana acolo. Si ei au gandit treaba chiar bine, problema consta la noi, Primaria cam stricandule planul cu introducerea unei linii care cara mai mult fauna specifica zonei, si nu are nici o legatura cu centrul. Pe langa asta, oricine ar dori sa mearga cu tramvaiele de pe 7 va fi intampinat de jeg, mirosuri urate si tot tacamul...
3

#69 Useril este offline   Gygyman6 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3092
  • Inregistrat: 07 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 09 octombrie 2015 - 21:24

Vezi postareadan.s, la 08 octombrie 2015 - 19:49, a spus:

Imi place idea aceasta, dar raman la varianta cu reintroducerea liniei 11 tramvai.


Asta ar fi usor oarecum, daca ar exista o mica chestie numita "viziune", am si spus ca 10 sa mearga din Torontal prin Maria la noul magazin.

Dupa parerea mea ar fi mai multe modificari de facut in privinta asta si anume:

-5 sa mearga de la 700 prin Maria-Balcescu-Banatim-Traian cu capat la Gara de est si revine pe acelasi traseu la 700 apoi pe traseul sau actual pana la Ronat;
-6 ar avea nevoie de cate un tren in plus pe sens, daca 5 nu ar mai trece prin Libertatii ar fi cam rau pentru ca e o linie in minus si trebuie cumva compensata;
-18 sa circule de la Regian Maria pe la Catedrala cu capat in Balcescu (stiu, aici probabil ar fi nevoie de un tren in plus);
-10 dupa cum am spus din Torontal via 700-Piata Maria-Iosefin-Danbovita-Transilvania-Veteranilor-noul Mall si retur.

Ai aici material pentru 4 petitii, bafta :rad_masa: .

Aici am facut eu petitia pentru 6

Aceasta postare a fost editata de Gygyman6: 09 octombrie 2015 - 22:13

2

#70 Useril este offline   Fantoma Tramvaiului 3 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 971
  • Inregistrat: 06 iulie 14
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timișoara

Postat 09 octombrie 2015 - 22:11

Imi place mult ideea ta pentru 5. Dar ce parere ai ca troleibuzul 14 de la Pop de Basesti sa mearga pana in piata Iuliu Maniu? Iar daca 18 ar merge in Balcescu, ar ramane 11-le sa mearga la Solventul si atat! La cati oameni iau troleul de acolo, ajunge. Dar cred ca ajungem off-topic!
3

#71 Useril este offline   dan.s 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 4388
  • Inregistrat: 11 septembrie 15
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Everywhere

Postat 09 octombrie 2015 - 22:20

Vezi postareaGygyman6, la 09 octombrie 2015 - 21:24, a spus:


Ai aici material pentru 4 petitii, bafta :rad_masa: .

Aici am facut eu petitia pentru 6

Am realizat una doar pentru linia 11 tramvai. Cine citeste aceata, rog sa ma sustina :) in topicul creat pe aceasta tema.

Aceasta postare a fost editata de Florin.B RATT: 15 februarie 2016 - 21:46

0

#72 Useril este offline   dan.s 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 4388
  • Inregistrat: 11 septembrie 15
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Everywhere

Postat 15 februarie 2016 - 21:46

TION a spus:

În viitor, timișorenii vor folosi mijloacele de transport așa cum o fac călătorii din marile orașe europene: vor fi nevoiți să urce în autobuze, troleibuze și tramvaie doar pe ușa din față. Măsura este implementată deja de RATT pe liniile metropolitane și, la un moment dat, va fi aplicată și în Timișoara pe toate liniile.

Sursa: TION


Deci, chiar sunt curios sa vad daca acest lucru chiar ar putea fi real, si ca toti sa-l respecte. Imagine postata
0

#73 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 15 februarie 2016 - 21:50

Multe tramvaie au jumatate din prima usa blocata. Cum se procedeaza in cazul asta?
1

#74 Useril este offline   dan.s 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 4388
  • Inregistrat: 11 septembrie 15
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Everywhere

Postat 15 februarie 2016 - 22:03

Sau in cazul unui mtc arhi-plin. Imagine postata pentru asa sistem sa devina realitate, in primul rand necesita mtc-uri in care sa ai "libertate de miscare" => mai multe mtc-uri pe trasee (si cu lipsa acuta de soferi/ vatmani ... ) + mai mult timp de stat in statii.
0

#75 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 15 februarie 2016 - 23:49

Deci asta cu urcatul pe prima usa, nu se practica mai nicaieri in orase cu mai mult de 200-300k locuitori. Si in Köln se aplica doar la autobuze si doar dupa ora 20.
0

#76 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 16 februarie 2016 - 00:01

Asta ma intrebam si eu... Unde a vazut jurnalista ca se aplica asa ceva prin orasele din Europa?
0

#77 Useril este offline   timis2 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 661
  • Inregistrat: 20 octombrie 08

Postat 16 februarie 2016 - 08:53

Asta nu a mai fost cind au venit autobuzele noi? apoi au renuntat ca stateau autobuzele prea mult prin statii si se bulucea lumea.
1

#78 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 16 februarie 2016 - 13:08

Am dat si eu peste acest articol ieri si m-am hotarat sa-l ignor...Dar daca tot a fost postat si comentat aici, atunci voi "comenta" si eu...


Iata un citat din articol care ma indeamna la un comentariu...



Citeaza

Se urcă pe ușa din față pe metropolitan și se coboară pe ușile celelalte – doi și trei. Oamenii se învață greu, ne iese cam 90%, noi menținem pe metropolitan în permanență un agent de pază și ordine, controlorul nostru. Lucrăm, de o lună, cu omul nostru acolo, pe lângă șofer, în toate troleibuzele metropolitane. Am pus oameni pe schimburi. Încercăm să îi învățăm pe călători, nu mai avem validatoare pentru bilete, călătorul urcă pe ușa din față, validează și apoi își găsește un loc și coboară pe celelalte uși. Bineînțeles că au fost reacții negative. Un călător ne-a dat în judecată spunând că îl discriminăm obligându-l să urce pe ușa din față. Am avut și plângere penală în urmă cu doi ani, am câștigat procesul”, a declarat Ioan Goia pentru Tion.ro.
Potrivit primarului Nicolae Robu, controlorul care stă în mijloacele de transport de pe cele două linii metropolitane se asigură dacă oamenii validează și îi îndrumă. Edilul-șef susține că urcarea supravegheată pe ușa din față înlătură atât frauda, cât și furturile.
Urcarea pe liniile metropolitane se păstrează pe ușa din față, cu asigurarea unui controlor pentru îndrumare și validare pentru persoanele care au nevoie de ajutor. Urcarea supravegheată pe ușa din față înlătură frauda, respectiv controlăm fenomenul legat de furturi și al persoanelor care nu fac cinste transportului public. Deci se urcă prin față, este un proiect pilot. Probabil șoferul ajută… nu se deschide decât o ușă… se deschid altele la coborâre… e o recomandare. Cândva era așa în Timișoara, era o civilizație a urcării și a coborârii, se știa pe unde se urcă și pe unde se coboară din mijloacele de transport în comun”, ne-a spus Robu.



Practic, pentru a fi ordine in mtc-urile mentionate, ne-am intors cu peste 40 de ani in urma cand ordinea o facea taxatoarea (au fost si taxatori insa mai putini) de bilete...
In acele vremuri se respecta aproape in permanenta urcatul pe la usa taxatoarei iar cand se urca din motive obiective pe la alte usi, se trimiteau banutii din mana in mana pana ("in fund") la taxatoare. La tramvaiele TIMIS 2 (3 usi iar la mijloc era usa dubla) si la "Electroputere" (vagoanele cu 3 usi), postul taxatoarelor era tocmai la usile din mijloc unde era si "urcarea" si se cobora la capetele vagonului...Lumea stia cand vedea tramvaiul de la distanta, la ce usa este stabilita urcarea fara a mai citi ce scrie la fiecare usa...
Deci, de gura taxatoarelor si din obisnuinta apoi se respectau aceste reguli cu urcatul si coboratul...

La liniile periferice de tramvaie exista taxator ambulant (fara post fix) care mergea de la calator la calator si-l taxa. Avea in dotare o gentutza precum "nasii" din tren...

Iar acum putem constata ca am reintrodus "taxatoarele" insa le-am luat obiectul principal al muncii lor, respectiv vanzarea de bilete...Daca tot avem acest personal in plus, bine-venit de altfel, ar fi bine daca i-am incarca si cu gestiune si sa vanda si bilete in mtc-uri...Adica sa fie asa cum a fost in urma cu peste 40 de ani. In mod cert s-ar reinstaura incet-incet ordinea iar "satrele" si nu numai n-ar mai calatorii fraudulos, respectiv pe banii fraierilor platitori....

Deci, renuntarea la taxatori din acea perioada comunista (masura luata din considerente economice dar si de copiere dupa occident) a dus in timp la haosul de azi din si de pe mijloacele de transport in comun din Timisoara cel putin!...
1

#79 Useril este offline   david2adrian 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 56
  • Inregistrat: 16 martie 09

Postat 28 martie 2017 - 11:30

Nu stiu daca aici este locul potrivit, dar doresc sa sugerez înființarea unei noi statii de troleibuz/ autobuz in Piata Marasti, pe latura dinspre Spitalul Municipal. Loc de extindere pentru o statie ar fi, cu bunavointa primariei, destul in acea zona, iar beneficiul principal (cel putin asta l-am identificat eu, pentru ca m-ar ajuta foarte mult pe mine) este ca ar facilita foarte mult conexiunea de pe Liniile 14, M14, E2 venind dinspre Lipovei cu celelalte linii de troleibuz, care au statie in Piata Marasti si merg spre Estul orasului.

In prezent, daca vin cu 14-le trebuie sa merg pana in Piata 700, iar de acolo sa merg pe jos pana la statia din dreptul Spitalului Militar, practic intorcandu-ma de unde am plecat, dar cu un ocol de vreo 15 minute in orele aglomerate. (trafic, semafoare, mers prin ploaie, frig etc.)
4

#80 Useril este offline   bwalexander 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 42
  • Inregistrat: 29 octombrie 13
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 28 martie 2017 - 19:46

Vezi postareadavid2adrian, la 28 martie 2017 - 11:30, a spus:

Nu stiu daca aici este locul potrivit, dar doresc sa sugerez înființarea unei noi statii de troleibuz/ autobuz in Piata Marasti, pe latura dinspre Spitalul Municipal. Loc de extindere pentru o statie ar fi, cu bunavointa primariei, destul in acea zona, iar beneficiul principal (cel putin asta l-am identificat eu, pentru ca m-ar ajuta foarte mult pe mine) este ca ar facilita foarte mult conexiunea de pe Liniile 14, M14, E2 venind dinspre Lipovei cu celelalte linii de troleibuz, care au statie in Piata Marasti si merg spre Estul orasului.

In prezent, daca vin cu 14-le trebuie sa merg pana in Piata 700, iar de acolo sa merg pe jos pana la statia din dreptul Spitalului Militar, practic intorcandu-ma de unde am plecat, dar cu un ocol de vreo 15 minute in orele aglomerate. (trafic, semafoare, mers prin ploaie, frig etc.)


Ar fi cel mai minunat lucru sincer :D ... Un alt exemplu este daca veniti cu linia 11 din est si vreti sa luati o linie catre nord, in Piata Marasti ar cam trebui gasite solutii pentru transboradrea intre linii. -_-
0

Arata acest topic


  • (5 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi