STP Timișoara Forum: Biletele STPT - STP Timișoara Forum

Salt la continut

In cazul in care doriti obtinerea unui raspuns oficial la o plangere in legatura cu sistemul de taxare, aceasta se poate obtine doar depunand o reclamatie la registratura regiei. Raspunsurile primite pe forum exprima parerea membrilor acestuia.
  • (16 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • Ultima »

Biletele STPT

#61 Useril este offline   Wegmann 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2280
  • Inregistrat: 09 decembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Erlangen/Nürnberg

Postat 03 octombrie 2010 - 10:50

Greu de facut o medie. De ex. stiam ca Oradea avea 6 (3 din import si 3 autohtone). Daca cele nemtesti nu mai merg (si n-am motiv sa nu-l cred pe Dr2005), inseamna ca au ramas cu 3. Putin pentru orasul care le fabrica. In schimb in articolul din Ziarul de Iasi Alba Iulia sustine ca ar avea 48. Daca e adevarat mi se pare un numar foarte mare pentru marimea orasului (66000 de locuitori, 16 linii de autobuz). Mai ales ca au si un sistem de ticketing asemanator cu cel timisorean.
0

#62 Useril este offline   Dr2005 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 1403
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bucuresti, Sector 6 - Drumul Taberei

Postat 03 octombrie 2010 - 17:43

Cei din Alba Iulia se lăudau că le vor pune în toate staţiile, probabil pentru a elimina complet chioşcurile.
Oradea are tonetele de bilete din punctele importante deschise până la 21, inclusiv în week-end. În plus, automatere Alien Concept sunt 12 bucăţi.
În Craiova şi Tg. Jiu se vând bilete şi de către şoferi (mai scump, ce-i drept).
Automatele din Piteşti acoperă majoritatea punctelor importante (gara, staţiile din centru), iar bilete se vând şi de către dispecerii de la cap de linie pe toată durata prestării serviciului de transport.
Şi la Constanţa totţi dispecerii vând bilete.
La Cluj, chioşcurile din punctele importante (de exemplu cel de la Gară - verificat duminica trecută) sunt deschise până la ora 22.

---
La Timişoara n-ai de unde să iei bilete sâmbătă şi duminică, indiferent de oră. Vedeţi problema?
0

#63 Userul este online   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29774
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 03 octombrie 2010 - 18:50

Dragos, sa nu crezi ca noi nu am observat acest lucru. Poate se remediaza situatia dupa ce iesim din criza asta.

P.S. RATT nu mai are dispecerate decat in Piata Traian si Dambovita, acesta ultimul, e considerat de fapt dispeceratul de la iesirea depoului 2.
0

#64 Useril este offline   Wegmann 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2280
  • Inregistrat: 09 decembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Erlangen/Nürnberg

Postat 03 octombrie 2010 - 20:20

Vezi postareaDr2005, la 03 octombrie 2010 - 17:43, a spus:

Cei din Alba Iulia se lăudau că le vor pune în toate staţiile, probabil pentru a elimina complet chioşcurile.



Mi se pare exagerat. Mai ales pentru un oras care are sistem de ticketing. Automatele ar trebui sa fie doar o solutie complementara pentru vizitatori. Adica in gara si in cateva statii foarte frecventate. In rest ajunge sa le poti cumpara la chioscurile RATT sau undeva intr-un magazin din apropierea statiei.

P.S.: Mai sus v-am prezentat metoda "biletului pe mobil" O alta varianta care functioneaza similar (o folosesc cu precadere la serviciu ) e sa-ti imprimi singur biletul. Codul are acelasi format si poate fi citit de aceleasi aparate. Avantajul e comoditatea. Daca m-as afla de ex. la Londra si as sti ca pe data X vreau sa vizitez Nürnbergul, mi-as scoate pur si simplu un abonament pe o saptamana (sa zicem) la imprimanta si gata.
0

#65 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3886
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 03 octombrie 2010 - 22:46

Nu se pot imprima carduri de unică folosinţă, cu valabilitate fixă 24 de ore din momentul primei validări? Ar fi folositoare celor ce sunt in tranzit prin oraş, nenominale, vandabile de către orice agent economic ...
0

#66 Userul este online   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29774
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 03 octombrie 2010 - 23:08

Pai, exista legitimatii de o zi la pretul de 10 lei.
0

#67 Useril este offline   Dr2005 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 1403
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bucuresti, Sector 6 - Drumul Taberei

Postat 04 octombrie 2010 - 03:20

Există, dar sunt puţine unităţi care le vând, iar în week-end NICIUNA.

Acele 2 dispecerate rămase de ce nu vând bilete?

Din criză nu o să ieşim niciodată cu politicienii de acum (indiferent de partid). Doar ei ne-au băgat în cirză, dar asta e off-topic.
0

#68 Userul este online   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29774
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 04 octombrie 2010 - 08:09

Vezi postareaDr2005, la 04 octombrie 2010 - 03:20, a spus:

Acele 2 dispecerate rămase de ce nu vând bilete?

Nu e asa simplu transformarea dispecerilor in gestionari (vanzarea impune gestiune) plus ca masina si oamenii specializati in colectarea banilor nu lucreaza nici ei sambata si duminica.
0

#69 Useril este offline   Romanul 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 19
  • Inregistrat: 16 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bucuresti

Postat 04 octombrie 2010 - 22:36

Vezi postareaDr2005, la 02 octombrie 2010 - 01:10, a spus:



Revenind la situaţia RATT, tot nu m-a lămurit cineva ce fac dacă vin pentru prima dată în Timişoara şi nu ştiu acest orar de-a dreptul TÂMPIT (scuzaţi expresia) al punctelor de vânzare?



Exact asta mi s-a intamplat vara asta cand am fost in Timisoara. A fost extrem de neplacut, bine ca a fost vremea buna si am putut sa merg pe jos.
0

#70 Userul este online   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29774
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 04 octombrie 2010 - 23:14

In vara chioscurile aveau program normal. Schimbarea de program e noua. (23 septembrie)
0

#71 Useril este offline   Wegmann 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2280
  • Inregistrat: 09 decembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Erlangen/Nürnberg

Postat 05 octombrie 2010 - 12:03

Lasand de-o parte biletele de hartie- cum sta treaba cu reincarcarea cardurilor la bancomat? Stiu ca exista un plan in acest sens. In Bucuresti cred ca au si implementat metoda.
0

#72 Userul este online   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29774
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 05 octombrie 2010 - 13:07

Nu am informatii noi despre acest plan.
0

#73 Useril este offline   Romanul 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 19
  • Inregistrat: 16 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bucuresti

Postat 05 octombrie 2010 - 20:42

Vezi postareaWegmann, la 05 octombrie 2010 - 12:03, a spus:

Lasand de-o parte biletele de hartie- cum sta treaba cu reincarcarea cardurilor la bancomat? Stiu ca exista un plan in acest sens. In Bucuresti cred ca au si implementat metoda.


De bancomant n-am auzit, dar se poate reincarca online.
0

#74 Useril este offline   Andy 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 2502
  • Inregistrat: 29 iunie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:zona metropolitană
  • Interese:Timișoara și zona metropolitană

Postat 06 octombrie 2010 - 18:56

Cum? Unde? De unde se pot cere informatii suplimentare ?
0

#75 Userul este online   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29774
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 06 octombrie 2010 - 21:47

Pe pagina RATB (e vorba de Bucuresti nu de noi)
0

#76 Useril este offline   Dr2005 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 1403
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bucuresti, Sector 6 - Drumul Taberei

Postat 08 octombrie 2010 - 23:56

La Bucureşti se pot încărca carduri ACTIV la unele bancomate BCR (nu toate). Nu e obligatoriu ca cel ce încarcă să aibă card la BCR, merge fără comision cu orice card Visa/Visa Electron (probabil şi Maestro), ca şi când ar fi plata la un POS dintr-un magazin.
0

#77 Useril este offline   Wegmann 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2280
  • Inregistrat: 09 decembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Erlangen/Nürnberg

Postat 09 octombrie 2010 - 16:16

Din cate am citit in Bucale poti comanda bilet (cel putin pt. metrou) si pe mobil.
0

#78 Useril este offline   NDY 

  • Membru VIP*
  • Grup: VIP
  • Postari: 2439
  • Inregistrat: 07 iunie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 09 octombrie 2010 - 23:16

Da, era ceva prin MMS :w00t:
0

#79 Useril este offline   Dr2005 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 1403
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bucuresti, Sector 6 - Drumul Taberei

Postat 10 octombrie 2010 - 03:32

Vezi postareaWegmann, la 09 octombrie 2010 - 16:16, a spus:

Din cate am citit in Bucale poti comanda bilet (cel putin pt. metrou) si pe mobil.


Doar dacă ai MMS la telefon şi dacă intri prin vreo 3 staţii de metrou. E nevoie de MMS pentru că primeşti un cod de bare (!) care e apoi scanat de un cititor de coduri de bare montat la unul dintre turnicheţii de acces. Oricum, e mai simplu să cumperi o cartelă de metrou, care se vinde în toate staţiile, pe toată durata circulaţiei metroului (în fine, în unele staţii se vând cartele doar la un acces, la celălalt stau doar paznicii să nu sari turnicheţii).
0

#80 Useril este offline   Raoul94 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2401
  • Inregistrat: 15 mai 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 30 martie 2011 - 15:06

Citeaza

Dupa cum anunta www.opiniatimisoarei.ro, RATT mareste tarifele pentru bilete. O calatorie inregistrata cu portofelul electronic ne va costa 2 lei, si nu 1.7 lei cum am platit pana acum. Scumpirile se fac de la 1 aprilie.

Timisorenii care folosesc portofel electronic si nu au abonament vor ramane fara 2 lei pe card de acum inainte odata ce vor urca in autobuze, tramvaie sau troleibuzele din oras. De asemenea, cursa cu expresul va costa 2.5 lei.

Tarifele la abonamente nu se schimba insa. Potrivit reprezentantilor RATT, modificarile se fac in raport cu inflatia. “Totul face parte din politica RATT, de a nu scumpi abonamentele pentru timisoreni”, ne declara Cosmin Bradu.

0

Arata acest topic


  • (16 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • Ultima »

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi