STP Timișoara Forum: Paltim - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (15 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Paltim Mixed-use project under development by Speedwell Evaluare topic: -----

#81 Useril este offline   rue 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 604
  • Inregistrat: 01 septembrie 17

Postat 17 octombrie 2021 - 11:11

Preturile de pe pagina Paltim inclus TVA?
0

#82 Useril este offline   Decebal 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 198
  • Inregistrat: 27 iunie 17

Postat 18 octombrie 2021 - 08:56

Ce parere aveti despre apartamentele cu vedere la strada Jiul? Eu ma astept sa fie mult zgomot de la masini si poluare. Strada Jiul are 4 benzi de circulatie. Va fi si zgomot de pe B-dul Republicii.
Daca cineva are o opinie contrara as fi foarte curios aflu argumentele.

Imagine atasata: trafic_jiul.jpg
0

#83 Useril este offline   Andu 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 188
  • Inregistrat: 22 iunie 17

Postat 18 octombrie 2021 - 09:29

E mai bine decat oricare dintre blocurile de pe Circumvalatiunii, inclusiv City of Mara. De ce? pentru ca Jiul se termina abrupt in Bega si masinile nu au viteza asa de mare. Parerea mea...
2

#84 Useril este offline   Bogdan_tmtm 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 284
  • Inregistrat: 09 septembrie 19

Postat 18 octombrie 2021 - 09:56

Vezi postareaDecebal, la 18 octombrie 2021 - 08:56, a spus:

Ce parere aveti despre apartamentele cu vedere la strada Jiul? Eu ma astept sa fie mult zgomot de la masini si poluare. Strada Jiul are 4 benzi de circulatie. Va fi si zgomot de pe B-dul Republicii.
Daca cineva are o opinie contrara as fi foarte curios aflu argumentele.

Cu poluarea treaba este relativ complexa ar trebui studii cativa ani de zile specific pe zona respectiva ca sa poti sa emiti o parere avizata, dar am sa incerc sa o disec la modul general.
Poluarea in apropierea straziilor, respectiv NO2, PM1, PM2.5, PM10, etc sunt in stransa legatura cu:
1. Dispersia particulelor - de exemplu pe strazile unui oras ca si New York ele sunt flancate de blocuri, neavand unde sa se imprastie. Nu este cazul Paltim, zona este relativ deschisa ..
2. Inaltimea - In principiu de la etajul 4 in sus, poluarea scade si pana la 50% (fata de parter), prin urmare cei de la etajele superioare vor inspira de multe ori un aer mai curat
3. Geometria zonei si curentii de aer - au tot rol de imprastiere particule, dar nu ma pricep cum circula aerul de regula in zona respectiva desi tind sa cred ca nu are influenta mare
4. Vremea - avem o vreme cu relativ putine ploi care ar mai reduce poluarea, dar asta e valabil in tot orasul, deci nu as zice ca e un dezavantaj :)
In opinia mea (pro etaje superioare/retrase), poluarea nu ar fi un factor determinant.

Zgomotul, da! Acela se va auzi si va trece cu succes prin tripan, sau ce vor folosi ei acolo. Nu va fi ceva suparator (probabil intre 15 - 25 decibeli), dar va fi un zumzet mut continuu si cel mai probabil va fi o chestiune de timp pana te-ai obisnui cu el.
Aici depinde de toleranta fiecaruia, multi probabil nici nu ar remarca astfel de aspecte, in timp ce pe altii i-ar scoate din minti :)) Dupa finalizare cel mai corect ar fi: mers si verificat la fata locului cu geamurile inchise.
1

#85 Useril este offline   zzx 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 159
  • Inregistrat: 17 mai 18

Postat 18 octombrie 2021 - 10:04

Referitor la poluare: este intersectie (mare) semaforizata langa. Studiile arata ca langa semafoare, poluarea este mult mai mare, din cauza stationarii masinilor.
Dar zona are si beneficii -> cel mai aproape de centru bloc nou :) + malul Begai
3

#86 Useril este offline   rue 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 604
  • Inregistrat: 01 septembrie 17

Postat 18 octombrie 2021 - 21:05

Preturile nu conțin TVA
0

#87 Userul este online   cos22tm 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 29
  • Inregistrat: 09 septembrie 18

Postat 21 octombrie 2021 - 15:35

pana la urma ati aflat preturi ? in afara de cele postate pe site la ei unde am obs ca se creste pretul de la o zi la alta :))

studio 40m² începând de la 78.500€ + TVA (era 77.000+TVA)
2 camere 52m² începând de la 99.000€ + TVA (era 96.800+TVA)
3 camere 73m² începând de la 131.800€ + TVA
4 camere105m² începând de la 212.000€ + TVA

si cat costa un loc de parcare ?
2

#88 Useril este offline   Elphax 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1365
  • Inregistrat: 18 aprilie 15
  • Sexul:masculin

Postat 21 octombrie 2021 - 15:46

totusi este pacat ca nu se mai face si hotel acolo, era o locatie foarte buna
0

#89 Useril este offline   Decebal 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 198
  • Inregistrat: 27 iunie 17

Postat 21 octombrie 2021 - 16:15

Locul de parcare costa aprox. 10.000 Euro + TVA

Aceasta postare a fost editata de Decebal: 21 octombrie 2021 - 16:22

0

#90 Useril este offline   Pablo 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 2402
  • Inregistrat: 09 aprilie 20

Postat 21 octombrie 2021 - 17:26

Vezi postareaElphax, la 21 octombrie 2021 - 15:46, a spus:

totusi este pacat ca nu se mai face si hotel acolo, era o locatie foarte buna


Avarismul dezvoltatorilor imobiliari din Timișoara e un obiect de studiu deosebit de interesant, intră în spectrul bolilor psihice. Dacă plănuiesc 1.000 de apartamente și preînchiriază din stadiul de proiect 950, nu îi dau drumul până nu îl dau și pe ultimul. În schimb prin Sibiu, Alba, Arad se construiește păgubos de mult speculativ (plin de blocuri 33-50% ocupate), multe lucrări de infrastructură adiacente (parcuri, grădinițe, fântâni arteziene) donate municipalității, proiecte foarte aerisite.
5

#91 Useril este offline   Pablo 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 2402
  • Inregistrat: 09 aprilie 20

Postat 23 octombrie 2021 - 12:44

În curând încep lucrările. Șocant termenul de livrare "Martie 2024" pentru un banal corp de 123 unități: Speedweel demarează construcția primelor apartamente din proiectul PALTIM din Timișoara, o investiție totală de 65 de milioane de euro
4

#92 Useril este offline   Decebal 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 198
  • Inregistrat: 27 iunie 17

Postat 28 octombrie 2021 - 16:34

S-au vandut 30 de apartamente din 123 adică 25%. Nu e rău deloc. Sper să fie un succes.
0

#93 Useril este offline   Pablo 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 2402
  • Inregistrat: 09 aprilie 20

Postat 28 octombrie 2021 - 16:54

Bravo lor, deși cam multă agitație și reclamă pentru nimic privitor la acest proiect (umila mea părere). Pe mine mă amuză cât de în serios autopoziționează proiectul pe piață dezvoltatorul. Cuvinte mari.

Nu știu ce calcule au domnii belgieni, dar cu o banală clădire de birouri de 6 niveluri și vreo 200 de unități locative nu ,,dezvolți Timișoara''. Poate cel mult Jimbolia sau Sânnicolaul. Ar fi mai indicat pe viitor să prospecteze piața înainte să facă astfel de afirmații ridicole. Poate descoperă și la ce scară joacă dezvoltatorii imobiliari în acel oraș...
0

#94 Userul este online   cos22tm 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 29
  • Inregistrat: 09 septembrie 18

Postat 28 octombrie 2021 - 19:33

nu au vandut nimic inca :) doar povesti
nu aveau azi nici autorizatia de construire ...cel mult o rezervare verbala in baza a 2.000 euro.
Dupa ce primesc AC pot sa semneze promisiuni de vanzare-cumparare.
0

#95 Useril este offline   Decebal 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 198
  • Inregistrat: 27 iunie 17

Postat 29 octombrie 2021 - 07:57

Uitați-vă cum arată azi zona, e o speluncă. In cativa ani proiectul Paltim si probabil si Pasmatex vor ridica imens zona. Trebuie să incepi de undeva si eu cred ca Paltim e un bun început.

Referitor la promisiuni si vanzari, toti ceilalti dezvoltatori fac la fel, semneaza o rezervare urmată de promisiune. Din ce am auzit par putin mai ieftini ca ISHO, cam cu 10% pe m2. Interesanta pozitionarea pe piata.

Aceasta postare a fost editata de Decebal: 29 octombrie 2021 - 08:35

0

#96 Useril este offline   Pablo 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 2402
  • Inregistrat: 09 aprilie 20

Postat 29 octombrie 2021 - 08:54

Tot o muscă cu aere de leu rămâne. Un copycat ISHO la scară de 6 ori mai mică ca număr unități locative, și de 4 ori mai mică ca suprafață office.
0

#97 Useril este offline   Dorin55 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 443
  • Inregistrat: 09 mai 19

Postat 31 octombrie 2021 - 23:02

11.000 euro +TVA 19% e un loc de parcare subteran la -1 si 10500 +tva la -2. Pare putin cam piperat proiectul pentru ce ofera si am mari indoieli la calitatea materialelor, dar speram sa fie bine. Locatia e una buna in raport cu centrul orasului. Legat de termenul de 2024 e insfarsit un termen realist. Vrajeala ce se aplica la toti, inclusiv ce am patit eu cu ISHO,cu intarziere de 2 ani, e ieftina. Nu scoti la cheie zeci de apartamente intr-un an, deci 2024 e ceva realist si asumat.

Aceasta postare a fost editata de Dorin55: 31 octombrie 2021 - 23:05

0

#98 Useril este offline   Decebal 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 198
  • Inregistrat: 27 iunie 17

Postat 03 noiembrie 2021 - 08:55

S-au vandut deja 40 de apartamente deci 30% din prima clădire (123 în total).
0

#99 Useril este offline   GeorgeA. 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 844
  • Inregistrat: 27 februarie 18

Postat 06 decembrie 2021 - 17:29

47 acum.
Daca cifrele înseamnă și avansuri, deci un succes real, la vânzări deocamdată,înseamnă creșteri de prețuri din ianuarie .
Plus garanția că ,indiferent de scumpiri materiale, muncitori proiectul are cerere și se face

Aceasta postare a fost editata de GeorgeA.: 06 decembrie 2021 - 17:31

1

#100 Useril este offline   Soso12 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 77
  • Inregistrat: 30 ianuarie 22

Postat 04 februarie 2022 - 16:00

Stie cineva ceva despre stadiul AC la Paltim?

Vad ca au deja destul de multe unitati vandute, insa pe timp ce trece, pe langa punctele forte:

- pozitionare;
- finisaje peste medie (termoizolatie cu vata minerala, toate compartimentarile cu caramida, suprafete vitrate mari cu tamplarie aluminiu, gresie-faianta Marazzi, sanitare Laufen si Villeroy & Boch, facilitati in cadrul complexului: restaurant, loc de joaca, supermarket, spatiu verde);
- un termen de predare destul de realist.

incep sa apara si unele informatii despre aspecte, poate, mai putin placute:

- se merge pe principiul "take it or leave it", posibilitatile de negociere cu privire la orice aspecte (draft promisiune vanzare-cumparare, pret, posibilitati de modificari interioare) sunt ca si inexistente;
- desi la ofertare se mentioneaza ca achizitionarea locului de parcare este optionala, ulterior ti se comunica ca de fapt este obligatorie (cel putin pentru apartamentele cu 3 si 4 camere);
- promisiune de vanzare-cumparare creeaza clar avantaje si solutii de backup doar dezvoltatorului, nu si clientului (asemanator Vivalia, City of Mara, Nord One, etc.);
- dupa darea in folosinta a apartamentelor, service charge lunar de 1Eur/mp, pentru fiecare apartament, facturat de catre o societate a dezvoltatorului, pentru o perioada de minim 3 ani;
- la preturi ce depasesc 2500 Eur/Mp util, cat de usoara va fi creditarea, din perspectiva evaluarii bancilor?
- avand in vedere ca locurile de parcare si boxele sunt amenajate in cadrul adapostului de protectie civila, si vecinatatea Bega, o sa fie interesanta solutia tehnica gasita pentru a evita infiltratiile.
1

Arata acest topic


  • (15 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi