STP Timișoara Forum: Brand-ul STPT - Pareri&Sugestii - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Reguli postare in aceasta sectiune

Va rog sa veniti doar cu sugestii concrete, sau cu exemple concrete de probleme cu care v-ati confruntat in calatoria cu vehiculele RATT. Postari la modul general (gen: "schimbati si voi tramvaiele alea vechi" :), nu sunt acceptate si vor fi sterse, utilizatorul urmand a primii avertisment. Doar in acest sub-forum se pot face sugestii pentru imbunatatirea serviciilor. Daca se doreste un raspuns oficial, reclamatiile se depun la registratura regiei
  • (5 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Brand-ul STPT - Pareri&Sugestii Stabilirea imaginii curente a STPT-ului si imbunatatirea acesteia Evaluare topic: ***** 5 Voturi

#61 Useril este offline   Viktor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 4686
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara
  • Interese:Filme, poze, distractie, calatorii etc.Imi plac foarte mult tramvaiele Wegmann GT4.

Postat 05 iulie 2011 - 09:06

Vezi postareamile, la 05 iulie 2011 - 00:35, a spus:

Iar despre vatman, am impresia ca atunci a intrat in tura si probabil trebuia sa-si faca "prezenta" fata de validatoare, si o fi uitat acest lucru...


Vatmanul nu are nicio treaba cu validatoarele. El isi inchide si isi deschide schimbul din OBC. In rest el nu are nicio treaba cu niciun validator, decat in cazul in care apare vreo problema la vreo unul dintre ele, iar daca o poate remedia(ca ce in cazul de fata) garantat o va face(desigur daca il intereseaza)iar daca nu, ii va chema pe cei din garaj care se ocupa de validatoare ca sa remedieze problema.

Ps Domnule Mile
Imi place ca ne-ati dus in viitor :crazy: :04: :whistle: .
0

#62 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 05 iulie 2011 - 12:57

Tocmai de aceasta trebuie incurajata utilizarea portofelului electronic si renuntarea la bilete.
-1

#63 Useril este offline   NDY 

  • Membru VIP*
  • Grup: VIP
  • Postari: 2439
  • Inregistrat: 07 iunie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 05 iulie 2011 - 13:14

De ce anume? :respekt: Tocmai de asta se vor folosi in continuare biletele, pentru ca exista o probabilitate foarte mare sa nu iti poti valida biletul, si astfel, sa calatoresti pe gratis. La validatoarele vechi, cele portocalii, cum de nu se blocau biletele aproape niciodata? :welcome:

La urma urmei, ar trebui sa ai o problema mare sa folosesti portofelul electronic, platind astfel mai mult decat normal pe un bilet, si asta tot timpul, decat sa folosesti biletul clasic, care se achizitioneaza la un pret mai bun, si care ai sanse mari sa nu-l poti valida, calatorind astfel pe gratis... :blush:
0

#64 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 05 iulie 2011 - 18:27

Validatoarele vechi foloseau o alta tehnica de validare decat cele noi, dar nu erau scutite de probleme. Se reparau zilnic cu zecile.
0

#65 Useril este offline   bogdan99999 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 283
  • Inregistrat: 28 octombrie 12
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 23 august 2013 - 20:24

De ce nu se poate face si la noi ceea ce se vede in filmul urmator? https://www.youtube....h?v=sFmvy-gwLgc Ma refer la spatiu verde pe langa si intre sine. Cred ca ar fii mai ok decat ceea ce este acuma ( pietris/balast respectiv beton ). Ar arata mult mai bine si ar aduce si un plus de verde orasului.

Nu am vrut sa deschid un topic nou, de aceea am postat aici.

Aceasta postare a fost editata de bogdan99999: 23 august 2013 - 20:26

0

#66 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3886
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 23 august 2013 - 22:19

S-a mai discutat chestiunea .. gazonul il plantezi o data si de atunci il intretii pana la Ziua de Apoi. Daca nu e nimeni dispus sa aiba grija de intretinere, mai bine nu faci nimic.
0

#67 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 23 august 2013 - 22:58

Nici nu stiti cata bataie de cap da iarba ce creste aiurea printre linii... Oamenii sectiei mentenanta tund la ea zile intregi, consumand zeci de litri de benzina pentru moto-cositoare. Pentru gazon ar trebui echipe speciale (nu oameni luati de la treaba lor) sau o firma specializata.
0

#68 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 08 mai 2015 - 17:53

In pana de inspiratie din partea mea pentru gasirea unui topic mai nimerit, l-am gasit pe acesta, inactiv de ceva vreme...


Ieri a aparut un articol critic, tare de tot, la adresa RATT-ului si a sefului-sefilor de la aceasta institutie. Evident, il am in vedere pe domnul Goia, subiectul principal din articolul aparut in Ziua de Vest, articol scris de Lia Lucia Epure...

Desi articolul pare ca o razbunare usor personala, multe lucruri scrise in el sunt reale, am pomenit si noi despre ele pe forum in acesti ani, lucruri vazute cu ochii nostri...Pacat ca de 6 ani RATT este pe mana domnului Goia care se pare ca nu-l leaga nimic sufleteste de institutia pe care o conduce si o pastoreste...

Un om cu o asemenea responsabilitate in urbe sa nu apara in vreo emisiune TV sau radio locala atatia ani de zile mie imi spune ca gandurile lui sunt in alta parte. Asta-i senzatia mea!


Dar iata o parte din articol...


Citeaza

RATT – rușinea Timișoarei. RATT - dușmanul lui Robu

UPDATE: RATT minte!

Tema transportului în comun, la Timișoara, este una dintre pietrele de încercare ale primarului Robu. Calitatea transportului, igiena în tramvaie, troleibuze, dar și în autobuze, toate, murdare, ca niște rable abandonate din ura față de mediu, murdăria dintre liniile de tramvai, toate, fac parte din imaginea Timișoarei.

Am încercat experimentul ”Hai în tramvai!” și iată ce a ieșit: vatmanii fumează și vorbesc la telefon, ca și cum ar fi în grajdul unui vecin pe care-l urăsc și pe care se ( mai) și răzbună. Scaunele sunt murdare, pătate, scuipate. Nimeni, dar nimeni nu spune nimic! Ba, am mai spus noi, în ”Ziua de Vest”, dar nu se face nimic. În autobuzul Expresul 1, cursa de la AEM spre Ion Ionescu de la Brad, imediat după ce pleacă din stație, aproape toți șoferii fumează. Troleibuzul 16 este sursa permanentă de scandal între șoferi și călători. Goia, (aproape Goe), acesta este numele directorului RATT, un ins scufundat în afaceri cu nemernicul bisericii bănățene, Paisie, (marele șef al furtului din bani europeni), el, Goia, are afaceri cu terenuri pentru Paisie, dar mai bine zis pentru favorurile pe care acesta i le face fiului Goia… Dar, lăsând la o parte afacerile imobiliare ale lui Goia, revenind la Timișoara, se vede cu ochiul liber sabotajul RATT la adresa lui Robu. În tramvaie, călătorii nu-l înjură pe Goia, ei nici nu știu măcar numele directorului și, de altfel, nici nu trebuie să-l știe. Îl știu însă foarte bine, pe al primarului Robu, despre care știu ce să spună! Așadar, nu se spală nici un mijloc de transport în comun, interioarele sunt dominate de mirosuri greu de suportat de ființa umană, bălăriile între liniile de tramvai sunt până la genunchi.



Ziua de Vest
2

#69 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 08 mai 2015 - 18:00

Articolul pare scris de un postac fara nicio responsabilitate, undeva pe net si nicidecum de un ziarist. Tampenia cu linia E1 unde fumeaza toti soferii sau linia 16 subiect de cearta intre calatori si soferi (ce vrea sa spuna ca eu nu pricep?), plus ca se leaga/face misto de numele unei persoane, intareste aceasta impresie.

P.S. Mai putin si astia (ziaristii) vor sa si maturam strazile pe unde circula MTC-uri... :crazy:
0

#70 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 08 mai 2015 - 19:05

Trecand peste aceste observatii corecte si pertinente legate de partea literar-gramaticala a articolului, "esenta" lui ramane valabila...Am chiar impresia ca multe "nemultumiri" din articol sunt luate de pe la noi, de pe forum ...


Lia Lucia Epure o jurnalista (ziarista) veche, cu cel putin vreo 25-30 de ani de meserie si din acest motiv m-a surprins "limbajul" folosit...


Personal sunt dezamagit de prea multe lucruri care merg prost la RATT in comparatie cu cele extrem de putine care merg bine...Deci, balanta este total negativa, din punctul meu de vedere!...Iar pentru acest vinovat ar fi seful cel mare. Iar daca n-are sustinerea primarului si daca ar fi vertical, si-ar fi dat demisia demult...
3

#71 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 08 mai 2015 - 19:24

Vezi postareamile, la 08 mai 2015 - 19:05, a spus:

Lia Lucia Epure o jurnalista (ziarista) veche, cu cel putin vreo 25-30 de ani de meserie si din acest motiv m-a surprins "limbajul" folosit...

Exact la asta ma refeream. Zici ca cineva le-a "spart" site-ul si a inceput sa posteze in numele unor jurnalisti. Totusi sa-i faci pe toti hoti, nemernici, etc. trebuie sa fi foarte frustrat (nu mai vorbesc si de niscaiva probe) si nu cred ca doamna merge prea des cu tramvaiul sau printre linii, acolo unde balariile ar ajunge la inaltimi similiare cu ale porumbului inainte de cules.
2

#72 Useril este offline   Fantoma Tramvaiului 3 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 971
  • Inregistrat: 06 iulie 14
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timișoara

Postat 08 mai 2015 - 21:08

Amm..poate ma insel eu dar de cand circula Expresul 1 pe la AEM? E clar ca nu mai aveau ce scrie si au inventat ceva...
0

#73 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 08 mai 2015 - 21:26

La cat de des circula cu autobuzul era normal sa-l incurce cu E2-ul, asta nu e o problema, deranjeaza doar generalizarea (toti fumeaza, toti sunt hoti, etc)
2

#74 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3886
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 09 mai 2015 - 14:17

Vezi postareamile, la 08 mai 2015 - 17:53, a spus:

articol scris de Lia Lucia Epure...


Nu stiu voi, dar eu am decis sa ignor complet mizeriile emise de Lia Lucia Epure. E pur si simplu prea mult efort mental sa discern intre exagerarile ei de prost gust, si eventualele portiuni in care are dreptate. Poate va amintiti de articolul ei despre taximetristi, alta tampenie imensa.

Stilul ei ar fi potrivit pentru o mahalagioaica, nu o doamna educata asa cum se pretinde. Sa se duca sa vanda varza in piata 700.

Aceasta postare a fost editata de dAImon: 09 mai 2015 - 14:18

4

#75 Useril este offline   Raoul94 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2401
  • Inregistrat: 15 mai 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 20 noiembrie 2016 - 01:17

Să reînviem un pic topic-ul :naughty1: Nici nu vreau să îmi inchipui câte mișmașuri asemănătoare cu cele prezentate în reportajul România Furată | RATB merge cu frâna de mâna trasă se întâmplă și la RATT.

Reportajul se axează foarte mult pe subvențiile acordate de Primăria Capitalei către RATB - nejustificate dar și politizarea RATB la nivelul personalului TESA. Ceea ce mi-a atras atenția este (pe) la minutul 20:

Citeaza

De la 1 ianuarie 2019, Parlamentul European cere desfiinţarea regiilor sau transformarea acestora în societăţi comerciale şi organizarea de licitaţii pentru atribuirea contractelor de transport public de persoane.


Pentru mai multe detalii urmăriți video-ul. Să înțeleg că sfârșitul erei Goia (aș numio și era durerii în fund) și respectiv managementul defectuos al transportului public din Timișoara va avea loc la acea dată. Oare cineva de la nivelul PMT, CJT are aceste detalii pe masă, se gândește la treaba asta?

+Liberalizarea pieței de transport public, adică sfârșitul monopolului regiilor de transport din țară va avea să aducă și mulți operatori privați, la momentul actual m-aș gândii cum un operator privat gen Ravitex să își extindă serviciile și pe ramura asta. Oare cât vor avea de pierdut fostele regii de pe urma transformării lor în societăți comerciale?

Citeaza

Unităţile administrativ-teritoriale vor fi obligate să delege serviciul de utilitate publică, indiferent despre care e vorba, să-l delege prin procese de licitaţie. Va plăti o taxă de enfrigement, o penalizare, care, cel puţin din câte cunosc eu, va fi undeva la 100.000 - 160.000 de euro pe zi


Toate pasajele citate mai sus sunt menționate în articolul către care am trimis link de pe site-ul Digi24.

Aceasta postare a fost editata de Raoul94: 20 noiembrie 2016 - 01:18

0

#76 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 20 noiembrie 2016 - 10:22

Asta ar putea insemna ca:
-linii precum 21, 22, 28, 29 ar disparea, niciun operator privat nefiind interesat de asa ceva, doar daca
-ne-am intoarce la transportul cu microbuze, ceva gen maxi-taxi
-pretul biletelor s-ar liberaliza automat
-o mare parte din gratuitati ar disparea, primaria neavand bani sa plateasca intocmai si la timp catre firme private contravaloarea acestora ;)
-infrastructura esta a RATT (linie cale si linie contact), deci nu vad cum un operator privat ar putea deservi liniile de transport altfel decat cu autobuze
-Toti privatii se vor inghesui sa liciteze pentru liniile rentabile, pentru restul nu va licita nimeni.

In mod sigur mai sunt aspecte ce trebuie studiate, astea fiind cateva idei ce-mi vin repede in minte.
0

#77 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 20 noiembrie 2016 - 14:23

Eh, astea sunt asa, scuze. La nemti cum se paote?

- infrastructura este trecuta in subordinea primariei, acesta urmand sa inchirieze infrastructura.
- linille se liciteaza la pachet. Cele bune, vin cu cele naspa. Rentabilizarea lor fiind sarcina ofertantului.
- in contractul de atribuire se specifica clar, linia X-Y nu se paote desfiinta.

etc etc
1

#78 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 20 noiembrie 2016 - 21:29

Vezi postareacseh_17, la 20 noiembrie 2016 - 14:23, a spus:

- infrastructura este trecuta in subordinea primariei, acesta urmand sa inchirieze infrastructura.

Zau? Pai cum adica? RATT-ul a platit-o si primaria o ia cu japca, sau cum? Inca avem popriri pentru TVA-ul neplatit dupa modernizarea liniilor si probabil ca vom plati intreaga datorie, de milioane de euro. In plus, sa fim seriosi, pana si in Germania sunt orase unde o singura firma asigura transportul in comun.
Hai sa luam de exemplu Berlinul, unde BVG are tot ce inseamna transport in comun, cu exceptia S-Bahn si sa nu-mi spui ca au castigat la licitatie. La fel si in cazul MVG, BSAG si sunt sigur ca mai sunt o gramada de exemple.
2

#79 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 21 noiembrie 2016 - 16:31

Eu faceam referire la viitor. Daca se desfinteaza regia, clar ca infrastructura trece in subordinea primariei.

In rest, asa este. Insa nu datorita faptului ca nu ar fi concurenta, ci datorita faptului ca pur-si-simplu nu poti face o contraoferta unei regii/firme care de x zeci de ani deserveste transportul in comun intr-un oras ca si Berlin spre exemplu.

In Köln avem insa liniile 16 si 18 (tramvai) care sunt deservite in comun de catre KVB (Köln) si SWB (Bonn).
Neuss are liniile de tramvai din oras deservite de catre Rheinbahn (Düsseldorf).
Oberhausen, linia de tramvai deservita in comun de catre STOAG (Oberhausen) si MVG (Mühlheim).
Si chiar in Bergisch Gladbach este tam-tam mare de o vreme pe tema asta. De ani de zile WUPSI (Leverkusen) deserveste transportul in comun, insa nefiind in stare sa depune o oferta tentanta pentru licitatia ce urmeaza a fi organizata, asa ca dupa x ani, am putea vedea o schimbare majora in zona, principalul canditat fiind Wiedenhoff (Solingen)

Deci exemple exista.
0

#80 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 21 noiembrie 2016 - 19:06

Exemplu ipotetic: sa zicem ca primaria scoate la licitatie 10 linii de tramvai. Cum ar putea un tert sa vina sa castige o licitatie, fara vehicule (eu as scrie in caietul de sarcini "sa deserveasca liniile cu vehicule noi sau reabilitate recent"), fara depou, etc. Sau sa le dam noi si depoul nostru? De la vrut pana la putut e cale lunga, mai lunga de doi ani.
0

Arata acest topic


  • (5 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi