STP Timișoara Forum: Auchan Est (Modern) - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (9 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Auchan Est (Modern) Galerie comerciala - in proiectare Evaluare topic: ***** 1 Voturi

#41 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5982
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 07 decembrie 2012 - 16:44

Explicatii ar fi multiple.
1. Zilele astea e mai greu cu finantarea proiectelor neincepute pana acum
2. Unii dintre administratorii retelelor de retail cu sediul filialei romanesti in Bucuresti, au radacini in zonele estice ale tari, de unde si apetitul de a investi "acasa", rezultand multe unitati de retail in orase ce se invart pe la 100K locuitori in regiunea Moldovei - cazul Sucevei aflata pe locul I in tara la densitatea specifica (nr mp unitati retail/mia locuitori)
3. Studii si planuri de afaceri eronat concepute - cazul unor unitati de retail din Braila, Arad, etc. inchise sau pe cale de a fi inchise
4. Studii si planuri de afaceri ignorate - cazul Craiovei si al Timisoarei - unitati de retail ramase in stadiul de proiect, in timp ce stocul de retail existent este grav subdimensionat
5. Dezinteres al administratiei locale in verficarea si stimularea materializarii investitiei anuntate, mai ales daca exista si PUZ aprobat/emis (cineva din primarie tre' sa-l traga de maneca pe investitor, poate chiar sa-i promita investitii in infrastructura si utilitatile adiacente, orice - doar sa-l stimuleze sa puna in practica proiectul)
6. Altele.
0

#42 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10515
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 07 decembrie 2012 - 19:13

Vezi postareasbogdan, la 07 decembrie 2012 - 16:23, a spus:

...
Sunt un pic mirat si consternat ca un oras de talia Timisoarei are un singur mall, iar orase mai mici precum Arad au deja 2-3 mall-uri.
...


Ca sa fiu adeptul teoriei conspiratiei, as intreba doar daca in alte orase unde exista Iulius Mall mai exista si alt Mall.
0

#43 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 08 decembrie 2012 - 00:26

Da, la Cluj!...
0

#44 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 08 decembrie 2012 - 14:59

Deeefapt NU. Aceel ceva nu se poate numi mall. E ca si cum as numi Real Aradului, sau Sagului, sau si mai utopic Bega mall. Deci Doppler bate bine pe unde bate, si chiar vreoiam sa scriu si eu despre aceasta ideea, dupa care Iulian Dascalau ar cam trage bine sforile. Insa pe mine nici faptul sa-si faca singur concurenta nu ma deranja, ca si la Iasi dealtfel, numa sa mai faca un mall in TM, ca e clar si vizibil cu ochiul liber ca unul NU ESTE DEAJUNS!
0

#45 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 08 decembrie 2012 - 15:07

N-am fost la Cluj (din pacate din 2002) dar m-am informat ocazional din tot felul de surse si am dedus ca ar fi 3 mall-uri la Cluj...cu Iulius Mall...
0

#46 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 08 decembrie 2012 - 15:16

Eu zic doar ce am vazut anul acesta cu Raoul. Pote confirma si el. Oricum locatia Iulius Mall, este una... JALNICA! Nici macar nu se afla pe un bulevard important sau ceva. Este la marginea orasului, pe un bulevard care se termina brusc cu vreo 200-300 m mai in deal. Acolo aflandu-se un capat mai maricel de linii ale RAT Cluj-Napoca.
0

#47 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5982
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 09 ianuarie 2013 - 02:28

Se pare insa ca Plaza Centers renunta:


Citeaza

Plaza Centers îşi vinde terenurile din România. Primul pe listă: cel de la Iaşi

Dezvoltatorul imobiliar Plaza Center a scos la vânzare un teren de 4,6 hectare din Iaşi pe care dorea să construiască un mall. Şi celelalte terenuri pe care compania le deţine în oraşele din provincie sunt de vânzare, dacă apar cumpărători.

Pe terenul din Iaşi, cumpărat în 2007 de la Iaşitex cu 21 de milioane de euro, urma să fie contruit proiectul comercial Iaşi Plaza, dar şi birouri. Investiţia anunţată în 2008 pentru acest proiect a fost de 75 de milioane de euro, iar lucrările de construcţie urmau să fie demarate la sfârşitul anului 2008 şi finalizate în 2010. În ultimii ani, Plaza Centers a tot amânat demararea lucrărilor de construcţie, deşi anul trecut s-a trecut la demolarea clădirilor de pe teren.

Preţul de vânzare al fostei platforme este de 300 de euro/mp, ceea ce înseamnă că per total, preţul este de 13,8 milioane de euro, mai mic cu 7,2 milioane de euro.

„Noi am vrut să construim acolo un mall, dar situaţia s-a schimbat. Acum sunt prea multe malluri şi credem că Iaşiul nu este pregătit în acest moment pentru un alt mall. Terenul este foarte mare şi nu vedem posibilitatea construirii de spaţii de birouri, spre exemplu. Preţul terenului este de 300 de euro/mp şi nu am găsit încă un cumpărător”, a declarat pentru ECONOMICA.NET, Hanan Schraiter, marketing & business development manager în cadrul Plaza România.

Întrebat dacă şi celelalte terenuri pe care compania le deţine în oraşele Timişoara, Slatina, Hunedoara, Tîrgu-Mureş, Miercurea Ciuc (n.r. - unde lucrările de construcţie pentru un mall au fost începute, dar abandonate) sau Constanţa sunt de vânzare, Hanan Schraiter a mai declarat pentru ECONOMICA.NET „Tot timpul sunt de vânzare dacă găsim cumpărători”.

Dezvoltatorul Plaza Centers este implicat şi în construcţia proiectului Casa Radio – Dâmboviţa Center. Compania a semnat acum şase ani un parteneriat cu Ministerul Dezvoltării Regionale şi Turismului pentru realizarea acestui proiect. Compania a depus documentaţia necesară obţinerii planului urbanistic de detaliu pentru construcţia unei clădiri de birouri de 50.000 de mp.

Anul trecut, valoarea totală a activelor companiei s-au redus cu peste 10%, de la 253,3 milioane euro la 226,3 milioane euro. La sfârşitul anului 2010, într-un raport financiar al companiei se estima că lucrările de construcţie pentru proiectele din oraşele din provincie vor fi demarate în periaoda 2011-2012, însă în raportul din 2011, termenele au fost schimbate, cu estimări de începere a construcţiilor în 2013-2014, cu finalizare pentru 2014-2015.

Plaza Centers este controlată de Mordechay Zisser, unul dintre cei mai bogaţi oameni de afaceri din Israel prin firma Elbit Imaging, care mai deţine pe piaţa locală şi hotelul Radisson Blu din Bucureşti.

sursa
0

#48 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5982
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 28 ianuarie 2014 - 03:21

Investitorii acestia chiar nu mai dispun de lichiditati:
(articol din luna Noiembrie 2013)

Plaza Centers a intrat in insolventa!

Citeaza

Compania cu capital israelian Plaza Centers, dezvoltatorul [...], a intrat în insolvenţă la propria cerere din cauza intrării în incapacitate de plată. Investitorii au cele mai multe active localizate în România.

„Planul de reorganizare propune o amânare a obligaţiilor de plată pe care le are compania pentru o perioada de trei-patru ani, sau mai scurtă dacă permite fluxul de numerar, fără a cerere deţinătorilor de obligaţiuni să îşi asume o pierdere din valoarea nominală a investiţiilor lor. În timpul procesului de restructurare, creditorii sunt supuşi unui moratoriu“, se arată într-un comunicat al companiei.

Potrivit unui anunţ anterior, Plaza Centers se aşteaptă ca procesul de reorganizare să fie încheiat într-o perioadă de şase luni. Tribunalul din Amsterdam, unde este înregistrată Plaza Centers, l-a numit ca administrator judiciar pe J.L.M Groenewegen şi ca judecător sindic pe L. Van Berkum.

„Incertitudinea persistentă în mediul economic şi al consumatorilor din Europa a limitat capacitatea companiei de a reduce gradul de îndatorare şi de a realoca capitalul realizat din vânzarea unor proiecte finalizate. Ca atare, am luat decizia de a bloca plăţile la scadenţa ale obligaţiunilor şi de a aborda creditorii cu un plan de reorganizare. Considerăm că aceasă decizie este în interesul pe termen lung al acţionarilor şi deţinătorilor de obligaţiuni“, a declarat Ran Shtarkman, preşedintele şi CEO-ul Plaza Centers.

Compania deţine în România şase terenuri pentru dezvoltări viitoare (Iaşi, Slatina, Hunedoara, Târgu Mureş, Constanţa şi Miercurea Ciuc), două proiecte în dezvoltare: Casa Radio, din care controlează 75%, şi un mall în Timişoara, şi o clădire de birouri, fiind cel mai consistent portofoliu din cele nouă ţări în care este prezentă Plaza Centers. Valoarea de piaţă a terenului din Târgu Mureş este de 6 mil. euro, a celui din Slatina 2 mil. euro, Constanţa 10 mil. euro, Hunedoara 3 mil. euro, Miercurea Ciuc 7 mil. euro, Iaşi 13 mil. euro. Suprafaţa cumulată a celor şase loturi de teren este de 15 ha. Situaţia de criză cu care se confruntă compania este evidenţiată şi de declaraţiile făcute recent de reprezentanţii locali ai Plaza Centers, în cadrul unui seminar de specialitate."Nu poţi face bani în România. Nu înţeleg cine face bani? Fac mallurile bani, face Inditex bani? Face H&M bani? Toţi retailerii care vor spaţii de 100-150 de metri pătraţi trebuie să plătească pentru Inditex, care vrea 1.000 de euro pentru outfit (amenajarea spatiului, n.r.). Nu poţi să faci bani dacă Inditex cere 1.000 de euro pentru outfit. Am văzut ca se face Mega Mall, să fie sănătoşi. Immofinanz nu face bani, pierde bani. Trebuie să oprim dezvoltările de malluri în România pentru a crea un echilibru pe piaţă. Ce parteneriat să faci în aceste condiţii?", a declarat Hanan Shraiter, marketing&business development manager Plaza Centers Romania.

Plaza Centers este controlată de firma Elbit Imaging, care mai deţine în România şi hotelul Radisson Blue din Bucureşti.

sursa
0

#49 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5982
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 28 ianuarie 2014 - 03:32

Totusi, pe site-ul dezvoltatorului, randarile si detaliile despre unitatea din TM au fost actualizate:

Imagine atasata: Timisoara-Plaza-dtz-1.png Imagine atasata: Timisoara-Plaza-dtz-2.png

PS: astfel, am actualizat si eu informatiile de pe topicul Retail
1

#50 Useril este offline   Shhhh 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 957
  • Inregistrat: 10 mai 12
  • Sexul:masculin

Postat 28 ianuarie 2014 - 11:22

Citeaza

şi un mall în Timişoara


A fost terminat si nu stiam eu? E tare ciudat ca terenul din TM nu e trecut langa celelalte.... :intrebare:

Mi-a placut "supararea" de final a domnului manager. Nu stiu la ce se referea cu "facut bani" dar cam toate firmele enumerate de el au fost pe profit, sau macar cu afaceri in crestere.
0

#51 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5982
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 28 ianuarie 2014 - 13:10

:up_arow:
Asa cum vedem noi de afara, omul pare din alt film.
In realitate, insa, in afara de retelele mari (C&A, H&M, Inditex, etc), personal eu nu stiu daca celelalte chiar fac profit la un nivel acceptabil sau raman in mall-urile noastre mai mult pentru imagine, conform unor planuri si strategii proprii, pe termen lung si foarte lung.
0

#52 Useril este offline   Shhhh 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 957
  • Inregistrat: 10 mai 12
  • Sexul:masculin

Postat 29 ianuarie 2014 - 16:19

Sunt convins ca nu toata lumea face bani in mall. De altfel se observa o oarecare rotatie in special la magazinele mici, fara renume. Totusi, nenea managerul se referea la firmele mari din cate am inteles eu.
Mai mult, nenea asta vorbeste cam la fel de "dinafara" ca si noi. Toate planurile lor din Romania au ramas la stadiul de teren achizitionat sau planificare. Presupun ca finalizarea planului pentru mallul din Timisoara are ca scop ridicarea valorii portofoliului si nimic mai mult.
0

#53 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 29 ianuarie 2014 - 22:37

Mie imi pare penibil ca in zona aceea sa avem o zona cu moloz si buruieni, de ani de zile. :censored:
2

#54 Useril este offline   Shhhh 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 957
  • Inregistrat: 10 mai 12
  • Sexul:masculin

Postat 14 martie 2014 - 19:43

Si totusi misca!

Citeaza

Plaza Centers, aflată în reorganizare judiciară, începe construcţia unui mall la Timişoara

“Plaza a continuat cu studiile de fezabilitate, planificare si autorizare pentru proiectul Timisoara Plaza, care va avea o suprafata comerciala inchiriabila de 38.000 mp. La Timisoara Plaza, constructia este programata sa inceapa la sfarsitul acestui an, cu termen de finalizare in 2016″, se arata in anunt. Investitia anuntata in urma cu 4 ani pentru mallul din Timisoara a fost de 50 de milioane de euro.


Cum in tarile civilizate planurile de restructurare si insolventa nu sunt identice cu falimentul, poate chiar sunt ceva sanse sa miste ceva.

sursa
0

#55 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5982
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 14 martie 2014 - 22:57

Astia au mai anuntat de vreo 6 ori pana acum ca vor incepe la sfarsitul anului in curs.
Deci eu ii voi crede abia dupa ce voi vedea muncitorii lucrand pe teren.
1

#56 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10515
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 15 martie 2014 - 00:27

Anunturi de intentie ca sa atraga investitori.

Tare sint sigur ca locatia nu este fericita pentru un Mall.
1

#57 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5982
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 15 martie 2014 - 07:31

Pai cu NEPI nu s-au inteles pentru vanzarea terenului/proiectului.
0

#58 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10515
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 24 iunie 2014 - 23:54

Vezi postareaShhhh, la 23 iunie 2014 - 19:48, a spus:

Daca tot e sa fie discutia despre malluri se pare ca baietii de la vocea timisului (care intamplator imi pare a fi preluat informatiile de pe-aici, de pe forum) ne anunta ca si baietii de la Plaza Center dau drumul constructiei. Binenteles, articolul nu are o sursa credibila.

Linkul meu

Nicio miscare (in afara de cele are buruienilor):

Imagine atasata: Timisoara Plaza - 2014.06.24 - 01.jpg Imagine atasata: Timisoara Plaza - 2014.06.24 - 02.jpg Imagine atasata: Timisoara Plaza - 2014.06.24 - 03.jpg
0

#59 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10515
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 04 septembrie 2014 - 10:47

Oare investita din Timisoara nu depinde de vinzarea terenurilor detinute in alte orase? Tare sint sigur ca nu o sa se faca nimic, mai ales ca bancile nu o sa (mai) arunce cu banii, mai ales ca al 2-lea Mall deja are unda verde.



Citeaza

După ce a ieşit din reorganizare în luna iulie a acesti an, Plaza Centers are în vedere accelerarea procesului de vânzare a terenurilor din Hunedoara şi Constanţa, dar şi a terenului din Miercurea Ciuc unde a fost începută, dar abandonată, construcţia unui mall.

Ternurile în cauză şi-au pierdut din valoare, iar compania vrea să le vândă cât mai repede.

Astfel, Plaza Centers scoate la vânzare cu reduceri terenul de 36.500 mp din Miercurea Ciuc, la un preţ de 2 milioane de euro, terenul de 41.000 mp din Hunedoara la preţul de 1,2 milioane de euro şi terenul de 26.500 mp din Constanţa, la preţul de 2,5 milioane de euro, se arată în cel mai recent raport financiar al companiei.

Plaza Centers mai deţine şi terenuri pentru malluri la Slatina, Timişoara, Tîrgu-Mureş, Iaşi şi Slatina.

Valoarea totală a activelor s-a redus la 519 milionae de euro, faţă de 586 milioane de euro la sfârşitul anului 2013. Cea mai mare depreciere a activelor s-a înregistrat în cazul proprietăţilor din România, în special datorită deprecierii proiectului Dâmboviţa Center, cel mai valoros activ, dar a cărui construcţie este întârziată de obţinerea avizelor, se mai arată în raport.

Informaţiile publicate de ECONOMICA.net pot fi preluate de alte publicaţii online doar în limita a 500 de caractere şi cu citarea sursei cu link activ. Orice abatere de la această regulă constituie o încălcare a Legii 8/1996 privind dreptul de autor. http://www.economica...l#ixzz3CKoK2F3R


PS Sper ca nu am depasit 500 de caractere... :whistle:
1

#60 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 04 septembrie 2014 - 12:30

Cam atat despre perspectiva acestei firme...


Slatina?! Serios... Ai oras ca si TM cu un singur mall, si tu ai planuri sa faci un mall la Slatina?!

Sau Iasi... Trebuie sa fii chiar amator sa intri pe teritoriul lui Dascalau, care are monopol clar cu 2 mall-uri...
0

Arata acest topic


  • (9 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi