STP Timișoara Forum: Stiri despre transportul in comun din Timisoara - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (138 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 134
  • 135
  • 136
  • 137
  • 138

Stiri despre transportul in comun din Timisoara

#2701 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29678
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 08 decembrie 2022 - 13:16

Citeaza

Începând cu data de 10.12.2022, cele 7 nave de pasageri vor andoca pe platforma special
amenajată în Depoul Dâmbovița. Anul acesta, în perioada 1 martie - 7 decembrie, au fost
efectuate 3.951 de curse, fiind transportați 184.609 de pasageri. Începând cu data de 02.07.2022,
s-au efectuat și 90 de curse până la ecluza din Sânmihaiu Român. În cele peste 4.000 de curse
făcute de la începutul lunii martie până în prezent nu au fost înregistrate întârzieri. Vaporașele
vor reveni pe Canalul navigabil Bega în primăvara anului viitor.
Tot în 10 decembrie, trotinetele și bicicletele STPT vor fi retrase din stațiile special amenajate.
Cele 425 de biciclete și 97 de trotinete utilizabile vor intra în revizie tehnică, urmând să fie
redate publicului călător în primăvara anului 2023.

0

#2702 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29678
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 30 decembrie 2022 - 11:02

Citeaza

Sâmbătă, 31.12.2022, în intervalul 08 00-16 00, vor fi deschise doar punctele de vânzare titluri de călătorie din Piaţa 700, Calea Lipovei şi Spitalul Judeţean. Duminică, 01.01.2023, şi luni, 02.01.2023, toate punctele de vânzare bilete vor fi închise.
Totodată, vă informăm că, începând cu data de 03.01.2023, linia 18 revine pe traseul Calea Aradului - strada Liege - Calea Torontalului, iar capătul liniei M36 va fi mutat de la Traian Grozăvescu, la Piaţa Mocioni. Graficele de circulaţie vor fi disponibile pe site-ul societăţii, www.stpt.ro, şi vor fi actualizate în staţiile de pe traseele mijloacelor de transport.

1

#2703 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29678
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 31 ianuarie 2023 - 22:18

Imagine atasata: acc0.jpg

Citeaza

Ca urmare a unui accident rutier petrecut în noaptea de 30.01.2023, echipele Secției Infrastructură s-au aflat astăzi în zona Kaufland- comuna Dumbrăvița, pentru a dezafecta resturile stâlpului doborât în urma impactului. Stâlpul de susținere în cauza ancora linia contact necesară circulației liniei M14, linie metropolitană care asigură legatura între Timișoara și comuna limitrofa.

0

#2704 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29678
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 07 februarie 2023 - 10:19

Citeaza

Societatea de Transport Public Timişoara lansează o invitație tuturor cadrelor didactice
şi elevilor din Timișoara, în perioada de desfăşurare a Programului Naţional Şcoala Altfel.
În perioada 27.02.2023-03.03.2023, societatea noastră va organiza ZIUA PORŢILOR
DESCHISE, eveniment ce îşi propune creşterea deschiderii faţă de utilizatorii serviciului public
de toate vârstele, prin accesul acestora la activităţile zilnice ce se desfăşoară în Depoul situat în
bulevardul Dâmboviţa nr.67
Astfel, S.T.P.T. poate pune la dispoziţia doritorilor, în limita disponibilităţii şi programării
prealabile, tramvaiul turistic TramTur care poate realiza circuitul Piaţa Libertăţii - depoul
Dâmboviţa şi retur la punctual de plecare din Piaţa Libertăţii, pe durata desfăşurării programului
Şcoala Altfel, în intervalul orar 08 00- 16 00.
Intregul program durează aproximativ 2 ore şi are ca punct de plecare staţia de tramvai din
Piaţa Libertăţii, sensul de deplasare spre Piaţa 700. De aici, cu ajutorul tramvaiului turistic, elevii
vor călători spre Depoul din bulevardul Dâmboviţa, nr.67 unde vor vizita incinta şi se vor
familiariza cu activitatea colegilor noştri din diferite secţii/departamente - Secţia Tramvaie,
Secţia Auto-autobuze electrice, Secţia Troleibuze etc.
Rezervarea locurilor se poate face începând cu data de 06.02.2023, la numărul de telefon
0768 329 681, urmând a confirma călătoria printr-o solicitare adresată Societăţii de Transport
Public Timişoara, la adresa de email: birou.marketing@stpt.ro. Din motive de siguranţă,
capacitatea recomandată pentru o călătorie este de maxim 30 elevi cu însoţitori, pe circuit
(plecare din Piaţa Libertăţii, cu retur în aceeaşi staţie de plecare).

2

#2705 Useril este offline   The Mechanic 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 1093
  • Inregistrat: 30 ianuarie 15
  • Sexul:masculin

Postat 16 februarie 2023 - 10:40

Transport public gratuit in weekend cu ocazia "Timisoara Capitala Europeana a Culturii"
https://www.opiniati...urii/15/02/2023
2

#2706 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 16 februarie 2023 - 19:04

Ii propun lui Fritz ca sa dispuna ca in toate weekendurile din an sa fie transportul gratuit. Ce naiba, doar nu scoate bani din propriul buzunar?

A facut el vreun calcul daca sunt oameni disponibili sa lucreze suplimentar si pana la ora 1 si neplatiti? S-a sfatuit cu goe? Se comporta ca pe proprie mosie ca si predecesorul sau!...

Cand au fost intarziate salariile n-a stiut sa dea astfel de dispozitii?
-1

#2707 Useril este offline   Andy 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 2497
  • Inregistrat: 29 iunie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:zona metropolitană
  • Interese:Timișoara și zona metropolitană

Postat 16 februarie 2023 - 21:16

Citeaza

In contextul deschiderii festivitatilor prilejuite de evenimentul Timisoara- Capitala Europeana, incepand cu data de 17.02.2023, ora 17:00 pana la data de 18.02.2023, ora 05:00, traficul rutier va fi restrictionat pe strada Oituz din municipiul Timisoara (intre Piata Marasti si Piata I. C. Bratianu)„, transmit reprezentantii IPJ Timis.

OT
Si mijloacele de transpot in comun pe unde sunt deviate?
0

#2708 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29678
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 16 februarie 2023 - 21:44

Citeaza

- pentru perioada 17.02.2023-19.02.2023, cu ocazia deschiderii Timișoara 2023 - Capitală Europeană a Culturii, programele de circulație ale tramvaielor de pe liniile 1, 2, 6, 9, ale troleibuzelor de pe liniile 11, 14, 15, 16, 18 și ale autobuzelor de pe liniile 33, 40, Expres 1, Expres 2, Expres 3, Expres 7 vor fi suplimentate,


Asta e tot ce am primit de postat pe site.
0

#2709 Useril este offline   Fantoma Tramvaiului 3 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 952
  • Inregistrat: 06 iulie 14
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timișoara

Postat 17 februarie 2023 - 01:55

Vezi postareaAndy, la 16 februarie 2023 - 21:16, a spus:

Si mijloacele de transpot in comun pe unde sunt deviate?

As presupune ca ori pe Demetriade ori prin pasajul de la Iulius
0

#2710 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 17 februarie 2023 - 08:56

NDY & Gygyman6

Daca sustineti acest program de sacrificiu de la SMTT/STPT si va place atat de mult, de ce nu va angajati acolo? Este plin orasul cu afise prin care se cauta vatmani si soferi.
Oare de ce este o lipsa acuta de astfel de personal? V-ati intrebat?

Pentru ca oricine isi poate bate joc de ei, incepand cu calatorii, multi dintre ei nesimtiti si inculti, si terminand cu diversi sefi si seful sefilor din fruntea orasului care, fara acordul obtinut in prima faza, a si anuntat propria-i decizie de pe mosie.

Cand sunt intarziate salariile si tichetele de masa, sta pitit pe undeva, atunci nu-i in stare sa dea "decrete".

Oare nu cumva si din motivele enumerate mai sus avem un pelerinaj la personalul manevrant, un dute-vino?

Avem "taximetria" dezvoltata in oras, de ce trebuie SMTT/STPT (citeste vatmanii si soferii caci birocratii din aceste institutii sunt liberi la acele ore) sa-i duca acasa pe gratis pe distratii?

Ar accepta taximetristii sa faca astfel de gesturi de "omenie" si sa faca curse gratuite in numele Capitalei Culturale? Din contra, ar cauta sa ciupeasca in plus, peste ceas.

Si atunci de ce isi permite Fritz sa foloseasca institutia transporrului in comun in scopuri caritabile deloc gratuite ci platite din banii timisorenilor, multi dintre ei nefolosind mtc-uri de ani de zile.
Si sa fiu clar, aceste pomeni (populiste) pe banii contribuabililor n-o face doar Fritz, au facut-o si predecesorii sai, Robu si Ciuhandu... Ar fi cazul sa fie stopate aceste apucaturi de vataf.
1

#2711 Useril este offline   Gygyman6 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3084
  • Inregistrat: 07 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 17 februarie 2023 - 12:01

@mile: Eu zic ca nu e pomana. Si in alte orase exista evenimente, s-au deschideri de evenimente unde se pune la dispozitie o alternativa. Transportul public e o unealta. Din cate imi aduc aminte cand era Poli mai in vana circula transportul din zona pana la ore mai tarzii ca sa ii duca pe microbisti acasa, eu nu is microbist, de ce am platit pentru ei? La fel se intampla si la Bucuresti, si se intampla si acum, cand din taxele de pe toata tara platim pentru metroul lor... La fel am platit si platesc pentru salarul unuia de la Iasi care a venit aici pe forum sa imi spuna mie si altora ca avem vise umede...

Cat despre personal... cand se plangea emilut aici pe forum despre anumite aspecte care il deranjau, i-ati spus sa plece de la ratt, piata muncii este libera. Nu ma intrebati pe mine de ce nu ma angajez eu la regie acum, pentru ca in cateva luni sa schimb ignoranta de acum cativa ani, ca si mie mi-ati spus sa plec daca nu imi comvine :rad_masa: . M-am prins ca replica asta mi-o dati pentru ce sugerez eu. Dar eu cand spun asta, am puncatat, ca ar dura zeci de ani, o viata, o cariera in asa ceva, cine nu o i-a in considerare la o varsta mai mica, degeaba se plange la 60 de ani ca nu are cum a vrut. Apoi, sa fim seriosi, a-ti fost angajat si dumneavoastra, problemele interne nu cred ca v-i l-ea rezolvat cineva din presa din exterior, s-au familia careia ii povesteati poate o zii mai grea in care neajunsurile angajatorului apasau mai tare pe dumneavoastra. Nu spun asta pentru ca nu as empatiza si eu cu oamenii care intradevar sunt exploatati, ca si eu am fost (cu bonuri si bonus taiate, apoi si cu somaj anuntat cu o zii inainte, pe timpul pandemiei), de aceea vin si spun ca in astfel de situatii doar intern oamenii, isi pot rezolva problemele, daca ii apasa in mod egal pe toti, pentru ca nu odata am fost in situatia in care toti in cor urlam ca mergem la sefu, ca mai apoi sa ma trezesc ca is singur si restul se fac ca ploua si nu l-e mai trebe nimic... <_< Si ar mai fi un amanunt, poate se fac deja demersuri in a rezolva problema, s-a mai intamplat asta si cu alte ocazii, exemplu bun fiind ridicarea automata a captatorilor de la firobuze, care era subiect taboo candva. Poate si de aceasta data, cu ocazia acestor ore suplimentare, oamenii vor avea greutate in a lua o decizie care sa rezolve o problema.
2

#2712 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 17 februarie 2023 - 13:01

Pai da, oamenii vin si pleaca de la SMTT/STPT (incerc sa mentionez tot mai des SMTT-ul pentru ca acolo este tragatorul de sfori) pentru ca li se umple repede paharul. Si daca grevele se organizeaza mai greu din lipsa de sustinatori, singura varianta este plecarea. La un moment dat constata si conducatorii ca nu-i cea mai buna solutie si incearca sa impece si capra si varza. Dar vine vătaful si da el din bici fara sa si puna ceva pe masa.
Problema mea, pe langa gratuitatile anuntate este si prelungirea programului prin ore neplatite. Probabil ca se vor da la schimb ore libere dar nu cand ai tu nevoie ci cand isi permite STPT-ul. Iar in acele momente vor fi mai putine unitati pe traseu. Adica vor sta fraierii (teoretic platitori) mai mult in statii...
Nu sunt niste principii sanatoase de functionare la STPT.

Da, i-am zis lui Emilut sa plece daca nu se pot organiza sa-si apere drepturile. Si a plecat la o firma de curse conventie.
In acel moment ne-am si cunoscut personal si zicea ca este (mai) multumit. La aceasta ora este in pensie de peste jumate de an.
1

#2713 Useril este offline   Gygyman6 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3084
  • Inregistrat: 07 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 17 februarie 2023 - 13:21

Inafara de TRW, care este multinationala, cu reguli in mare parte aduse din tara mama, in rest nu stiu unde a-ti mai lucrat. Dar va spun eu, ca ceea ce semnalati la regie este si in mediul privat cu capital romanesc. Acolo unde numarul de angajati incepe sa depaseasca 10-15 oameni, deja se da in corporatisme, elitism si segregare intre angajati. Aceeasi problema cu zilele libere, salariul primit ceva mai tarziu, decizii luate cu "hei rup", care au impact negativ si dupa care tot tu ca angajat trebuie sa tragi sa rezolvi, este peste tot ce inseamna "produs romanesc". Nu exista empatie interna, e fiecare pentru el, daca cineva vrea o rata pentru masina, si asta inseamna sa iti taie tie o mana... o va face fara sa clipeasca. Dupa cum am mai spus, avem cum ne place, altfel ar fi altceva.
0

#2714 Useril este offline   Bodo 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 325
  • Inregistrat: 24 ianuarie 16
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timișoara

Postat 17 februarie 2023 - 13:23

Ar fi trebuit puse și în mijloacele de transport ceva informări, deoarece vad că multă lume nu știe și tot își ia bilet.
3

#2715 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 17 februarie 2023 - 16:40

Ideea este ca de vreo doua - trei decenii STPT-ul a devenit o vaca buna de muls pentru toti politicienii. Abia asteapta vreun partid sa castige alegerile locale ca si trec la schimbari de conduceri si CA-uri. Si oare pentru ce ca rezultate spectaculoase nu se vad?...O fi bataia pentru altceva atunci...
2

#2716 Useril este offline   Gygyman6 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3084
  • Inregistrat: 07 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 17 februarie 2023 - 17:54

Facand corelare intre cei doi, si presupunand ca nu e doar de show (eu cred ca nu este), schimbarea lui Goia in timpul lui Robu s-a dovedid a fi o masura buna. Cel putin din exterior. Baiul a fost ca Robu avea nevoie de un "yes man" langa el si cred ca Goia era doar bun pentru el atata timp cat ii prezenta cheltuieli mici si nu venea sa ceara ceva, banii astfel ramanand pentru alte "investitii", pe care Robu isi putea pune pancarta cu "executat pe vremea primarului Nicolae Robu", exemplu, deturanarea baniilor pentru tramvaie noi, din primul mandat, pentru a moderniza tramvaiele vechi la Pascani si Arad. Cred ca s-au ciondanit de la bani, in cele din urma, Robu dorind sa isi mentina imaginea de "conducator" populist care face pentru oameni, iar asta probabil necesita niste investitii mai costisitoare si in transportul public, care probabil stricau cifrele pentru Goia. Acum, specula putem sa tot facem, mereu e ceva la misloc, si dusmani de moarte nu sunt, la fel ca restul politicului din tara. Mi-ar fi placut sa vad ce face cel care a fost pus director imediat dupa Goia, dar avand in vedere ca a fost inlaturat imediat ce i s-a opus lui Robu nu avem de unde sa stim cum ar fi fost, in locul sau ajungand director adjunctul. Lucru care din nou ma face sa cred ca Robu avea ceva obscur pus la cale si vroia pe cineva amiabil pe acea pozitie. In contrast, sa ne uitam la pozitia CFR-ului, care nici nu l-a bagat in seama cu "metroul" sau, si ce idei mai avea, oamenii stiau ca trebe sa refaca linia si confruntati cu unul ca el, au zis pas. Din pacate pentru noi, am ratat sansa la o linie suspendata, dar avand in vedere ca exista oameni in oras care si-au "vandalizat" masina cu stikere "Robu vino inapoi!", nu cred ca ii pierderea asa mare, ei dorind un "nou Mesia", nu infrastructura :sleeping: .

Aceasta postare a fost editata de Gygyman6: 17 februarie 2023 - 17:54

1

#2717 Useril este offline   Bodo 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 325
  • Inregistrat: 24 ianuarie 16
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timișoara

Postat 17 februarie 2023 - 20:41

Vezi postareaAndy, la 16 februarie 2023 - 21:16, a spus:


OT
Si mijloacele de transpot in comun pe unde sunt deviate?
Am fost acum cu E2, au traseul normal. Când ajung pe Oituz, dau gardul la o parte și trece.
0

#2718 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29678
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 17 februarie 2023 - 23:42

Vezi postareaBodo, la 17 februarie 2023 - 13:23, a spus:

Ar fi trebuit puse și în mijloacele de transport ceva informări, deoarece vad că multă lume nu știe și tot își ia bilet.

Te rog sa ma crezi ca dupa ce ti-am citit postarea am verificat din nou sa vad daca nu am primit cumva vreun comunicat in sensul asta, adica despre faptul ca se circula gratuit... Nu, nu am primit nimic despre vreo gratuitate, deci de aceea nu vei vedea nici in vehicule vreun anunt. Poate nu a trecut de vot aceasta masura.
0

#2719 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 18 februarie 2023 - 08:20

Vezi postareaGygyman6, la 17 februarie 2023 - 17:54, a spus:

Facand corelare intre cei doi, si presupunand ca nu e doar de show (eu cred ca nu este), schimbarea lui Goia in timpul lui Robu s-a dovedid a fi o masura buna. Cel putin din exterior. Baiul a fost ca Robu avea nevoie de un "yes man" langa el si cred ca Goia era doar bun pentru el atata timp cat ii prezenta cheltuieli mici si nu venea sa ceara ceva, banii astfel ramanand pentru alte "investitii", pe care Robu isi putea pune pancarta cu "executat pe vremea primarului Nicolae Robu", exemplu, deturanarea baniilor pentru tramvaie noi, din primul mandat, pentru a moderniza tramvaiele vechi la Pascani si Arad. Cred ca s-au ciondanit de la bani, in cele din urma, Robu dorind sa isi mentina imaginea de "conducator" populist care face pentru oameni, iar asta probabil necesita niste investitii mai costisitoare si in transportul public, care probabil stricau cifrele pentru Goia. Acum, specula putem sa tot facem, mereu e ceva la misloc, si dusmani de moarte nu sunt, la fel ca restul politicului din tara. Mi-ar fi placut sa vad ce face cel care a fost pus director imediat dupa Goia, dar avand in vedere ca a fost inlaturat imediat ce i s-a opus lui Robu nu avem de unde sa stim cum ar fi fost, in locul sau ajungand director adjunctul. Lucru care din nou ma face sa cred ca Robu avea ceva obscur pus la cale si vroia pe cineva amiabil pe acea pozitie. In contrast, sa ne uitam la pozitia CFR-ului, care nici nu l-a bagat in seama cu "metroul" sau, si ce idei mai avea, oamenii stiau ca trebe sa refaca linia si confruntati cu unul ca el, au zis pas. Din pacate pentru noi, am ratat sansa la o linie suspendata, dar avand in vedere ca exista oameni in oras care si-au "vandalizat" masina cu stikere "Robu vino inapoi!", nu cred ca ii pierderea asa mare, ei dorind un "nou Mesia", nu infrastructura :sleeping: .


Analiza buna dar am si cateva comentarii...
1) Schimbarea lui goia a fost buna dar iata ca a ajuns si mai sus decat unde era...acest personaj, dupa parerea mea, a facut si mai face mult rau fostului RATT si actualului STPT. Are painea si cutitul in mainile sale prin SMTT.

2) Stiu ca tu si alti colegi ati fost impotriva modernizarii tramvaielor vechi insa eu am fost deacord cu aceasta masura. Iata ca nici dupa 7 ani de zile nu avem trasee pe unde sa circule actualele tramvaie noi cap-coada. Plus ca inca avem "maimute" printre noi care nu merita sa circule nici cu "gemenele".

3) Despre politicieni in general, numai de bine...Imagine postata

4) Si eu sunt curios cum ar fi mers lucrurile cu acel director de dupa goia (i-am uiitat numele din pacate). A venit ca o raza de speranta.

5) CFR-ul in toate situatiile este mai presus de orice. Oricine era la carma orasului, nu se putea inscrie in audienta la CFR. Insa legat de "metrou"-ul in sine a lui Robu, din start ideea pica pentru ca nu poti avea metrou intr-un oras cu 300 000 de locuitori si pe deasupra si rotund. Dar acest asa zis metrou ar putea functiona pe liniile CFR-ului (daca tehnic e posibil), idee pe care o flutura apoi destul de des si Robu. El lansa in spatiul public tot felul de variante in loc sa aibe una fixa si gandita.
Initial am fost impotriva introducerii in subteran a liniilor de cale ferata, preferam estacada mai ales ca se vorbea de ea inca din 2008, dar dupa ce am vazut in Spania, in Sabadell si Terrassa (doua orase apropiate intre ele cu cca 200 000 de locuitori fiecare), o astfel de solutie, mi-am schimbat cumva parerea si eram sigur ca una dintre cele doua variante se va aplica, fie estacada, fie tunel sau debleu. Ne-am ales din pacate cu cea mai proasta varianta, cu CF la sol.

Dar legat de cele doua orase spaniole pot spune ca "tunelul" este in general sub sosea (bulevard), trece aproximativ prin mijlocul oraselor. In Sabadell sunt 3 statii, la intrare in oras, in centru si la iesire din oras iar in Terrassa sunt doua statii. Statiile atat la subteran cat si la suprafata arata ca cele de metrou desi este vorba mai exact de trenuri (S-bahn) care vin din Barcelona si tranziteaza aceste doua orase.




Vezi postareaBodo, la 17 februarie 2023 - 20:41, a spus:

Am fost acum cu E2, au traseul normal. Când ajung pe Oituz, dau gardul la o parte și trece.


Si avem am vazut aseara dupa ora 19 firobuze pe Oituz.


Vezi postareaFlorin.B RATT, la 17 februarie 2023 - 23:42, a spus:

Te rog sa ma crezi ca dupa ce ti-am citit postarea am verificat din nou sa vad daca nu am primit cumva vreun comunicat in sensul asta, adica despre faptul ca se circula gratuit... Nu, nu am primit nimic despre vreo gratuitate, deci de aceea nu vei vedea nici in vehicule vreun anunt. Poate nu a trecut de vot aceasta masura.



Asa DA! Daca CL a fost impotriva unei astfel de POMENI, bravo lor! Dar cum anuntul vatafului a ajuns cu surle si trambite in mass-media centrala, pozitia CL-ului este astfel anulata.
0

#2720 Useril este offline   Andy 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 2497
  • Inregistrat: 29 iunie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:zona metropolitană
  • Interese:Timișoara și zona metropolitană

Postat 18 februarie 2023 - 09:44

De pe FB:
Imagine atasata: stpt.png

0

Arata acest topic


  • (138 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 134
  • 135
  • 136
  • 137
  • 138

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi