STP Timișoara Forum: Extindere pasaj Popa Sapca - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (52 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 50
  • 51
  • 52
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Extindere pasaj Popa Sapca (finalizat) Constructor: Sylc Cons Trans SRL - din bugetul local

#1021 Useril este offline   nabucodonosor19 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 816
  • Inregistrat: 11 mai 16

Postat 11 septembrie 2019 - 12:02

Vezi postareaZoltan Cs, la 11 septembrie 2019 - 10:04, a spus:

Întrebarea care mai rămâne este cum vrem sa ne simțim in orașul nostru?
Ca intr-un parc, cu aer curat temperaturi suportabile sau inhaland gaze de eșapament și sufocați de caldura in marea betonata / asfaltata?

Te las pe tine sa raspunzi, doar ești foarte “smart” ...

Have fun, din partea mea am încheiat discuția ...


Sent from my iPhone using Tapatalk


Gata, ai gatat argumentele, te-ai retras? Offf...
Tat esti un cliseu cat esti, "marea de betoane", eternul motiv cu plimbatul vara, vegetatie, copaci, aer curat, inorogi etc.
Nu vrei tu sa fie Timisoara statiune?
Domnu smart (ca vad ca ai prins asta si o tot repeti), un oras trebuie sa fie functional, ca sa te plimbi tre sa mananci, ca sa manaci trebuie sa lucrezi, ca sa lucrezi trebuie sa te deplasezi, sa duci pruncii la scoala de ex. Daca tu stai 1 ora in trafic la dus de ex ca niste tree hugeri vor sa se plimbe ca inorogii pe centru si ingusteza drumurile, calitatea vietii tale scade ca ti-o petreci in trafic in loc sa stai cu familia de ex. Nu mai zic ca poluezi mai mult in coloana la relanti sau alternand viteaza 1 cu statul pe loc. Aici Robu are dreptate
Dar tu poti sa visezi in continuare cai verzi pe pereti, paduri si cascade urbane ca sa te plimbi din cand in cand sambata la umbra, da nu in parc ca nu-ti place ci pe langa marile bulevarde, musai pe langa masini
Ai inteles acum domnu smart? Nu vrei tu sa scoti fabricile din oras daca tot vorbim sa respiri aer curat? Bine dupa aia nu o sa mai ai job si vei pleca din orasul statiune dar asta e o alta poveste :))))
-5

#1022 Useril este offline   Claudiu1212 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 527
  • Inregistrat: 14 mai 18
  • Sexul:masculin

Postat 12 septembrie 2019 - 17:35

Largirea benzilor e o masura luata pe termen scurt, peste 3 ani o sa fie prea putine si bezinle care s-au largit acum, o sa incepem sa daramam cladiri sa facem loc la mai multe benzi sau o sa incepem sa gasim si alte solutii?
0

#1023 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 12 septembrie 2019 - 17:55

In lipsa inelelor II si IV, respectiv a podurilor aferente acestor inele este posibil ca actualele largiri sa nu mai fie suficiente peste cativa ani...
Insa daca s-ar trece la constructia acestor poduri (4 la numar) plus cele doua de pe centura, in mod cert n-am avea probleme pe actualele artere largite multa, multa vreme...

Insa in loc de poduri noi, primaria se pregateste de o alta reabilitare de pod si anume podul Muncii tot din Iosefin. Ori reabilitarea acestui pod nu va duce nicidecum la o relaxare a traficului...

Cele 4 poduri noi care ar contribui la o relaxare insemnata a traficului ar fi podurile ISHO si Jiul pentru relaxarea zonei centrale si apoi podurile Solventu (+ pasaj) si Bobalna...pentru lateralele orasului...
3

#1024 Useril este offline   Bogdi94 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 313
  • Inregistrat: 04 ianuarie 09

Postat 13 septembrie 2019 - 00:48

Un om cu viziune ar face pod la Solventul și după ar reabilita podul muncii, astfel ai avea alternativa. Bine era dacă începeau lucrările la noile poduri și după finalizarea lor sa înceapă reabilitarea celor vechi... Astfel deranjul era minim deoarece aveai noi rute.
4

#1025 Useril este offline   Elphax 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1387
  • Inregistrat: 18 aprilie 15
  • Sexul:masculin

Postat 13 septembrie 2019 - 06:26

Daca face la fel ca și cu podurile închise acum o sa fie aiurea. Firme neserioase care o lălăie. Sa le pună naibii termene stricte, sa îl facă în maxim 6 luni și cu penalități mari de tot
5

#1026 Useril este offline   Zoltan Cs 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 290
  • Inregistrat: 04 februarie 15

Postat 13 septembrie 2019 - 08:44

Vezi postareamile, la 12 septembrie 2019 - 17:55, a spus:


Cele 4 poduri noi care ar contribui la o relaxare insemnata a traficului ar fi podurile ISHO si Jiul pentru relaxarea zonei centrale si apoi podurile Solventu (+ pasaj) si Bobalna...pentru lateralele orasului...


Eu cred ca fix invers ar trebui: Prima oara Solventul (+pasaj) si Bobalna si dupa aia ISHO si Jiul.
Ideea e sa intre cat mai putine masini spre zona centrala
3

#1027 Useril este offline   corco 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 755
  • Inregistrat: 10 octombrie 16
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:desbateri pe forum si prietenii

Postat 13 septembrie 2019 - 09:28

Vezi postareaElphax, la 13 septembrie 2019 - 06:26, a spus:

Daca face la fel ca și cu podurile închise acum o sa fie aiurea. Firme neserioase care o lălăie. Sa le pună naibii termene stricte, sa îl facă în maxim 6 luni și cu penalități mari de tot

Este vorba romaneasca cu pestele...termenele sunt fixate de primarie, contractele sunt semnate cu termene aproape standard, prea trase la Xerox pe 12/24 luni
Uneori asistam la telenovele cum ca a mai aparut o teava de gaz sau situatii ascunse de care nu stia nimeni.
Firmele in fapt asteapta cu lunile sa le fie platite amaratele de facturi pe care primaria le amana pana cand gasesc ceva maruntis prin buget.
Din privat lucrurile se vad diferit, se face o linie de creditare cu o banca pentru fiecare obiectiv cu termene si conditii aspre pentru contractant, as introduce acest procedeu inclusiv in administratia locala.
Asa am putea vedea si noi mobilizare de genul SDM, ori contracte pe 4-6 luni pentru lucrari care sunt o urgenta pentru comunitate.
Se vede de pe Luna ca se lucreaza cu taraita pe santierele astea, lipsa mobilizarii este de fapt intarzierea platilor facute de primarie dar si termene care se bazeaza pe acest lucru.

Aceasta postare a fost editata de corco: 13 septembrie 2019 - 11:07

0

#1028 Useril este offline   nabucodonosor19 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 816
  • Inregistrat: 11 mai 16

Postat 13 septembrie 2019 - 10:19

Vezi postareamile, la 12 septembrie 2019 - 17:55, a spus:

In lipsa inelelor II si IV, respectiv a podurilor aferente acestor inele este posibil ca actualele largiri sa nu mai fie suficiente peste cativa ani...
Insa daca s-ar trece la constructia acestor poduri (4 la numar) plus cele doua de pe centura, in mod cert n-am avea probleme pe actualele artere largite multa, multa vreme...

Insa in loc de poduri noi, primaria se pregateste de o alta reabilitare de pod si anume podul Muncii tot din Iosefin. Ori reabilitarea acestui pod nu va duce nicidecum la o relaxare a traficului...

Cele 4 poduri noi care ar contribui la o relaxare insemnata a traficului ar fi podurile ISHO si Jiul pentru relaxarea zonei centrale si apoi podurile Solventu (+ pasaj) si Bobalna...pentru lateralele orasului...


Corect, dar Robu zice ca nu are autorizatiile pentru Jiul si ISHO, deci nu le poate demara
Pt Bobalna care va fi de fapt undeva pe Strandului am inteles, realitatea e crunta, aici doar se vorbeste, cred ca nu se va face in urm 10 ani. Pai ei nu-s in stare sa face portiunea aia de inel 4 de langa UMT, ce sa mai discutam...
0

#1029 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29738
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 15 noiembrie 2019 - 11:41

Din Tion:

Citeaza

Administrația locală nu se lasă până când nu reușește să fluidizeze traficul pe axa nord-sud, prin pasajul Popa Șapcă până la Spitalul Județean. Problema este că nici după lărgirea pasajului amintit și a benzilor din zona Punctelor Cardinale cozile de mașini nu s-au mai micșorat. De vină ar fi pietonii care traversează de la Tribunal spre Bastion și viceversa, cred oficialii Primăriei Timișoara, așa că au mai montat un semafor



Exact ce spuneam mai de mult confirma primaria acum, infiintand o noua intersectie semaforizata (ce nu va rezolva nimic, desigur)
De cand s-a deschis noul pasaj si Popa Sapca in varianta largita, am trecut pe acolo de doua ori, pe sensul de mers spre Conti si im ambele cazuri am stat in coloana din dreptul penitenciarului, ca pe vremuri. Scriam asta pe aici si colegii imi spuneau ca am avut eu ghinion... De atunci evit zona, exact cum o faceam si inainte de largire. :(
1

#1030 Useril este offline   Andu 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 189
  • Inregistrat: 22 iunie 17

Postat 15 noiembrie 2019 - 12:10

Pentru ca (doar) mai mare nu e tot timpul mai bine.

Niste magie mai jos:

Imagine atasata: Traffic.PNG
11

#1031 Useril este offline   The Mechanic 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 1107
  • Inregistrat: 30 ianuarie 15
  • Sexul:masculin

Postat 15 noiembrie 2019 - 12:47

administratia actuala se incapataneaza in propria-i prostie si pluseaza in continuare pe suveranitatea masinii personale, in timp ce importanta transportului in comun si a celorlalti participanti la trafic este minimizata
5

#1032 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 26 noiembrie 2019 - 15:25

2009.07.28
Imagine atasata: 2009_07_28_popa_sapca.jpg

2016.08.30
Imagine atasata: 2016_08_30_popa_sapca.jpg

2017.09.19
Imagine atasata: 2017_09_19_popa_sapca.jpg

2018.01.03
Imagine atasata: 2018_01_03_popa_sapca.jpg

2019.06.25
Imagine atasata: 2019_06_25_popa_sapca.jpg
9

Arata acest topic


  • (52 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 50
  • 51
  • 52
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi