STP Timișoara Forum: Extindere pasaj Popa Sapca - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (52 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Extindere pasaj Popa Sapca (finalizat) Constructor: Sylc Cons Trans SRL - din bugetul local

#1 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 30 iunie 2012 - 13:43

Cateva capturi din filmuletul cu proiectele propuse de actualul primar Nicolae Robu.

Extindere pasaj Popa Sapca

Situatia existenta

Imagine atasata: 01.jpg

Situatia propusa

Imagine atasata: 02.jpg Imagine atasata: 03.jpg
Imagine atasata: 04.jpg Imagine atasata: 05.jpg

Imagine atasata: 06.jpg Imagine atasata: 09.jpg

Imagine atasata: 07.jpg Imagine atasata: 08.jpg
Imagine atasata: 10.jpg

Sursa: Nicolae Robu - youtube
0

#2 Useril este offline   ccos_77 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 158
  • Inregistrat: 07 noiembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 30 iunie 2012 - 20:39

Acum vreo 5 ani s-au facut studii de fezabilitate pentru toate pasajele. Nu stiu pentru restul dar pentru Jiul si Popa Sapca. concluzia e ca proprietar asupr a pasajelor e CFR. Primaria Timisoara nu poate investi in ele, iar CFR-ul nu era interesat sa investeasca. Solutiile propuse erau cele din filmulet cu doua obsevatii care au ramas nerezolvate de atunci: popa sapca nu poate fi latit la 4 benzi normale din cauza pomilor din fata penitenciarului pe care arhitectul sef nu a permis sa fie taiati, iar la pasajul jiul s-a propus coborarea intersectiei cu un metru pentru a se putea trece normal pe sub viaduct. Asfaltul acum e pus direct peste fundatia podului si nu se poate merge mai jos. S-a propus chiar si realizarea unui sens giratoriu in locul intesectiei semaforizate.

Totul s-a blocat din cauza CFR-ului din cauza ca ei sunt proprietarii si primaria nu poate cere fonduri europene pentru un lucru care nu e in proprietatea ei, iar schimbarea proprietarului nu e permisa de lege ca e obiect strategic de infrastructura.

Daca te uiticum arata gara intelegi ca nici o sansa cu pasajele........
0

#3 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29740
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 30 iunie 2012 - 21:12

Poate sunt rau, dar daca sunt ale lor, ori sa largeasca pasajele ori... sa vina sa le ia si sa ne lase. :rad_masa:
0

#4 Useril este offline   Gygyman6 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3092
  • Inregistrat: 07 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 30 iunie 2012 - 23:14

Hopa inca un proiect :rad_masa: , ceva imi spune ca e gargara toata treaba. Nu cred ca se va realiza niciunul dintre proiectele astea prea curand, probabil domnul Robu, sfatuit de consilieri, a prezentat proiectul asta care mai mult ca sigur zacea printr-un raft la Primarie.
Ar fi minunat daca domnul Robu ar putea realiza mai multe proiecte deodata, dar sa fim seriosi, CFR nu are un trafic prea intens pe linia dintre Nord si Est, iar daca blocheaza linia pentru schimbari de poduri va face doar sa incurce calatorii si putina marfa care mai circula, mai ales ca numai ce s-a dat linia de Radna la privati.
Desigur daca Romania ar fi o tara occidentala se putea face cate un pasaj pe noapte maxim 2 zile, cu o buna coordonare a demolarii, si aducerea viaductului pe trailer si montarea lui cu 2 macarale.
Dar stai ca tocmai mi-am amintit ceva, la ce mai trabuie viaducte daca va fi cale ferata dubla pe estacada :rad_masa: ?
0

#5 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10520
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 01 iulie 2012 - 00:04

Vezi postareaccos_77, la 30 iunie 2012 - 20:39, a spus:

...
Primaria Timisoara nu poate investi in ele, iar CFR-ul nu era interesat sa investeasca.
...


Daca CFR-ul e sifonat de fonduri pt lucrari neefectuate (erbicidare de exemplu), o sa fie curios sa construiasca si pasaje noi la preturi supraevaluate.


Vezi postareaGygyman6, la 30 iunie 2012 - 23:14, a spus:

...dar sa fim seriosi, CFR nu are un trafic prea intens pe linia dintre Nord si Est, iar daca blocheaza linia pentru schimbari de poduri va face doar sa incurce calatorii si putina marfa care mai circula, mai ales ca numai ce s-a dat linia de Radna la privati.
Desigur daca Romania ar fi o tara occidentala se putea face cate un pasaj pe noapte maxim 2 zile, cu o buna coordonare a demolarii, si aducerea viaductului pe trailer si montarea lui cu 2 macarale.
Dar stai ca tocmai mi-am amintit ceva, la ce mai trabuie viaducte daca va fi cale ferata dubla pe estacada :rad_masa: ?


Cit timp schimba podul, trenurile spre Bucuresti si Radna pot sa plece si din Gara de Est.

Chiar si turnarea suportilor si montarea unui pod nou nu dureaza asa de mult, am postat niste poze cu data in topicul Extindere pasaj Jiul

Aceasta postare a fost editata de Doppler: 01 iulie 2012 - 00:07

0

#6 Useril este offline   Gygyman6 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3092
  • Inregistrat: 07 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 01 iulie 2012 - 00:29

Vezi postareaDoppler, la 01 iulie 2012 - 00:04, a spus:


Cit timp schimba podul, trenurile spre Bucuresti si Radna pot sa plece si din Gara de Est.

Chiar si turnarea suportilor si montarea unui pod nou nu dureaza asa de mult, am postat niste poze cu data in topicul Extindere pasaj Jiul


Ba nu pot :rad_masa: , hai ca Bucurestiul pleaca din nord si merge prin Buzias ca pana la Lugoj nu are oprire, dar ramane Orsova, Turnu Severin, Caransebes si Resita cu ele ce faci? Sa zicem ca muta vagoanele pentru acele trenuri la Est, dar unde le gareaza? cine vine sa le spele dupa o zii de lucru, unde pui locomotivele? La Est sunt niste vagoane de marfa care se mai muta de colo colo cand mai are nevoie ServTrans de loc dar in rest au ramas acolo 2 garnituri, una de cereale si una de "eacs" parca, de ani de zile zac acolo. Si cel mai important factor, privatii au pus mana pe Radna, nu cred ca le va comvenii sa mai plateasca bani CFR-ului pentru niste linii de garare la Est.
Problema pare simpla, dar e complicata, mult prea complicata pentru un oras la urma urmei Romanesc, ar fi necesare si modificari in mersul trenurilor daca se face aceasta lucrare, modificari pe care CFR nu ar avea "chef" sa le faca doar ca sa ne largim noi un drum.
Nu zic ca nu e realizabil proiectul, zic doar ca Robu ar trebuii sa se ocupe odata de alea 50 de milioane de euro imprumutate, si sa lase proiectele astea pe mai incolo, pentru ca va fi nevoie de o munca de convingere mare pentru a convinge CFR sa "ne lase" sa marim acele viaducte.

Aceasta postare a fost editata de Gygyman6: 01 iulie 2012 - 13:18

0

#7 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 01 iulie 2012 - 09:04

Vezi postareaccos_77, la 30 iunie 2012 - 20:39, a spus:

[...]
Totul s-a blocat din cauza CFR-ului din cauza ca ei sunt proprietarii si primaria nu poate cere fonduri europene pentru un lucru care nu e in proprietatea ei, iar schimbarea proprietarului nu e permisa de lege ca e obiect strategic de infrastructura. [...]

E o informatie foarte interesanta, pentru ca daca intr-adevar asa stau lucrurile, vom avea parte de inca o promisiune de care actualul primar nu se va putea tine de cuvant.
0

#8 Useril este offline   udar 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 355
  • Inregistrat: 06 august 11

Postat 01 iulie 2012 - 10:06

daca nu da drumul la un proiect maricel in oras atunci si primarul Robu o sa fie catalogat ca si predecesorul lui ca nu o sa faca nimic.
acum cu CFR legat de aceste pasaje trebuie sa se implice intr-un anume fel incat sa se poata face aceste modificari daoarece si ei isi desfasoara activitatea prin oras si orasul este legat de primarie asa ca trebuie colaborare se vor muta in gara de est,sud se deviaza pe Buzias traficul ,etc sunt solutii daca se vrea ...........
daca nu sa scoata gara undeva afara din oras si sa isi faca un proiect care sa aduca bani europeni pe investitii.......
0

#9 Useril este offline   Bobby 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1180
  • Inregistrat: 14 iulie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 02 iulie 2012 - 23:58

La alti se poate face in cateva zile... la noi...


0

#10 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 02 august 2012 - 08:01

Lărgirea pasajelor de Circumvalaţiunii şi Popa Şapcă

Primăria a reuşit să obţină de la Ministerul Transporturilor acordul pentru finanţarea lărgirii unor treceri pe sub cale ferată, pentru ca circulaţia în Timişoara să se facă mai fluent.

Primul pasaj care va fi lărgit este cel de pe Circumvalaţiuni, cealalalt fiind cel de pe strada Popa Şapca. În ambele cazuri, şoseaua va fi lărgită pe patru benzi, câte două pe sens.

„Ştim foarte bine că sunt zone cu trafic intens, drept urmare, ambuteiajele sunt greu de suportat de către şoferi. În momentul de faţă există o singură bandă pe sens, de fapt o bandă şi jumătate sub pasaj. Ceea ce propunem este să se lărgească această trecere pe sub calea ferată pentru realizarea a încă două benzi, încât în final să avem două benzi pe sens. Preocuparea pe care o avem este şi pentru realizarea unei piste pentru biciclete pe fiecare sens de mers”, a mai spus Nicolae Robu.

Sursa: Adevarul
0

#11 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29740
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 02 august 2012 - 08:28

Daca reusesc, au aprecierea noastra. :naughty1:
0

#12 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10520
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 02 august 2012 - 09:57

Nu l-am votat. Dar recunosc ca are dorinta de a rezolva problemele orasului. Unele se rezolva usor:

Citeaza

Şoferii care au trecut în ultima perioadă prin zona Pieţei Libertăţii din Timişoara au putut constata că pe strada Victor Vlad Delamarina nu mai e sens unic, ci se circula în ambele sensuri de mers de la strada Lucian Blaga la strada Sfântul Ioan, de la Hotel Timişoara. Asta înseamnă că au ”dispărut” şi locurile de parcare de pe strada respectivă.

tion

Pt largirea acestor pasaje a trebuit sa dea citeva telefoane, eventual sa puna o vorba la Ministerul Transporturilor. Trebuie doar vointa.

Aceasta postare a fost editata de Doppler: 02 august 2012 - 09:58

0

#13 Useril este offline   marione 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 176
  • Inregistrat: 12 octombrie 11

Postat 02 august 2012 - 22:19

Vezi postareaChagall, la 02 august 2012 - 08:01, a spus:

Lărgirea pasajelor de Circumvalaţiunii şi Popa Şapcă

Primăria a reuşit să obţină de la Ministerul Transporturilor acordul pentru finanţarea lărgirii unor treceri pe sub cale ferată, pentru ca circulaţia în Timişoara să se facă mai fluent.

Primul pasaj care va fi lărgit este cel de pe Circumvalaţiuni, cealalalt fiind cel de pe strada Popa Şapca. În ambele cazuri, şoseaua va fi lărgită pe patru benzi, câte două pe sens.

„Ştim foarte bine că sunt zone cu trafic intens, drept urmare, ambuteiajele sunt greu de suportat de către şoferi. În momentul de faţă există o singură bandă pe sens, de fapt o bandă şi jumătate sub pasaj. Ceea ce propunem este să se lărgească această trecere pe sub calea ferată pentru realizarea a încă două benzi, încât în final să avem două benzi pe sens. Preocuparea pe care o avem este şi pentru realizarea unei piste pentru biciclete pe fiecare sens de mers”, a mai spus Nicolae Robu.

Sursa: Adevarul

Doar una mai trebuie deci nu e asa mare chinul!!!Despre cel de la viaductul Jiul vorbesc

Aceasta postare a fost editata de marione: 02 august 2012 - 22:20

0

#14 Useril este offline   FerraryTm 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 1256
  • Inregistrat: 08 ianuarie 11
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Formula 1
    Tramvaie
    Autobuze
    Troleibuze
    Poze
    Filme
    Jocurii
    Distractia

Postat 26 decembrie 2012 - 23:07

Vezi postareaBobby, la 02 iulie 2012 - 23:58, a spus:

La alti se poate face in cateva zile... la noi...



Din pacate la alti se mai gandesc si la oameni nu numai la ei(politicenii), deci la noi nu se vrea sa se faca asa de repede ca costa mult, la ei tot atat costa dar numai ca se gandesc la oamenii chiar daca costa mult.
0

#15 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10520
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 27 decembrie 2012 - 01:24

Pasajul de pe Circumvalatiunii are 3 linii de cale ferata, deci ar putea sa il largeasca sa zicem fara ca circulatia trenurilor sa fie perturbata. Sper numai sa le treaca prin cap ca trebuie si inaltat cu vreo 30 centimetri, pt a putea incapea si autocarele cu etaj si camioanele mari pe sub el (si sa nu se mai infiga din cauza placilor de gabarit gresite).

La ultima modernizare primaria a spus ca nu l-au putut ridica din cauza rampei de coborire de la depozitul Petrom. Evident ca la nici un an de cind au terminat modernizarea acel depozit a fost inchis. Lipsa de comunicare sau doar praf in ochii timisorenilor, nu mai conteaza.

Largirea viaductului de pe Popa Sapca trebuie evident continuat si cu largirea strazii. Poate se concretizeaza si strada noua prin curtea fabricii de linga Praktiker. Parca era a lui Borha, poate gresesc, daca tot e liberal, acum ar fi momentul sa se faca tranzactia.

Sa fim optimisti, printre avantaje pt sponsorii din campanie poate ne alegem si noi cu infrastructura imbunatatita.
0

#16 Useril este offline   BogdanTm 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 06 septembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:trenurile, calatoriile,sahul

Postat 17 mai 2013 - 19:10

5 benzi de circulatie sub pasajul de pe strada Popa Sapca!? Asta vrea primarul Timisoarei Nicolae Robu

Primarul Timisoarei, Nicolae Robu, ar vrea ca sub pasajul de la Popa Sapca sa nu fie doar 4 benzi de circulatie, asa cum prevede un proiect mai vechi, intocmit de administratia Ciuhandu, pe care l-apromis si el in campania electorala. Acum Robu vrea largire la cinci benzi.

Potrivit primarului, cel mai simplu si mai urgent ar fi de amenajat Pasajul Jiul, insa si Popa Sapca ar fi …prioritar. Acesta din urma ar putea avea cinci benzi de circulatie.

“Mai simplu e de realizat Pasajul Jiul. Ca grad de importanta, Pasajul Jiul si Popa Sapca par comparabile, sunt la fel. La Jiul, strada e mai scurta decat la Popa Sapca, acolo pasajul e mai greu de largit ca vom avea 5 benzi. La Popa Sapca vor fi patru benzi, insa studiem varianta cu cinci benzi. Cred ca cu Jiul ar trebui sa se inceapa“, a declarat primarul.

Potrivit lui Robu lucrarile ar putea incepe spre sfarsitul acestui an sau cel mai tarziu in primavara anului viitor.

Nicolae Robu a explicat ca analizeaza idee ca, dupa organizarea unei licitatii, firma castigatoare sa inceapa lucrarea la pasaj, pe banii ei, iar apoi Primaria Timisoara sa ramburseze suma, esalonat, pe parcursul unui anumit numar de ani.

“Avem in analiza ideea de a lansa executia tuturor pasajelor pe credit furnizor. Inca nu am luat aceasta decizie. Inseamna ca se lanseaza un obiectiv pentru executie, iar firma care vine cu oferta vine si cu banii, daca ii are din fondul propriu de rulment, daca nu dintr-un credit obtinut de acea firma, iar Primaria ramburseaza pe parcursul unui anumit numar de ani. Nu stiu daca vom apela la aceasta idee. Nu stiu daca suporta orasul atatea santiere“, a spus Robu.

sursa: opiniatimisoarei.ro
0

#17 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29740
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 17 mai 2013 - 19:46

Cinci? Probabil trei benzi in sensul spre Conti, dar se preteaza strada la cinci benzi sau vom avea un pasaj (ramane de vazut) cu cinci benzi continuat cu o strada cu doua? :rad_masa:
0

#18 Useril este offline   Pelbartus 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 733
  • Inregistrat: 29 aprilie 12
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 17 mai 2013 - 19:56

Probabil se gandesc la o a 5a banda pentru viraj la dreapta pe Demetriade, altfel nu imi pot imagina. Ca sa nu se blocheze banda 1 (in caz de 4 benzi) din cauza unuia care face dreapta si acorda prioritate unor pietoni.

Zic si eu, imi dau cu parerea.
0

#19 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 17 mai 2013 - 20:17

Citeaza

Potrivit primarului, cel mai simplu si mai urgent ar fi de amenajat Pasajul Jiul, insa si Popa Sapca ar fi …prioritar. Acesta din urma ar putea avea cinci benzi de circulatie.



Prioritare ar fi Solventul si Popa Sapca! Si am motivat prin alte parti cu argumente...



Citeaza

“Mai simplu e de realizat Pasajul Jiul. Ca grad de importanta, Pasajul Jiul si Popa Sapca par comparabile, sunt la fel. La Jiul, strada e mai scurta decat la Popa Sapca, acolo pasajul e mai greu de largit ca vom avea 5 benzi. La Popa Sapca vor fi patru benzi, insa studiem varianta cu cinci benzi. Cred ca cu Jiul ar trebui sa se inceapa“, a declarat primarul.



Mama-mama, ce exprimare! Numai eu am probleme cu intelegerea acestui text?...

Daca cumva au fost facute deja niste proiecte, atunci este o tampenie mare de tot sa te apuci sa faci alte proiecte...Foame de bani, probabil!...

Aceasta postare a fost editata de mile: 17 mai 2013 - 20:17

0

#20 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 17 mai 2013 - 21:13




M-am uitat pe filmulet si am dedus ca vom avea (cand oare?) un pasaj asimetric fata de axa drumului, pentru ca va fi mai ieftin de construit...in sensul ca actualul picior (pilon) al pasajului de pe partea cu inchisoarea ramane asa cum este iar in locul celuilalt picior se va construi unul median urmand ca mai incolo sa se construiasca si celelalt picior marginas.
In aceste conditii, pentru 5 benzi, ultimul picior pomenit trebuie mutat si mai extrem. Nu-mi dau seama daca a cincea banda ar ajuta foarte mult la fluidizarea traficului prin pasaj, totul depinzand de numarul celor care ar face dreapta dupa pasaj...


As fi preferat un pasaj simetric...ar fi mai placut "ochiului"...

Aceasta postare a fost editata de mile: 17 mai 2013 - 22:22

0

Arata acest topic


  • (52 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi