STP Timișoara Forum: Header grafice si table statie - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (6 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »

Header grafice si table statie Discutii despre designul tablelor din statii si a graficelor.

#41 Useril este offline   Robert201 

  • Membru suspendat
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Banati 2
  • Postari: 190
  • Inregistrat: 13 februarie 14
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara
  • Interese:PC, RATT, Timișoara, zona metropolitană, harti, headere, imbunatatire a site-urilor, hartilor, headerelor si Stirile transportului in comun din Timisoara.

Postat 21 august 2014 - 12:10

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 21 august 2014 - 09:57, a spus:

Hmm... Nu. Noile headere pentru tramvaie si troleibuze, le vei vedea in forma actuala doar pe tablele din statie. Pot sa fac unele cu inscrisul de care vorbeai si pentru pdf-uri.

Da, vreau sa le vad si in format color nu in format alb-negru. De exemplu lipsesc panourile liniei 17 din statiile Institutul Agronomic, Dacia Service si Piata Marasti pe partea spre strada E.Bader.

Aceasta postare a fost editata de Robert201: 21 august 2014 - 12:14

0

#42 Useril este offline   qew 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 161
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 21 august 2014 - 15:44

Sper ca nu supar pe cineva, dar tablitele folosite in Timisoara sunt oribile si contin doar minimul de informatii . Ca sa nu mai spun ca arata oribil agatate pe stalpi . Desi am vrut sa vin cu ample idei de imbunatatiri dupa ce ajung inapoi din Romania nu pot sa ma abtin sa atasez un mod de prezentare a linilor ce trec printr-o statie . Model folosit in Wroclaw , Polonia , in absolut fiecare statie (indiferent ca se afla in centru sau la naiba in praznic) . Sa nu mai zic ca in aproximativ 50% din statii au atasata si harta , mult mai frumoasa si usor de inteles decat a noastra. SI ei au sensibil mai multe trasee. Daca la altii se poate , eu zic ca si la noi se poate.
Pe calator putin il intereseaza designul de la header si asa mai departe , cel mai bine ar fi sa ne concentram pe lucruri cu adevarat utile . Puteti vedea cat de simplist este designul aici ,dar include tot ce am nevoie cum ar fi :
-orarul
-lista statilor (si durata pana la acele statii)
-diverse informatii despre schimbari de linii sau inchideri temporare

Si da, nu vad de ce sa nu se puna si ora cand ar trebui sa ajunga tramvaiul&troleibuzul in statie (asa cum e la autobuze).

SI aceste informatii se afla si in statile unde exista panouri electronice (care dau rateu doar in 10-15% din cazuri nu in peste 50% ca la noi) .

Ar trebui sa luam aminte de la ei .

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: P1100513.JPG

Aceasta postare a fost editata de qew: 21 august 2014 - 15:53

3

#43 Useril este offline   qew 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 161
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 21 august 2014 - 15:45

Vedere generala a unei statii :

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: P1100510.JPG

2

#44 Useril este offline   Robert201 

  • Membru suspendat
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Banati 2
  • Postari: 190
  • Inregistrat: 13 februarie 14
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara
  • Interese:PC, RATT, Timișoara, zona metropolitană, harti, headere, imbunatatire a site-urilor, hartilor, headerelor si Stirile transportului in comun din Timisoara.

Postat 21 august 2014 - 19:48

Nu mi se par foarte interesante daca nu sunt acele foi laminate fiindca e mai ideal daca laminezi acele foi, 1 la mana: vor putea sa vada tabele agatate intr-un suport rezistent afara si 2 la mana trebuie sa aiba o textura eleganta adica sa se vada mai bine timpii de afisare postate pe acea foaie laminata in format A3.
-1

#45 Userul este online   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 21 august 2014 - 21:21

Stiu ca veti spune ca sunt subiectiv, dar nu-mi par cu nimic peste ce avem noi acum. -_-
-1

#46 Useril este offline   qew 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 161
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 21 august 2014 - 21:53

Un mic hint: poseda informatii utile . Informatii de care calatorii nu dispun in statia , sa zicem una la intamplare : Salcamilor(de pe linia 9) , sau Popa Sapca(de pe linia 40),sau unele informatii nu le avem deloc .

Maine ajung din nou in Wroclaw si o sa pozez cum arata panoul de la departare ,ca poate nu va dati seama prea bine cum arata. Hartiile sunt puse in interior si sunt protejate de plexiglas , si se afla in fiecare statie . Si ce e important e ca sunt la zi . La fel si informatiile despre traseele de tramvai , sau liniile ce sunt suspendate sau deviate , care de asemenea se gasesc in fiecare statie indiferent ca se afla sau nu pe traseul vizat .

Sper ca acum ati inteles .

Pe omul de rand nu-l incanta tot felul de briz brizuri , calatorului ii trebuiesc informatii utile nu afise trendy atarnate de un stalp (arata oribil) .

Aceasta postare a fost editata de qew: 21 august 2014 - 21:54

2

#47 Userul este online   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 21 august 2014 - 22:16

Partea cu stalpul nu pot sa o modific, dar daca pot sa fac partea grafica a tabelului sa arate bine, de ce sa nu o fac? (am facut-o din proprie initiativa si in timpul liber)
Felul cum arata un astfel de panou de statie, eu zic ca tine de oras, respectiv de primarie. As putea lejer sa ma apuc sa desenez/proiectez un astfel de panou, dar ce rost ar avea, fara bani sa pui in practica un proiect de o asemenea amploare.
0

#48 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 22 august 2014 - 17:19

Fireav-as ... Pana nu am venit cu ideiile noi, si propunerile, nimeni nu zicea nimic. Cum se gaseste cineva sa faca cineva ceva, oricare ar fii rezultatul, ar venii desteptii cu idei SF.

ASTA ESTE TM SI ROMANIA. In momentul de fata, si numai visati SF-uri, ca un om nu va putea schimba putreziciunea adunata...

Mai bine apreciati acel putin imbunatatitbpe care il avem.
-1

#49 Userul este online   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 22 august 2014 - 17:42

Vom incepe sa lucram (eu si colegii de la grafice) la o varianta de tabele mai usor de citit. Cand avem niste rezultate, o sa le prezint aici.
0

#50 Useril este offline   Gygyman6 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3082
  • Inregistrat: 07 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 22 august 2014 - 18:50

Vezi postareacseh_17, la 22 august 2014 - 17:19, a spus:

Mai bine apreciati acel putin imbunatatitbpe care il avem.


A poi daca niste amarate de foi laminate sunt SF, tramvaiele noi ce sunt? :so pe iei: :naughty1: ...cred ca e vorba doar de dezordine si lipsa unei persoane care sa se ocupe strict de chestii de genul.
1

#51 Userul este online   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 22 august 2014 - 19:14

Nu de foi laminate vorbeam noi, ci de niste panouri de afisare, inchise cu plexiglas si eventual iluminate, pentru a nu mai avea niste foi laminate pe stalpi. In lipsa banilor, astea raman SF. :(

P.S. Vorbim de peste 450 de statii, toate identice. Nu in centru SF, iar la periferie un cui batut in trunchiul unui copac.
0

#52 Useril este offline   Gygyman6 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3082
  • Inregistrat: 07 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 22 august 2014 - 20:05

Eu ziceam la modul general, mie unul imi este indiferent daca e iluminat sau nu panoul, strada sa fie iluminata ca atunci se poate citii, panoul trebe doar sa fie rezistent la... "intemperiile umane" si sa fie usor de schimbat la el ceva, dar fie schimbat la timp (inca avem harti in statii vechi de ani de zile). Si oricum cred ca e nimeni asa ridicol sa ceara amenajarea tuturor statiilor, eu unul m-as multumii cu cele importante unde se intersecteaza linii, doar nu o sa pui panou la capatul lui 11 sau la capatul lui 4 de unde e evindenta directia mtc-ului, acolo ajunge doar o foaie cu plecarile, dar pusa in ceva zdravan.

Aceasta postare a fost editata de Gygyman6: 23 august 2014 - 00:10

0

#53 Useril este offline   Robert201 

  • Membru suspendat
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Banati 2
  • Postari: 190
  • Inregistrat: 13 februarie 14
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara
  • Interese:PC, RATT, Timișoara, zona metropolitană, harti, headere, imbunatatire a site-urilor, hartilor, headerelor si Stirile transportului in comun din Timisoara.

Postat 22 august 2014 - 20:08

Si cu promisiunea mea cum va ramane ?

Cand voi vedea si eu noile headere pe panourile albastre - galbene in alb-negru cu foi A3 laminate.

Adica de acele panouri in format clasic si neluminate ziceam.
0

#54 Userul este online   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 22 august 2014 - 21:17

Cum scriam mai sus: se doreste si modificarea aspectului tabelelor. Dupa aceea vor aparea intr-un format nou, atat tabelul in sine cat si headerul.
0

#55 Useril este offline   Robert201 

  • Membru suspendat
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Banati 2
  • Postari: 190
  • Inregistrat: 13 februarie 14
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara
  • Interese:PC, RATT, Timișoara, zona metropolitană, harti, headere, imbunatatire a site-urilor, hartilor, headerelor si Stirile transportului in comun din Timisoara.

Postat 23 august 2014 - 10:02

Totusi mie imi placea mai mult modelul vechi e mai usor de citit timpii mai ales pentru Autobuze si la 40 era acum 6 ani tabel ca si la celelelalte Autobuze, dupa care Dl. Florin a facut un tabel de intervale ca si la 33, Tramvaie si Troleibuze. Faceti un tabel mai usor de citit mai ales pentru oamenii in varsta care nu trebuie sa foloseasca ochelarii de apropiere ca ei vad bine si cu ochelarii normali nu le trebuie ochelari speciali sa citeasca un amarat de tabel.

Aceasta postare a fost editata de Robert201: 23 august 2014 - 10:05

-4

#56 Userul este online   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 23 august 2014 - 13:01

Asta si vrem. Sa vedem ce iese.
1

#57 Useril este offline   Robert201 

  • Membru suspendat
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Banati 2
  • Postari: 190
  • Inregistrat: 13 februarie 14
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara
  • Interese:PC, RATT, Timișoara, zona metropolitană, harti, headere, imbunatatire a site-urilor, hartilor, headerelor si Stirile transportului in comun din Timisoara.

Postat 23 august 2014 - 14:18

Nu intelegi Florin, eu ziceam ca nu-mi plac tabelele alea pe care scriu 6-9 min si nici alea de la liniie 13, 46 si 8 barat. Mie imi plac alea colorate cu albastru si gri sunt modernizate de mult timp sii da o textura arhitecturala graficului de pe orice linie de Autobuz ar fi nu ca si la 13, 33, 40, 46 si 8 bus barat.

Aceasta postare a fost editata de Robert201: 23 august 2014 - 14:25

-5

#58 Userul este online   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 23 august 2014 - 17:29

Ba da, te-am inteles, dar cei de la grafice au primit solicitarea sa le faca cat mai lizibile chiar si pentru cei cu dizabilitati, deci probabil vor suferi modificari ale designului.
0

#59 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 24 august 2014 - 23:19

Bun asta e clar, ceea ce cred eu ca vroia defapt Robert sa spuna, este faptul ca actualele tabele de la tramvaie si trolee, chiar nu ajuta la absolut nimic. Deci tampenie mai mare decat afisarea intervalelor nu am vazut. Chiar si afisarea acelor timpi intermediari ar ajuta, desi personal, nu inteleg cum naiba e asa greu de facut un panou cu afisarea exacta a plecarilor, atat timp cat se circula dupa un grafic bine definit... asta nu incape in locgica mea...
0

#60 Useril este offline   Visor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8413
  • Inregistrat: 09 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:STPT, Trenuri, Fotografia, Desenul, PC

Postat 25 august 2014 - 12:21

Asta ziceam si eu de cativa ani incoace. Daca ar fi afisate minutele de trecere, nu ar mai fi problema ca tramvaiele / troleibuzele circula la intervale marite. Atat timp cat sti (cu marja de +-3 min bineinteles) cand vine vehiculul, acestea pot circula si la 30 min distanta. Astfel, ar avea de castigat si RATT, pentru orele cand nu se merita multe vehicule, 05-07 si dupa ora 20. Atat timp cand stie calatorul cand sa fie in statie, nu-i problema ca tramvaiele ar veni la 30 min, dar alta e cand stai in statie seara si nu sti cat trebuie sa stai...

Cristi poate confirma aest lucru, am vazut in Germania si in multe tari tramvaiele / troleibuzele au intervale mari dupa ora 7 (si toata ziua in weekend/vacante!), de aceea companiilor le e rentabil cu putine vehicule pe traseu, dar calatorul e informat, pe langa panouri de afisare, sunt prezente si tabele cu minutele de plecare.
0

Arata acest topic


  • (6 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi