STP Timișoara Forum: sezRATT - Android - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (5 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

sezRATT - Android sezRATT v1.1

#41 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 14 februarie 2014 - 21:53

Daca se poate e ok, dar lista va fi cam lunga.
0

#42 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 14 februarie 2014 - 21:55

Si totusi mai practic, decat sa treaca utilizatorul ceva, si dupa sa cauti de te zapacesti dupa ce vroia el sa zica defapt...
0

#43 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 14 februarie 2014 - 22:00

Sa vedem ce spune Raoul.
0

#44 Useril este offline   Raoul94 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2401
  • Inregistrat: 15 mai 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 05 martie 2014 - 20:56

Eu deabia acum vad raspunsurile voastre. In ultima vreme am intrat pe forum doar sa verific PM-urile si poate un topic-doua.
Am un program complicat de cateva saptamani, mi-am facut niste prioritati si din pacate, RATT-ul poate sa astepte momentan.
Ideea cu panourile e foarte buna, am sa ma gandesc la ce varianta am putea sa o aplicam cel mai bine.

Am de incheiat momentan 2 proiecte importante: Transit Director (in colaborare cu Transport Urban) si o colaborare cu un studio foto din Timisoara. Preconizez ca prin data de 20 Martie sa reintru in development la aplicatie si sa implementez si restul functilor dorite. Asta cu panourile, it's a must!
1

#45 Useril este offline   Raoul94 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2401
  • Inregistrat: 15 mai 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 17 martie 2014 - 21:49

Să revenim:

În curând (maxim o saptamana) ma reapuc de development. Mergem inca odata pe varianta 123contact form urmand ca mai tarziu, cand imi permite timpul sa creez o baza de date completa pentru aplicatie.

Prioritar:

-> sezRATT pe Store.
-> Sesizari panouri

Florin, mergem pe 123contactform care are posibilitatea de maxim 100 intrări lunar, iar acesta va fi benchmark-ul nostru. Daca depasim 100 de intrari lunar trecem la alta metoda de introducere (BD, iframe server propriu etc.)

Creezi tu formularul pentru panouri sau il fac eu? Eu am nevoie doar de link-ul catre el pentru a fi inclus in aplicatie. Daca il creez eu voi avea nevoie de field-urile necesare in formular. De asemenea, avem nevoie de un nou buton pe modelul celorlalte.

+Cred ca ar trebui creata o adresa speciala de email unde sa vina sesizarile de pe panouri astfel incat sa pot avea si eu acces. Fie configurez eu una panouri@publictransport.ro ori faci tu una interna @ratt.ro (aceasta adresa trebuie inclusa si in 123contactform)

Daca mai sunt si alte sugestii la structura actuala, va rog sa o faceti. Pana pe 1 Martie as vrea sa avem o versiune de market.

Aceasta postare a fost editata de Raoul94: 17 martie 2014 - 21:50

0

#46 Useril este offline   Andy 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 2495
  • Inregistrat: 29 iunie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:zona metropolitană
  • Interese:Timișoara și zona metropolitană

Postat 17 martie 2014 - 22:18

Vezi postareaRaoul94, la 17 martie 2014 - 21:49, a spus:

[...] Pana pe 1 Martie as vrea sa avem o versiune de market.

Anu' viitor? Atunci mai avem timp destul.
1

#47 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 17 martie 2014 - 22:28

Cred ca voia sa spuna 1 aprilie. :)
O sa ma consult cu Sorin sa vedem daca putem face o adresa de mail pentru asta. Daca zici ca sunt doar 100 de intrari pe "123", nu as vrea sa le folosim pe cele ale RATT (daca vrea sa puna ceva Silvia o sa aiba surpriza sa nu mai poata). Eventual sa facem un cont nou. O sa ma gandesc la campurile (nu prea multe) de care avem nevoie. Se rezolva si cu butonul dedicat.
0

#48 Useril este offline   Raoul94 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2401
  • Inregistrat: 15 mai 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 17 martie 2014 - 22:50

1 Aprilie, ma scuzati :steag stema poli: Sunt 100 de intrari pe 5 formulare; chiar acum ma uitam. Credeam ca sunt 100 de intrati pe formular dar defapt sunt 100 de intrari pe maxim 5 forumale (contul gratis).

Eventual il fac la mine > ideea cu adresa de mail e sa fie una pe care o verifici/verificati zilnic. Cred ca in "123" se pot pune mai multe adrese de email la un singur formular. Deci, poti sa imi dai adresa ta personala de mail pe PM.
0

#49 Useril este offline   Raoul94 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2401
  • Inregistrat: 15 mai 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 20 martie 2014 - 14:08

În atenția utilizatorilor sezRATT.

Deoarece pregătim versiunea de market (Florin la design și eu la funcționalitate) au loc mici modificări în aplicație.
Vom trece din nou la v1.0 la uploadarea pe market, tot ce a fost până acum considerăm beta-testing.
Așadar, toți cei care au instalate versiunile anterioare sunt rugați să le dezinstaleze și să nu le mai folosească! Toate datele pe care le introduceți în aplicația veche se pierd! În curând închid și formularul de introducere.

//Changelog v1.0 (pentru market)

+Adăugare Sesizare pentru panouri de afișare în stație.
+Mici modificări de design (partea de butoane).
+Formulare by Google Drive/Forms - datele ajung în spreadsheet.

//To-do

+Schimbare logo aplicație, până acum îl foloseam pe cel de la Public Transport (proiectul meu)

//Screenshots (nu mai am nevoie de testeri, am un emulator pentru Nexus S 4.1.1 - API16 - 480x800)

Imagine atasata: Sez_home.png Imagine atasata: sez_pan.png

În decursul următoarelor 2-3 zile voi urca aplicația pe Google Play, și în funcție de timpul de aprobare va fi disponibilă pentru descărcare.
Mulțumesc tuturor pentru interesul și/sau ajutorul acordat!

Aceasta postare a fost editata de Raoul94: 20 martie 2014 - 14:17

3

#50 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 20 martie 2014 - 19:15

Super! :respekt:
0

#51 Useril este offline   Raoul94 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2401
  • Inregistrat: 15 mai 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 23 martie 2014 - 23:37

Imagine atasata: capture-20140323-233132.png

"Your application has been published. It can take several hours until it is available throughout Google Play."

Probabil maine pe vremea asta aplicatia va fi valabila pentru descarcare.

/voi aduce mici modificari topicului in curand.
//Multumesc pentru sprijinul si interesul acordat.
///Împreună pentru un transport public (mai) civilizat! sezRATT.
1

#52 Useril este offline   Raoul94 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2401
  • Inregistrat: 15 mai 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 24 martie 2014 - 02:54

LINK DESCARCARE GOOGLE PLAY

Ca si un heads-up, aplicatia a fost creata cu platforma pusa la dispozitie de cei de la MIT. (asta pana invat sa codez si eu cum trebuie).

Deci daca aveti timp, puteti experimenta e destul de simplu, mai ales la versiunea asta noua care are tot web-based.

//Pe tablete mai mari de 7 inch probabil design-ul lasa un pic de dorit datorita rezolutii mari a ecranului. (to be fixed)

Asteptam sesizarile! (deocamdata nu am lansato "public") - am sa share-uiesc incepand de maine.
1

#53 Useril este offline   Raoul94 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2401
  • Inregistrat: 15 mai 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 25 martie 2014 - 00:58

Am sters chestionarul de pe acest topic si am editat prima postare cu linkback catre blog-ul meu.
Rog un moderator sa mute acest topic acolo unde sunt si celalte aplicatii de mobile (Informatii calatori in statie si vehicule).
0

#54 Useril este offline   Raoul94 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2401
  • Inregistrat: 15 mai 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 16 aprilie 2014 - 13:54

sezRATT v1.1 a fost uploadat pe Google Play. În curând veți primi update-ul și pe device-urile voastre.
Modificări minore (de aici v1.1), deobicei modificarile majore se noteaza cu o cifră mai mare (eg. 2.0 în cazul sezRATT)
Printre cea mai importantă modificare a fost să șterg suportul pentru tablete (atât 7 cât și 10 țoli :wacko: )

Îi rog pe toți cei care folosesc aplicația să intre pe Google Play și să pună câte un review pentru o mai bună indexare.
0

#55 Useril este offline   BogdanTm 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 2309
  • Inregistrat: 06 septembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:trenurile, calatoriile,sahul

Postat 16 aprilie 2014 - 15:44

Raoul, care era impedimentul la suportul pentru tablete? dadea erori? sau din alta cauza ai fost nevoit sa stergi acest suport de instalare?
0

#56 Useril este offline   Raoul94 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2401
  • Inregistrat: 15 mai 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 16 aprilie 2014 - 16:49

Sunt probleme din cauza dimensiunii/rezolutiei tabletelor iar interfata este prea "streched" si arata foarte aiurea. Pana la rezolvarea acestei probleme am hotarat ca e mai bine sa ramana doar pentru telefoane. Daca chiar vrea cineva ii pot trimite .apk-ul sa isi faca update manual.

A aparut pe telefon update-ul?
0

#57 Useril este offline   BogdanTm 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 2309
  • Inregistrat: 06 septembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:trenurile, calatoriile,sahul

Postat 16 aprilie 2014 - 18:21

Da Raoul, a aparut..acum mi l-am facut si eu. Cateva aspecte pe care le-am observat la versiunea anterioara...cand incercam sa scriu sesizarea imi "sarea" instant la campul urmator...adica daca la linie doream sa scriu E1 sa zicem dupa ce apasam litera e imediat cursorul se muta in fereastra urmatoare unde era cerut numele vehiculului...si era very anoying...sa tot dau back... Un alt aspect...cand alegeam "defectul" ca sa zic asa...puteam alege numai una din optiuni..adica sa iti zic concret am mers cu un e1 care avea si afisajul setat eronat...sens spre selgros cand el mergea spre gara de nord...si nici nu mergea anuntarea audio/video a statiilor...nu am putut "bifa" ambele erori intr-o sesizare...si chestia cea mai neplacuta...dupa ce apasam butonul SEND nu imi aparea nici un mesaj de confirmare ca acea sesizare a fost preluata...acum nu stiu daca toate astea se datoreaza telefonului foarte neperformant pe care sunt momentan nevoit sa il folosesc...Huawei 8850...sau retelei Digi care si ea exceleaza prin...erori. dar am zis sa le scriu...poate e totusi ceva ce se poate indrepta din soft... :uimit:
2

#58 Useril este offline   Raoul94 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2401
  • Inregistrat: 15 mai 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 16 aprilie 2014 - 18:44

Mersi pentru feedback Bogdan.

Spune-mi te rog, in versiunea aceasta intampini aceleasi erori?
A mai patit cineva chestii de genul in aplicatie?
Pare un pic mai aerisit meniul acum?

Din cate stiu, e setat mesaj de confirmare la introducerea unei sesizari; dar am sa verific.
Cand esti pe partea de forumular defapt folosesti browser-ul intern al telefonului si probabil din cauza optimizarii slabe al acestuia (Huawei) ai intampinat erorile descrise mai sus.

Ca si advice:

Incearca sa introduci sesizare atat de pe reteaua GSM cat si de pe Wi-Fi (daca ai de unde). Poti scrie test ca sa ne dam seama ca e doar o proba si anunta-ma daca intampini aceleasi "sarituri" fara mesaj de confirmare.
Astept si feedback-ul celorlalti, nu uitati de review.
1

#59 Useril este offline   Rico D. 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 238
  • Inregistrat: 17 octombrie 12
  • Sexul:masculin

Postat 21 mai 2014 - 17:56

In primul rand felicitari pentru aplicatie ! Sa speram ca nu se va abuza de ea de oricine fara motive reale.
Acuma intrebarile mele :
- daca trimite cineva sesizarea cum sau cine isi da seama daca e "pe bune" si ce ramane inregistrat de la sesizare in afara de acel presupus IP ?
- unde, cand si cine citeste aceste sesizari ?

Aceasta postare a fost editata de Rico D.: 21 mai 2014 - 18:02

0

#60 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 21 mai 2014 - 18:35

Pe cele privind panourile le-am preluat eu si am si rezolvat ce s-a putut.
0

Arata acest topic


  • (5 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi