STP Timișoara Forum: Linia 4 - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (28 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 23
  • 24
  • 25
  • 26
  • 27
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Linia 4 Discutii despre linia 4 Evaluare topic: ***** 1 Voturi

#481 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 30 octombrie 2017 - 21:32

Foarte curand linia 5 se lungeste pana la Ronat si va mai avea cateva statii in plus, adica cam toate pe care le avea si tramvaiul. (azi am facut headerul tablei de statie pentru colegii de la grafice). Poate asta va mai degreva linia 4.
0

#482 Useril este offline   Ebi 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 309
  • Inregistrat: 08 septembrie 15

Postat 30 octombrie 2017 - 22:53

Paradoxul este ca cu cat este mai aglomerat tramvaiul, cu atat figureaza mai gol pentru ca efectiv nu mai poti valida din cauza inghesuielii.
1

#483 Useril este offline   Bobby 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1180
  • Inregistrat: 14 iulie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 02 martie 2018 - 20:23

Din nou tramvaie fara remorca pe L4 la ore de varf.

Azi pe la 14:20 am luat un 4 (Hansa 3432 cred, cel vopsit integral in galben) din Libertatii (spre Torontal) unde am stat dupa el mai bine de 10 min, tramvaiul a venit destul de plin, am reusit sa urc insa in P-ta 700 doar cateva persoane au mai reusit sa urce. Cel putin 15-20 calatori au ramas in statie nemaiavand loc si urmand a astepta urmatorul tramvai inca cel putin 10 min. Imagine postata

Si nu e prima data cand se intampla faze de genul asta.
2

#484 Useril este offline   dawin45 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 34
  • Inregistrat: 30 mai 10

Postat 12 martie 2018 - 09:46

Observ ca astazi a inceput armonizarea liniei 4, in sensul ca s-a trimis un tramvai fara vagon ora 8 traseu calea torontalului-ciarda rosie,multumumim STPT...
Banuiesc ca o sa urmeze armoniile de aia acum se testeaza...
Vedeti ca virgula cu cat e mai mic tramvaiul (fara vagon) cu atat o sa scada numarul de validari,din cauza aglomeratiei si din cauza ca nu o sa incapa oamenii...
1

#485 Useril este offline   mrpuf 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 53
  • Inregistrat: 28 decembrie 17
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara, Arad, Hunedoara

Postat 12 martie 2018 - 14:24

Am fost si eu cu Hansa solo pe linia 4 astazi. Subscriu in privinta validarii- oamenii, inghesuiti ca si sardelele, nici macar nu se mai oboseau sa valideze. In contextul in care doar primul validator are si imprimanta pentru bilet.
De ce au disparut liniile 6,5,3? Era mult mai degajat traficul.
De ce au proiectat armoniile fara remorci? Sau de ce nu le-au facut dublu articulate? Wegmann dublu articulat exista.
De ce nu ii pasa nimanui de transportul din acest oras?
LE: aflat acum intr-o Armonica suprapopulata pe linia 2, un tata care avea un carucior cu copilul in el (tinut in apropierea treptelor datorita aglomeratiei), era sa cada in timpul mersului peste usi. Daca acestea se deschideau? Va trimi si o poza, scuzati claritatea, dar e la nivelul transportului.

Aceasta postare a fost editata de mrpuf: 12 martie 2018 - 14:34

4

#486 Useril este offline   mrpuf 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 53
  • Inregistrat: 28 decembrie 17
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara, Arad, Hunedoara

Postat 12 martie 2018 - 14:36

Si poza: in Armonia 3512, toata belita si murdara.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMG_20180312_143032.jpg

1

#487 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 12 martie 2018 - 19:23

Vezi postareadawin45, la 12 martie 2018 - 09:46, a spus:

Observ ca astazi a inceput armonizarea liniei 4, in sensul ca s-a trimis un tramvai fara vagon ora 8 traseu calea torontalului-ciarda rosie,multumumim STPT...
Banuiesc ca o sa urmeze armoniile de aia acum se testeaza...

Pai, asta era si ideea edililor, sa inlocuim "vechiturile" cu "tramvaie noi, cu incalzire in scaun si internet", deci e clar ca asta e tendinta si ca in functie de cum vin de la modernizat, le veti vedea pe tot mai multe linii.
1

#488 Useril este offline   BogdanTm 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 06 septembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:trenurile, calatoriile,sahul

Postat 12 martie 2018 - 21:33

Imi doresc doar sa nu le vedem tot mai des rupte in doua...de la parsivele suruburi..mai ales la gradul de incarcare pe care il au...Pacat ca nu s-a vrut din start sa se reabiliteze si remorci sau macar sa se faca vagonul motor cu posibilitatea de a remorca...sau daca tot s-a refacut cica "de la zero" sa fie macar modular..3 segmente in loc de doua si asa se valorifica si sasiul remorcilor..dar...de ce sa cumparam vehicule noi de la Arad sau de la alti producatori asa cum fosta administratie care nu a facut nimic a prevazut bani pentru achizitii..mai bine carpim batranicile pe care nu le-am intretinut de cand le-am primit...Sunt convins ca in curand ni se va explica faptul ca in prostia noastra nativa nu putem pricepe ca si actuala criza de conducatori mtc este tot vina fostei administratii care in mod parsiv a cumparat in prostie autobuze troleibuze si a tot adunat tramvaie din donatii..cat de rea a putut fi...
2

#489 Useril este offline   Bogdan7 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 8
  • Inregistrat: 19 aprilie 18

Postat 20 aprilie 2018 - 08:49

De cateva saptamani am observat ca usa 2 de la vagonul 3635 (circula de obicei pe linia 4, are o reclama contra diabetului) are un defect : desi se deschide normal cand impingi bariera, se inchide dupa cateva secunde chiar daca bariera inca e deschisa si oamenii urca/coboara.

Aceasta postare a fost editata de Bogdan7: 20 aprilie 2018 - 08:50

1

#490 Useril este offline   Janto A. 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 498
  • Inregistrat: 24 iunie 18
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 25 iunie 2018 - 18:46

Da,am observat şi eu asta.O altă problemă a respectivului vagon ar fi că la fiecare ploaie,apa se infiltrează(destul de sever) prin spațiile lăsate de chederul geamului din fața direct pe scaune!Iar după ploaie în partea din față a vagonului este umezeală
1

#491 Useril este offline   Bobby 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1180
  • Inregistrat: 14 iulie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 25 iunie 2018 - 23:49

Starea generala a Hanselor ce mai circula pe e tot mai precara, cred ca mentenata ce se face e redusa la minim - asta daca se mai face. Sunt cateva garnituri la care scartie boghiul sub sasiu la curbe ceva de speriat zici ca rupe nu altceva, se freaca metal pe metal...
3

#492 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 26 iunie 2018 - 19:27

Daca vedeti ca am dat like la postarile voastre, o fac pentru a confirma ca trimit mai departe mesajele. :)
3

#493 Useril este offline   dan.s 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 4388
  • Inregistrat: 11 septembrie 15
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Everywhere

Postat 08 martie 2019 - 20:28

Imagine atasata: div-08.mar.2019-001.jpg
No comment...Imagine postata
4

#494 Useril este offline   Dee 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 1
  • Inregistrat: 28 ianuarie 15

Postat 21 martie 2019 - 23:53

Astazi, 21 Martie 2019, pe la ora 17:45 tramvaiul solo plin ochi de oameni pleaca din statia de la Gh. Lazar catre Ciocanul. Un domn mai in varsta si-a gasit loc mai langa usa, unde bara verticala de care sa te tii era doar pe mijloc, intre cele 2 bariere. Neavand dr ce sa se tina, omul s-a sprijinit de bariera. Dupa plecarea in statie, in mod inexplicabil, usa s-a deschis in mers de era sa cada acel domn, noroc ca l-au prins ceilalti calatori si cu greu l-au tras inauntru. In acelasi moment vatmanul si-a dat seama de problema si a oprit. Cu asemenea capcane ale mortii circulam. Aceleasi capcane au fost cosmetizate in Armonii care sunt la fel de nesigure. Multumim pentru senzatiile tari romanesti, stimati domni de la STPT!
0

#495 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 22 martie 2019 - 20:09

Vatmanul are un buton ce blocheaza deschiderea automata a usilor dupa plecarea din statie. Daca nu a facut asta, atunci de vina e "piesa" dintre scaun si maneta controlerului, nu "capcana mortii" :(
Armoniile au o siguranta in plus, imobilizand vagonul daca vatmanul nu actioneaza acest buton. (bun, aici avem cetateni de etnie rroma care sparg sticla usii cu piciorul daca vad ca usa nu se deschide la secunda, cum ar vrea ei. Vezi aici)
0

#496 Useril este offline   The Mechanic 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 1108
  • Inregistrat: 30 ianuarie 15
  • Sexul:masculin

Postat 23 martie 2019 - 02:50

poti sa le spui "tigani" fara grija. termenul de "rromi" a fost introdus de iliescu in anii 90 iar strainii cred ca rromii si romanii sunt la fel. as vrea sa dispara confuzia asta, tot restul lumii le zice "tigani".
2

#497 Useril este offline   IlieB 

  • Membru Senior*
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 724
  • Inregistrat: 06 iulie 15
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Masini, Excursii, Istorie

Postat 10 august 2019 - 11:13

Azi pe 3509 pe linia 4 (aprox ora 12) nu au mers POS-urile. Doar ca info, poate se semnaleaza cuiva acest lucru. A mers cu MobilPay. E bine sa fie multe mai alternative, astfel nu esti blocat.


Sent from my iPhone using Tapatalk
2

#498 Useril este offline   calatorulVesel 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 11
  • Inregistrat: 31 iulie 19

Postat 02 octombrie 2019 - 15:56

:offtopic: De curand s-a desfiintat trecerea de pietoni in sens la AEM din statiile de tramvai <Draxlmeier, Lidl> si nu este nici un indicator care sa semnaleze acest lucru, drept urmare multi calatori inca trec relaxati in acea zona, din moment ce 20 ani acolo a fost trecere de pietoni. Despre noua trecere, no comment...
Nu este de competenta dvs sa semnalati acest lucru, dar poate sunteti in legatura cu cei responsabili ca sa trageti un semnal de alarma, pentru a evita un incident. :clap:
1

#499 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3886
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 03 octombrie 2019 - 08:06

Sugerez si o sesizare prin aplicatia Primaria Timisoara. Mie la sesizarile "usurele", gen copaci de toaletat pentru ca atirna asupra pistei de biciclete, mi-au reactionat.

Poate si in cazul acestei treceri, tot ce trebuie sa faca este sa monteze un gard metalic pentru a intari faptul ca acolo nu mai este zebra.
0

#500 Useril este offline   calatorulVesel 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 11
  • Inregistrat: 31 iulie 19

Postat 03 octombrie 2019 - 09:52

Vezi postareadAImon, la 03 octombrie 2019 - 08:06, a spus:

Sugerez si o sesizare prin aplicatia Primaria Timisoara. Mie la sesizarile "usurele", gen copaci de toaletat pentru ca atirna asupra pistei de biciclete, mi-au reactionat.


Mersi pt sugestie, probabil voi specifica si acolo. :fahren0018:
0

Arata acest topic


  • (28 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 23
  • 24
  • 25
  • 26
  • 27
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi