STP Timișoara Forum: Stiri despre transportul in comun din Timisoara - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (138 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »

Stiri despre transportul in comun din Timisoara

#41 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 23 martie 2009 - 15:02

Deicnu am prea inteles, cinr r acuma director la RATT? :mellow:
0

#42 Useril este offline   alecs 

  • Membru Onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 3145
  • Inregistrat: 20 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:timisoara
  • Interese:http://soferderomania.promotor.ro/carmen_m click plz

Postat 23 martie 2009 - 15:14

pai din cate am inteles eu, nimeni, se astepta propunerea unui nou de catre primar :mellow:
0

#43 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3882
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 25 martie 2009 - 01:12

Shit is serious :o

Culisele scandalului de la RATT continuă să facă valuri

Citeaza

* Lupta pentru contractele regiei stă la baza îndepărtării directorului general

De când a fost instalat în funcţie (1 iulie 2008), Ioan Goia, directorul general al Regiei Autonome de Transport Timişoara (RATT), nu a avut deloc parte de o atmosferă favorabilă. Modul în care el a câştigat concursul organizat de municipalitatea timişoreană a fost contestat atât de contracandidaţii săi, cât şi de Instituţia Prefectului Judeţului Timiş.

Lui Goia i s-a reproşat că ar fi incompatibil cu funcţia de director general întrucât ar fi acţionar la "Getax", o firmă care ar avea acelaşi obiect de activitate ca şi RATT. Unul dintre contracandidaţii lui Goia a primit câştig de cauză, într-o primă instanţă, fapt care atrage suspendarea directorului general până la soluţionarea irevocabilă a procesului. Nu înseamnă însă că Ioan Goia va fi automat îndepărtat de la conducerea regiei.

Tribunalul Timiş are la dispoziţie 30 de zile pentru a comunica Primăriei Timişoara sentinţa, după care se va lua o decizie. Mai întâi, membrii Consiliului de Administraţie al RATT trebuie să propună un director general interimar, care va fi confirmat printr-o dispoziţie a primarului Gheorghe Ciuhandu. Partea interesantă este că acest interimar poate fi chiar... Ioan Goia! După aceea, trebuie aşteptată finalizarea procesului şi, în funcţie de sentinţă, luată o măsură: ori menţinerea lui Goia, ori organizarea unui alt concurs. În nici un caz, nu va fi numit ca director general cel de-al doilea clasat la concursul din vară, adică Eugen Stănescu, acesta având eventual şansa de a asigura interimatul.

O incompatibilitate în ceaţă


Prefectul judeţului Timiş îi reproşează lui Goia că s-ar afla în incompatibilitate. În apărarea sa, directorul general invocă două aspecte. Primul ar fi acela că nu mai este acţionar la "Getax", argumentând prin faptul că şi-a cesionat acţiunile, atât ale lui cât şi cele ale soţiei, înainte de organizarea concursului. Fiind o societate de tip închis, transferul acţiunilor se putea face fără forme prealabile. Goia deţine documentul care atestă cesionarea acţiunilor, dar i se impută o chestiune formală: transferul acţiunilor a fost aprobat de adunarea generală a acţionarilor de-abia după organizarea concursului.

Cel de-al doilea motiv invocat de director în apărarea sa este că "Getax" nu are un obiect de activitate asemănător cu al RATT. Documentele prezentate de Goia (de la Autoritatea Rutieră din România, de la Registrul Auto Român şi de la Serviciul transporturi urbane al Primăriei Timişoara) arată că "Getax" nu figurează în evidenţele autorităţilor locale cu activităţi autorizate de transport public. Cu toate acestea, Ioan Goia nu a reuşit să-l convingă pe fostul prefect, Ovidiu Drăgănescu, să renunţe la acţiunea din instanţa de contencios-administrativ, cum aceeaşi finalitate au avut-o şi demersurile la noul prefect, Mircea Băcală, care nici măcar nu a vrut să stea de vorbă cu el. "S-a consultat cu cineva şi mi-a spus că nu are timp", a declarat Ioan Goia. Prin urmare, Instituţia Prefectului Judeţului Timiş a introdus o acţiune de contestare a numirii lui Goia în funcţia de director general.

Robinetul lui Goia

Încrâncenarea cu care se duce acest veritabil război de la RATT ridică multe semne de întrebare. Presiunile tot mai accentuate arată că miza pentru postul de director general al regiei este imensă şi că ramificaţiile sunt multiple. Ioan Goia spune că a devenit incomod după ce a închis robinetul prin care curgeau bani la unele firme agreate de o mare parte a conducerii regiei. Un lucru bizar este că, la foarte scurt timp de la instalarea lui Goia, 26 de angajaţi ai RATT şi-au dat demisia! Mulţi dintre ei aveau responsabilităţi importante în cadrul regiei, erau chiar directori, dar nu mai puteau lucra cu noul director general.

Goia susţine că erau câteva firme care monopolizau toate contractele regiei, de ani buni încoace. Au curs foarte mulţi bani de la RATT, majoritatea spre societăţi controlate de PD-L, susţine Ioan Goia. Pentru că s-a opus în multe astfel de cazuri, el a intrat în dizgraţia anumitor cercuri politice, care nu vor să scape din mână contractele grase de la RATT. În afara mult-discutatelor materiale în valoare de peste un milion de euro care stau pe stocul regiei, întrucât nu îşi găsesc întrebuinţare, suspectă este şi returnarea garanţiilor în cazul unor anumite lucrări. Normal, aceşti bani ar fi trebuit să stea în contul RATT, atât timp cât lucrarea era în garanţie, pentru a putea fi remediate eventualele defecţiuni. Cu toate acestea, persoane care îl contestă pe Goia au dispus returnarea garanţiilor.

Sora lui Bedrosian, prilej de scandal
Alături de directorii care au intrat în conflict cu Ioan Goia, în dispută s-a lansat şi sora fostului subprefect Laviniu Bedrosian. Aceasta era angajată ca jurist la RATT şi, după reorganizarea regiei, a primit sarcini uşor schimbate. A fost nemulţumită de noua postură, fapt pentru care s-a supărat şi a plecat, susţine Goia, dar se judecă cu regia. Mai mult, fiind juristă, spune directorul general, ea este cea care îi ghidează pe adversarii din instanţă ai managerului.

El crede că se poate face o legătură şi între disputa cu sora lui Bedrosian şi presiunile prefecturii, acesta fiind un alt motiv pentru care se doreşte "mazilirea" sa. "Nu are nici o treabă sora mea cu schimbarea lui Goia. Ea a fost dată afară, şi-a găsit un alt loc de muncă, nu are nici o legătură cu ce se întâmplă la RATT. Eu nici măcar nu am discutat cu domnul Goia", a replicat fostul subprefect. Pe lângă aceste două motive (presiunile grupului de interese şi supărarea lui Bedrosian) se vehiculează că ar fi vorba şi de un atac indirect la adresa lui Gheorghe Ciuhandu, fapt pentru care sunt de urmărit reacţiile următoare ale primarului Timişoarei în ceea ce priveşte scandalul de la RATT.

SILVIU FLORESCU
Foto ADRIAN PÎCLIŞAN


Vezi postareaalecs, la 23 Mar 2009, 15:14, a spus:

pai din cate am inteles eu, nimeni, se astepta propunerea unui nou de catre primar :lol:

Momentan este tot dl. Goia.

Doar cand instanta de judecata va da o hotarare cu caracter executoriu, abia atunci i se va suspenda acestuia functia, va fi insalat un director interimat si va fi luat de la inceput concursul.
0

#44 Useril este offline   Viktor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 4686
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara
  • Interese:Filme, poze, distractie, calatorii etc.Imi plac foarte mult tramvaiele Wegmann GT4.

Postat 27 martie 2009 - 19:13

Tribunalul Timiş a decis: Eugen Stănescu revine ca director la RATT!

Instanţa a dat o lovitură grea Primăriei Timişoara. Tribunalul Timiş a decis anularea rezultatului concursului pentru ocuparea postului de director al RATT, suspendarea lui Ioan Goia şi, surpriză, magistraţii dispun numirea candidatului care a ieşit pe locul doi, adică a lui Eugen Stănescu, în această funcţie!

Actualul director al Regiei Autonome de Transport Timişoara, Ioan Goia, este obligat de instanţă să părăsească această funcţie, dar poate ataca decizia magistraţilor. Concursul organizat de primărie, anul trecut, pentru ocuparea postului de director general al Regiei, a fost contestat de la bun început de unul dintre contracandidaţii lui Goia, Mircea Cojocariu, iar în proces s-a implicat apoi şi cel de-al treilea contracandidat al lui Goia, fostul director al RATT, Eugen Stănescu. Cei doi au acuzat faptul că Ioan Goia nu putea participa la concurs din cauza unei incompatibilităţi, pentru că, în momentul organizării concursului, atât Goia, cât şi soţia sa deţineau acţiuni la firma Getax, societate cu profil asemănător cu cel al RATT. Acest lucru era interzis prin anunţul de participare la concurs. Mai mult, Goia a şi dat o declaraţie pe proprie răspundere în care a spus că îndeplineşte această condiţie, pentru care s-a ales cu o plângere penală de la Cojocariu. Directorul Regiei de Transport a susţinut însă că, la vremea respectivă, şi el, şi soţia, îşi cesionaseră deja acţiunile.

De mă voi întoarce...

Cert este că Tribunalul Timiş a dispus anularea rezultatului concursului organizat de primărie, în iunie 2008, pentru ocuparea postului de director general al RATT şi a constatat nulitatea contractului individual de muncă al lui Ioan Goia. Partea interesantă este că instanţa dispune „emiterea de către Primarul Municipiului Timişoara a unei dispoziţii de numire a candidatului care îndeplinea, la data desfăşurării concursului, condiţiile de participare şi promovare a concursului”. Asta înseamnă că director ar trebui să fie numit Eugen Stănescu, cel care s-a plasat pe locul doi la concurs, după Goia. „Dacă aşa spune instanţa, mă voi întoarce şi o să îmi văd de treabă la conducerea RATT”, ne-a declarat Stănescu. Atât primăria şi primarul Gheorghe Ciuhandu, cât şi Ioan Goia, trebuie, conform deciziei Tribunalului Timiş, să plătească şi cheltuielile de judecată: instanţa „obligă pârâtul Municipiului Timişoara, prin primarul Municipiului Timişoara, să plătească reclamantului Cojocariu Mircea suma de 892,5 lei reprezentând onorariul avocatului şi intervenientului în interes propriu Eugen Stănescu suma de 595 lei reprezentând onorariu avocat”. Decizia este executorie, dar primăria şi directorul Ioan Goia pot face recurs.

Cojocari: „Noi nu suntem detectivi”

Reprezentanţii municipalităţii încă aşteaptă comunicarea oficială din partea instanţei: „Nu spun nimic! Aşteptăm să vedem motivarea deciziei, până atunci nu ne pronunţăm, nu discutăm pe minută”, ne-a declarat secretarul primăriei, Ioan Cojocari. Acesta nu este singurul concurs „cu cântec” organizat de primărie: instanţa a mai anulat concursurile pentru funcţiile de directori la Teatrul Maghiar şi la Direcţia Edilitară a municipalităţii în trecut. Secretarul primăriei se spală însă pe mâini şi spune că juridicul n-are nicio vină în cazul RATT: „Eu nici măcar n-am fost în comisie (n. r. – de examinare), n-am avut niciun fel de treabă şi, indiferent cine era în comisie, când dai o declaraţie pe proprie răspundere şi spui, că aşa-ţi prevede legea, noi nu suntem detectivi sau securişti sau ce să fim, ca să poţi să şti că ăsta face parte dintr-o societate comercială sau nu face parte. E răspunderea lui, este şi dosar penal pe rol, sunt alte organe abilitate care urmăresc treaba aceasta”, declara Ioan Cojocari, zilele trecute. Ioan Goia nu a putut fi contactat telefonic.
tion.ro
0

#45 Useril este offline   Vali 

  • Membru VIP**
  • Grup: VIP
  • Postari: 1509
  • Inregistrat: 04 noiembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Modeling feroviar, transportul in comun(in special trolebuzele :D)

Postat 28 martie 2009 - 21:54

Felicitari domnului Stanescu :angry:
0

#46 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3882
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 30 martie 2009 - 19:10

felicitări domnului .. Marcel Nikola.

Citeaza

Noul director general interimar al Regiei Autonome de Transport Timişoara (RATT) este, începând de astăzi, Marcel Nicola, fost director tehnic în cadrul societăţii. Măsura a fost dispusă printr-o dispoziţie a primarului Gheorghe Ciuhandu, care a răspuns astfel unei adrese a Instituţiei Prefectului Timiş, din 24 martie. Fostul director general, Ioan Goia, s-a prezentat, astăzi, la primar, solicitând să fie suspendat din funcţie, până la soluţionarea litigiului în care se află cu contestatarii săi. La prima instanţă, Goia a pierdut procesul.


sursa: Renaşterea Bănăţeană
0

#47 Useril este offline   Vali 

  • Membru VIP**
  • Grup: VIP
  • Postari: 1509
  • Inregistrat: 04 noiembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Modeling feroviar, transportul in comun(in special trolebuzele :D)

Postat 30 martie 2009 - 20:11

Ia stai ca nu mai inteleg domnu Eugen stanescu e directorul RATT sau Marcel Nikola ? :intrebare:
0

#48 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3882
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 30 martie 2009 - 20:44

e interimar.

trebuie reluat concursul pentru ocuparea functiei pe bune.
0

#49 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 30 martie 2009 - 20:45

Din cate scrie acolo, Marcel Nicola e interimar.
0

#50 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 31 martie 2009 - 16:22

Marcel Nicola este noul director interimar al RATT

La Regia Autonomă de Transport Timişoara se întâmplă lucruri ciudate. Directorii se schimbă după cum dictează instanţa. A fost suspendat din funcţie Ioan Goia, primarul Gheorghe Ciuhandu l-a numit director general interimar pe Marcel Nicola, iar „pe margine” se pregăteşte... Eugen Stănescu.
Ioan Goia

Primarul Gheorghe Ciuhandu a dat luni o dispoziţie prin care l-a suspendat de la conducerea RATT pe Ioan Goia şi l-a numit director general interimar pe Marcel Nicola, un tânăr care ocupa funcţia de director tehnic în cadrul Regiei. Asta, până la soluţionarea proceselor legate de concursul organizat de primărie pentru ocuparea postului de manager al RATT, contestat din mai multe părţi, şi în condiţiile în care Regia a fost implicată în numeroase scandaluri şi se află într-o situaţie financiară proastă. Decizia luată de conducerea primăriei luni (deşi Consiliul de Administraţie al RATT urmează să se întrunească, se pare, de-abia marţi) vine ca urmare a faptului că Prefectura Timiş a atacat în instanţă, pentru anularea ca nelegală, a dispoziţiei primarului prin care era numit în funcţia de director al RATT Ioan Goia şi a contractului individual de muncă al acestuia, ceea ce înseamnă că Goia este automat suspendat. Acestuia i s-a reproşat că, în momentul organizării concursului pentru şefia RATT, atât el, cât şi soţia sa, deţineau acţiuni la firma Getax, societate cu profil asemănător cu cel al Regiei de Transport, ceea ce era interzis.

Urmează... un alt director

Ceea ce nu spun reprezentanţii municipalităţii este că, înainte să intervină prefectura, concursul a fost contestat şi de contracandidaţii pe care Goia i-a avut la concursul organizat de primărie în 2008, cărora Tribunalul Timiş le-a dat recent câştig de cauză. Instanţa a dispus anularea rezultatului concursului, a constatat nulitatea contractului individual de muncă al lui Ioan Goia şi a dispus numirea în funcţia de director al RATT a candidatului care la data organizării concursului îndeplinea condiţiile de participare şi promovare. Asta înseamnă că director ar fi trebuit să fie numit Eugen Stănescu, fostul director general al RATT, care a ieşit pe locul al doilea la concurs. Decizia este executorie, dar se poate face recurs. Oricum, în zilele următoare am putea asista la noi schimbări la nivelul conducerii RATT. Reprezentanţii primăriei susţineau, luni, că încă nu au primit comunicarea oficială din partea instanţei în acest caz.


Sursa: TION
0

#51 Useril este offline   alecs 

  • Membru Onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 3145
  • Inregistrat: 20 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:timisoara
  • Interese:http://soferderomania.promotor.ro/carmen_m click plz

Postat 28 aprilie 2009 - 14:10

Eugen Stănescu încearcă să devină director la RATT prin executare slită.

Primăria Timişoara tergiversează în continuare numirea lui Eugen Stănescu în funcţia de director al RATT, deşi a fost obligată de instanţă să-l reînscăuneze pe fostul director al Regiei. Stănescu a apelat la un executor judecătoresc.
Eugen Stănescu incearcă să devină director la RATT prin executare slită

Concursul pentru ocuparea funcţiei de director al Regiei Autonome de Transport Timişoara, organizat de primărie în 2008 şi câştigat de Ioan Goia, a fost contestat de contracandidaţii acestuia, din cauza unei incompatibilităţi, pentru că atât Goia, cât şi soţia sa, deţineau acţiuni la firma Getax, cu profil asemănător cu cel al RATT, la vremea respectivă.

Goia a susţinut că îşi cesionase deja acţiunile. În martie 2009, Tribunalul Timiş a dispus anularea rezultatului concursului, a constatat nulitatea contractului individual de muncă al lui Ioan Goia şi a dispus numirea în funcţia de director al RATT a candidatului care la data organizării concursului îndeplinea condiţiile de participare şi promovare. Adică a lui Eugen Stănescu, fostul director general al RATT, care s-a clasat al doilea la concurs, decizia fiind executorie. Pentru reprezentanţii municipalităţii lucrurile n-au fost suficient însă de clare: au cerut lămuriri suplimentare din partea instanţei vizavi de cum ar trebui să fie pusă în aplicare decizia Tribunalului Timiş.
Stănescu încearcă executarea silită

Eugen Stănescu susţinea, marţi, că a depus şi o solicitare la primărie pentru punerea în aplicare a sentinţei, dar nu a primit niciun răspuns, aşa că a apelat la un executor: “Sentinţa va fi pusă în aplicare prin executare silită. Am aflat că au cerut lămuriri de la instanţă, că n-au înţeles sentinţa, nu ştiu limba română probabil, pentru că totul era foarte clar, a fost o încercare de tergiversare. E o treabă destul de jenantă pentru o instituţie atât de mare, când au atâţia jurişti… Am început procedurile pentru executarea silită”, ne-a declarat fostul director al RATT.

Într-un final, s-au dumerit oarecum şi cei din primărie: “Am semnat chiar acum dispoziţia pentru punerea în executare a sentinţei. Cum o pun, e treaba celor de la Personal, nu comentez! (…) Primăria a făcut recurs”, a spus secretarul primăriei, Ioan Cojocari.

Se pare că prin noua dispoziţie se anulează rezultatul concursului şi contractul de muncă al lui Goia şi se numeşte ca director RATT persoana care la data organizării concursului îndeplinea condiţiile de participare şi promovare, dar fără a nominaliza pe cineva. Cu alte cuvinte, lucrurile rămân ca înainte, probabil până la judecarea recursului.
Goia acuză instanţa

“Şi eu am făcut recurs. Nu se putea nominaliza pe cineva. Instanţa s-a pronunţat mai mult decât avea competenţă cu numirea următoarei persoane care îndeplinea condiţiile de promovare, s-a substituit Comisiei de examinare”, ne-a declarat Ioan Goia.

Pentru Eugen Stănescu, lucrurile sunt foarte clare: “Sentinţa este foarte logică şi executorul va proceda ca atare. Eu am precizat să mă numească pe mine conform procesului-verbal de examinare de la concurs, unde scrie că am ieşit pe locul doi”, a adăugat Stănescu.

Între timp, pentru că şi Prefectura Timiş a intentat o acţiune în cazul RATT, primarul a dat o dispoziţie prin care l-a suspendat din funcţie pe Goia şi l-a numit director general interimar pe Marcel Nicola, care era director tehnic în cadrul Regiei.
tion.ro
0

#52 Useril este offline   alecs 

  • Membru Onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 3145
  • Inregistrat: 20 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:timisoara
  • Interese:http://soferderomania.promotor.ro/carmen_m click plz

Postat 26 mai 2009 - 12:53

Primarul sa semneze cu forta!


Vor sa-l oblige pe primar sa semneze numirea in functie! Eugen Stanescu a venit la Primarie cu executorul judecatoresc sa-l convinga pe Gheorghe Ciuhandu sa iscaleasca ordinul de numire in functia de director al RATT, deoarece si-a castigat fotoliul in instanta, iar primarul n-a vrut cu niciun chip sa puna in aplicare hotararea magistratilor.
Ajuns la usa primarului, lui Stanescu si executorului li s-a spus ca Gheorghe Ciuhandu nu este in institutie. Cei doi au fost poftiti insa la discutii de cei doi viceprimari. Dupa o discutie de aproape o ora, Eugen Stanescu a iesit din birou si a spus ca operatiunea se amana pentru saptamana viitoare. El a fost asigurat de cei doi viceprimari, Sorin Grindeanu si Adrian Orza, ca atunci Gheorghe Ciuhandu va semna numirea sa in functia de sef al Regiei de Transport Timisoara.
Eugen Stanescu a fost director general al RATT pana in vara anului trecut.
Dupa un concurs cu „cantec“, desfasurat in 5 iunie 2008, Stanescu a fost schimbat cu Ioan Goia, fost director tehnic al regiei. La scurta vreme, noul director l-a concediat pe Stanescu si alte 25 de persoane, operatiunea fiind facuta cu titlu de restucturare.

Fostul director s-a adresat instantei, care i-a dat castig de cauza, in decembrie anul trecut, si a hotarat ca punerea sa pe liber a fost abuziva. Tot la tribunal a fost transata si problema ocuparii functiei de director general de catre Goia. Concursul castigat de el a fost contestat de catre Mircea Cojocariu, contracandidat clasat pe locul trei, pe motiv ca Goia era actionar la o firma care avea in obiectul de activitate cateva servicii identice cu ale RATT, adica de transport persoane.

Stanescu s-a raliat la aceasta actiune a lui Cojocariu, solutionata in martie anul acesta prin decizia de anulare a concursului si a contractului de management incheiat intre Primarie si Goia si de revenire a fostului director pe functie.

Hotararea trebuia pusa in aplicare imediat dupa comunicare, insa acest lucru nu s-a intamplat pentru ca primarul n-a semnat numirea.
agenda.ro

Dar de ce nu il vrea nimeni pe Eugen Stanescu inapoi la RATT ? :angry:
0

#53 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 26 mai 2009 - 17:57

Ma cinestie ce nu stim noi... :) Sau alt motiv nu prea vad, doar sa fi facut ceva ce nu le place la astia... <_<
0

#54 Useril este offline   timo89 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 16
  • Inregistrat: 29 octombrie 08

Postat 02 iunie 2009 - 09:56

Calatorii mai scumpe pentru timisoreni, incepand din vara, daca alesii locali vor fi de acord cu propunerea Regiei Autonome de Transport din Timisoara de marire a tarifelor.

S-a votat in cadrul sedintei Consiliului de Administratie marirea tarifelor deoarece pretul biletelor si al abonamentelor nu a mai fost actualizat de trei ani. Scumpirea se va face de la 1 iulie cu rata inflatiei aferenta ultimilor trei ani”, ne-a declarat Ioan Goia, director tehnic la RATT.

Astfel, daca la plenul de la finele acestei luni consilierii locali aproba initiativa RATT, un bilet cu o calatorie va costa 1,6 lei de la 1,3 cat costa in prezent, iar pentru doua calatorii vom scoate din buzunare 3 lei, in loc de 2,5, cat dam acum. Si pretul abonamentelor va creste. Tarifele sunt urmatoarele, cu mentiunea ca se aplica o reducere de 20% locuitorilor Timisoarei, de care nu beneficiaza insa persoanele care nu au domiciliul aici:

abonament 1 linie 30 zile - 53 lei (de la 43 lei)
abonament 2 linii 30 zile - 74 lei (de la 60 lei)
abonament general 30 zile - 93 lei (de la 76 lei)

http://agenda.ro/news/news/19578/ratt-vrea...onamentele.html
0

#55 Useril este offline   alecs 

  • Membru Onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 3145
  • Inregistrat: 20 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:timisoara
  • Interese:http://soferderomania.promotor.ro/carmen_m click plz

Postat 02 iunie 2009 - 13:37

Si a castigat... :rad_masa:



Eugen Stanescu se intoarce, oficial, la RATT.

Deloc incantat, primarul a semnat astazi decizia de numire a lui Eugen Stanescu in functia de director general la Regia de Transport Timisoara. Astfel, in 10 zile, el se va putea instala la RATT.

stanescu-rattPrimarul Gheorghe Ciuhandu a fost nevoit sa iscaleasca documentul, dupa ce instanta i-a dat castig de cauza lui Stanescu. El a contestat rezultatele concursului organizat pentru postul de director al RATT. Saptamana trecuta, pentru ca Ciuhandu intarzia sa semneze actul, Stanescu a mers la Primarie cu executorul judecatoresc. A fost amanata semnarea pentru azi, deoarece primarul era plecat din oras. Gheorghe Ciuhandu a respectat sentinta, dar a iscalit fara entuziasm decizia. "Cel mai corect ar fi sa se organizeze un nou concurs pentru ca sentinta se prevaleaza de anumite vicii de procedura. Ar trebui un nou concurs, nu sa ajungi pe usa din dos. E sub demintatea unui om cu pretentii", a precizat Gheorghe Ciuhandu.

Eugen Stanescu a fost director general al RATT pana in vara anului trecut

Dupa un concurs cu „cantec“, desfasurat in 5 iunie 2008, Stanescu a fost schimbat cu Ioan Goia, fost director tehnic al regiei. La scurta vreme, noul director l-a concediat pe Stanescu si alte 25 de persoane, operatiunea fiind facuta cu titlu de restucturare.

Fostul director s-a adresat instantei, care i-a dat castig de cauza, in decembrie anul trecut, si a hotarat ca punerea sa pe liber a fost abuziva. Tot la tribunal a fost transata si problema ocuparii functiei de director general de catre Goia. Concursul castigat de el a fost contestat de catre Mircea Cojocariu, contracandidat clasat pe locul trei, pe motiv ca Goia era actionar la o firma care avea in obiectul de activitate cateva servicii identice cu ale RATT, adica de transport persoane.

Stanescu s-a raliat la aceasta actiune a lui Cojocariu, solutionata in martie anul acesta prin decizia de anulare a concursului si a contractului de management incheiat intre Primarie si Goia si de revenire a fostului director pe functie.

Hotararea trebuia pusa in aplicare imediat dupa comunicare, insa acest lucru nu s-a intamplat pentru ca primarul n-a semnat numirea.
Primaria continua batalia cu Stanescu.

Reprezentantii primariei au anuntat ca nu va renunta la proces. Aceasta a atacat decizia magistratilor.
agenda.ro
0

#56 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 02 iunie 2009 - 14:35

Eu zic ca asta este o veste buna!
0

#57 Useril este offline   alecs 

  • Membru Onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 3145
  • Inregistrat: 20 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:timisoara
  • Interese:http://soferderomania.promotor.ro/carmen_m click plz

Postat 02 iunie 2009 - 22:14

Dar pe alt site, scrie ca doar provizoriu :rad_masa:
0

#58 Useril este offline   Viktor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 4686
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara
  • Interese:Filme, poze, distractie, calatorii etc.Imi plac foarte mult tramvaiele Wegmann GT4.

Postat 02 iunie 2009 - 22:27

Vezi postareaalecs, la 2 Jun 2009, 14:37, a spus:

Deloc incantat, primarul a semnat astazi decizia de numire a lui Eugen Stanescu in functia de director general la Regia de Transport Timisoara.


Daca dansul nu a fost incatat, eu am fost foarte incantat de chestia asta :lol: . Oricum cred ca, cu Domnul Eugen Stanescu vom face multe. :rad_masa:

Vezi postareaalecs, la 2 Jun 2009, 14:37, a spus:

Gheorghe Ciuhandu a respectat sentinta, dar a iscalit fara entuziasm decizia. "Cel mai corect ar fi sa se organizeze un nou concurs pentru ca sentinta se prevaleaza de anumite vicii de procedura. Ar trebui un nou concurs, nu sa ajungi pe usa din dos. E sub demintatea unui om cu pretentii", a precizat Gheorghe Ciuhandu.


Dar de ce sa nu organizam mai bine si noi alegeri? Ce ziceti? Cred ca ar fi foarte bine. :rad_masa:
0

#59 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3882
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 02 iunie 2009 - 22:57

Şi totuşi eu nu uit că sub conducerea domnului Goia, a ieşit la iveală scandalul cu materialele nefolosibile. Ceva e putred aici.
0

#60 Useril este offline   Visor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8413
  • Inregistrat: 09 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:STPT, Trenuri, Fotografia, Desenul, PC

Postat 03 iunie 2009 - 14:02

...si concedierea multor "sefi" (neamuri) angajati pe...pile.
0

Arata acest topic


  • (138 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi