STP Timișoara Forum: Drum de legătură Autostrada A1 Arad - Timișoara - DN 69 - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (9 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Drum de legătură Autostrada A1 Arad - Timișoara - DN 69 Finantare guvern - 2020

#121 Useril este offline   ioio_viola 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1398
  • Inregistrat: 17 septembrie 15
  • Sexul:masculin

Postat 19 septembrie 2022 - 10:38

Vezi postareamile, la 18 septembrie 2022 - 19:25, a spus:

Daca chiar nu vezi morala, ea este aceeasi pe care o tot repet, toate cele 3 variante sunt departe de oras iar aceasta care e in lucru va fi cea mai cautata de cei care merg spre vest din motivele enumarate mai sus.

Am mers si ieri dimineata dupa 5 pe ploaie prin Dumbravita catre A1. Te doare capul pana ajungi la autostrada pe vesnicul drum in lucru si 3 km prin Dumbravita cu nenumarate zebre plus cateva semafoare functionale si noaptea. Noroc ca Giarmata se intinde (deocamdata) doar pe o parte a soselei. Altfel am fi strabatut vreo 6-7 km prin localitati dincolo de Timisoara pana la autostrada.
Astazi iarasi am avut drum la Arad pe aceeasi varianta proasta.
"Norocul" meu este ca de obicei am treaba catre Arad in weekend-uri si ore noctirne cand cat de cat este relativ lejer traseul...dar foarte prost.


din ce zona pleci de ai ales sa treci prin Dumbravita? ai ales traseul pentru ca e cel mai scurt sau din alt motiv?
0

#122 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 19 septembrie 2022 - 16:42

Din Freidorf.
Daca ai citit postarile mele pe aceasta tema, am testat toate variantele posibile la aceasta ora, am si scris despre ele, inclusiv am mers pe varianta DN - Orisoara - A1 si toate sunt cam egale ca timp. Ce castigi pe autostrada pierzi mergand pana la ea...Daca mergi doar pe DN, treci prin localitati si pierzi din timp. Daca prinzi si cateva tiruri-camioane in fata, iarasi pierzi timp pana le depasesti...

Doar varianta prin Remetea mergand catre Arad venind din Freidorf n-am incercat-o... :steag stema poli:
0

#123 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29680
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 19 septembrie 2022 - 17:40

Daca inca se lucreaza pe Calea Lugojului de la Modern incolo, nu recomand sa incerci deocamdata ruta asta. Nici pe Aleea Ghirodei nu se poate circula normal.
0

#124 Useril este offline   Bogdi94 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 313
  • Inregistrat: 04 ianuarie 09

Postat 19 septembrie 2022 - 18:06

Cu urcare la Ortisoara ai încercat? E puțin mai rapid ca pe DN și e mult mai bun dacă e aglomerat, drumul este mai bun decât prin Giarmata cu excepția drumului intre Ortisoara și Autostrada care nu este impecabil dar peste cel din Giarmata.
1

#125 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 19 septembrie 2022 - 19:39

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 19 septembrie 2022 - 17:40, a spus:

Daca inca se lucreaza pe Calea Lugojului de la Modern incolo, nu recomand sa incerci deocamdata ruta asta. Nici pe Aleea Ghirodei nu se poate circula normal.


N-as incerca prin Remetea catre Arad venind din Freidorf nici cand vor fi gsta lucrarile pe Dorobantilor - Lugojului...Ar fi un ocol foarte mare si nu m-ar ajuta cu nimica.




Vezi postareaBogdi94, la 19 septembrie 2022 - 18:06, a spus:

Cu urcare la Ortisoara ai încercat? E puțin mai rapid ca pe DN și e mult mai bun dacă e aglomerat, drumul este mai bun decât prin Giarmata cu excepția drumului intre Ortisoara și Autostrada care nu este impecabil dar peste cel din Giarmata.



Am scris in postarea mea precedenta ca am mers si pe varianta Ortisoara - A1.
Distanta intre Ortisoara si A1 este de 8 km iar daca merg mai departe pe DN de la Ortisoara, cu distanta de 8 km ajung sa ies din Vinga iar de la iesire din Vinga si pana la intrare in Arad (A1) mai este de trecut prin Sagu care nu este prea lung.

Deci, toata treaba este cam aiurea si toate astea le-am constatat abia acum in ultima perioada de timp cand merg destul de des la Arad (iesirea de la Aeroport) si imprejurimile Aradului (Ineu, Santana, pecica, etc.)...
0

#126 Useril este offline   Fantoma Tramvaiului 3 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 952
  • Inregistrat: 06 iulie 14
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timișoara

Postat 20 septembrie 2022 - 00:14

@Mile
Lasa ca dupa ce e gata si drumul asta si centura de vest, o sa ai doua benzi pe sens de acasa si pana in Arad, sa vezi cum o sa faci din Freidorf pana in Arad 30 de minute :D
1

#127 Useril este offline   ioio_viola 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1398
  • Inregistrat: 17 septembrie 15
  • Sexul:masculin

Postat 20 septembrie 2022 - 09:23

Vezi postareamile, la 19 septembrie 2022 - 16:42, a spus:

Din Freidorf.
Daca ai citit postarile mele pe aceasta tema, am testat toate variantele posibile la aceasta ora, am si scris despre ele, inclusiv am mers pe varianta DN - Orisoara - A1 si toate sunt cam egale ca timp. Ce castigi pe autostrada pierzi mergand pana la ea...Daca mergi doar pe DN, treci prin localitati si pierzi din timp. Daca prinzi si cateva tiruri-camioane in fata, iarasi pierzi timp pana le depasesti...



pai ai luat drumul "cel mai scurt". de exemplu eu din Aleea Ghirozii cand se lucra in Modern, am mers la Hornbach pe centura. am ocolit muuuult si poate timpul a fost acelasi, dar macar am mers si nu chinuit masina in trafic.

in continuare tu vezi doar felul in care ajungem noi din Timisoara la autostrada si nu utilitatea ei. am mai zis si ma repet, daca era mai aproape de oras s-ar fi cumulat traficul de tranzit cu cel de oras (folosita gen centura) si acum am fi injurat ca are doar 2 benzi pe sens si nu s-au gandit la 3 pentru un oras ca Timisoara. Comparatia cu Aradul nu-si are rostul, ala e o comuna mai mare tranzitata in toate directile.

da problema noastra sunt radialele pana la autostrada, dar aici e doar vina conducatorilor nostrii de 2 lei de la judet care nu au fost in stare sa faca toate drumurile pana la autostrada pe 4 benzi de atata vreme de cand s-a dat drumul al autostrada.
-1

#128 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5984
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 20 septembrie 2022 - 10:30

Wikipedia zice că Timișoara are o suprafață de 130 km2 iar Aradul 116 km2, deci diferența între ele nu e atât de mare.
Astfel, părerea mea este că ori sunt asemănate ambele localități cu o "comună mai mare", ori niciuna.
1

#129 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 20 septembrie 2022 - 10:42

Vezi postareaioio_viola, la 20 septembrie 2022 - 09:23, a spus:

pai ai luat drumul "cel mai scurt"....



Pai tocmai spuneam ca am testat toate variantele posibile si nu varianta cea mai scurta sau daca vrei am cautat varianta cea mai scurta ca timp si nu kilometri, asta da.
Si toate sunt la fel de lungi ca timp chiar daca kilometri sunt diferiti.

Iar daca Aradul este doar o comuna mai mare dupa parerea ta, atunci eram foarte multumit daca autostrada pleca de la Pecica catre Vinga si apoi spre Lugoj (Topolovaț) iar Timisoara si Aradul ar fi fost legate de AS cu cate doua drumuri expres, DX Arad - Pecica si Arad - Vinga respectiv Timisoara - Vinga si Timisoara - Topolovaț. Si astfel Timisoara era legata de Arad printr-un DX paralel cu DN.
Iar cum lucrurile nu stau asa ci sunt cum sunt, atunci eu vad ca avem o problema serioasa creeata de "conducatorii nostri de 2 lei"...


Iata o prima varianta aproximativa a traseului A1, cumva departe atat de Arad cat si de Timisoara. Iar in urma nemultumirii politicienilor aradeni din acea vreme, autostrada a fost trasa la marginea Aradului si asta in timp ce politicienii nostri erau in pauze de tot felul...

DX-urile le-am adaugat eu si nu erau prevazute in discutiile initiale ale autoritatilor...

Ma gandesc ca o astfel de abordare ar fi fost mult mai corecta iar autostrada ar fi fost cu circa 25 km mai scurta decat cum este acum intre cele doua puncte, respectiv Pecica si Topolovat, Avantaj pentru cei aflati in tranzit pe acest segment....varianta actuala avand 95 km iar via Vinga ar fi avut 70 km...Iar daca se construia si un aeroport nou pe langa Vinga, era perfect sa deserveasca cele doua localitati, respectiv Timisoara si "comuna mai mare Arad", lucru despre care am scris si cu alte ocazii cu ani in urma. Aeroportul ar fi fost deservit/alimentat (cu calatori) atat de A1 cat si de DX Timisoara - Arad, DN69 plus de calea ferata Timisoara - Arad care iata urmeaza sa se modernizeze tocmai de la Caransebes...


Imagine atasata: A1 via Vinga 01.jpg
-1

#130 Useril este offline   ioio_viola 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1398
  • Inregistrat: 17 septembrie 15
  • Sexul:masculin

Postat 20 septembrie 2022 - 13:01

eu ma refeream ca poti incerca asa ceva pentru a evita stop-urile din Dumbravita

https://www.google.r...606!3e0!5m1!1e1



@MHN Timisoara nu se mai poate extinde pentru ca da in UAT-urile dormitor de langa ea. vrem nu vrem cand zici Timisoara zici Timisoara + Dumbravita/Ghiroda/Giroc/MosnitaNoua/MosnitaVeche/Chisoda cel putin. pe cand la Arad zici doar de Arad (si Vladimirescu eventual)
0

#131 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 20 septembrie 2022 - 20:15

Varianta prin Remetea mi se pare o varianta contra naturii dar vad ca timpul este acelasi cu 12 km in plus.
Problema ar fi tocmai Remetea lunga si ea 3,1 km cu zebre si semafoare si o singura banda precum Dumbravita...
Daca n-as locui in vestul extrem al Timisorii, poate ar fi si asta o varianta de luat in seama. Voi incerca cu prima ocazie si prin Remetea insa nu cu inima deschisa...

O decizie proasta luata de politicienii de 2 bani locali (sunt absolut deacord cu aceasta caracterizare) acum 20 de ani nu va fi reparata nicicand ci doar "carpita" pe ici-colo si asta dupa 15 ani de la darea in folosinta a autostrazii din zona noastra.
0

#132 Useril este offline   Manu25 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 24
  • Inregistrat: 31 martie 16

Postat 21 septembrie 2022 - 05:09

Vezi postareamile, la 20 septembrie 2022 - 10:42, a spus:

Ma gandesc ca o astfel de abordare ar fi fost mult mai corecta iar autostrada ar fi fost cu circa 25 km mai scurta decat cum este acum intre cele doua puncte, respectiv Pecica si Topolovat, Avantaj pentru cei aflati in tranzit pe acest segment....varianta actuala avand 95 km iar via Vinga ar fi avut 70 km...Iar daca se construia si un aeroport nou pe langa Vinga, era perfect sa deserveasca cele doua localitati, respectiv Timisoara si "comuna mai mare Arad", lucru despre care am scris si cu alte ocazii cu ani in urma. Aeroportul ar fi fost deservit/alimentat (cu calatori) atat de A1 cat si de DX Timisoara - Arad, DN69 plus de calea ferata Timisoara - Arad care iata urmeaza sa se modernizeze tocmai de la Caransebes...


Atasament A1 via Vinga 01.jpg


Personal cred ca varianta aceasta ar fi fost dezastruos pentru parcul natural Lunca Muresului (unul dintre putinele parcuri naturale in campie din Banat/Crisana...) ma bucur ca au evitat o astfel de varianta.

In rest nu cred ca ar fi o idea buna de a risipa sute de milioane de Euro intr-un aeroport nou departe de ambele orase, aeroportul din TM este foarte okay, pentru acces cred ca singurul lucru care ar fi util pentru dezvoltarea-lui ar fi fost un mijloc de transport public bun si destul de rapid intre aeroportul si Timisoara si Arad. Pentru Arad, in loc de a risipa milioane de Euro in aeroportul (care nu are viitor, mai ales ca abordare dinspre est zboara peste orasul si este foarte zgomotos), daca sumele aceasta ar fi investit intr-un transport public cu autobuz la preturi accesibile, cred ca ar fi fost bun pentru ambele orasele... Acum sper ca dupa lucrarile la calea ferata Arad-Caransebes in anii urmatori, aeroportul din TM va fi connectat de tren cu Arad....dar poate visez... :whistle:
1

#133 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 21 septembrie 2022 - 10:03

La cati bani s-au dat pe carpirea aeroporturilor Timisoara si Arad de-a lungul a 30 de ani, se facea unul nou la standarde actuale/viitoare. Dar cand gandirea egoista primeaza, n-o sa vezi investitii facute cu cap. Aceasta gandire egoista o gasim atat la politicienii timisoreni/timiseni cat si la o buna parte din locuitorii Timisorii si ai judetului.
Iata, ca exemplu, cat de proasta este legatura autostrazii cu aeroportul Timisoara (nici nu se poate compara cu situatia din Arad), fiind necesari vreo 25 de ani de la darea in folosinta a A1 si investitii financiare serioase pentru a imbunatatii situatia. Apoi adaugarea in timp de noi si noi cotete la aeroport pentru a-l imbunatatii, lucrari care merg anevoios si cu eforturi financiare mari, iar aceasta bulibaseala temporala duce si ea la decaderea aeroportului Timisoara...
De departe un aeroport nou construit la jumatatea distantei intre Timisoara si Arad ar fi fost mult mai prosper decat varianta actuala cand nici cel din Arad nu creste si nici cel din Timisoara conform cifrelor postate si pe acest forum. Ne "apropiem" de aeroportul Suceava.

Apoi degeaba speri la o legatura feroviara cu Aeroportul Timisoara folosita si de aradeni, cand ea va fi atat de incalcita (cu abateri de tot felul) pentru timisoreni dar apoi pentru aradeni (sau lugojeni) pe cand in varianta aeroportului la Vinga, calea ferata trecea tangential pe langa aeroport mergand mai departe catre Arad - Oradea si invers catre Timisoara - Lugoj - Caransebes, fara tot felul de bucle, abateri si altele...

Aceeasi situatie pozitiva ar fi fost si la legatura cu A1, DX-uri si DN, toate pe langa aeroport si nu cu tot felul de drumuri de legatura de 10 km sau mai mult ca in situatia actuala. Probabil ca multi aradeni (ca si oradeni) folosesc aeroportul din Cluj care creste si ti tot creste.


Citeaza

Personal cred ca varianta aceasta ar fi fost dezastruos pentru parcul natural Lunca Muresului (unul dintre putinele parcuri naturale in campie din Banat/Crisana...) ma bucur ca au evitat o astfel de varianta.





Exact cum traverseaza drumul Pecica - Sanpetru German Lunca Muresului, tot asa ar fi traversat si autostrada Lunca Muresului, pe piloni la oarecare inaltime si panouri fonoabsorbante ca la Arad. Dar daca mereu gasim cate ceva de invocat (ursi, lilieci, gandaci de munte), nu vom mai progresa.
1

#134 Useril este offline   POLI™2012 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 336
  • Inregistrat: 06 martie 12
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 15 octombrie 2022 - 20:30

Stadiu lucrari 15.10.2022



Sursa: ArchInfrastructure
6

#135 Useril este offline   nabucodonosor19 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 816
  • Inregistrat: 11 mai 16

Postat 17 octombrie 2022 - 09:51

Eu nu-mi dau seama, s-a lucrat ceva fata de ultima postare? Au avansat aia 7% promisi pe luna?
0

#136 Useril este offline   DanielT 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1347
  • Inregistrat: 06 aprilie 17

Postat 28 octombrie 2022 - 14:53

Filmare din 26.10.2022


4

#137 Useril este offline   corco 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 747
  • Inregistrat: 10 octombrie 16
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:desbateri pe forum si prietenii

Postat 05 decembrie 2022 - 13:30

In ton cu moda, avans de numai 3% in luna anterioara pe drumul de legatura Sânandrei – A1, se invoca din nou conditiile meteo nefavorabile chiar de catre DRRP Timisoara :Facepalm_emote_gif:

Lucrările desfășurate de societatea care realizează viitorul drum de legătură dintre Timișoara și autostrada A1 au depășit 20 de procente din total. Condițiile meteo au influențat și volumul de activitate desfășurat.
1

#138 Useril este offline   funky 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 104
  • Inregistrat: 16 februarie 09

Postat 06 decembrie 2022 - 10:33

Vad ca-n alte parti nu ploua:
https://www.youtube....h?v=XM7-MVezlWs

Parca suntem blestemati, nici un proiect din zona noastra nu merge bine! :(
1

#139 Useril este offline   ccody 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 82
  • Inregistrat: 22 februarie 15

Postat 13 februarie 2023 - 09:07

"Prețul contractului fără TVA se majorează cu valoarea de 43,05 milioane de lei fără TVA, reprezentând valoarea rezervei de implementare pentru ajustare..."

https://www.economic...lor_646503.html

Sper sa termine DX-ul asta pana la sfarsitul anului 2024...am emotii
0

#140 Useril este offline   Pablo 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 2445
  • Inregistrat: 09 aprilie 20

Postat 07 aprilie 2023 - 18:04

‘Progres de 2% in trei luni. Nu accept sa fim luati de fraieri’. Sorin Grindeanu ameninta cu rezilierea contractului pentru cea de-a treia descarcare de pe Autostrada spre Timisoara, prin Sanandrei

Citeaza

TIMISOARA. Ministrul Transporturilor, Sorin Grindeanu, a anuntat ca nu accepta un progres de doar 2% in trei luni, pentru drumul de descarcare de pe autostrada A1, spre Timisoara, prin comuna Sanandrei

Il ameninta cu ruperea contractului pe antreprenorul italian care a ajuns deja de doua ori pe Lista Neagra a CNAIR, pentru ca nu si-a facut treaba.

”Pe descarcarea la Sanandrei, folosesc acest prilej sa le transmit domnilor de la Todini ca un progres de 2 la suta in 3 luni de zile nu accept si sa tina minte ce au patit cei de la Tirrena Scavi (constructorul de pe Centra Sud a Timisoarei caruia i-a fost reziliat contractul – n.r.).

Din cate stiu, DRDP a inaintat documentele pentru certificat negativ. Asa ca, aviz amatorilor! Nu e traba mea sa reziliez proecte, dar nici sa fim luati de fraieri si sa gasim tot felul de scuze care unele sunt inventate. Asa ca folosesc acest prilej pentru a atrage atentia public ca progresul de 2% in 3 luni nu e acceptabil. O sa vedem ce se intampla in aprilie, poate inceput de mai, vedem care e finalitatea”
, a transmis Sorin Grindeanu.

Ministrul a explicat ca, potrivit contractului, lucrarea ar trebui sa fie gata in acest an, insa in prezent, stadiul este de 20 la suta realizare.

”Conform contractului, Todini trebuie sa termine anul asta descarcarea de la autostrada. (…) Stadiul e undeva la 20 la suta”, a adaugat Grindeanu.

Antreprenorul Todini are deja doua certificate negative emise de CNAIR, astfel ca la a treia bila neagra va fi reziliat contractul si va fi reluata licitatia pentru a se finaliza lucrarea.

Va reamintim, contractul pentru construirea noii descarcari de pe Autostrada Vestului la Timisoara a fost castigat de italienii de la Todini Costruzioni Generali S.p.A., aceasta fiind si singura companie care a depus o oferta in vara anului 2020. Lucrarea a fost adjudecata la pretul de 189.571.920,62 de lei (fara TVA), adica aproximativ 46 de milioane de euro cu TVA, iar perioada de garantie a lucrarii este de 7 ani.

Traseul drumului de legatura incepe cu 300 m inaintea intersectiei existente, dintre drumurile DJ 692 și E671 (DN 69), cu amenajarea unui nod rutier si se dezvolta pe directia Nord-Est, spre Autostrada A1. Traseul va avea o lungime de aproximativ 10 km.

Clasa tehnica a drumului de legatura este II, iar viteza prevazuta in proiect pentru acest drum este de 100 km/h.

Durata de executie a contractului, iscalit inca din ianuarie 2021, era de 24 de luni, din care 6 luni pentru proiectare si 18 luni pentru executia lucrarilor. Aceasta inseamna ca termenul de finalizare ar fi trebuit sa fie martie 2023, insa a fost prelungit.

Drumul, cu cate 2 benzi pe sens, care va porni de la intersectia cu Sanandrei, va fi, practic, a treia descarcare de pe autostrada catre Timisoara, dupa Remetea si Giarmata. Vor tranzita noua legatura intre 25.000 si 29.000 de masini, conform estimarilor din proiect.

2

Arata acest topic


  • (9 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi