STP Timișoara Forum: Reabilitarea si largirea podului Eroilor - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (8 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Reabilitarea si largirea podului Eroilor (In executie) Executant: Asocierea Super Construct - Pod Construct

#81 Useril este offline   Elphax 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1382
  • Inregistrat: 18 aprilie 15
  • Sexul:masculin

Postat 07 octombrie 2019 - 09:26

Problema este alta, din cauza modului in care se circula pe sub podul urmator ( I. Maniu) si a restrictiilor de acolo - este singurul pod din oras pe cota mai inalta decat strazile de pe malul Begai. Acest pod mic ajuta la distribuirea traficului intre splaiuri mai ales pe Vladimirescu spre/dinspre Dambovita. Daca vin pe Titulescu si vreau sa ajung pe Maniu spre Sagului nu am cum efectiv sa urc pe podul Muncii ( I.Maniu) asa ca o iau pe podul Eroilor. Daca vreau sa ma intorc, podul asta este bun de "U-turn" care e mai usor de facut daca are 2 benzi pe sens. Daca am fost in piata si vreau sa ajung la Solventul tot pe podul Eroilor e mai scurt decat sa ma intorc pe Carol I si sa mai stau la semafoare.


Daca am avea si strada din curtea Elba ar fi si mai bine.
0

#82 Useril este offline   nabucodonosor19 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 816
  • Inregistrat: 11 mai 16

Postat 07 octombrie 2019 - 09:45

Vezi postareadAImon, la 07 octombrie 2019 - 09:01, a spus:

Da domnule, ce talibani, sa vrei piste de biciclete, ca sa poti sa te deplasezi sanatos si sa nu scoti masina pe strazi ... Imagine postata Ti-ai pus problema ca Timisoara sufera de o poluare fonica de nedescris, si ca suntem pe locul 2 dupa Bucuresti la aglomeratie? Si ca ar trebui sa facem tot ce ne sta in putinta ca sa reducem traficul, si sa oferim oamenilor alternative la masina?

Dar da, revenind la subiect: cred ca doua benzi pe sens ii sunt de ajuns acestui pod, avind in vedere configuratia din zona.


Am zis in detrimentul benzilor, cu bicicleta trebuie sa poti sa mergi ca vrei, nu ca nu s-au taiat benzi. Din partea mea sa se faca pista ca si eu mai merg, dar de placere, nu ca nu am alternative
Si da, eu vreau sa existe infrastructura ca si daca vrem "sa scoatem" toti masinile infrastructura sa poate prelua traficul. Daca unii "vor lasa masina acasa" va fi si mai bine pt ceilalti

Referitor la ultima propozitie, sau ai dat-o la un misto fin sau esti cam obosit azi, era vb daca se justifica largirea la 2 benzi pe sens, cum adica "doua benzi pe sens ii sunt de ajuns acestui pod" :Facepalm_emote_gif:
Cate vroiai pe sens? Z-E-C-E? :D
-3

#83 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3882
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 07 octombrie 2019 - 12:35

Vezi postareanabucodonosor19, la 07 octombrie 2019 - 09:45, a spus:

Am zis in detrimentul benzilor, cu bicicleta trebuie sa poti sa mergi ca vrei, nu ca nu s-au taiat benzi. Din partea mea sa se faca pista ca si eu mai merg, dar de placere, nu ca nu am alternative
Si da, eu vreau sa existe infrastructura ca si daca vrem "sa scoatem" toti masinile infrastructura sa poate prelua traficul. Daca unii "vor lasa masina acasa" va fi si mai bine pt ceilalti

Scuza-ma, dar asta este o prostie. Nu zic ca esti tu prost, zic c-ai scos o prostie pe gura, in special partea ingrosata. Sa explic de ce:

Peste tot in lumea asta s-a constatat fenomenul ca odata cu largirea drumurilor, fluxul de masini creste, nu scade. Pur si simplu orasele sunt prea dens populate pentru a putea vreodata sa preiei pe sosele toti soferii doritori, fara sa a crea ambuteiaje. Nu avem nici strazile late si nici cultura din SUA pentru masini.

Prin urmare, administratiile au de facut o alegere, pe cine sa prioritizeze. Prin Europa centrala si de vest, care ne sunt modele mai bune ca SUA, masina este prima care este scoasa din schema. Se interzice accesul auto prin zonele centrale (sau mergi cu maxim 5 km/h pe strazile pietonale) -- se desfiinteaza benzi pentru a crea spatiu transportului alternativ -- se leaga localitatile limitrofe prin transport in comun pentru a le oferi optiuni oamenilor sa nu vina cu masina la munca in oras.... numai noi mergem pe invers, fiindca are primarul un fetiș pentru Los Angeles si pentru bulevarde largi Imagine postata

Daca doresti sa continuam discutia despre transportul alternativ, sugerez cu caldura sa ne facem un fir de discutie separat.

Vezi postareanabucodonosor19, la 07 octombrie 2019 - 09:45, a spus:

Referitor la ultima propozitie, sau ai dat-o la un misto fin sau esti cam obosit azi, era vb daca se justifica largirea la 2 benzi pe sens, cum adica "doua benzi pe sens ii sunt de ajuns acestui pod" :Facepalm_emote_gif:
Cate vroiai pe sens? Z-E-C-E? :D

Raspundeam in continuarea discutiei dintre tine si Elphax. Elphax sustinea ca nu vor fi suficiente nici macar doua benzi pe sens.

Eu practic intaream ideea ta, ca vor ajunge doua pentru o lunga perioada de timp, avind in vedere configuratia de pe Vacarescu, care nu va fi nici el largit in viitorul previzibil.
4

#84 Useril este offline   Doome27 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 21
  • Inregistrat: 04 octombrie 17

Postat 07 octombrie 2019 - 13:52

Ca sa "desfiintezi" benzi pt masini si sa le faci exclusiv pt transportul in comun sau orice alt fel de transport ele trebuie sa existe. Sunt chiar absurde aceleasi comparatii cu "vestul" fara sa se inteleaga ca nu ai putea sa prioritizezi nimic daca nu ai avea unde. Vestul prioritizeaza acum pe nu stiu cate benzi pt ca au benzile alea. De ce o fi asa greu de inteles. Chiar mi se pare aceeasi situatie de refuz a intelege lucruri simple cum era (sau inca mai e) si la termenele de finalizare a lucrarilor...unde insistau mereu cate unii ca "uite...scria ca sunt 12 luni termen de executie si deja a trecut 1 an si nu sunt gata". Ignorandu-se parca intentionat minima logica elementara ca 12 luni alea sunt 12 luni de lucru, nu 12 luni calendaristice. Ca nu are nimeni de unde sa stie cate zile o sa ploua/ninga in alea 12 luni sau ce mai poate interveni sa opreasca lucrarile. Anyway.
Revenind la benzi...e obligatoriu sa se largeasca toate arterele ce pot fi largite. Asta s-a intamplat in orice alta tara civilizata si oras mare ca timisoara. Ca apoi se vor face benzi speciale pt autobuze,benzi pt biciclete...ok...ala e un pas ulterior. Cand ai o banda pe sens ce faci? O transformi si pe aia in speciala pt autobuze si ai blocat tot acolo? Hai sa fim rezonabili si sa judecam logic. Si sa comparam timisoara cu orase de acelasi nivel...in care trebuie sa poata supravietui si o economie, industrie, servicii etc. Daca vrem un sat in care sa circule doar biciclete si sa auzim susurul apelor si cantatul pasarelelor nu avem cum sa il gasim in timisoara. Sunt locuri pe langa unde se poate trai asa, dar aici avem o metropola vie cu tot ce tine de asta.
0

#85 Useril este offline   nabucodonosor19 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 816
  • Inregistrat: 11 mai 16

Postat 07 octombrie 2019 - 14:09

@Doome, corect
Inseamna ca nu e totul pierdut, mai sunt oameni care gandesc logic, nu suntem chiar toti marxisto -eco anarhisti:) Glumesc desigur

@Dalmon. Am zis si eu, in vest infrastructura s-a facut acum cateva zeci de ani, au pasaje, poduri, benzi garla. Dupa aia datorita prosperitatii si culturii sportului etc, lumea DE BUNA VOIE lasa masinile acasa, dar nu ca daca ar iesi cu masinile ar sta 1 ora in coloana. Noi nu suntem la stadiul ala adica noi sa refuzam acum sa facem infrastructura ca vezi doamne vrem cu biciclete. Noi trebuie sa o facem acum, dupa aia cand om fi imbuibati ca aia si alta grija nu mai avem facem piste de inorogi daca vrei.
Ce dracu e asa de greu de inteles, si prostia asta (nu zic ca tu esti prost:)) ca traficul genereaza trafic, e noaptea mintii. Tot traficul ala e doar ca are alta viteza (dinamica fluidelor)

Si mor cand aud asta cu circulatia in centru, tocmai ca acum nu se mai circula in centru, inainte treceai cu masina prin Unirii si Libertatii. Acum ocolesti cetatea sau inelul 1, acum acolo e centru vad si nici pe acolo nu mai sunteti de acord. Pe inelul 4 putem sa circulam sau o scoatem cu totul da-o dracului? :Facepalm_emote_gif:
-4

#86 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3882
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 07 octombrie 2019 - 16:41

Vezi postareanabucodonosor19, la 07 octombrie 2019 - 14:09, a spus:

Ce dracu e asa de greu de inteles, si prostia asta (nu zic ca tu esti prost:)) ca traficul genereaza trafic, e noaptea mintii. Tot traficul ala e doar ca are alta viteza (dinamica fluidelor)

Te rog, documenteaza-te despre conceptul "induced demand" si revino pe subiect: https://www.wired.co...induced-demand/

(sau alt articol, poftim, sa fie doua)

N-am inventat eu treaba asta, este o observatie facuta de ani buni, pe date acumulate in timp. E o chestiune de psihologia maselor, si de economie macro. Dupa ce accepti ca fenomenul asta exista, putem continua, altfel n-are sens.

Vezi postareanabucodonosor19, la 07 octombrie 2019 - 14:09, a spus:

mor cand aud asta cu circulatia in centru, tocmai ca acum nu se mai circula in centru, inainte treceai cu masina prin Unirii si Libertatii. Acum ocolesti cetatea sau inelul 1, acum acolo e centru vad si nici pe acolo nu mai sunteti de acord. Pe inelul 4 putem sa circulam sau o scoatem cu totul da-o dracului? :Facepalm_emote_gif:

Om bun, era un exemplu din mai multe. Si da, consider ca scoaterea traficului din Unirii / Libertatii a fost o decizie excelenta; ar fi trebuit dublata de construirea de parcari etajate in zona. N-am nimic impotriva sa existe arterele mari din jurul centrului, fix cum zici, organizate in inele de circulatie.

Uite, apropo de "nu putem face si noi ca la nemti, pentru ca ~mOTiVE~". A fost refacuta soseaua intre Cardinale - Hotel Continental - Michelangelo, da? Ce-au facut acolo, cumva 3 benzi pentru masini? Era loc acolo sa faca doua benzi pentru masini, si una pentru biciclete? Era, dar nu-i intereseaza de traficul alternativ pe ai nostri. Daca faceau pista de biciclete in loc de a treia banda, legau astfel "pista" de pe Popa Sapca (numai pista nu este....) de pista de pe Cluj, facind astfel un lung culoar pe care sa poti traversa jumatate de oras confortabil. Astfel de detalii mici fac diferenta cind omul se decide cum sa mearga la munca sau la cumparaturi.

n.b. Moderatori, nu facem undeva un topic pe tema "Strategia Timisoarei vizavi de transport", ca sa nu tot poluam topicul asta?
6

#87 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29694
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 07 octombrie 2019 - 20:31

Pai ar fi topicul acesta, oarecum parasit de ceva vreme: link
0

#88 Useril este offline   nabucodonosor19 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 816
  • Inregistrat: 11 mai 16

Postat 08 octombrie 2019 - 14:12

@Dalmon, myfriend, sunt si adepti ai teoriei pamantului plat, chiar s-au intalnit la Cluj, multe linkuri exista, dar nu inseamna ca asa e.
Uite un link unde explica faptul ca nu e chiar asa cum zici tu:
https://www.washingt...more-congestion

Oricum chestia e total ilogica in esenta, insa e adevarat ca daca ai infrastructura ai tendinta sa te bucuri de ea. De ex eu multa vreme am refuzat sa merg la noi la mare pt ca imi era groaza de condusul pe nationale, ziceam ca o sa merg cand o sa avem autostrada. Acum tu-mi zici ca nu asta e solutia sa facem o autostrada pentru ca eu si multi altii o sa mergem la mare si deci o sa fie si mai aglomerat in Constanta de ex.
Clar va fi mai glomerat dar e normal sa fie asa ca de aia facem infrastructura sa beneficiem de ea.

Tu vb de chestii psihologice si de stimularea unui anumit mod de transport, aici e un adevar dar ramane valabil ca o infrastructura mai buna face sa treaca mai multe masini intr-un interval de timp sau acelasi nr de masini intr-un interval mai scurt- cum spuneam dinamica fluidelor.
Tu poti sa rezolvi problema cu masuri si mai comuniste, gen duminici pare/impare, limitezi viteza la 10 km/ora. O sa fie atat de enervant de mers incat nu o sa mai mergi cu masina, ca nu mai ajungi. Sau te muti mai aproape de job sau in alt oras, sau emigrezi etc. Nu va mai fi aglomeratie, dar ai rezolvat problema? Eu zic ca nu

Asa daca e aglomerat in firobuze ti-as zice sa nu cumperi alte firobuze mai confortabile si moderne sa le inlocuiesti pe cele vechi, pt ca mai multa lume va circula cu ele si va fi si mai aglomerat. De ce sa faci o sectie de primiri urgente mai buna la judetean cu servicii mai bune? Se va duce vestea si va da navalu lumea, va fi groaznic.
In fine nu stiu sa explic mai bine, desfintati toate benzile, trageti-le si o mama de bataie la aia prinsi la volan si problem solved:)
-2

#89 Useril este offline   corco 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 748
  • Inregistrat: 10 octombrie 16
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:desbateri pe forum si prietenii

Postat 10 octombrie 2019 - 10:21

Largirea podului Eroilor la 2 benzi pe sens confirma interesul administratiei pentru continuarea la 2 benzi pe sens prin fosta locatie Elba
Primăria are nevoie de strada “Elba” pentru lărgirea traficului la patru benzi

Citeaza

Când facem un obiectiv de genul acesta, un pod, un pasaj, trebuie să gândeşti în perspectivă. Noi nu am făcut podul Eroilor atâta de lat, pentru că în momentul în care îl dăm în folosinţă cel târziu la 1 noiembrie, neapărat, traficul cere lăţime de patru benzi şi va cere traficul pe patru benzi în momentul în care vom avea şi acea stradă făcută.

0

#90 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10518
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 20 octombrie 2019 - 13:46

Simbata 19 octombrie:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Pod Eroilor - 2019.10.19 - 01.jpg
  • Imagine atasata: Pod Eroilor - 2019.10.19 - 02.jpg
  • Imagine atasata: Pod Eroilor - 2019.10.19 - 03.jpg
  • Imagine atasata: Pod Eroilor - 2019.10.19 - 04.jpg
  • Imagine atasata: Pod Eroilor - 2019.10.19 - 05.jpg
  • Imagine atasata: Pod Eroilor - 2019.10.19 - 06.jpg
  • Imagine atasata: Pod Eroilor - 2019.10.19 - 07.jpg
  • Imagine atasata: Pod Eroilor - 2019.10.19 - 08.jpg
  • Imagine atasata: Pod Eroilor - 2019.10.19 - 09.jpg
  • Imagine atasata: Pod Eroilor - 2019.10.19 - 10.jpg
  • Imagine atasata: Pod Eroilor - 2019.10.19 - 11.jpg
  • Imagine atasata: Pod Eroilor - 2019.10.19 - 12.jpg
  • Imagine atasata: Pod Eroilor - 2019.10.19 - 13.jpg
  • Imagine atasata: Pod Eroilor - 2019.10.19 - 14.jpg
  • Imagine atasata: Pod Eroilor - 2019.10.19 - 15.jpg
  • Imagine atasata: Pod Eroilor - 2019.10.19 - 16.jpg
  • Imagine atasata: Pod Eroilor - 2019.10.19 - 17.jpg

8

#91 Useril este offline   Elphax 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1382
  • Inregistrat: 18 aprilie 15
  • Sexul:masculin

Postat 29 octombrie 2019 - 13:54

tion


Primarul Nicolae Robu anunță că de luni se va circula din nou pe Podul Eroilor, deși lucrările nu sunt finalizate. Se va lucra în continuare la trotuare, piste de biciclete și balustrade, dar șoferii vor putea pătrunde cu mașinile pe pod, până în poarta Elba.
0

#92 Useril este offline   raducu 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 661
  • Inregistrat: 03 septembrie 19
  • Sexul:masculin

Postat 01 noiembrie 2019 - 11:23

Daca dl Robu crede ca va rezolva in felul acesta problema, se amageste singur !

Se va ajunge ca si in situatia podului vecin, cand acum constructorul s-a oprit sau a incetinit f mult ritmul lucrarilor restante.

Cred ca va veni primvara si nu se vor finaliza podurile !

Sau poate au ramas restante in decontarea lucrarilor executate ?
1

#93 Useril este offline   Elphax 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1382
  • Inregistrat: 18 aprilie 15
  • Sexul:masculin

Postat 01 noiembrie 2019 - 12:16

pai nu zicea ca oficial au termen contractual pana in primavara?
asta inseamna ca pot sa lucreze cat de incet vor. si apoi sa trimita facturile. poate e si interesul administratiei, care sta prost cu banii, sa nu plateasca facturi multe in 2019
0

#94 Useril este offline   DanielT 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1352
  • Inregistrat: 06 aprilie 17

Postat 05 noiembrie 2019 - 13:14

Doar ce-au dat drumu la circulatie pe pod.
1

#95 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10518
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 06 noiembrie 2019 - 18:58

6 noiembrie:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Pod Eroilor - 2019.11.06 - 01.jpg
  • Imagine atasata: Pod Eroilor - 2019.11.06 - 02.jpg
  • Imagine atasata: Pod Eroilor - 2019.11.06 - 03.jpg
  • Imagine atasata: Pod Eroilor - 2019.11.06 - 04.jpg
  • Imagine atasata: Pod Eroilor - 2019.11.06 - 05.jpg
  • Imagine atasata: Pod Eroilor - 2019.11.06 - 06.jpg
  • Imagine atasata: Pod Eroilor - 2019.11.06 - 07.jpg
  • Imagine atasata: Pod Eroilor - 2019.11.06 - 08.jpg
  • Imagine atasata: Pod Eroilor - 2019.11.06 - 09.jpg
  • Imagine atasata: Pod Eroilor - 2019.11.06 - 10.jpg
  • Imagine atasata: Pod Eroilor - 2019.11.06 - 11.jpg
  • Imagine atasata: Pod Eroilor - 2019.11.06 - 12.jpg

7

#96 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 06 noiembrie 2019 - 19:30

Balustradele sunt prefabricate?
0

#97 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10518
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 06 noiembrie 2019 - 19:38

Au fost turnate pe poziție, sau cum sa spun. Mai intii coloanele și după aceea balustrada superioara. Aduce cu o construcție istorica.
0

#98 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 06 noiembrie 2019 - 20:20

S-a pastrat cumva modelul anterior...Sunt curios daca vor repune si "felinarele" pe soclu masiv cum era inainte de modernizare...
Asa se pare pentru ca balustradele noi sunt turnate cam pana in locul unde erau felinarele....Daca da, atunci vor mai dura destul de mult lucrarile....Abia la primavara estimez sa fie gata in totalitate...
0

#99 Useril este offline   Branko 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 205
  • Inregistrat: 07 decembrie 15
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 07 noiembrie 2019 - 07:54

Din proiect reiese ca va arata ca inainte.

*sursa: www.e-licitatie.ro


Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: pod Eroilor.jpg

5

#100 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 07 noiembrie 2019 - 21:59

Banuiam (doar) pentru ca turnarea balustrazilor s-a oprit in mod simetric tocmai in locul unde ar veni soclurile pentru felinare, ceea ce m-a pus pe ganduri...
0

Arata acest topic


  • (8 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi