STP Timișoara Forum: Linia Expres 1 - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (24 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 20
  • 21
  • 22
  • 23
  • 24
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Linia Expres 1 Evaluare topic: -----

#421 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29711
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 10 octombrie 2018 - 21:06

Nu exista vreo regula care sa spuna ca sunt obligati sa coboare la prima statie. Teoretic pot face control si pe o intreaga semitura daca vor, doar ca nu vor mai prinde pe nimeni... :D
Am avut la un moment dat pe metropolitane, controlor ce statea langa sofer 8 ore (teoretic).
1

#422 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3882
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 11 octombrie 2018 - 09:09

Vezi postareadenisa.d., la 10 octombrie 2018 - 08:00, a spus:

Apropo de evaziune, validari, verificarea calatorilor. Azi dimineata a fost un subiect controversat printre calatorii dintr-un tramvai: au voie (sau nu) controlorii sa stea mai multe statii in mijlocul de transport respectiv?

De ce n-ar sta? Fac munca de preventie in loc de prindere, adica "ajuta" omul sa-si aminteasca sa valideze titlul de calatorie.

Tot ce conteaza este sa nu fie magari, adica sa se ia de oameni la 3 secunde dupa ce s-a pus in miscare mijlocul de transport. Unii poate-s mai lenti.
0

#423 Useril este offline   denisa.d. 

  • Membru Senior**
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 610
  • Inregistrat: 26 februarie 14
  • Sexul:feminin
  • Locatia:Timisoara, Romania

Postat 11 octombrie 2018 - 09:19

Spuneam pentru ca am intalnit un grup de controlori, au stat cateva statii pe scaune, apoi dupa o statie cred ca pur intamplatoare, au inceput sa controleze. Si vorbeau calatorii cum ca n-ar avea voie sa stea (prea) mult in mijlocul de transport.
0

#424 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 11 octombrie 2018 - 13:04

Mie chiar imi plac astfel de controale...Se duc la punct ochit-punct lovit...Astfel calatorii corecti/cinstiti pot fi evitati de acest "deranj"...
Cred ca o singura data am prins un astfel de control cand ei erau deja in mtc si au inceput controlul dupa ce urcasem si eu si validasem calatoria...Astfel pe mine nici nu m-au "deranjat"...
2

#425 Useril este offline   denisa.d. 

  • Membru Senior**
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 610
  • Inregistrat: 26 februarie 14
  • Sexul:feminin
  • Locatia:Timisoara, Romania

Postat 11 octombrie 2018 - 13:19

Si din punctul meu de vedere e ok. Dar mie cel mai mult imi place ca nu mai au uniforme. Ca evazionistii, odata ce ii vedeau in statie / ii vedeau ca vor sa urce, brusc isi aminteau ca defapt acolo trebuia sa coboare. :Facepalm_emote_gif: :Facepalm_emote_gif:
0

#426 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3882
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 12 octombrie 2018 - 09:25

Cred ca viram usor-usor in offtopic .. subiectul merge mai bine la "Despre controlori" sau cum s-o fi numind firul ala de discutie.

Vezi postareadenisa.d., la 11 octombrie 2018 - 09:19, a spus:

Si vorbeau calatorii cum ca n-ar avea voie sa stea (prea) mult in mijlocul de transport.

Oamenii vorbesc vrute si nevrute, multe chestii sunt mai degraba nascute din impresiile lor proprii decat din vreun fundament legal sau vreo chestie solida pe care s-o stie sigur.

Vezi postareadenisa.d., la 11 octombrie 2018 - 13:19, a spus:

Si din punctul meu de vedere e ok. Dar mie cel mai mult imi place ca nu mai au uniforme. Ca evazionistii, odata ce ii vedeau in statie / ii vedeau ca vor sa urce, brusc isi aminteau ca defapt acolo trebuia sa coboare. :Facepalm_emote_gif: :Facepalm_emote_gif:


Eh, daca discutam tehnici de a evita controlul ... cu aplicatia 24Pay este chiar usor. Scanezi codul QR dar nu apesi butonul final "Pay". Lasi aplicatia deschisa. Daca urca control si vezi ca incep controlul, cumperi si tu biletul.

Singura modalitate a controlorului sa dovedeasca ca tu erai evazionist este sa compare minutul si secunda cand a blocat validatoarele, cu minutul si secunda cand ai cumparat tu biletul, si sa arate ca tu ai cumparat dupa inceperea controlului. M-as mira sa isi fi pus macar problema asta ...
2

#427 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29711
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 12 octombrie 2018 - 21:04

Nu cred ca aplicatia permite asta... Daca permite, e fix-pix.
0

#428 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3882
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 13 octombrie 2018 - 20:43

Permite.
0

#429 Useril este offline   IlieB 

  • Membru Senior*
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 723
  • Inregistrat: 06 iulie 15
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Masini, Excursii, Istorie

Postat 26 februarie 2019 - 09:38

In primul rand o mica intrebare. Ce s-a intamplat cu autobuzul de pe linia Expres 1 cu plecare 8:45 Pod Calea Sagului spre Calea Aradului. O femeie din statie s-a plans ca acesta a lipsit.

Si acum o relatare cu legatura la ce am intrebat/spus mai sus.
Lasand masina la un service aflat pe partea de iesire Pod Calea Sagului, am mers in statia de sub pod ptr a lua orice imi era la mana (destinatia era Sens OMV - Iuliu Maniu).

Am prins autobuzul de 9:06 (a venit confirm graficului). Aici incepe povestea. Ptr ca aveam bilet, am urcat mai in fata si am auzit cum o doamna la apostrofat pe sofer ca de ce a lipsit cel de la 8:45.
Doamna era nervoasa ptr ca E1 de la 9:06 a ajuns la 8:48 (dupa relatarea dansei) sub Pod si a garat in zona specifica de repaus pana la 9:05. A sunat la dispecerat si suparata a cerut explicatie de ce autobuzul ajuns la 8:48 nu a venit si a luat lumea din statie. Era suparata ca domnul sofer de pe autobuzul de 9:06 i-a raspuns doar ca el isi respecta graficul si ca nu stie ce se intampla cu alte masini.

Acum mi se pare ca ambele parti au gresit.
Doamna nu intelege ca se mai intampla cazuri sa lipseasca masini (soferi putini/defectiuni/etc.) si ca domnul sofer chiar isi respecta un grafic.
Soferul nu a vorbit chiar frumos si s-a infuriat, in loc sa dezamorseze situatia.

E unul din cazuri in care trebuie totusi sa fim oameni si sa intelegem ca nu e totul perfect. Doamna a invocat ca plateste abonamentul si ca intarzie la lucru. Aici mi se pare exagerare, daca stii ca mergi la fix (fara marja de intarziere) o faci pe raspunderea ta, nu dai vina pe altul.

Totusi mi s-a parut comica discutia ei cu dispeceratul, in care cred ca cel de pe celalalt capat al firului incerca sa ii zica ca actualul sofer nu a gresit cu nimic si ca intr-adevar cel la 8:45 a avut ceva probleme.

Sper ca nu v-am plictisit.
1

#430 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3882
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 26 februarie 2019 - 10:41

Dac-am sti citi oameni nervosi apostrofeaza soferii zilnic, cred ca am privi altfel momentele cind acestia nu raspund tocmai politicos :)

Este absolut cretin stilul acesta de a te descarca pe un angajat aleatoriu X, pentru problema Y care nu tine de el. E ca si cum suni la front line support la un operator de telefonie, si te ratoiesti la omul din call center fiindca nu se repara o defectiune tehnica mai repede...

Sigur ca putem fi de acord ca "ar putea si soferii sa raspunda cu calm", insa sincer ... eu nu ma simt pregatit sa ridic primul piatra. Nu in cazul in care calatorul incepe el prin a fi agresiv Imagine postata
2

#431 Useril este offline   IlieB 

  • Membru Senior*
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 723
  • Inregistrat: 06 iulie 15
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Masini, Excursii, Istorie

Postat 26 februarie 2019 - 10:55

Total de acord cu tine. Reactia doamnei si felul cum vorbea, atat cu soferul si apoi cu dispeceratul, nu a fost ok deloc. Si cum spui si tu, de cati oameni dinastia dau zilnic soferii de pe autobuze.
0

#432 Useril este offline   BogdanP 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 18
  • Inregistrat: 29 septembrie 17

Postat 26 februarie 2019 - 12:24

Pe la ora 8 un E1 a șters stâlpul din intersecția de la Liege, în direcția Sagului. Probabil la capăt de linie s-a retras, fiind destul de avariat. O ușă nu se mai deschidea.

Ar fi util un mod civilizat de a anunța întreruperile de trafic, la timp, oricare ar fi cauza lor.
0

#433 Useril este offline   IlieB 

  • Membru Senior*
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 723
  • Inregistrat: 06 iulie 15
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Masini, Excursii, Istorie

Postat 27 februarie 2019 - 10:02

Repet, cum am zis si mai sus, vina este de ambele parti. STPT putea anunta cumva (pe panou) defectiunea si retragerea autobuzului.
Dar nu mi se s-a parut normala reactia doamnei care efectiv mai ca nu il apostrofa ca de ce nu stie ce s-a intamplat cu E1 de dinainte. Apoi sa faca pe victima ca intarzie la lucru.

Aceasta postare a fost editata de IlieB: 27 februarie 2019 - 10:05

0

#434 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29711
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 27 februarie 2019 - 20:40

Pai, dispecerii afiseaza mesaje in statiile cu panouri, dar sigur ca depinde de ei, nefiind ceva automatizat.
0

#435 Useril este offline   IlieB 

  • Membru Senior*
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 723
  • Inregistrat: 06 iulie 15
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Masini, Excursii, Istorie

Postat 28 februarie 2019 - 09:30

Asa este. Eu totusi inclin vina spre doamna inversunata de situatie. Mi s-a parut prea trasa de par reactia ei, prea suparata si nedornica sa accepte orice explicatie.

Aceasta postare a fost editata de IlieB: 28 februarie 2019 - 09:36

1

#436 Useril este offline   nabucodonosor19 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 816
  • Inregistrat: 11 mai 16

Postat 12 septembrie 2019 - 12:24

Florin B, te intrebam la un moment dat daca se face statie adevarata la finalul liniei prelungite a Expressului 1, adica la statia de langa Tristan Tzara, mai ales ca acum e giratoriu acolo, e mai "civilizat" cum zice el. Mai trec pe acolo destul de des si vad oamenii in ploaie si vant, de aia intreb
Ai ceva informatii? Te poti interesa?

Merci
0

#437 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29711
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 12 septembrie 2019 - 17:16

O sa intreb.
0

#438 Useril este offline   nabucodonosor19 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 816
  • Inregistrat: 11 mai 16

Postat 04 octombrie 2019 - 12:34

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 12 septembrie 2019 - 17:16, a spus:

O sa intreb.


No?
0

#439 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29711
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 05 octombrie 2019 - 08:56

Cica ar fi decizia primariei, noi nu avem si nu montam copertine in statii. Eu zic sa scri o sesizare pe pagina primariei in sensul asta.
1

#440 Useril este offline   Bobby 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1180
  • Inregistrat: 14 iulie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 18 februarie 2021 - 20:54

Ce masini au fost planificate in dupamasa asta pe Linia E1?
Intreb asta pentru ca soferul de pe E1, cursa ce are plecare de la Pod C. Sagului (spre Selgros) in jurul orelor 19:20 - 19:25 nu a oprit pentru a prelua calatorii (3 persoane) din statia Bd. L. Rebreanu (intersectia pe unde trece si L9).Nu am apucat sa vad clar numarul de inmatriculare al autovehicolului pentru ca acesta era murdar iar afara deja se lasase intunericul. Banuiesc ca e MSZ insa nu sunt sigur.
Autobuzul a trecut prin statia mai sus mentionata in jurul orelor 19:30

RUSINICA soferului! Imagine postata

A trebuit sa iau un 33 barat ce a venit la 2 min dupa si apoi sa alerg dupa dupa un 7 sa ajung in Torontal.
In aplicatia infoTrafic statia respectiva apare ca: Bd. L. Rebreanu_"_" extra apare doar la linia E1, la 33 si 33barat nu apare.

0

Arata acest topic


  • (24 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 20
  • 21
  • 22
  • 23
  • 24
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

3 useri citesc topicul
0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi