STP Timișoara Forum: Carduri - STP Timișoara Forum

Salt la continut

In cazul in care doriti obtinerea unui raspuns oficial la o plangere in legatura cu sistemul de taxare, aceasta se poate obtine doar depunand o reclamatie la registratura regiei. Raspunsurile primite pe forum exprima parerea membrilor acestuia.
  • (28 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • Ultima »

Carduri

Poll: Votati varianta de card care va place mai mult. (numarul variantei e notat cu rosu langa imaginea respectiva) (61 membri au votat)

Alegeti varianta

Nu puteti vedea rezultatele acestui sondaj, pana cand nu votati . Va rugam sa va logati si sa va exprimati votul dvs. pentru a vedea rezultatele acestui sondaj.
Voteaza Vizitatorii nu pot vota

#81 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29760
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 04 martie 2009 - 21:51

Din cate stiu eu nu e nicio limitare. Maine o sa intreb pe seful serviciului Vanzari sa vad ce imi spune.
0

#82 Useril este offline   Anella 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 87
  • Inregistrat: 12 februarie 09
  • Sexul:feminin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:calatoriile, fotografia, desenul, muzica...

Postat 04 martie 2009 - 23:02

Ok ! Multumesc tuturor ptr. ajutor. <_<
Florin - astept vesti . :)
0

#83 Useril este offline   dante 

  • Membru Senior ***
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 626
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:nespecificat
  • Locatia:Timișoara

Postat 04 martie 2009 - 23:50

Eu am luat card cu 19 zile înainte de expirarea abonamentului de hârtie. Nu cred deci să fie vreo limitare.
0

#84 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29760
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 05 martie 2009 - 12:55

Am intrebat azi: nu este nicio limitare.
0

#85 Useril este offline   Anella 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 87
  • Inregistrat: 12 februarie 09
  • Sexul:feminin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:calatoriile, fotografia, desenul, muzica...

Postat 05 martie 2009 - 23:20

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 5 Mar 2009, 12:55, a spus:

Am intrebat azi: nu este nicio limitare.


OK - ce bine. Multumesc ! :coolspeak:
0

#86 Useril este offline   gabriel s 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 12
  • Inregistrat: 07 martie 09

Postat 07 martie 2009 - 20:23

Sunt unul din cei "10 timisoreni" care are o problema cu validatul abonamentului de fiecare data. (fie vorba intre noi suntem mult mai multi de 10 dupa discutiile din atobuz).
1. de multe ori este aglomeratie in autobuz si atunci scotoceste dupa card, ai grija de plase geanta, etc, total inconfortabil. Nu circul cu mijloacele de transport in comun numai ca sa ajung de la pct A la pct.B. pt pretul pe care-l platesc astept si confort avand in vedere ca nu este deloc mic costul transportului comparativ cu alte tari.
2. casiera mi-a spus ca am obligativitatea de a tine la mine tot timpul bonul fiscal pentru a-l arata la control. asta e o absurditate. pe langa faptul ca nu a aplicat stampila pe bon si nu-l pot deconta de ce sa-l tin la mine din momement ce am card ?
3. Faptul ca se incarca carduri numai la cateva ghisee (unde se lucreaza enoooorm de incet) si necesita drumuri in plus este iarasi un punct in minus .
Ca si calator as fi preferat de 1000 de ori mai mult un sistem ca-n Venetia sau ca-n o groaza de alte orase europe in care exista un automat de bilete in fiecare statie (cum ar fi si normal) care functioneaza non-stop eliminand necesitatea vanzatorilor.
In loc sa se faca cat mai multe pt confortul calatorilor vad ca se merge pe incomodarea lor. Un gadget tehnologic nu e un pas inainte daca nu e si folosit "destept".
Am destula tehnologie in casa ca sa fiu considerat aproape un "geek" dar nu sunt deloc un fan al noului sistem de taxare.
Si cineva a ridicat problema pierdutului locului. Da, este o problema. Nu platesc ca sa calatoresc in picioare, ca sa ma inghesui, si la fiecare curba sa faca acrobatii pt ca soferii sunt tractoristi.
0

#87 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29760
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 07 martie 2009 - 20:32

Bun venit pe forum!

1. cred ca glumesti. Da un exemplu din Europa unde un bilet de tramvai/autobuz/troleibuz costa sub 0,25€.
2. obligativitatea respectiva e provizorie. Dupa ce incepe controlul cu aparatele speciale, nu va mai fi nevoie sa arati bonul.
3. se incarca carduri la toate chioscurile RATT. Incarcarea dureaza foarte putin. Vanzarea unui card nou dureaza mai mult deoarece se scaneaza documentul care-ti da dreptul la reducere (buletin/CI pentru cei 20%, cardul E26 pentru studenti, etc), se introduc manual datele, se elibereaza bonul fiscal. In general trebuie inteles ca se lucreaza cu bani si trebuie atentie. Procedurile sunt similare cu cele de la ghiseele bancilor si cred ca ai observat ca nici acolo lucrurile nu merg fulger. :coolspeak:

Vorbeai de abonamente dupa care ai trecut la bilete. Automatele nu elibereaza abonamente (personalizate, cu reducere sau chiar gratuitate) iar vanzarea unui bilet nu dureaza mult. (poate chiar mai putin decat la automat, daca vi cu bani potriviti (cum trebuie sa o faci la un automat))
0

#88 Useril este offline   lorand 

  • Membru VIP*
  • Grup: VIP
  • Postari: 926
  • Inregistrat: 12 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 07 martie 2009 - 20:42

Si vorbeai de faptul ca nu vrei sa stai in picioare, multe pretentii mai ai :coolspeak: . Daca nu sunt locuri asata e. Si apropo de soferi tractorisit, la ce gropi sunt in oras normal ca soferii incearca sa le evite.
0

#89 Useril este offline   gabriel s 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 12
  • Inregistrat: 07 martie 09

Postat 07 martie 2009 - 21:49

1. Nu glumesc deloc. N-am spus mai ieftin desi daca raportam salarul european de baza la cel romanesc si pe urma facem un mic calcul elementar ca si procent din salar restul europei sta mult mai bine decat noi. Iar problema confortului este una importanta. Am stat o perioada de timp in Munchen si confortul + eficienta transportului public nu se compara deloc cu ce se ofera la noi. Deci normal ca pt banii ce-i platesc doresc sa calatoresc si civilizat si confortabil.
2. In regula daca situatia este provizorie. Intrebarea care ramane este : se va putea aplica stampila pt decontare ?
3. Nu e vorba de gropile din drum ci de demarajul si franele bruste, viteza cu care se intra in curbe etc. Soferii nu tin cont de cei care calatoresc in picioare. Am asistat la o scena in care au cazut 2 batranei din cauza virajelor soferului in intersectia de la Sinaia.

Ca o sugestie n-ar fi fost deloc rau sa se dea odata cu cardurile si pliante cu instructiuni de folosire si cele mai frecvente intrebari si raspunsuri. Nu toata lumea are acces la forum iar informatiile prezentate pe taxatoare sunt sumare.

Loran, bineinteles ca am pretentii altfel nu as plati, nu-i asa ? Tu cand cumperi un produs nu ai pretentii de la el ? Nu-mi spune ca daca ajungi acasa si constati ca nu se ridica la ceea ce te steptai nu faci mofturi si spui lasa ca oricum e ok. Si repet nu gropile sunt problema ci stilul de condus al soferilor.

Circul ocazional cu masina si pana acum am preferat mijloacele de transport in comun din cauza traficului si a nesimtirii majoritatii soferilor. Si sper ca Timisoara sa ajunga la nivelul Munchen-ului sau a Graz-ului unde se circula f mult cu mijloacele de transport in comun pentru ca sunt f prompte si confortabile.

Cred ca atragerea calatorilor pe mijloacele publice de transport poate fi facuta numai daca se ofera confort sporit si timpi cat mai mici de asteptare (alta problema dar care este off topic aici). Daca eu ca si client sunt intampinat cu mesaje multumeste-te cu ce-ti oferim si nu fa mofturi atunci cam greu sa fie atrasi si clienti noi.
0

#90 Useril este offline   lorand 

  • Membru VIP*
  • Grup: VIP
  • Postari: 926
  • Inregistrat: 12 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 07 martie 2009 - 22:32

Gabriel, eu ma refeream la faptul ca tu esti revoltat, fiindca nu ai loc. Nu cred ca la Munchen sau la Graz toata lumea are loc sa stee jos (la orele de varf ma refer). Si in plus nu iti inteleg pretentiile, avem autobuze si troleibuze noi. E adevarat ca tramvaielor le este vai de capul or (unele).Aici ma refer la Hanse, care vara practic devin un infern pe roti.
0

#91 Useril este offline   gabriel s 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 12
  • Inregistrat: 07 martie 09

Postat 07 martie 2009 - 23:01

Lorand, la Munchen mijloacele de transport circula ireprosabil mai ales in orele de varf iar automatele de bilete sau legitimatii isi fac cu brio datoria putandu-se obtine legitimatie de calatorie direct de la automat (automate care se afla in fiecare statie si deci cozile sunt inexistente), legitimatia nenecesitand validare. Nu statul in picioare e problema ci scotocitul dupa portofel in aglomeratie. Mai sunt si unii care scotocesc dupa portofelul altora, de aceea prefer sa-l tin cat mai bine dosit in aglomeratie.
0

#92 Useril este offline   lorand 

  • Membru VIP*
  • Grup: VIP
  • Postari: 926
  • Inregistrat: 12 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 07 martie 2009 - 23:06

Mai exista o solutie, daca ai geaca cu buzunar interior iti pui portofelul in acel buzunar si te apropii asa de validator. Probabil ca multi se vor uita ciudat la tine, dar este si asta o solutie, daca nu vrei sa scoti portofelul.
0

#93 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29760
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 07 martie 2009 - 23:18

Gabriel, noua nu ne face nimeni nicio reducere la cumpararea carburantului, plata curentului sau la cumpararea vehiculelor noi, deci ce rost are sa ne vorbesti de nivelul salariilor. Deci tinand cont ca toate astea le cumparam si le platim la preturi europene, avem totusi bilete ieftine. (tineti cont si de faptul ca leul s-a devalorizat cu aproape 20% fata de euro, dar pretul biletelor e inca nemodificat)
Problema salariilor mici trebuie reclamata guvernantilor nu regiilor de transport. :coolspeak:
0

#94 Useril este offline   gabriel s 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 12
  • Inregistrat: 07 martie 09

Postat 07 martie 2009 - 23:38

Nemultumirea mea vine din faptul ca renunt la o comoditate cu care m-am obisnuit si nu vad sensul validarii abonamentului. Pe card e stocata valabilitatea lui nu-i asa ? Deci pt mine ca si calator validarea lui de fiecare data imi este inutila, nu-mi sporeste confortul ci mi-l reduce. Faptul ca sunt mai putine puncte de vanzare ma face sa umblu in alte statii decat cele uzuale pt a-mi incarca cartela, un alt impediment adus calatorului. Iar cei din alte orase care viziteaza Timisoara vor avea o surpriza neplacuta, fiind obligati sa-si faca card doar pt o calatorie sau 2 si asta numai de la putinele pct de vanzare din oras si asta numai cand au program.
Intr-adevar nu mai stau pe scari ca acum 20 ani dar aglomeratia ramane iar in aglomeratie e greu si incomod de validat.
0

#95 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29760
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 07 martie 2009 - 23:53

Da, iti creaza acum un mic disconfort, dar acest efort din partea voastra duce in final la imbunatatirea conditiilor de transport. Statisticile efectuate pe baza validarilor stabilind incarcarea liniilor si orele de varf. (deja am scris chestia asta de mai multe ori, dar s-ar parea ca nu prea ma citeste lumea :rad_masa: )

Pe vremea Timisurilor 2 existau abonamente cu doua calatorii pe zi (dus-intors) care trebuiau perforate, iar abonamentele generale trebuiau prezentate taxatoarei si lumea se conforma fara probleme. (numai sa fi comentat cineva unei taxatoare.... :coolspeak: ).
0

#96 Useril este offline   gabriel s 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 12
  • Inregistrat: 07 martie 09

Postat 08 martie 2009 - 00:38

Florin B. RATT,
Problema principala pusa de mine nu a fost pretul ci comoditatea. Faptul ca noul sistem e mai incomod celor care detin abonament - parerea mea personala si a cunoscutilor mei + alte persoane din autobuz. Referitor la abonamentele de pe vremea Timisului, m-am conformat de fiecare data la prezentarea abonamentului dar statistic vorbind asta insemna ca prindeam control de maxim 3-4 ori pe luna.

Alta problema pusa de mine era decontarea bonurilor fiscale.

De ce, cand se vorbeste de progres sau sporirea comoditatii, revenim la "pe vremea aia era asa si nu se plangea nimeni" ? Da, era asa, si am stat si la coada la lapte de la 3 dimineata si nu m-am plans, asta nu inseamna ca eram multumit de serviciile oferite. Le foloseam pt ca nu aveam alternativa. Asta este diferenta. Acum exista alternativa si consider ca pastrarea calatorilor trebuie facuta prin mai multe facilitati oferite si mai putin "efort" cerut din partea lor.

Referitor la ce citeste sau nu lumea: nu era mai bine pt toti sa fie eliberate odata cu cardurile un pliant cu cele mai frecvente intrebari si raspunsuri ? Parerea mea e ca se scuteau o groaza de discutii, intrebari, frustrari, incertitudini. Nu mi se pare normal ca utilizator al unui nou sistem eu sa caut informatii despre el. Cand cumpar un produs primesc un set de instructiuni de utilizare.
0

#97 Useril este offline   alecs 

  • Membru Onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 3145
  • Inregistrat: 20 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:timisoara
  • Interese:http://soferderomania.promotor.ro/carmen_m click plz

Postat 08 martie 2009 - 00:57

s-a mai discutat despre asta,ce trebuie sa sti ? mare chestie sa apropii cardul de validator si gata.iar cand vine controlorul sa ii prezinti cardul... :coolspeak:

iar cu chestia"ca la munchen si graz"pana ii ajungem pe cei din austria si germania,mai este cale lunga :rad_masa:
0

#98 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3886
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 08 martie 2009 - 01:43

Ticketingul este doar o parte a sistemului. Acesta mai cuprinde şi monitorizarea vehiculelor, posibilitatea estimării timpului în care acestea ajung în staţie, informaţii pe cale electronică - spre exemplu portal web unde poţi urmări deplasarea vehiculelor în timp aproape real.

Ca sistem, ticketingul are la bază ideea de optimizare. Spui că eşti geek, prin urmare cred că poţi vedea avantajele: corelezi datele legate de urcări şi validări, vezi câţi contravenienţi ai. Trimiţi control în tronsonul orar în care aceştia sunt, statistic, în număr mare, şi îi prinzi. Ocazie cu care îţi prinzi şi controlorii că poate fac mişmaşuri. Dezavantajul este, evident, în curtea celor cu abonament, care trebuie să valideze fiecare călătorie. Cu toate acestea, un singur card poate ţine loc de portofel electronic, va putea fi folosit pentru a plăti şi altora călătoria, şi va reprezenta un cont care permite recuperarea titlurilor de călătorie în caz de pierdere. Zic eu că, pe undeva, există un echilibru între avantaje şi dezavantaje.

Ai menţionat că unii oameni ar trebui să îşi facă un card doar pentru câteva călătorii. Dacă reţin bine, există în plan şi vânzarea de carduri ne-personalizate, care pot avea pe ele doar credit, nu şi abonament - iar acestea, la fel ca o cartelă prepay, ar fi buy&use, ca orice commodity.

Cât despre informare şi pliante, susţin. Dacă şi maică-mea mă mai întreabă din când în când diverse detalii, chiar dacă i-am explicat totul de câteva ori, sunt curios ce fac băbuţele care nu reţin nimic mai mult de 24 de ore :coolspeak:
0

#99 Useril este offline   gabriel s 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 12
  • Inregistrat: 07 martie 09

Postat 08 martie 2009 - 02:46

Alecs,

Ce trebuie sa stie lumea ? Interesant cate topice sunt pe forum. Daca e asa simplu si toata lumea e lamurita din start de toate aspectele utilizarii cardului de ce sunt atatea intrebari ? Multe intrebari nici nu se puneau daca exista acel pliant cu intrebari si raspunsuri.
Referitor la Graz si Munchen, vrem sa fim ca ei dar sa nu ne comparam cu ei pt ca pana acolo e cale lunga... interesant punct de vedere. Diferenta dintre noi si ei este mare in primul rand ca mentalitate si a calatorilor si a companiilor de transport.

dAlmon,

Merci de explicatii.
De-acord cu tine in unele privinte dar cred eu ca procentul celor care circula cu abonament este mai mare decat al celor cu bilet deci ar trebui sa primeze dorintele acestora, nu ?
Supararea mea suplimentara ca si calator vine din faptul ca mi-am pierdut una din comoditati. Microsoft a invatat la modul neplacut cu Vista ca este importanta comoditatea utilizatorilor, degeaba vii cu ceva nou si mai avansat daca obligi omul sa depuna mai mult efort. Poate ca pt cine nu calatoreste in inghesuiala nu e ceva important dar pt mine este un iconvenient in plus.

M-au cam deranjat raspunsurile de gen : asta e ce primesti pe banii tai multumeste-te si nu fii mofturos pt ca avem cel mai bun sistem si totul este excelent sau in trecut era cum era si nu se plangea nimeni. Genul acesta de atitudine nu atrage calatori. In restul europei s-a facut campanie masiva de atragere a calatorilor pe mijloacele de transport in comun si s-a reusit dar nu prin raspunsuri de genul pe care le-am primit (nu fac referire la raspunsul tau).
0

#100 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29760
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 08 martie 2009 - 11:16

Argumentatia lui dAImon a fost perfect la obiect, :lol: dar vad ca orice raspuns primesti te nemultumeste. Acesta este sistemul si trebuie sa te conformezi cerintelor lui. Normal ca fiecare sistem nou are avantaje si dezavantaje. Daca consideri ca dezavantajele sunt mai multe decat avantajele ai tot dreptul sa renunti la un produs sau serviciu. Imi pare rau daca interpretezi acest raspuns ca pe unul facut sa diminueze numarul de calatori ai RATT. (in mod sigur nu acesta e scopul noului sistem de ticketing :coolspeak: ) In campania de atragere a calatorilor din "restul Europei" s-a promis cumva ca nu mai trebuie sa valideze sau ca nu trebuie sa faca coada la automatele de bilete din vehicule? Nu prea cred.
Ca tot vorbeam aici de Germania : sti ca foarte multi calatori de-ai lor sunt nemultumiti de complexitatea automatelor de eliberat bilete ale DB si ar prefera ca ele sa fie vandute in stilul clasic? (exista pe forum articolul respectiv) Asta insa nu va face DB-ul sa renunte la acel sistem. :rad_masa:

P.S. 1 comparatia intre coada la lapte si prezentarea abonamentului taxatoarei este complet aiurea. (de parca regimul comunist ar fi impus chestia asta :lol: ).

P.S. 2 legat de discutia aceasta, o sa creez un sondaj, sa vedem ce spun membri forumului de disconfortul creat de validarea obligatorie. Rog pe cat mai multi sa voteze aici
0

Arata acest topic


  • (28 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • Ultima »

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi