STP Timișoara Forum: Nordic Residence Park - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (2 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Nordic Residence Park CEO Albedra (in constructie) (apartine comunei Dumbravita) Evaluare topic: -----

#21 Useril este offline   michidutza 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1138
  • Inregistrat: 26 iunie 16

Postat 01 martie 2019 - 10:58

Ma uit la pozele acestea si imi vine sa ma iau de cap. Am mai scris aici ( pe forum, alte subiecte ) de urmatoarele: locuri de parcare in fata casei nu sunt, trotuarele lipsesc si daca vor fi vor fi masini parcate... Daca sunt masini parcate pe o parte si alta mai ramane strada de doar o banda si ceva..... daca vrei sa aduci o dubita sau ceva sa o bagi in curte trebuie sa fii artist sa o bagi in curtea minuscula cand vor fi masini parcate acolo pe strada.

Dar na imi asum faptul ca eu sunt doar rautacios.

Aceasta postare a fost editata de michidutza: 02 martie 2019 - 09:35

4

#22 Useril este offline   nabucodonosor19 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 816
  • Inregistrat: 11 mai 16

Postat 01 martie 2019 - 14:15

Mie nu mi se pare asa dramatic, ai un loc de parcare sub casa (carport), unul in fata garajului (in curte) si ai si loc in fata casei (pe domeniu public). Pt ala din fata casei daca lasi masina jumate pe trotuar si jumate pe drum e ok, mai trec doua masini in acealsi timp pe drum.

Acum na, se putea si mai bine dar nici de pus mainile in cap nu e.
Voi ati mai fost in ultima vreme in cartierul Dacia de ex? fata de acolo eu zic ca e bine..
-2

#23 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3882
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 01 martie 2019 - 14:18

Lucrurile astea se impun (si) prin planul de urbanism: nu dai autorizatie de constructie daca nu exista spatiu pentru parcat pe marginea strazii, daca strada nu are o latime confortabila .... da' na, nu prea avem oameni competenti la a lua decizii de genul acesta.

A, plus ca arata oribil de inghesuit, ca vedere de ansamblu. Deja discutiile despre parcare sunt de finete. Chiar n-as vrea sa-mi scuipe vecinul de peste drum in ciorba, daca-si pune mintea ... Imagine postata
1

#24 Useril este offline   michidutza 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1138
  • Inregistrat: 26 iunie 16

Postat 01 martie 2019 - 14:35

@nabucodonosor19

Oamenii daca au de facut mai multe drumuri de acasa si in oras sau altundeva nu isi baga masina in curte sau in garaj de comoditate pe principiul, "stau putin" sau "mai am treaba si de aia nu am bagat masina".

Tu zici acuma "Pt ala din fata casei daca lasi masina jumate pe trotuar si jumate pe drum e ok, mai trec doua masini in acealsi timp pe drum" dar daca sunt masini pe ambele parti parcate, nu mai e loc destul .....si nu e loc sa umbli civilizat pe trotuar....

Revin la o dorinta de a mea.... blocurile construite acesti ani peste 30 de ani le mansardam ca nu platim refacerea acoperisului....

Adica stiu sigur ca is blocurile din capat de pe Muzicescu spere Calea Sagului care se mansareaza sau au fost mansardate desi acolo in zona e nebunie cu locurile de parcare...si oricum era inghesuiala....dar na ca sa nu mai platim refacerea acoperisului mansardam.....nu e problema....

In Giroc au renuntat oamenii la fostele gradini ca sa faca cat mai multe case....sa faca un banut fara prea multa bataie de cap...

Ne complacem....nu suntem seriosi. Vedem in cativa ani cat de durabila e "dezvoltarea".

Aceasta postare a fost editata de michidutza: 01 martie 2019 - 14:39

2

#25 Useril este offline   Claudiu1212 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 526
  • Inregistrat: 14 mai 18
  • Sexul:masculin

Postat 01 martie 2019 - 15:38

in vechile cartiere, strazile si blocurile sunt inghesuite, asa au fost proiectate pentru ca pe vremea aia nu prea avea lumea masina, dar nu inteleg de ce in noile cartiere se mai permite sa se construiasca fara a avea loc pentru trotuare piste de biciclete si parcari, da se pierde mult teren si nu e profitabil, dar totusi nu vrem sa ajungem ca in cartierele din America de sud sau China
3

#26 Useril este offline   Infra 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 416
  • Inregistrat: 27 februarie 16

Postat 01 martie 2019 - 15:45

Citeaza

in vechile cartiere, strazile si blocurile sunt inghesuite, asa au fost proiectate pentru ca pe vremea aia nu prea avea lumea masina, dar nu inteleg de ce in noile cartiere se mai permite sa se construiasca fara a avea loc pentru trotuare piste de biciclete si parcari, da se pierde mult teren si nu e profitabil, dar totusi nu vrem sa ajungem ca in cartierele din America de sud sau China

Pentru ca avem o administratie putin interesata, avem dezvoltatori hapsani si avem oameni care nu isi permit sau nu vor sa plateasca pentru mai multi patrati.
0

#27 Useril este offline   nabucodonosor19 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 816
  • Inregistrat: 11 mai 16

Postat 01 martie 2019 - 17:04

@Michiduta

E aglomerat, ai dreptate, dar sunt locuri mai nasoale decat N. Residence Park. De ex in Dumbravita sunt locuri pe anumite strazi unde nu e nici trotuar a mai ramas acolo vreo 30 cm de la gard la strada, a pus omu vreo 2 tuia si gata orice sansa sa circuli pe jos pe acolo
La Nordic is 3 m totusi, plus ca au facut un parc, e totusi un proiect ok fata de altele demumite generic "residence" dar sunt un amarat de bloc :)
Dar cu toate astea, fiind insiruite va fi f aglomerat exact pt ca asa cum zicea cineva nici dracu nu baga masina in curte, barem daca nu faceau hidosenile alea de porti si era spatiu deschis in fata casei
0

#28 Useril este offline   Tesla 

  • Membru activ
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 305
  • Inregistrat: 24 august 16
  • Sexul:masculin

Postat 03 martie 2019 - 19:09

În 20-30 de ani vor dispărea multe mașini. Aceasta este o problema de actualitate, nu de viitor. E stradă într-un cartier rezidențial, nu bulevard. Mașinile ar trebbui să circule cu 15-30 km/h, se poate circula liniștit pe șosea. Părerea mea e că nici nu ar trebui să existe trotuare. Nu își au sensul. În Germania e foarte asemănător și bordurile ori nu există ori sunt foarte mici.

#29 Useril este offline   michidutza 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1138
  • Inregistrat: 26 iunie 16

Postat 04 martie 2019 - 08:18

Masini crezi ca nu vor mai fi? :msg-72: Posibil, dar pana atunci in 20-30 de ani e destul sa ajunga oamenii innebuniti...

Pe jos sa circuli normal nu pe sosea nu isi mai are sensul ( te auzi ce zici? :uimit2: ).

Vom levita si gata, mersul pe jos va fi istorie.....asta e un viitor mirific :Facepalm_emote_gif: .


Cred ca asa gandesc unii "dezvoltatori". Oricum e ridicola treaba cu imobiliarele legat de oferta, preturi si pretentiile financiare ale vanzatorilor. Preturile la niste parcele goale de teren au ajus hilar de mari raportat si la pozitionarea unora....de aici si zgarceala dezvoltatorilor la capitolul spatii de acces..... Desigur daca ar ceda si mai mult spatiu oricum s-ar regasi in pretul de achizitie a clientului final care plateste...

Aceasta postare a fost editata de michidutza: 04 martie 2019 - 08:30

1

#30 Useril este offline   nabucodonosor19 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 816
  • Inregistrat: 11 mai 16

Postat 04 martie 2019 - 08:35

Vezi postareaTesla, la 03 martie 2019 - 19:09, a spus:

În 20-30 de ani vor dispărea multe mașini. Aceasta este o problema de actualitate, nu de viitor. E stradă într-un cartier rezidențial, nu bulevard. Mașinile ar trebbui să circule cu 15-30 km/h, se poate circula liniștit pe șosea. Părerea mea e că nici nu ar trebui să existe trotuare. Nu își au sensul. În Germania e foarte asemănător și bordurile ori nu există ori sunt foarte mici.


Nici nu ar trebui sa existe trotuare zici, I rest my case :Facepalm_emote_gif:
0

#31 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3882
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 04 martie 2019 - 10:52

Discutia despre "ce va fi" peste 30 de ani este degeaba, n-avem cum ghici. Intreaga industrie auto se transforma, asta e clar, insa nu cred ca e vreunul din cei prezenti competent sa spuna ce va fi. Daca eram competenti, eram in ceva decision board de pe la Daimler ;)

Ca opinie personala, chiar daca vom avea masini si autobuze autonome, asta nu va creste car-sharingul. Nu la noi. Tot va fi o pasiune a oamenilor pentru a fi proprietari de masini ... si prin urmare, tot vom avea nevoie de sosele suficient de late.

n.b. Casele alea mega-inghesuite nu au sanse mai mari sa arda in grup, in caz de incendiu ?! Autorizatie ISU exista pentru asa ceva? Imagine postata
0

#32 Useril este offline   ioio_viola 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1399
  • Inregistrat: 17 septembrie 15
  • Sexul:masculin

Postat 04 martie 2019 - 13:16

casele nu sunt mega inchesuite, sunt insiruite, asa e proiectul facut, nu le trebuie autorizare isu speciala. eu zic sa nu le mai plangem de mila celor care au cumparat acolo, majoritatea au stiut unde se muta.
cei mai multi probabil s-au mutat de la bloc la un altfel de bloc insiruit :)
1

Arata acest topic


  • (2 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi