STP Timișoara Forum: Aleea Personalitatilor in Parcul Central - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (2 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Aleea Personalitatilor in Parcul Central la initiativa Primariei Evaluare topic: -----

#21 Useril este offline   caius 

  • Membru senior**
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 825
  • Inregistrat: 23 mai 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 30 martie 2009 - 13:05

Lista finala pentru Aleea Personalitatilor: 53 de busturi

Se stie care sunt personalitatile carora li se va amplasa un bust in Parcul Central pe Aleea Personalitatilor. Consilierii locali au votat in plenul de saptamana trecuta lista care cuprinde 50 de nume. La acestea se vor adauga inca trei, propuse de consilierul local Szabo Francisc (UDMR), care au primit votul alesilor, astfel ca lista va avea 53 de pozitii. Alesul i-a propus pe Losonczy István, Lonivics József si Pesty Frigyes. „Amplasarea busturilor va incepe in trei, patru luni”, ne-a declarat Violeta Mihalache, sefa Directiei de Comunicare din Primarie. Lista initiala, cu 50 de nume, ii include pe: Carol Robert de Anjou, Constantin Avram, Corneliu Baba, Aca de Barbu, Béla Bartók, Virgil Birou, Nicolae Boboc, Sever Bocu, János Bolyai, Pius Branzeu, Petru Cermena, Pavel Chinezu, Aurel Cosma, Milo¹ Crnjanski, Ioan Curea, Sabin V. Dragoi, Ion Dramba, Virgil Economu, Francesco Griselini, Adam Müller Guttenbrunn, Ioan de Hunedoara, Avram Imbroane, Carol Küttel, Romul Ladea, Traian Lalescu, Franz Liebhard, Dionisie Lintia, Dan Mateescu, Claudius Florimund Mercy, Corneliu Miklosi, Ioachim Miloia, Alexandru Mocioni, Andrei Mocioni, Wilhelm Muhle, Ernest Neumann, Dositej Obradovic, Zsigmond Ormós, Augustin Pacha, Eduard Pamfil, Deliu Petroiu, Johann Nepomuk Preyer, Eugeniu de Savoya, Filippo Scolari, Anton Scudier, Szekely Laszlo, Carol Telbisz, Sorin Titel, Torok Janos, Pavel Vasici Ungureanu, Stan Vidrighin si Traian Vuia. Busturile vor fi facute de sculptori timisoreni, iar realizarea Aleii Personalitatilor se va intinde pe parcursul a trei ani.
sursa: agenda.ro
0

#22 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 30 martie 2009 - 20:04

Vezi postareacaius, la 30 Mar 2009, 14:05, a spus:

Lista finala pentru Aleea Personalitatilor: 53 de busturi

................Corneliu Miklosi......


Deci n-am votat degeaba :intrebare:
0

#23 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 31 martie 2009 - 08:33

Excelent! Ne-am atins scopul! :intrebare:
0

#24 Useril este offline   alecs 

  • Membru Onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 3145
  • Inregistrat: 20 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:timisoara
  • Interese:http://soferderomania.promotor.ro/carmen_m click plz

Postat 23 iunie 2009 - 15:38

Aleea personalităţilor prinde contur de Ziua Timişoarei.

Aleea personalităţilor pe care Primăria Timişoara vrea să o realizeze în Parcul Central prinde contur. Se lucrează deja la primele statui din bronz care vor fi înşirate pe aleea principală din parc. Anul acesta, reprezentanţii municipalităţii vor să amplaseze opt busturi.
Aleea personalităţilor prinde contur de Ziua Timişoarei

Alegerea personalităţilor care au contribuit la dezvoltarea şi promovarea Timişoarei şi a Banatului în lume, care vor avea statui în Parcul Central, s-a dovedit a fi un lucru dificil. Prima listă, întocmită la propunerea reprezentanţilor primăriei, a oamenilor de cultură care s-au implicat în proiect şi a cetăţenilor, a cuprins aproape o sută de nume. Au fost dezbateri şi sondaje şi, într-un final, au fost selectate şapte personalităţi ale căror busturi vor fi amplasate în parc până în luna august, speră oficialii primăriei, care vor să facă inaugurarea chiar de Ziua Timişoarei, 3 August.

Este vorba de: Stan Vidrighin (primul primar al Timişoarei după instaurarea administraţiei româneşti), Aurel Cozma (primul prefect român al judeţului Tmiş-Torontal), Sever Bocu (guvernator al ţinutului Timiş între 1938-1940), Carol Kuttel (primarul Timişoarei care a introdus tramvaiul cu cai în oraş, acum 140 de ani), Torok Janos (primarul Timişoarei care a introdus iluminatul electric stradal în oraş, acum 125 de ani), Eugeniu de Savoia (prinţul care în 1716 îi propunea Împăratului Carol al VI-lea ca Banatul să fie organizat şi guvernat astfel încât să aducă folos Casei Imperiale, lucru care s-a concretizat în 1719, când Împăratul a semnat Decretul care numea Administraţia Banatului şi stabilea sediul acesteia la Timişoara, care devenea capitala unei provincii importante a Monarhiei Habsburgice şi reşedinţa principalelor structuri administrative) şi Claudius Florimund Mercy (primul guvernator al Banatului). Sculptorii care vor realiza cele şapte busturi din bronz sunt Szakats Bela, Ştefan Călărăşanu, Linda Menczel, Dumitru Şerban, Eugen Barzu, Luigi Varga şi Rudolf Kocsis.

Celor şapte statui li se va mai adăuga încă una, realizată de regretatul sculptor Peter Iecza, probabil bustul lui Bela Bartok, pe care municipalitatea îl va achiziţiona de la Fundaţia Triade. Lucrările vor costa 300.000 de lei. Aleea personalităţilor din Timişoara se va lărgi de la an la an.
tion.ro
0

#25 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 17 septembrie 2012 - 20:37

Abia sambata 15 sept 2012 am trecut si eu pe Aleea Personalitatilor, spre rusinea mea.
Mi-a placut ce-am vazut iar mai mult mi-a placut ca n-am vazut mazgaleli (spray-uri) ale "artistilor" pe busturi. Sper din tot sufletul sa nici nu vad asemenea "opere"...

Ce nu mi-a placut?...Nu mi-au placut artezienele dintre socluri, pentru ca nu functioneaza asa cum au fost ele proiectate, adica exista niste diuze pe partile laterale ale bazinelor de colectare care din cand in cand stropeau si ele ba din dreapta in stanga si apoi invers, ajungandu-se astfel la un joc al apei. Acum sunt in functiune doar diuzele centrale din care tasneste (iasa) apa pe verticala maxim 1 m, adica ceva banal, nimic interesant.

Si toate astea se intampla la doar 100 - 150 m de Primaria Timisoara.

Daca langa primarie si in buricul targului nu poate functiona o fantana arteziana la parametri la care a fost proiectata, atunci cum ne putem astepta ca fantanile arteziene (putine) de la marginea orasului sa functioneze. Am in vedere cea din Parcul Uzinei si cea din Dacia. Or fi si altele, nu stiu...

Oare fantana muzicala de pe Bega (de care s-a "vorbit" asta vara) va functiona mai mult de doua sezoane consecutive?...Eu cred ca nu. Daca nu suntem (sunt ei) in stare sa avem grija de fantanile astea simple, de un ceas floral, de ceasul din fata Operei, vom fi in stare sa intretinem fantana muzicala?...sau iarasi se vor arunca banii pe apa Begai...


Imagine atasata: arteziana din Central 01.JPGImagine atasata: arteziana din Central 02.JPGImagine atasata: arteziana din Central 03.JPG


Se vad diuzele laterale in stare de ... decor.
0

#26 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10520
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 05 noiembrie 2013 - 14:29

Citeaza

3586/04.11.2013

MUNICIPIUL TIMISOARA PRIN DIRECTIA DE MEDIU


PARCUL SCUDIER (CENTRAL)

obtinerea AC- Lucrari de tip d)- Amenajare parc- Modernizare parc SCUDIER (CENTRAL)

cu - primaria tm

Editare ulterioara:

Citeaza

Reprezentanţii Primăriei Timişoara vor să reamenajeze Parcul Scudier sau Parcul Central, după cum mai este el cunoscut. Pentru asta, autorităţile locale propun două variante de reamenajare peisagistică şi aşteaptă sugestii de la cetăţeni şi specialişti în următoarele două săptămâni. O soluţie presupune amenajarea în stil de grădină vieneză, având ca inspiraţie grădinile din zona Palatului Schonbrunn, spune viceprimarul Dan Diaconu, iar cealaltă după modelul peluzelor englezeşti.

tion


Citeaza

Proiectul pentru viitorul skate-park al Timişoarei, care va fi amenajat pe amplasamentul celui vechi din Parcul Central, este în curs de finalizare, anunţă oficialii primăriei. Va urma licitaţia pentru execuţie, iar autorităţile locale estimează că în primăvară va putea fi şi dat în folosinţă.
...

tion

2

#27 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 06 noiembrie 2013 - 10:51

Primarul Robu se grabeste sa reamenajeze Parcul Central ca nu cumva PDL-istii sa apuce sa taie parcul cu linia de tramvai, conform unui proiect (etapa 2) al unui consilier PDL din CL!!! :Facepalm_emote_gif: ...


Etapa 1 din acel proiect este grozava si ar rezolva o sumedenie de lucruri...
0

#28 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 06 noiembrie 2013 - 11:59

Imi pare rau, dar ideea e varza. Am putea ramane cu un petec de iarba verde in orasul asta? Deci avem doar proiecte in stanga si in dreapta cu diverse iluzii fanteziste, si mai majoritatea in defavoarea mediului. De ce ma rog ar fi ok ca liniile de tramvai sa treaca prin parc, decat sunt ele acum?

Unele chestii isi au locul asa cum sunt ele, si punct. Si nu doresc un raspuns de genul: nu am viziune de viitor.
0

#29 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 06 noiembrie 2013 - 12:30

Daca te referi la pozitia mea, eu am spus ca sunt deacord in totalitate cu partea 1 a proiectului pdl-ist (cum ii place primarului sa-i zica). Mutarea liniei de tramvai prin parc face parte dintr-o etapa ulterioara, faza 2 (conform enuntatorului), cu care (nici) eu nu sunt deacord. Ar fi o chestiune fara sens la fel cum ar fi si propunerea lui Robu de a scoate complet liniile de tramvai din zona Catedralei si postarea lor pe Republicii...
0

#30 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10520
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 31 martie 2014 - 20:28

Citeaza

La finele anului trecut, viceprimarul Dan Diaconu anunţa că va organiza, pe site-ul primăriei, o consultare publică pe tema renovării Parcului Central din Timişoara. Locuitorii urbei de pe Bega au avut de ales între cele două variante puse la dispoziţie de specialiştii care au muncit pentru municipalitatea timişoreană – abordarea de tip grădindă vieneză şi cea peisajeră.
...
Ei bine, timişorenii au optat în proporţie covârşitoare, de 99%, pentru varinata de grădină vieneză, motiv pentru care purtătorul de cuvânt al Primăriei Timişoara, Alina Pintilie, spune că deja procedurile pentru implementarea lucrărilor sunt demarate. Cel mai probabil banii vor veni de la bugetul local. Parcul nu îşi va schimba numai înfăţişarea, ci şi denumirea, devenind din Parcul Central – Parcul Scudier.

opinia timisoarei


Corect este pressalert

Aceasta postare a fost editata de mile: 01 aprilie 2014 - 08:53
Motiv editare: corectare link

2

#31 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5993
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 01 aprilie 2014 - 03:12

Sursa este diferita decat cea indicata in mesaj.
0

#32 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 01 aprilie 2014 - 08:57

Nici nu vreau sa-mi inchipui ce scandal va fi cand va incepe sacrificarea copacilor in favoarea unor pajisti florale...
0

#33 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10520
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 14 ianuarie 2015 - 17:23

Citeaza

25/13.01.2015
MUNICIPIUL TIMISOARA
Parcul Central''A.Scudier'
'Lucrari de tip d)Constructii pentru agrement si recreere. Amenajare pista skateboard. Zona C

ac primaria tm
1

Arata acest topic


  • (2 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi