STP Timișoara Forum: Transport Naval - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (56 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 52
  • 53
  • 54
  • 55
  • 56
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Transport Naval - parte a proiectului de transport intermodal.

#1061 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 02 iulie 2022 - 18:10

Ca tot vorbeam de transport de agrement, iata o poza din Regensburg, pe Dunare (desigur, aproape de izvoare)

Imagine atasata: 20220627_114331.jpg
2

#1062 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 02 iulie 2022 - 23:19

Nici Bega nu-i Dunărea, nici românii nu-s nemti!...
0

#1063 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 13 iulie 2022 - 10:37

Pentru calatoriile de agrement am facut o sub-pagina noua de web cu toate informatiile si un numar de contact pentru grupurile ce vor sa faca o rezervare.
0

#1064 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 15 iulie 2022 - 18:14

Aseara inainte de ora 8 (20) eram in statia de hidrobuze de la Catedrala pentri a astepta cursa de ora 8 spre Freidorf.
Si ma tot framantam cum va acosta la debarcader hidrobuzul meu care urma sa vina din amonte cand la debarcader era deja acostat un altul, probabil cu programul terminat. Tot asteptam ca cel acostat sa plece. N-a fost sa fie.

Lucrurile s-au rezolvat relativ simplu. Hidrobuzul meu venit din amonte a acostat langa cel deja acostat de debarcader, usa in usa. Astfel ca cei care au coborat la Catdrala veniti din amonte au trecut prin cel "parcat" si apoi pe debarcader au iesit la mal.
La fel si cei care am urcat de la Catedrala, am trecut prin primul hidrobuz si apoi am intrat in cel care pleca in aval. A fost o experienta interesanta.

Am fost surprins ca la acea ora au fost intre 25 si 30 persoane la bord. Insa doar eu si sotia am coborat la capat (podul Modos), restul au facut cale intoarsa. Nu stiu daca au si fost taxati la retur.

Mai in primavara am facut o reclamatie scrisa si apoi am si vorbit cateva minute bune la telefon cu seful de la Naval fiind sunat de acesta, deci reclamatie cum ca nu erau taxati calatorii de echipaj la intoarcere catre oras. Abia la Catedrala cand o gramada mare a coborat, au venit la mine pentru taxare. In acest moment le-am atras atentia ca nu au taxat calatorii la retur iar un tinerel din echipaj a sarit cu gura mare crezand ca ma va intimida. Dupa un schimb mai lung de replici cand a vazut ca nu ma inmoi, s-a inmuiat el iar a doua zi am si fost la sediul de pe Dambovita...
Reclamatia am scris-o de acasa si am salvat-o in telefon crezand ca la sediu o transmit electronic. Nu, nu s-a putut, trebuia s-o scriu pe hartie. Noroc ca am o oarecare relatie la sediu si persoana respectiva mi-a inlesnit transmiterea in mod electronic a reclamatiei, care nu era din 3 cuvinte...

Ce vreau sa zic? Pe langa faptul ca biletul este ieftin, proprii angajati ai regiei nu-si fac treaba si nu incaseaza corect calatorii! Sunt sabotorii propriului angajator!...
4

#1065 Useril este offline   The Mechanic 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 1082
  • Inregistrat: 30 ianuarie 15
  • Sexul:masculin

Postat 22 iulie 2022 - 18:38

De o saptamana au aparut indicatoare pentru navigatia pe Bega. Se pot observa pe poduri si pe maluri, chiar si in afara orasului au fost amplasate.
Imagine atasata: IMG_20220722_193100_(1080_x_810_pixel).jpg
Imagine atasata: IMG_20220722_194211_(1080_x_810_pixel).jpg

Aceasta postare a fost editata de The Mechanic: 22 iulie 2022 - 18:44

6

#1066 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 22 iulie 2022 - 22:12

Tare mi-e teama sa nu fie mazgalite/sprayate cat de curand de niste idioţi...pe modelul indicatoarelor de circulatie din oras.
3

#1067 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 04 august 2022 - 12:01

Am publicat acum tarifele pentru inchirierea ambarcatiunilor.

Citeaza

Societatea de Transport Public Timișoara pune la dispoziția celor interesați cele șapte ambarcațiuni, pentru plimbări de agrement pe Canalul Bega. Prețul pentru închirierea unei astfel de ambracțiuni este de 83.19 lei pentru un kilometru, iar cei interesați pot alege unul dintre cele șase trasee stabilite:

Traseu 1: Stația „Catedrala Mitropolitană” – Uzina de Apă și retur Stația „Catedrala Mitropolitană” (8 km); prețul pentru această cursă este de 792 lei (TVA inclus).

Traseu 2: Stația „Catedrala Mitropolitană” – Uzina de Apă – Pod Modoș și retur Stația „Catedrala Mitropolitană” (16 km); preț cursă – 1.584 lei (TVA inclus).

Traseu 3: Stația „Catedrala Mitropolitană” – Ecluza Sânmihaiu Român și retur Stația „Catedrala Mitropolitană” (21 km); preț cursă – 2.079 lei (TVA inclus).

Traseu 4: Stația „Catedrala Mitropolitană” – Livada Bănățeană (Sânmihaiu Român) și retur Stația „Catedrala Mitropolitană” (26 km); preț cursă – 2.574 lei (TVA inclus).

Traseu 5: Stația „Catedrala Mitropolitană” – Uzina de Apă – Ecluza Sânmihaiu Român și retur Stația „Catedrala Mitropolitană” (29 km); preț cursă – 2.871 (TVA inclus).

Traseu 6: Stația „Catedrala Mitropolitană” – Ecluza Sânmihaiu Român – Ecluza Uivar și retur Stația „Catedrala Mitropolitană” (52 km); preț cursă – 5.148 (TVA inclus).

1

#1068 Useril este offline   The Mechanic 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 1082
  • Inregistrat: 30 ianuarie 15
  • Sexul:masculin

Postat 04 august 2022 - 12:34

Inseamna ca de la Flora pana la Zrenjanin 80 km dus + 80 km intors ar fi 15840 lei. Impartit la 50 (nr maxim de persoane care pot urca in vaporas) rezulta 316 lei de persoana.
Daca se vor organiza curse pana la sarbi si se mentine formula asta de calcul nu cred ca vor fi multi calatori care vor plati atat.
0

#1069 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 04 august 2022 - 12:57

Ma gandesc ca tarifele de sus nu sunt subvetionate.
In alte cazuri cred ca se pot acorda si tarife subventionate ca la CFR sau metrou sau in general transport in comun.
Dar nici cu un tarif subventionat nu cred ca vor fi multi doritori care sa mearga la Zrenjanin sau mai departe pentru ca o astfel de calatorie dureaza multe ore iar peisajul este cam unul si acelasi.
Doar niste persoane extrem de pasionate s-ar putea duce. Insa cum la noi o asemenea pasiune este extrem de rara, nu vor fi multi solicitanti.
Si in ultimul rand sa nu uitam ca aceste vaporase sunt de fapt niste autobuze plutitoare (hidrobuze) lucru pe care l-am sustinut de la inceput si ca atare nu sunt destinate unor calatorii lungi. Lipseste confortul pentru calatorii lungi, lipseste o punte deschisa pentru sezonul estival, folia aplicata pe geamuri denatureaza culorile reale si naturale ale "peisajului".
Si cate si mai cate?

Un punct pozitiv al acestor hidrobuze este faptul ca sunt dotate cu WC. Asta daca va fi permis calatorilor sa foloseasca cabina la drumuri lungi.
Cam asta-i parerea mea.
2

#1070 Useril este offline   The Mechanic 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 1082
  • Inregistrat: 30 ianuarie 15
  • Sexul:masculin

Postat 05 august 2022 - 19:05

Tin minte ca in 2019 a mai existat o oferta pentru inchirierea hidrobuzelor, si erau niste preturi mult mai mici, maxim 100 de euro din Timisoara pana la ecluza din Sanmihai.
Florin, mai ai cumva acea oferta, ca nu o mai gasesc pe forum?

A aparut si in presa locala aceasta informatie, iar feedbackul cititorilor este unul negativ, unii spun ca prefera sa mearga cu avionul pana la Milano...
0

#1071 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 06 august 2022 - 09:39

Din istoricul programului cu care am realizat pagina web, in 2018 scria asa:

Citeaza

Tariful practicat este de 39 lei/km și nu include TVA

1

#1072 Useril este offline   rue 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 604
  • Inregistrat: 01 septembrie 17

Postat 06 august 2022 - 14:13

Poate că acel preț pe km e estimat supraevaluat sau trebuie să susțină o structură de management și administratie prea vasta.
0

#1073 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 25 august 2022 - 13:54

Au aparut primele indicatoare pentru vaporase

Imagine atasata: 001.jpg Imagine atasata: 002.jpg Imagine atasata: 005.jpg
Imagine atasata: 006.jpg Imagine atasata: 007.jpg
Imagine atasata: 008.jpg Imagine atasata: 009.jpg
0

#1074 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 25 august 2022 - 14:50

Cu cateva postari mai sus (22 iulie) a fost abordat subiectul.

Vezi, daca treci tot mai rar pe aici, iti mai scapa una-alta... :D

Pensionarii stau mai bine cu timpul liber... :04:
2

#1075 Useril este offline   iulik01 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 73
  • Inregistrat: 18 ianuarie 16

Postat 10 octombrie 2022 - 09:40

Am o curiozitate, exista in fiecare statie de vaporeto cate un chiosc, chiar exista in fiecare si cate un vanzator?
0

#1076 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 10 octombrie 2022 - 12:28

Da, desigur. Au insa program de la ora 6 pana la 15, nu pana seara ca restul. Nu vand insa bilete de vaporetto, ci doar bilete/abonamente standard. Cele pentru naval se vand la bordul ambarcatiunilor.
Pe perioada iernii, se retrag echipamentele ( :Facepalm_emote_gif: ) si nu mai este personal pana in primavara. Probabil prin noiembrie vom lua echipamentele.
0

#1077 Useril este offline   iulik01 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 73
  • Inregistrat: 18 ianuarie 16

Postat 10 octombrie 2022 - 13:28

Si ce vanzari au? mi se pare o aberatie, chiar si daca ar vinde bilete de vaporto, ii aberant sa platesti atatia oameni degeaba, ar puteacumpara niste automate de vanzare bilete, si ca locatie sunt aberante, cine naiba merge pe mal la bega sub pod la michelangelo sa-si faca abonament :)) sau in oricare alta locatie
3

#1078 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 10 octombrie 2022 - 18:21

Ai dreptate, dar e un proiect cu bani europeni si trebuie sa-l ti "pe aparate" chiar daca nu mai respira singur. La Michelangelo, sau in Cartan, Flora, mai vine lumea, dar la Podul Modos (statia 9)...
0

#1079 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 08 noiembrie 2022 - 19:39

Citeaza

Transportul public pe Canalul navigabil Bega va fi suspendat în perioada 9 - 12 noiembrie, în acest interval urmând să aibă loc “Campionatul Național de Fond Juniori și Seniori„, competiție organizată de Federația Română de Canotaj și Asociația Județeană de Canotaj Timiș.
Circulația ambarcațiunilor pe Bega va fi reluată în 12 noiembrie, de la ora 12.

2

#1080 Useril este offline   michidutza 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1131
  • Inregistrat: 26 iunie 16

Postat 24 noiembrie 2022 - 23:06

Vaporeto astea, mi se pare o solutie de plimbat pentru oamenii cu timp...si cam atat.

Nu stiu care sunt timpii. Dar cand mai trec pe mal mi dat sa vad maxim o data ca trece pe langa mine. Pontoanele sunt cam degradate, precum si vapoarele. Se exfoliaza geamurile de zici ca sunt sparte....

Atat timp cat nu mi confortabil sa astept dupa el si sa fiu sigur ca vine in 10-15 min unul....raman la mersul pe jos.

Dupa podul dinspre piata Maria, efectiv devine o zona ciudata. Vapoarele s-ar integra foarte bine cu un punct de transport intermodal in zona Dambovita. O platforma industriala din alea abandonate ar putea deveni parcare sau sa fie gara chiar langa Bega. Sa poti merge cu bicicleta pe vapor si sa ajungi in centru mai repede sau in partea de nord est a orasului.....si cate s-ar putea face.

Asa cum e acuma e aproape inutil vaporul. Conexiunile sunt cheia transportului. Vaporul nu prea conecteaza un alt mijloc de transport bun....si nici puncte de interes.

Daca merg din centru in Dambovita? Ma trezesc intre ruine si case....iar pana ajung la statia de autobuz(catre Utvin de exemplu) e inconfortabil + timpii mari de asteptare. Cu tramvaiul nu am unde sa merg mai departe, asadar utilitate 0.
0

Arata acest topic


  • (56 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 52
  • 53
  • 54
  • 55
  • 56
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi