STP Timișoara Forum: Amenajare complex rutier Michelangelo - Etapa 2 - Lărgire str. F.C. Ripensia si str. Surorile Martir Caceu - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (7 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Amenajare complex rutier Michelangelo - Etapa 2 - Lărgire str. F.C. Ripensia si str. Surorile Martir Caceu (finalizat) - proiect de extindere la 3 benzi

#21 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 16 septembrie 2013 - 22:39

:up_arow: Daca te duci la postarea 535 si deschizi "schita" si citesti explicatiile, vei constata ca numarul treptelor la pasajul suprateran va fi mai mare decat dublu fata de cel subteran...Si chiar daca la rece acest lucru pare nesemnificativ, in momentul cand urci multe trepte, mai si obosesti, chiar si student fiind...

Iar pe timp de noapte nu se va folosi nici cel subteran si cu atat mai putin cel suprateran...Vor fi exceptii si in timpul zilei dar noaptea...
0

#22 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 16 septembrie 2013 - 23:07

Presupun ca pe aceste strazi vor fi pastrate pistele de biciclete. Daca un biciclist va dori sa traverseze pasajul, cum va proceda?
0

#23 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29772
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 16 septembrie 2013 - 23:17

Pai, eu zic sa utilizeze acelasi traseu ca autoturismele, adica mai pe ocolite, asta daca nu vor sa ia bicicleta in spate cum fac sportivii la urcarea pe munte.
2

#24 Useril este offline   Shhhh 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 971
  • Inregistrat: 10 mai 12
  • Sexul:masculin

Postat 16 septembrie 2013 - 23:31

Eu cred ca se pierde din vedere motivul acestor pasaje. Ele nu sunt orientate spre confortul pietonilor, si mai evident decat cele date exemplu la Busteni nu se poate, ci pentru fluidizarea traficului. Acum ca sunt supra sau sub terane eu zic ca au cam acelasi grad de confort (scuze mile dar un eu unul nu m-as simti bine intr-un pasaj subteran de 2.3m inaltime). Iar problema care incercam eu sa o mentionez este siguranta, atat noaptea cat si ziua. Sau postam cate un politist local la fiecare dintre ele?

Biciclistii cred ca sunt ultimii pe lista prioritatilor, no offense :)
0

#25 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29772
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 17 septembrie 2013 - 08:45

Pai cum pe mine, ca sofer, nu ma intreaba nimeni daca-mi convine sa ocolesc de nebun kilometri, din cauza sensurilor unice, nu vad de ce ar fi o diferenta in cazul biciclistilor.
0

#26 Useril este offline   aristotelro 

  • Membru senior
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 383
  • Inregistrat: 15 noiembrie 11
  • Sexul:masculin

Postat 17 septembrie 2013 - 10:10

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 17 septembrie 2013 - 08:45, a spus:

Pai cum pe mine, ca sofer, nu ma intreaba nimeni daca-mi convine sa ocolesc de nebun kilometri, din cauza sensurilor unice, nu vad de ce ar fi o diferenta in cazul biciclistilor.

In cazul biciclistilor ar putea fi o diferenta politica, adica daca dorim sa incurajam mersul pe bicicleta.
0

#27 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 17 septembrie 2013 - 13:08

Vezi postareaaristotelro, la 17 septembrie 2013 - 10:10, a spus:

In cazul biciclistilor ar putea fi o diferenta politica, adica daca dorim sa incurajam mersul pe bicicleta.

"diferenta politica"? :lol:
0

#28 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 17 septembrie 2013 - 17:29

Vezi postareaShhhh, la 16 septembrie 2013 - 23:31, a spus:

Eu cred ca se pierde din vedere motivul acestor pasaje. Ele nu sunt orientate spre confortul pietonilor, si mai evident decat cele date exemplu la Busteni nu se poate, ci pentru fluidizarea traficului. Acum ca sunt supra sau sub terane eu zic ca au cam acelasi grad de confort (scuze mile dar un eu unul nu m-as simti bine intr-un pasaj subteran de 2.3m inaltime). Iar problema care incercam eu sa o mentionez este siguranta, atat noaptea cat si ziua. Sau postam cate un politist local la fiecare dintre ele?

Biciclistii cred ca sunt ultimii pe lista prioritatilor, no offense :)


Apartamentele de bloc (comuniste cum le place multora sa le spuna) au cam intre 2,45 - 2,50 m, deci nu vad o problema in asta. Se pot face si pasajele la aceasta dimensiune, inutila, dupa mine...

Nici eu nu m-am simtit bine prin tunelurile de sare de la Praid (langa Sovata)! Oare suntem claustrofobi??? Cred ca aceasta ar putea fi explicatie... :coolspeak:


Dupa cum ai vazut, si cei de la Busteni au de gand sa faca pasaje pietonale subterane pentru ca cu totii isi dau seama ca pasarelele sunt cam ... de ras ... Te pot asigura ca si la Busteni se intuneca si vine noaptea ... Un raufacator poate sta pitit si dupa un pom si nu neaparat intr-un pasaj pietonal scurt si iluminat, intr-un oras civilizat care doreste sa devina Capitala Culturala Europeana in 2021...

Este posibil sa ai tu o aversiune fata de pasajele subterane dar daca vorbim strict matematic, este o diferenta intre a urca si cobora 80 de trepte (sau 70 daca vrei) la pasaj suprateran si 34-36 trepte (rezulta strict din calcule) la cel subteran...Atentie, am adunat urcarea cu coborarea, la ambele variante!

Dupa cum vezi, eu nu spun ce-mi place si ce nu-mi place ci las cifrele sa vorbeasca! Iar ca bonus, cel subteran este si acoperit, adica esti oarecum ferit in el de vant, ploi, ninsori...Se pot amenaja in el si niste chioscuri de ziare, de patiserie, etc., proprietati ale primariei si inchiriate, bani din care s-ar plati iluminatul pasajului, intretinerea lui (curatenie si raparatii), etc., iar chiocurile pot fi protejate de hoti si vandali cu rulouri metalice cand sunt inchise...

Imagineaza-ti urmatorul film...merg studentii dimineata la cursuri si trecand prin pasajul subteran isi iau un ziar sau revista, un corn proaspat sau hot-dog, un suc, poate si o cafeluta, isi fac eventual o copie xerox pe care au uitat s-o faca in seara precedenta, etc.,...si la fel si la iesirea de la cursuri...

Odata si odata trebuie sa ne civilizam si noi, doar nu suntem barbari...sau cazuti ieri din pomii savanelor africane...

Si sunt absolut sigur ca in perioadele de trafic redus din zi sau mai ales noaptea, lumea va evita aceste pasaje, fie subterane sau supraterane...
0

#29 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 17 septembrie 2013 - 18:14

Pentru a nu crea confuzii, fiind vorba despre 2 proiecte distincte, am spart in doua topicul " Amenajare complex rutier - Pasajul Leonardo da Vinci".

O sa revin cu amanunte despre acest al doilea proiect depus spre finantare din fonduri UE.
0

#30 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 17 septembrie 2013 - 18:33

Amenajare complex rutier zona Michelangelo etapa II

Obiectivele specifice ale proiectului constau în:
  • Lărgire str. F.C. Ripensia (Aleea Sportivilor)
  • Lărgire str. Surorile Martir Caceu (Negoiu)
  • Pasarele pietonale


Lărgire str. F.C. Ripensia (Aleea Sportivilor)

Strada F.C. Ripensia (fosta aleea Sportivilor) este în prezent o stradă de categoria a III-a. De la ntersecţia cu bdul V. Pârvan până la intersecţia cu str. Eroilor de la Tisa pe partea dreaptă nu există trotuar (artera fiind mărginită de un parc) iar pe partea stângă există o zonă verde de 3 m urmată de un trotuar de 2 m. De la str. Eroilor de la Tisa la str. Surorile Caceu există trotuare cu lăţime variabilă de aproximativ 3 m pe ambele părţi. Reglementarea traficului la intersecţia cu străzile adiacente se face prin intermediul semafoarelor.

Pe strada Ripensia (Aleea Sportivilor) în dreptul cantinei studenţeşti sunt amplasate treceri de pietoni. În această zonă traficul pietonal este intens şi provoacă blocarea circulaţiei vehicolelor.
Partea carosabilă va fi lăţită între Bdul V. Pârvan şi bdul Eroilor de la Tisa pe partea dreaptă cu 3,50 m (km 0+000-km 0+400)în detrimentul zonei verzi existente.Partea carosabilă va ajunge la 3 benzi de 3,50 m în partea dreaptă realizându-se un trotuar nou de 1,50 m. În partea stângă în această zonă limita carosabilului rămâne cea existentă fiind încadrată de zona verde de aprozimativ 2,50 m-3,00 m şi trotuar de 4,00 m. Se propune amplasarea unui parapet pietonal de la km 0+000 pană la 0+220 în zona pasarelei pietonale proiectate în vederea limitării traversărilor prin locuri neamenajate.

Pe sectorul cuprins între bdul Eroilor de la Tisa şi bdul 1 Decembrie lăţimea părţii carosabile rămâne cea existentă de 13 m reprezentând 3 benzi de circulaţie de 3,50m şi între km 0+430 – km 0+580 o bandă de 2,50 m lăţime pentru parcare în lungul străzii. Trotuarele pe partea dreaptă au lăţimea de 1,50 m iar pe partea stângă de 4,30 m.

Pentru tronsonul dintre bdul 1 Decembrie şi str. Surorile Martir Caceu lăţimea părţii carosabile rămâne cea existentă de 10,50 m având 3 benzi pe sens. Trotuarele pe partea dreaptă au lăţimea de 1,50 m iar pe stânga de 4,30 m.
În zona km 0+650 – km 0+840 pe partea dreaptă se amenajează în faţa blocurilor o parcare cu 100 locuri de parcare în zona verde existentă. Parcarea va fi amenajată cu pavele ecologice astfel încât să se diminueze impactul negativ asupra zonei verzi.

Trotuarelele sunt prevăzute cu piste de ciclişti în zona cuprinsă între str. Eroii de la Tisa la str. Surorile Martir
Caceu pe partea stângă.
Trotuarele noi sunt amplasate la marginea părţii carosabile păstrându-se configuraţia zonei verzi şi a trotuarelor adiacente existente.

Lărgire str. Surorile Martir Caceu (Negoiu)

Strada Surorile Caceu este în prezent strada de categoria aIII-a cu două benzi de circulaţie mărginită de o zonă verde de aproximativ 5 m urmată de 2 m de trotuar.
Partea carosabilă va fi lăţită între str. Arieş şi str. Ripensia pe partea stângă cu 3,50m (km 0+160 – km 0+420) în detrimentul zonei verzi existente. Partea carosbilă va ajunge la 3 benzi de 3,50 m în partea stângă realizându-se o zonă verde de 1,00 m şi un trotuar nou de 3,00 m.În partea dreaptă carosabilul este lăţit cu 0,80 m în detrimentul zonei verzi rămânând de 2,00m şi trotuar de 4,00 m.

Trotuarele de pe ambele părţi ale străzii sunt prevăzute cu piste de ciclişti.
Trotuarele noi sunt amplasate la marginea parţii carosabile având la margine zona verde şi apoi pistele de ciclişti şi apoi trotuarele cu lăţimi variabile. În anumite zone lărgirea părţii carosabile se face prin restrângerea zonei verzi iar trotuarele existente se păstrează urmând doar ca acestea să se refacă.

Pasarele pietonale

Pe strada Ripensia (Aleea Sportivilor) în dreptul cantinei studenţeşti şi pe str.Cluj în dreptul Liceului de muzică Ion Vidu sunt amplasate treceri de pietoni. În această zonă traficul pietonal este intens şi provoacă blocarea circulaţiei vehiculelor.
În vederea reglementării şi fluidizării circulaţiei în „nodul” Michelangelo se vor înlocui trecerile de pietoni semaforizate de pe strada Cluj din dreptul Liceului de muzică Ion Vidu şi a celei de pe strada Ripensia (Aleea Sportivilor) din dreptul cantinei studenţeşti cu pasaje pietonale supraterane.
Aceste pasarele vor deservi şi traficul de biciclişti din această zonă prin amenajarea de pasarele şi pe rampele acestora a pistelor de biciclişti.
Gabaritul pe verticală de liberă trecere pe sub pasarele este de 5,50 m.corespunzător străzilor cu troleibuze.

Pasarela pietonală pe strada F.C. Ripensia (Aleea Sportivilor)

La această locaţie profilul transversal proiectat al Aleei Sportivilor cuprinde o parte carosabilă cu lăţimea de 10,50 m mărginită în partea stângă de un trotuar de 1,50 m iar în partea dreaptă de o fâşie liberă de 3 m lăţime.
Între trotuarul de pe partea dreaptă a străzii a cărei lăţime este de 4,0 m şi fâşia liberă s-a amenajat o pistă de ciclişti de 2,00 m lăţime.
Pasarela are o singură deschidere de 23,50 m care asigură supratraversarea întregii lăţimi a Aleei Sportivilor. Pentru rampele de acces la pasarelă s-a adoptat soluţia de dispunere în plan a acestora simetric faţă de axul longitudinal al pasarelei fiind realizate sub forma unor succesiuni de planuri înclinate cu întoarcere la 180°. Lungimea rampei de acces la pasarelă amplasată pe partea stângă a aleei este de 87,45 m iar lungimea rampei de pe partea dreaptă a alei este de 106,50m.
Gabaritul de liberă trecere pe verticală la rampe acolo unde planurile înclinate sunt supraetajate este de 3 m.

Pasarela pietonală pe strada Cluj

La această locaţie profilul transversal al străzii Cluj cuprinde o parte carosabilă cu lăţimea de 12,20 m mărginită de fâşii libere de 3 m şi trotuare de 4,0 m lăţime.
Pasarela are o singură deschidere de 23,50 m care asigură supratraversarea atât a părţii carosabile cât şi a fâşiei libere şi a trotuarului dinstre liceul de muzică.
Rampa de acces dinspre liceul de muzică Ion Vidu are o lungime de 82,70 m şi dinspre cantina studenţească 92,80 m.

Fisier atasat  Referat - Complex Michelangelo (Etapa 2).pdf (176.71K)
Number of downloads: 451

Sursa: PrimariaTM
4

#31 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 17 septembrie 2013 - 20:43

Nu stiu daca ati si citit textul insa treaba e tare de tot...Nu stiu daca va fi si functionala si folosita...

Nu vom avea trepte si pante si rampe de acces la pasarele, acces inclusiv cu bicicleta pedaland...

Deschiderea pasarelelor va fi de 23,5 m la ambele (mai ieftin pentru confectionarea lor, doua la pret de 1 1/2).


Pasarela de pe Sportivilor va avea doua rampe. Una de 87,45 m iar cealalta de 106,5 m. Deci, in loc sa parcurgem 23,5 m la traversarea drumului, vom parcurge 87,45 + 23,5 +106,5 = 217,45 m...
Deci de aproape 10 ori mai mult...

Iar rampele vor fi in serpentina cu unghiuri de 180 de grade (un unghi sau doua, nu stiu)...

Pentru biciclisti nu cred ca ar fi o problema aceasta distanta de 200 m in plus, poate doar unghiul de 180 de grade sa fie o problema...Dar pietonii sa faca 200 de metri in plus in loc de 25, mi se pare o prostie mare...



Cealalta pasarela va avea lungimea totala de 199 m (82,70 + 23,5 + 92,80), deci putin mai scurta decat prima descrisa dar tot prea lunga pentru pietoni...

Spunea un coleg mai sus ca aceste pasarele nu se fac pentru confortul pietonilor ci a automobilistilor si avea dreptate. As mai adauga eu, si pentru confortul biciclistilor...Pietonii sunt pe ultimul loc!...


Chiar sunt curios daca acest proiect se va realiza si cum va fi primit el de catre cetateni!...
0

#32 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 17 septembrie 2013 - 21:06

Vezi postareaChagall, la 16 septembrie 2013 - 23:07, a spus:

Presupun ca pe aceste strazi vor fi pastrate pistele de biciclete. Daca un biciclist va dori sa traverseze pasajul, cum va proceda?



Exact cum trece si peste cele doua pasarele peste Bega. Pe langa bicicleta sau deloc...Stiam pana acum ca vom avea pasaje (doar) pietonale...
0

#33 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 17 septembrie 2013 - 21:09

Vezi postareamile, la 17 septembrie 2013 - 21:06, a spus:

Exact cum trece si peste cele doua pasarele peste Bega. Pe langa bicicleta sau deloc...Stiam pana acum ca vom avea pasaje (doar) pietonale...

"Aceste pasarele vor deservi şi traficul de biciclişti din această zonă prin amenajarea de pasarele şi pe rampele acestora a pistelor de biciclişti." :coolspeak:
0

#34 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29772
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 17 septembrie 2013 - 21:12

@Mile
Nu e ceva unic. Uite mai jos un crop dintr-o poza facuta la Bratislava. In poza se vede o pasarela (am trecut de cateva ori pe acolo), pasarela destul de lunga, fara scari. Practic traversa un bulevard (Roznavska) cu trei benzi pe sens si facea legatura intre Shoping Palace si statia tramvaiului 4, plus o statie de autobuz (nu stiu ce linie, eu luand tramvaiul)

Imagine atasata: DSCF4076.jpg Asa arata de sus: Imagine atasata: pasarela.JPG Dupa Google Earth, are 232m. (si se vede clar o curba la 180° :) )
0

#35 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 17 septembrie 2013 - 21:53

Vezi postareaChagall, la 17 septembrie 2013 - 21:09, a spus:

"Aceste pasarele vor deservi şi traficul de biciclişti din această zonă prin amenajarea de pasarele şi pe rampele acestora a pistelor de biciclişti." :coolspeak:



Da, am aflat...Insa eu cred ca ne scarpinam cu mana dreapta pe urechea stanga...sau invers. Nu cred ca e cazul sa ne complicam atat de mult...Aceste piste care vor traversa pasajul (pe pasaj) unde duc si de unde vin, pentru ca axele principale sunt nord-sud, adica pe sub pasaj si est-vest, adica Parvan-Coposu si Babes-Eroilor...Intreb din nou, traficul ciclist de pe pasaje de unde va veni si incotro se va duce...Ceva de genul ca la AS, de nicaieri spre niciunde...este ca si cum am face un pod pe uscat dar de fapt trecem pe langa el...


Vezi postareaFlorin.B RATT, la 17 septembrie 2013 - 21:12, a spus:

@Mile
Nu e ceva unic. Uite mai jos un crop dintr-o poza facuta la Bratislava. In poza se vede o pasarela (am trecut de cateva ori pe acolo), pasarela destul de lunga, fara scari. Practic traversa un bulevard (Roznavska) cu trei benzi pe sens si facea legatura intre Shoping Palace si statia tramvaiului 4, plus o statie de autobuz (nu stiu ce linie, eu luand tramvaiul)

Atasament DSCF4076.jpg Asa arata de sus: Atasament pasarela.JPG Dupa Google Earth, are 232m. (si se vede clar o curba la 180° :) )



Poate ati mers cu bicicleta pe pistele din Iosefin si ati vazut la colturi de strazi cum pista este pusa la 90 de grade fara raza, facand dificila curba din mers pe bicicleta. Atunci cum poti face o curba la 180 de grade? Cu viteza melcului si facand exchibitii de circar cu bicicleta...Daca ar fi vorba de traversarea unei AS sau a bulevardului Magheru din Bucuresti, atunci as intelege dar vorbim de o strada aproape banala din Timisoara cu 3 + 1 benzi (poate 4 pe sens unic in curand) si care cred eu nu necesita o traversare de 25 de metri s-o transformi in 220 m...

Oricum, mi-e indiferent ce se intampla, decizia se pare ca este luata, dar nu vad nici o logica in luarea acestei hotarari...

Ar trebui si pe Take Ionescu la Politie sa se construiasca o astfel de pasarela, ciudata pentru orasul si traficul nostru, zic eu... :rad:
0

#36 Useril este offline   Pelbartus 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 733
  • Inregistrat: 29 aprilie 12
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 17 septembrie 2013 - 22:17

O sa arate oribil aceste pasarele, mai ales cea de pe strada Cluj. Nici nu vreau sa ma mai gandesc.
4

#37 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 18 septembrie 2013 - 22:04

Iata o prima incercare de schita a pasajului de pe strada Cluj...Este doar o varianta...Nu stim inca in ce directie vor fi orientate rampele-pantele, catre Michelangelo sau catre judetean,...

Trebuie retinut ca doar o rampa are de 4 ori lungimea efectiva a pasarelei, deci 4 X 23,5 = 94 m care ori se fac serpuiti (serpentine) ori se intind de-a lungul cu sau fara nici o articulatie. Nici prea multe "articulatii" nu pot fi facute pentru ca vorbim de o inaltime totala de 5,5 m iar suprapunerea fragmentelor de rampa se face la 3 m...


Mi-e mi se par o tampenie acest gen de pasarele in cele doua locuri stabilite...


Imagine atasata: pasaj pietonal Ion Vidu 01.JPG
1

#38 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10521
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 19 septembrie 2013 - 18:47

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 16 septembrie 2013 - 23:17, a spus:

Pai, eu zic sa utilizeze acelasi traseu ca autoturismele, adica mai pe ocolite, asta daca nu vor sa ia bicicleta in spate cum fac sportivii la urcarea pe munte.


Daca nu foloseste podul peste Bega putem zice ca participa la Triathlon... :rad_masa:
3

#39 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 20 septembrie 2013 - 12:57

Mai lasati-ma cu prostiile alea de pasaje cu rampa. :jos:

O fi ele practice si asa, dar sa nu va spun cat de placut e sa traversezide vreo 6 -8 ori pe zi... Rampele sunt abrupte, si incomode de urcat, chiar si de cei tineri, (oi fi eu mai lenes, dar nici chiar).

Mi se pare muult mai practic o pasarela cu scari, si sina speciala pentru biciclete.


(Exemplu concret de pasaj, cu rampa. Köln in apropiere de Barbarossa Platz)

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: pasaj zlatko.jpg

0

#40 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29772
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 20 septembrie 2013 - 20:10

Panta nu e abrupta, daca rampa e suficient de lunga. Cea din Bratislava, pe care am dat-o exemplu, era foarte lejer de urcat, dar avea o lungime totala de peste 200m.
0

Arata acest topic


  • (7 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi