STP Timișoara Forum: Vatmanii STPT - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (19 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Vatmanii STPT Evaluare topic: ***** 1 Voturi

#21 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 16 ianuarie 2009 - 09:15

Nu, vor fi aparate dedicate nu de apartament, montate pe acoperisul vagoanelor.
0

#22 Useril este offline   alecs 

  • Membru Onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 3145
  • Inregistrat: 20 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:timisoara
  • Interese:http://soferderomania.promotor.ro/carmen_m click plz

  Postat 16 ianuarie 2009 - 22:54

cum am mai spus undeva vatmanitele sunt ........,scuzati din nou expresia,dar alt cunvant mai bun nu gasesc,doar mai rau.astazi,in jurul orei 16,in iosefin,unde vireaza 1 spre gara,am fugit sa prind 11-le care era in statie,l-am pierdut si in spate era 1-le,care a oprit in spate la 11,nimeni nu a vazut ca 1-le a oprit acolo,ajunge in drept cu noi,incetineste si nu opreste,un cetatean a injurat-o si i-a arat degetul din mijloc iar altul i-a tras un pumn in usa,din cate am inteles,acesta pierdea trenul...vine 8-le in spate,la vreo 2-3 minute,si ajungem la gara,acolo,vatmanita de pe 1,wegmann 3546 era la gara,iar un calator a urcat in 1 si a injurat-o,mai umpic si ii deschidea usa aceea sa o bata.acest comportament este inadmisibil :lol: ,daca acolo este statie opreste fratele meu,am mai patit-o o data cu un vatman pe 7,cel cu reclama la elba.atunci mi-am propus sa fac reclamatie,dar nu am mai facut,dar maine sigur o voi face :uh:

Alecs, te rog nu mai folosii asemenea cuvinte la adresa personalului RATT (chiar daca supararea ta e indreptatita)

Aceasta postare a fost editata de Florin.B RATT: 16 ianuarie 2009 - 23:12

0

#23 Useril este offline   Viktor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 4686
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara
  • Interese:Filme, poze, distractie, calatorii etc.Imi plac foarte mult tramvaiele Wegmann GT4.

Postat 16 ianuarie 2009 - 23:46

Nu toate doamnele vatmanitie sunt asa cum zici tu. Am intalnit si doamne foarte de treaba.
0

#24 Useril este offline   alecs 

  • Membru Onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 3145
  • Inregistrat: 20 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:timisoara
  • Interese:http://soferderomania.promotor.ro/carmen_m click plz

Postat 17 ianuarie 2009 - 00:05

am uitat sa precizez,scuze celor care nu intra in acesta categorie :lol:
0

#25 Useril este offline   cosmote 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 27
  • Inregistrat: 16 ianuarie 09

Postat 18 ianuarie 2009 - 00:47

Vezi postareaalecs, la 16 Jan 2009, 22:54, a spus:

astazi,in jurul orei 16,in iosefin,unde vireaza 1 spre gara,am fugit sa prind 11-le care era in statie,l-am pierdut si in spate era 1-le,care a oprit in spate la 11,nimeni nu a vazut ca 1-le a oprit acolo,ajunge in drept cu noi,incetineste si nu opreste


Este mai nou o moda. calatoresc de aproape 25 de ani cu tramvaiul dar niciodata nu imi amintesc sa fii patit asa ceva pana anul trecut cand am patit si eu asta de nu mai putin de 5-6 ori la gara si strada garii cu tramvaiul 3. Vine in spatele altui tramvai nu poti ajunge rapid in spate sa vezi ce numar este (locul mic la orele de varf face imposibila orice miscare) ajunge cu totul in statie da semne ca ar oprii si deodata "sageata" bye, bye .... si la cat de des circula tramvaiul 3 poti sa faci o plimbare linistita pana in dambovita pe jos ca sigur nu te va depasii alt tramvai...(testat)

Apropo de linia 3... chiar trebuie sa stea calatorul 5-10 minute in statia dambovita pana vatmanul duce nu stiu ce hartii? Oare asta meritam dupa ce asteptam si asa foarte mult dupa el? Cand il mai vad ca vine lipa,lipa cu a-ntaia se opreste in dreptul usii sa vorbeasca cu Costica de la 4 sau cu tanti Aglaia care facuse piata , imi vine sa... ma linistesc :) .

Aceasta postare a fost editata de Florin.B RATT: 18 ianuarie 2009 - 11:11

0

#26 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 18 ianuarie 2009 - 11:14

Vezi postareacosmote, la 18 Jan 2009, 00:47, a spus:

Apropo de linia 3... chiar trebuie sa stea calatorul 5-10 minute in statia dambovita pana vatmanul duce nu stiu ce hartii?


Nu o sa mai duca nimic cat de curand. Pontarea se va face automat de catre computerul de bord, datele fiind stocate pe cardul personal al conducatorului de vehicul.
0

#27 Useril este offline   alecs 

  • Membru Onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 3145
  • Inregistrat: 20 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:timisoara
  • Interese:http://soferderomania.promotor.ro/carmen_m click plz

Postat 18 ianuarie 2009 - 12:48

atunci in acest caz,nu va mai sta prea mult la capat de linie :) ,sau ?
0

#28 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 18 ianuarie 2009 - 16:45

Depinde de grafic. Speram sa fie respectat mai bine cu ajutorul computerelor de bord si atunci nu mai au de ce sta la capete prea mult.
0

#29 Useril este offline   Jafar 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 21
  • Inregistrat: 12 octombrie 08
  • Locatia:acolo unde rautatea omeneasca nu ma poate atinge

Postat 29 ianuarie 2009 - 23:39

azi la ora 22.10 veneam de la bul. sudului spre D 2 cu vagonul 3468 condus de un 'criminal'de tramvaie. la fiecare semafor cand pleca de pe loc forta demarajul si aproximativ dupa 5-8 m declansa contactorul principal (automatul).pacat de tramvai. Chiar nu se pot instrui vatmanii (criminali)astia?de ce nu ii sanctionati?poze le faceti cu pasager in cabina dar controale la cum conduc de ce nu faceti? :coolspeak: :rolleyes:
0

#30 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 30 ianuarie 2009 - 15:26

Nu cred ca e nevoie sa numesti omu criminal! :D
Demarajul la tramvaie (mai ales daca este ud, si ieri a fost) este mai greu, din cauza greutatii mari. Ceea ce tu numesti criminal, era defapt un lucru obisnuit, din cauza liniilor ude!
0

#31 Useril este offline   Horatius 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 285
  • Inregistrat: 12 februarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:IT,Sport(Tenis de cimp,Natatie,Karate,Calarie)Muzica Clasica,Populara si Pop)Pictura

Postat 25 februarie 2009 - 09:45

Buna dimineata tuturor,
doresc sa sesizez modul cum a condus astazi dimineata un Vatman de pe Linia Tramvaiului 10 ora 9:50 numar vagon 3450 si abtibild RATT 00120 cu o viteza pina la bifurcatia Modatim unde din cauza vitezei nu s-a schimbat nici macazul automat :ca har domnului acum functioneaza macazele cit de cit iar cei de la service ii vad aproape in fiecare zi pe teren plus cel mai rau la zebra de la Spitalul de Copii un medic si o mama cu bebelus au incercat sa treaca pe zebra si cind au vazut cu ce viteza vine tramvaiul s-au oprit la jumatatea zebrei si au asteptat sa se opreasca binenteles Domnul Vatman a pus o frina brusca ca nu a putut sa opreasaca decit pe jumatatea zebrei iar calatorii daca ii putem numii asa sau cartofii au "dansat" nu stiu ce stil :rolleyes: dupa care a reusit sa treaca Domnul doctor cu mama si bebelusul in brate .In afara de asta Domnul Vatman era si neregulamentar adica nu avea Uniforma RATT ci un pulovar gri si caciulita asorta parca era ... :017: Deci poate se sesizeaza cineva si il atentioneaza ca nu transporta bolovani sau cartofii ci oameni!
Mersi mult
O zi buna tuturor.
0

#32 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 25 februarie 2009 - 11:26

Un motiv pentru graba lui era probabil intarzierea fata de grafic.
In trafic apar situatii neprevazute, cazuri in care conducatorul vehiculului trebuie sa franeze. Datorita masei mari a tramvaiului distanta de franare e mai mare, la fel si fortele care apar. Normal ca daca calatorii nu au loc pe scaun sunt supusi unor forte care creaza disconfort.
0

#33 Useril este offline   Horatius 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 285
  • Inregistrat: 12 februarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:IT,Sport(Tenis de cimp,Natatie,Karate,Calarie)Muzica Clasica,Populara si Pop)Pictura

Postat 25 februarie 2009 - 12:06

Buna ziua Domnul "Florin B. RATT",
multumesc de explicatia cu legile Fizicii care le cunosc cred ca orice om si cu care sunt deacord cu Dvs. dar cu Viteza de rulare care este peste limita impusa de indicatorul din zona si riscul de a accidenta un Pieton sau mai multi si totodata in statutul sau fisa postului cred ca nu scrie ca trebuie sa provoace un disconfort calatorilor si o nesiguranta cu toate ca este semnul de rugaminte de-a se tine calatorul de bare in timpul mersului.
Cu tinuta cum ramine ca este totusi o tinuta de lux ca si in Vestul EU si nu ar avea motive sa vina ca la cumparaturi.Totusi este o Firma care incearca sa se ridice la Standarte Occidentale si totodata este de Stat si este platita si din banii nostrii ai contribuabilor iar daca Noi nu folosim serviciile ei nu ar rezista.Nu doresc sa il sanctioeze ci doar sa se "Scoleze" ca orice om se poate schimba spre bine iar daca nu sa incerce sa faca de ceeace se pricepe.Ati observat in ultimul timp accidentele care sau intimplat.
Sa fim realisti iar daca am gresit sa recunoastem doar suntem oameni civilizati !sau?Parerea mea ca Vatmanul a incalcat Regulamentul atit in Trafic cit si in Statul sau Fisa PostuluiRATT.Sau ce spuneti Dvs.?
O zi buna
Cu stima
"Horatius"
0

#34 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 25 februarie 2009 - 14:07

Nu toti vatmanii au uniforme. Unele sunt inca la ajustat la croitorul intreprinderii.
Neregulile in trafic sunt urmarite si sanctionate de catre politia rutiera.
0

#35 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 25 februarie 2009 - 17:06

Acel vatman este defapt cocaina.... poate explica el... :coolspeak:
0

#36 Useril este offline   Vali 

  • Membru VIP**
  • Grup: VIP
  • Postari: 1510
  • Inregistrat: 04 noiembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Modeling feroviar, transportul in comun(in special trolebuzele :D)

Postat 25 februarie 2009 - 17:15

Cseh pentru informatia ta Cocaina este doar de dupamasa pe 3450 :( si nu tot timpul ii pe el de exemplu acu cateva seri era pe 3417 pe Rezerva la gara sau pe alte tramvaie :coolspeak:
0

#37 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

  Postat 25 februarie 2009 - 17:19

Crede-m eu l-am vazut azi dimineata in tramvai...(pulovar, caciula)

Stiu ca a fost pe rezerva cu #3471 pe linia lu 8 am fost cu el :coolspeak:
0

#38 Useril este offline   Vali 

  • Membru VIP**
  • Grup: VIP
  • Postari: 1510
  • Inregistrat: 04 noiembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Modeling feroviar, transportul in comun(in special trolebuzele :D)

Postat 25 februarie 2009 - 17:20

Eh cocaina niciodata nu conduce cu viteza si daca e in spatele graficului eh se grabeste el dar nu ca alti vatmani nebuni care in curbe merg cu 20 la ora mai ales peste macaze :coolspeak:
0

#39 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 25 februarie 2009 - 20:18

Tot scriind pe forum mi-am adus aminte de una din facilitatile sistemului de monitorizare a traficului: afisarea vitezelor cu care circula un vehicul. Cum spuneam in mai multe randuri datele sosesc din 30 in 30 de secunde, dar ne putem face o idee generala despre stilul vatmanului/soferului.
Avand datele problemei: nr. vehicul 3450 si ora 9:50, am cautat si iata ce am gasit:

Imagine postata

Ramane ca voi sa apreciati daca vatmanul respectiv e un vitezoman sau nu :D
Aveti si pozitia GPS, deci cu un Google Earth puteti sa-l plasati si pe harta in diferite momente orare.
0

#40 Useril este offline   alecs 

  • Membru Onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 3145
  • Inregistrat: 20 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:timisoara
  • Interese:http://soferderomania.promotor.ro/carmen_m click plz

Postat 25 februarie 2009 - 20:26

Vezi postareaVali, la 25 Feb 2009, 17:15, a spus:

Cseh pentru informatia ta Cocaina este doar de dupamasa pe 3450 :) si nu tot timpul ii pe el de exemplu acu cateva seri era pe 3417 pe Rezerva la gara sau pe alte tramvaie :D

deci vatmani sunt o saptamana de dimineata si una de dupa masa.si daca era sub grafic nu avea cum sa mearga altfel,decat cu viteza...dar din cate se vede mai sus,nu a circulat cu viteza astazi...

Aceasta postare a fost editata de alecs: 25 februarie 2009 - 20:28

0

Arata acest topic


  • (19 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi