STP Timișoara Forum: Extinderea liniei de tramvai pana la Shopping City Timisoara - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (26 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Extinderea liniei de tramvai pana la Shopping City Timisoara (Finalizat) - Finantare: NEPI, Constructor: RATT Evaluare topic: -----

#1 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 28 mai 2015 - 11:35

Se pare ca se insista totusi pentru extinderea liniilor 7 sau 2 de tramvai pana la mall-ul din Calea Sagului...


Citeaza

Cand incep lucrarile pentru prelungirea liniei de tramvai in Calea Sagului, spre noul mall din Timisoara? FOTO cu proiectul!

28 mai, 2015 - 11:35 AMAutor: Roxana Deaconescu



TIMISOARA. Se lucreaza de zor la noul mall din Timisora, pe Calea Sagului. Investitorii s-au angajat sa prelungeasca si linia de tramvai a RATT, pana in curtea viitorului mall, dar si sa amenajeze un sens giratoriu inainte de podul din Sagului. Inca nu au primit insa autorizatia de constructie, asa ca nu se pot apuca de treaba.




„Proiectul de drumuri, reamenajare a bulevardului Calea Sagului si prelungire a liniei de tramvai se afla in curs de autorizare, iar cheltuielile aferente proiectului vor fi suportate de catre investitor. Pentru cladirea centrului comercial a fost deja emisa autorizarea de construire. Dupa ce investitorul depune toate actele necesare – proiect, avize -, autorizatia de construire se elibereaza in termen de 30 de zile”, a declarat, pentru opiniatimisoarei.ro, Alina Pintilie, purtator de cuvant al Primariei Timisoara.


„Ei intentioneaza, pe cheltuiala lor, sa prelungeasca linia de tramvai pana in curtea mallului, sa faca acolo o bucla. Va fi extinsa de la strada Ana Ipatescu pana la mall, toate costurile intra in sarcina lor. Exista doua variante: linia 2 sau linia 7. Directia Tehnica a primariei trebuie sa decida, e posibil sa fie amandoua, linia 2 sa fie prelungita din Dambovita, iar linia 7 sa faca o bucla acolo, iar apoi sa-si continue traseul. Pe viitor, noi am vrea sa ducem linia de tramvai si dupa pod. Ei au spus ca un tramvai le aduce mai multe persoane decat un autobuz sau un microbuz. Suntem inca la nivel de studiu, dar dupa dupa ce va fi facuta investitia, va fi donata primariei”, explica recent, pentru opiniatimisoarei.ro, Sorin Dragoi, city-manager al Timisoarei.



OT



Imagine atasata: harta-modificare-trafic-mall-sagului.jpg


Desi personal nu vad ca o solutie perfecta aceasta extindere a liniei de tramvai, asta nu inseamna ca nu mi-o doresc. Avand in vedere ca autoritatile doresc intr-un viitor oarecare extinderea liniei dincolo de pod, in acest context solutia mult mai buna ar fi o deviere a liniei incepand din Piata Mocioni (Kuttl, Sinaia) pe 16 Decembrie 1989 si apoi pe Calea Sagului cum a fost pana in 1968-70 (aprox)...Ar fi un traseu mult mai scurt si direct...



PS Din "desen" reiese ca se are in vedere prelungirea liniei 2, dupa cum stau "macazele" la Turist...
0

#2 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 28 mai 2015 - 14:26

Chiar daca ma descurc binisor cu hartile, nu pricep nimic din cea de sus, rezolutia fiind prea mica ca sa vad scrisul. :(
0

#3 Useril este offline   Visor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8413
  • Inregistrat: 09 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:STPT, Trenuri, Fotografia, Desenul, PC

Postat 28 mai 2015 - 15:36

Sper sa te fi ajutat.

Imagine atasata: harta-modificare-trafic-mall-sagului.jpg

Parerea mea ar fi ca traseul 2 ar fi mai corespunzator, strabatand aproape tot orasul.
3

#4 Useril este offline   Gygyman6 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3082
  • Inregistrat: 07 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 28 mai 2015 - 18:24

Tramvaie pentru extindere? s-au vor dura lucrarile de la fabrica de bere de acuma atat de mult pana uita lumea de linia 6 si se i-au acele 2 trenuri?

Sunt cam sceptic in privinta unei extinderi, cred ca pana la urma vor oprii autobuzele acolo si cam atat.
0

#5 Useril este offline   NF1-800 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 221
  • Inregistrat: 07 septembrie 11
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Trenuri,Autobuze,Tramvaie si dorinta de a salva vehicule pretioase.

Postat 28 mai 2015 - 18:54

Nici eu nu prea cred asta...dar ca sa fac putin haz, daca vor clienti, atunci sa faca o rama automotor deluxe unde incap cati clienti vor si sa strabata tot orasul pe ruta Timisoara Est - Timisoara Nord - Timisoara Sud si retur ca si-asa fosta linie industriala e fix in spatele viitorului Mall :).
Si-asa la ce frecventa "ridicata" circula trenurile in ziua de azi, isi pot face loc si ei cu orarul.
Glumesc :).

Aceasta postare a fost editata de Elektriska: 28 mai 2015 - 19:07

0

#6 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 28 mai 2015 - 22:28

Vezi postareaVisor, la 28 mai 2015 - 15:36, a spus:

Sper sa te fi ajutat.

Da. Asa e clar.
0

#7 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 29 mai 2015 - 09:24

Am deschis acest topic in speranta ca acest demers va ... demara si se va realiza si ca atare vom urmari stadiul lucrarilor in timp...


Dar iata cum sta situatia in cazul prelungirii liniei 2 de la Dambovita pana la mall versus o linie directa de la Piata Mocioni pana la mall...Ar fi un plus de 4 statii de tramvai in cazul liniei 2 si o diferenta de lungime a traseului de minim 1 km...

Se poate observa ocolul facut de linia 2...

Linia 7 personal o exclud din acest proiect pentru simplul fapt ca i-ar dezavantaja pe calatorii care n-au treaba cu mall-ul. Acestia ar face o "bucla" inutila pentru ei de vreo 10 minute....


Imagine atasata: Tramvai pana la SCT 01.jpg
4

#8 Useril este offline   Gygyman6 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3082
  • Inregistrat: 07 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 29 mai 2015 - 20:15

Vorbim totusi de initiativa unui privat, nu cred ca se gandesc ei cum sa faca sa fie mai bine, ci cum sa aiba mai aproape o statie de tramvai in momentul de fata. Nu cred ca ar investii cineva intr-o solutie mai simpla (cea marcata cu verde pe harta) din mai multe motive:

1. Amintiva cum a circulat 40.
2. Cei care fac mall-ul vin cu banii, vor spune mai mult ca sigur "va facem linie puneti un tramvai pana la noi si va platim", daca intradevar se materializeaza linia nu cred ca mai comenteaza nimeni ca nu exista vreo solutie mai directa.
3. Cand ai o linie cum e 10 actual nu cred ca mai exista indoieli in privinta faptului ca nimanui nu ii pasa de cum circula o linie si ce pierderi exista.

Si vad ca mesajul meu a fost inteles gresit, hai sa spun mai pe larg de ce sunt sceptic.

Extinderea liniei inseamna reogranizarea tramei stradale, pe o strada destul de mare si de aglomerata, poate ca investitorul vine cu bani si cu proiect dar pana la urma de primarie va tine ce si cum se intampla, iar la cum s-au miscat lucrurile pe Stefan cel Mare o lucrare de reamenajare pe Sagului ar perturba serios circulatia, iar avand in vedere ca un anumit mandat al unui anumit primar se apropie de sfarsit nu cred ca isi va pune nimeni pielea in joc prin a supara soferii.
Cat despre ce am spus despre numarul de trenuri, imi mentin si parerea aceea pentru ca timpii de pe linia 2 cu actualul numar de trenuri ar fi efectiv astronomici, iar la cat de des am auzit despre investitii in tramvaie in ultimii ani cred ca ne putem imagina ce tactica s-ar folosii pentru o compensare.

Imi place in schimb ideea colegului Elektriska, lucru la care m-am gandit chiar de cand a inceput constructia, sigur e mult prea "over the top" pentru noi, doar inca suntem in era sarborilor cu fast pentru deschiderea unui trotuar.
2

#9 Useril este offline   brioti 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 511
  • Inregistrat: 03 iunie 13

Postat 29 mai 2015 - 20:48

Cred ca "pertubarea traficului"e mult mai mic decât ce a fost pe Calea Lugojului sa nu uitam ca este si tangentiala .care ar ajuta mult in devierea traficului iar in ceea ce priveste tramvaiul si santierul portiunea de 500 m nu cred sa incomodeze asa de mult
2

#10 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 30 mai 2015 - 09:40

Vezi postareaGygyman6, la 29 mai 2015 - 20:15, a spus:



Extinderea liniei inseamna reogranizarea tramei stradale, pe o strada destul de mare si de aglomerata, poate ca investitorul vine cu bani si cu proiect dar pana la urma de primarie va tine ce si cum se intampla, iar la cum s-au miscat lucrurile pe Stefan cel Mare o lucrare de reamenajare pe Sagului ar perturba serios circulatia, iar avand in vedere ca un anumit mandat al unui anumit primar se apropie de sfarsit nu cred ca isi va pune nimeni pielea in joc prin a supara soferii.



In acest caz lucrurile stau putin mai diferit atat ca deranj in zona fata de Stefan cel Mare cat si in ceea ce priveste sfarsitul de mandat al primarului...

Interesul magazinului este ca extinderea liniei de tramvai sa fie terminata odata cu inaugurarea mall-ului si atunci, vor fi oarece presiuni asupra primariei si primarului pentru obtinerea aprobarilor in regim de urgenta iar primarul n-ar avea motive sa intarzie aceste aprobari pentru ca finantarea lucrarii este una privata iar locuitorii din zona asteapta si ei cu nerabdare finalizarea atat a investitiei mari cat si a extinderii tramvaiului, o alternativa de transport in comun pentru zona Steaua, Dambovita si Sagului partial...


Chiar daca aceste lucrari de extindere ar fi gata in primavara viitoare, tot ar fi o "mare realizare" a primarului si a primariei, bifata ca atare in campania electorala pentru locale in 2016, adica fix peste un an de zile...

In aceste conditii, nici n-ar trebui sa se apuce de sensul giratoriu pana nu este clara treaba cu tramvaiul.

Cu alte cuvinte, cu totii am avea de castigat...


Insa ma intreb daca suma vehiculata de 1 milion de euro ajunge pentru extinderea liniei de tramvai si pentru modificarile stradale necesare sau trebuie sa vina si Primaria cu bani. Personal nu cred ca ajung banii nici pentru linia de tramvai ...
0

#11 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 30 mai 2015 - 10:18

Parca se laudau si ca reabiliteaza doua vagoane... :eusa_think:
0

#12 Useril este offline   Fantoma Tramvaiului 3 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 943
  • Inregistrat: 06 iulie 14
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timișoara

Postat 30 mai 2015 - 15:56

In primul rand mi se pare o prostie sa construiasca linie de tramvai in plus, sa modifice o strada intreaga cand exista autobuze care trec convenabil chiar pe langa, care nu necesita infrastructura noua.
In al doilea rand, daca vor tramvai, apai sa o faca cum trebuie. Este tipic romanesc: "Hai ca mai intind putin linia x si ajunge!" Sa infiinteze o linie noua sau sa modifice una inutila (10-le ar putea perfect din Balcescu sa o ia pe linia lui 7 si sa ajunga acolo). Numai de cand am inceput sa scriu articolul m-am gandit la cateva optiuni. Dar parerea mea personala este ca:
1. Va mai dura mult si bine pana va fi gata Mall-ul.
2.Se va renunta la ideea de tramvai pana acolo.
3. Daca nu se renunta se va face ceva inutil, precum prelungirea liniei 7.
4. Din nou, daca nu se renunta, va mai dura mult mai mult decat pana la finalizarea Mall-ului terminarea liniei de tramvai.
1

#13 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 30 mai 2015 - 16:43

Centrul comercial va fi gata in cateva luni, linia sigur ca nu. Sincer si mie imi pare o improvizatie inutila in varianta prezentata, dar linie de la Mocioni si pana la pasajul CF, nu vom vedea degraba, mai ales din bani privati.
0

#14 Useril este offline   mio 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 187
  • Inregistrat: 19 decembrie 14
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 30 mai 2015 - 20:27

Calea de rulare a tramvaiului 7 pe portiunea dintre Bd. Dambovita si Calea Sagului (si mai departe de altfel) nu a fost reabilitata ! Trecerea tramvaiului provoaca vibratii si zgomot ! Mi s-ar parea normal ca inainte sa se ia in considerare suplimentarea tramvaielor care circula pe aceasta portiune (prin prelungirea liniei 2) sa se modernizeze calea de rulare.
4

#15 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 30 mai 2015 - 22:20

:up_arow: Iata inca un motiv important si serios de nepunere in aplicare a acestei extensii...
0

#16 Useril este offline   brioti 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 511
  • Inregistrat: 03 iunie 13

Postat 04 iulie 2015 - 09:54

Dardaca vine pana la mall nu inseamna ca trebuie refăcut tot traseul liniei 7....poate se va face pana la a ipătescu si restul cand e!!
0

#17 Useril este offline   mio 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 187
  • Inregistrat: 19 decembrie 14
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 04 iulie 2015 - 12:59

Vezi postareabrioti, la 04 iulie 2015 - 09:54, a spus:

Dardaca vine pana la mall nu inseamna ca trebuie refăcut tot traseul liniei 7....poate se va face pana la a ipătescu si restul cand e!!


Asa e, vorbim de portiunea care ar prelua numarul suplimentar de tramvaie (daca se prelungeste o alta linie, pe langa linia 7). Ea trebuie reabilitata cu prioritate, inainte de deschiderea circulatiei catre mall !

Aceasta postare a fost editata de mio: 04 iulie 2015 - 13:02

0

#18 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 04 iulie 2015 - 13:49

Vezi postareabrioti, la 04 iulie 2015 - 09:54, a spus:

Dardaca vine pana la mall nu inseamna ca trebuie refăcut tot traseul liniei 7....poate se va face pana la a ipătescu si restul cand e!!



@NDY

Cu toata bunavointa de care dispun, mi-e greu si mie, imposibil chiar, sa inteleg ce-a vrut sa spuna autorul in postarea de mai sus! Am recitit de 10 ori si n-am inteles...Vad ca mio a inteles despre ce-i vorba...
1

#19 Useril este offline   brioti 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 511
  • Inregistrat: 03 iunie 13

Postat 04 iulie 2015 - 14:42

Adică...simplu! Nu ar trebui sa se dea drumul la tramvai la mall pana nu se face si bucata respectiva....Dar daca pmt nu o va face atunci inseamna ca o sa fie cu mot...cum era portiunea care leaga gara lăsată ultima si refacuta ulterior
0

#20 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 04 iulie 2015 - 15:17

Vezi postareabrioti, la 04 iulie 2015 - 14:42, a spus:

Adică...simplu! Nu ar trebui sa se dea drumul la tramvai la mall pana nu se face si bucata respectiva....Dar daca pmt nu o va face atunci inseamna ca o sa fie cu mot...



Pana aici :up_arow: este limpede! Insa aici :down: iarasi devine complicat!



Citeaza

...cum era portiunea care leaga gara lăsată ultima si refacuta ulterior

0

Arata acest topic


  • (26 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi