STP Timișoara Forum: Depoul Dambovita - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (12 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Depoul Dambovita Evaluare topic: -----

#21 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 16 februarie 2011 - 19:09

Daca ar si ingradi depoul si ar monta un sistem de supraveghere (vreo 10-12 camere cu un DVR), s-ar rezolva si problema cu vandalizarile si boschetarii.
Mai bine previi si investesti in paza, decat sa dai aceiasi bani (poate chiar mai multi) pe repararea stricaciunilor provocate de boschetari si de amatorii de grafiti.
0

#22 Useril este offline   iulius 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 86
  • Inregistrat: 12 decembrie 10

Postat 16 februarie 2011 - 19:32

Vezi postareaChagall, la 16 februarie 2011 - 19:09, a spus:

Daca ar si ingradi depoul si ar monta un sistem de supraveghere (vreo 10-12 camere cu un DVR), s-ar rezolva si problema cu vandalizarile si boschetarii.
Mai bine previi si investesti in paza, decat sa dai aceiasi bani (poate chiar mai multi) pe repararea stricaciunilor provocate de boschetari si de amatorii de grafiti.

Citeaza

sunt de acord cu tine
0

#23 Useril este offline   manu vatmanu 

  • Vatman
  • Grup: Conducator vehicule
  • Postari: 352
  • Inregistrat: 08 aprilie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:TIMISOARA
  • Interese:PASIUNEA MEA TRAMVAIELE

Postat 16 februarie 2011 - 20:20

Pana o sa ajungem pe cei din Oradea ne va trebui mult timp .Dar respect ca ne mai citeste si noua cei de sus. Sa mai vada si problemele de jos sau cum se spune pragu de jos ca altfel dau in ala de sus .Dupa mine as pleca maine la Oradea dar am o familie noua intemeiata si nu pot sa plec :clap2:
0

#24 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 16 februarie 2011 - 21:38

Vezi postareaiulius, la 15 februarie 2011 - 21:09, a spus:

mile, unde ai vazut tu fiare in garajul de troleibuze?



Cand am scris "fiare" m-am referit la fier si nu la animale salbatice pe care, intr-adevar nici eu nu le-am vazut in curtea garajului.
Vad ca de aseara si pana acum s-au facut ceva dezbateri pe aceasta tema si-i foarte bine.
Vin cu niste "dovezi", nu foarte calitative dar suficient de clare ca sa ne dam seama despre ce este vorba.
In prima poza nu ne dam seama unde sunt gramezile de fier (nu stiu care este rolul acelor materiale feroase dar arata tare urat) dar in a doua poza sunt localizate.

Imagine atasata: garaj firobuze 06.JPG

Imagine atasata: garaj firobuze 08.JPG

Dar sa incep cu intrarea :

Imagine atasata: garaj firobuze 01.JPGImagine atasata: garaj firobuze 02.JPGImagine atasata: garaj firobuze 03.JPG

Priviti cum arata gardul de langa intrare, facut cu sarma ghimpata (de parca ar fi fost candva un lagar pe aici), cu unii stalpi de sustinere cazuti, vreo doi stalpi de beton insirati pe langa gard, pe care ma gandesc ca nu i-a adus vreun boschetar,...cele doua gherete din a trei-a poza sunt WC-uri de serviciu pentru soferi sau paznici sau sunt foste chioscuri de bilete adunate de prin oras si pastrate pentru zile negre?...

Imagine atasata: garaj firobuze 05.JPG

Pe portiunea marcata, gardul este facut din plasa cu ochiuri, in rest, in stanga si dreapta cu patru randuri de sarma ghimpata,... nu inteleg...

Imagine atasata: garaj firobuze 07.JPG

Masinile de interventie si basculantele sunt parcate de parca au fost aruncate din avion, probabil si din lipsa unui spatiu amenajat pentru a parca intr-un mod mai ordonat si din lipsa unui sef pretentios, dornic sa faca ordine la locul de munca...

Imagine atasata: garaj firobuze 09.JPG

Oare paznicul n-ar avea timp sa mai adune de pe langa gard ceea ce nesimtitii arunca dincolo de gard sau nu-i intra in fisa postului?...

Imagine atasata: garaj firobuze 10.JPG

Deci iata ce inseamna lipsa unei maini de gospodar...probabil ca ar trebui sa-i trimitem si viceprimarului Orza aceste imagini sau sa-l luam pe primarul Ciuhandu de mana si sa-l ducem la fata locului, desi, repet, nu toate aspectele semnalate se rezolva numai cu bani...
Asa arata pe dinafara garajul de firobuze al unui oras destul de important al unei tari membra a UE in anul 2011...si toate astea asa la o prima strigare...

PS Constructia unui gard nou, de beton, pentru a ascunde dezordinea interioara, nu mi se pare cea mai fericita solutie!

Aceasta postare a fost editata de mile: 16 februarie 2011 - 22:00

0

#25 Useril este offline   Raoul94 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2401
  • Inregistrat: 15 mai 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 16 februarie 2011 - 21:52

Frumoasa prezentare a Garajului RATT ( Firobuze - Dambovita ) ... Si faza cu fiarele a fost prea tare :clap2:

Cand mai da caldura umpic , intr-o zi va invit pe mai multi sa luam aparate foto si telefoane ce mai avem si sa mergem sa facem poze la tot ce se poate in Depou / Garaj etc . Sa ne strangem un grup de 3 - 5 oamenii macar , acum ca stim ca cineva de sus ( Inafara de Dumnezeu ) ne asculta :( . Si poate reusim sa facem si noi ceva folositor in oraselul nostru , nu doar sa consumam curent ( din surse " fosile " ) ...
0

#26 Useril este offline   NDY 

  • Membru VIP*
  • Grup: VIP
  • Postari: 2439
  • Inregistrat: 07 iunie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 16 februarie 2011 - 22:44

Vezi postareaChagall, la 16 februarie 2011 - 19:09, a spus:

Daca ar si ingradi depoul si ar monta un sistem de supraveghere (vreo 10-12 camere cu un DVR), s-ar rezolva si problema cu vandalizarile si boschetarii.
Mai bine previi si investesti in paza, decat sa dai aceiasi bani (poate chiar mai multi) pe repararea stricaciunilor provocate de boschetari si de amatorii de grafiti.


Pai asta e, ca nici dupa nu investesc :clap2:
0

#27 Useril este offline   iulius 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 86
  • Inregistrat: 12 decembrie 10

Postat 16 februarie 2011 - 22:54

deci astea erau fiarele din garajul de troleibuze... un gard jalnic, 2 saci cu ceva , o janta de masina mica zic eu, 2 gherete unde stau mecanicii dimineata cand ies firobuzele din garaj si in poza aia unde sunt trei sageti si masina de interventie a RATT-ului nu mi-am dat seama ce este..........ieri cand am citit despre fiarele din depoul de firobuze ,recunosc, m-am gandit la vreun morman de fiare..........nu de animale salbatice.....acum m-am linistit....faci din tantar, armasar...daca aia tu o numesti gramada de fiare, nu stii ce inseamna cuvantul "gramada". Daca le adunai toate la un loc, da , era o gramada.Da gardul e jalnic, sacii si janta e destul de departe de cladiri deci putea foarte bine sa fie aruncata di exteriorul garajului...gheretele, sunt mormane de fiare.....
0

#28 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3882
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 17 februarie 2011 - 00:06

Totuşi nu cred că ne putem ascunde după deget ... prea frumos nu arată locul :clap2:
0

#29 Useril este offline   iulius 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 86
  • Inregistrat: 12 decembrie 10

Postat 17 februarie 2011 - 13:20

mile , trebuie sa recunosc ca ai avut dreptate. Ieri din poze nu s-a vazut f bine, dar azi am luat binoclul cu mine si m-am dus la garajul de firobuze si intradevar langa o hala sunt chiar o gramada de fiare. Pe bune.Cred ca sunt sine dr tramvai. Si v vizavi de gramada respectiva am vazut niste tevi aruncate alandal acolo.Lucruri care in poze nu le-am deslusit .Acolo unde ai pus sagetile pe poza.
0

#30 Useril este offline   manu vatmanu 

  • Vatman
  • Grup: Conducator vehicule
  • Postari: 352
  • Inregistrat: 08 aprilie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:TIMISOARA
  • Interese:PASIUNEA MEA TRAMVAIELE

Postat 17 februarie 2011 - 13:49

Sunt cam doua saptamani cand a fost domnu dir Goia in depou de tramvaie impreuna cu cativa ingineri si au studiat locurile unde vor veni gardurile.Speram ca o sa fie montate .Gardurile incep intre depou si Alfa si continua spre balta golea in spate la firobuze pe langa drum pana la intrare firobuze -
0

#31 Useril este offline   Viktor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 4686
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara
  • Interese:Filme, poze, distractie, calatorii etc.Imi plac foarte mult tramvaiele Wegmann GT4.

Postat 17 februarie 2011 - 21:29

Sa inteleg ca a fost nevoie de peste 16 ani(de cand au sosit vagoanele nemtesti)sa isi dea si ei seama, ca totusi este NEVOIE DE UN GARD?
0

#32 Useril este offline   NDY 

  • Membru VIP*
  • Grup: VIP
  • Postari: 2439
  • Inregistrat: 07 iunie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 17 februarie 2011 - 21:44

Stai ca inca nu l-au pus... :eusa_think:
0

#33 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 18 februarie 2011 - 09:11

Vezi postareaViktor, la 17 februarie 2011 - 21:29, a spus:

Sa inteleg ca a fost nevoie de peste 16 ani(de cand au sosit vagoanele nemtesti)sa isi dea si ei seama, ca totusi este NEVOIE DE UN GARD?

Halal cunostinte istorice! :rad_masa:

Sa nu crezi ca "tramvaiele nemtesti" sunt pricina lipsei gardului. Gardul lipseste din 2004-2005 cand s-a darmat si distrus fabrica de tramvaie!
0

#34 Useril este offline   Goldmember 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 259
  • Inregistrat: 10 decembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 25 februarie 2011 - 19:24

Vezi postareamanu vatmanu, la 14 februarie 2011 - 12:13, a spus:

Da aveti dreptate daca nu sunt oameni gospodari nu se va face mai nimic ,se lasa tot de izbeliste si daca nu se investeste se darama ca si fostu Depou1 si vom tine tramvaiele pe strada .Sa nu mai auzim ca vor veni tramvaie noi .In viitoru apropiat se alege prafu de regia asta cu istorie pacat .Altii sunt interesati sa taie sa distruga si sa vanda .Ochii muncitorilor vad multe ,opriti jafu la drumu mare si interesele .In aceasi postura sunt si garajul de autobuze si cel de troleibuze . :timeout:

Se va intampla la fel ca si cu CFR...va fi incet-incet falimentat ca apoi sa poata fi privatizat,adica cumparat pe bani de nimic.Stai linistit,niste baieti destepti deja lucreza la treaba asta
0

#35 Useril este offline   celcareuraste 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 44
  • Inregistrat: 28 martie 11

Postat 17 aprilie 2011 - 12:32

Vezi postareaChagall, la 16 februarie 2011 - 19:09, a spus:

Daca ar si ingradi depoul si ar monta un sistem de supraveghere (vreo 10-12 camere cu un DVR), s-ar rezolva si problema cu vandalizarile si boschetarii.
Mai bine previi si investesti in paza, decat sa dai aceiasi bani (poate chiar mai multi) pe repararea stricaciunilor provocate de boschetari si de amatorii de grafiti.


Amatorii nu deseneaza pe tranvaie, doar cei vechi si cu experienta fac asta
Se scrie graffiti cu doi de F!
0

#36 Useril este offline   Raoul94 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2401
  • Inregistrat: 15 mai 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 17 aprilie 2011 - 12:56

Vezi postareacelcareuraste, la 17 aprilie 2011 - 12:32, a spus:

Amatorii nu deseneaza pe tranvaie, doar cei vechi si cu experienta fac asta
Se scrie graffiti cu doi de F!


Si dupa cum ti-am explicat si eu si Emilut , se scrie tramvai ... daca nu vrei sa inveti ca ceea ce practicati voi se numeste vandalism macar invata umpic de limba romana .

Aceasta postare a fost editata de Raoul94: 17 aprilie 2011 - 12:58

0

#37 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3882
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 17 aprilie 2011 - 13:19

între noi fie vorba, Raoul, http://dexonline.ro/definitie/umpic
0

#38 Useril este offline   NDY 

  • Membru VIP*
  • Grup: VIP
  • Postari: 2439
  • Inregistrat: 07 iunie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 17 aprilie 2011 - 21:17

Nu tine neaparat de vandalism, insa graffiti-ul de pe 3511 aproape ca s-a sters complet. Mai mult, au cazut cele 2 straturi de vopsea mov, inca 2 (sau cate au fost) de vopsea galbena si se vede si vechea vopsea, schema BSAG! Daca aceasta este intacta, am putea rascheta tot tramvaiul, sa-l readucem la viata, dupa mai mult de 8 ani... :ok:
0

#39 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29674
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 01 august 2012 - 10:47

Se continua lucrul la gardul intre Alfa si depou:

Imagine atasata: IMAG0965-2.jpg Imagine atasata: IMAG0963-2.jpg
0

#40 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 01 august 2012 - 11:22

In sfarsit s-a ajuns la concluzia ca-i mai ieftin realizarea unui gard, decat (re)vopsirea constanta a tramvaielor.
0

Arata acest topic


  • (12 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi