STP Timișoara Forum: Herculane - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (3 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Herculane

#21 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 01 septembrie 2013 - 20:38

Hotelul cu hainele in balcoane la uscat se numeste Dacia, fostul hotel al UGSR, Uniunea Generala a Sindicatelor din Romania. Nu stiu al cui este acum insa cred ca este de 2* si era chiar aglomerat...


Iata pozele cu piscina de la Hotelul Afrodita...facute seara pe la 21:30...


Imagine atasata: Piscina hotelului Afrodita 01.jpgImagine atasata: Piscina hotelului Afrodita 02.jpgImagine atasata: Piscina hotelului Afrodita 03.jpg


...si Zeita Afrodita in persoana ... :D


Imagine atasata: Afrodita 01.JPG
2

#22 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 01 septembrie 2013 - 20:44

Da, asta am vazut si in poze. :coolspeak:
0

#23 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 03 septembrie 2013 - 10:16

M-am intrebat cat am stat la Herculane, oare de ce nu se introduc sensuri unice pe malurile Cernei. Conditiile tehnice exista si in prezent iar pentru ca lucrurile sa fie perfecte, ar trebui construit unul-doua poduri (in timp) pentru ca soferii sa nu fie nevoiti sa intoarca tocmai in apropierea statuii lui Hercules...

Sustin acest lucru deoarece se poate observa ca malul stang al Cernei este deosebit de viu, aglomerat, animat, in timp ce malul drept pare oarecum mai parasit, mai gol, mai pustiu, etc., si doar vorbim de aceeasi statiune, acelasi aer sanatos(!),...prin mijlocul careia trece Cerna...

Ma gandesc ca prin sensuri unice malul stang s-ar mai descongestiona iar cel drept ar invia. Plus ca ar fi si o noutate pentru turistii vechi si noi sa descopere statiunea si peisajele si de pe malul opus folosit mult, mult mai rar acum...

Dupa cum spuneam si in postarile anterioare, autoritatile locale au ramas foarte mult in urma sectorului privat si iata daca se vor apuca intr-o zi de treaba, au o tema, o propunere de a realiza lucruri deosebite, cu dezvoltare spre viitor si nu doar carpeli si reparatii pe vechea infrastructura...

M-as mira ca ele, autoritatile, sa gandeasca atat de "departe"...
3

#24 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 24 septembrie 2014 - 10:34

Vezi postareaChagall, la 12 ianuarie 2012 - 18:37, a spus:

<< de completat ulterior >>




Acusi se fac 3 ani de la aceasta postare...Mai asteptam?... :eusa_think: ...
0

#25 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 24 septembrie 2014 - 11:33

Aceste date pot fi completate de catre orice user de pe forum. ;)
0

#26 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 24 septembrie 2014 - 11:51

OK, si peste cati ani se va gandi careva dintre noi sa completeze spatiul liber?... :04:
0

#27 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 24 septembrie 2014 - 13:46

Daca doriti, pregatiti informatiile necesare si le inseram acolo unde trebuie.
Din pacate timpul meu liber alocat forumului este tot mai restrans, :( de aceea am si propus la un momentdat 2 moderatori noi (mile si Doppler). ;)
0

#28 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5982
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 20 octombrie 2014 - 03:33

Spre comparatie, iata mai multe seturi de poze din calatoria colegului CinX (din anul 2013) in localitatea ceha Karlovy Vary, care acum 100 de ani rivaliza cu Baile Herculane.
Vreo asemanare?!
2

#29 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10516
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 11 februarie 2015 - 01:09

Putin offtopic dar interesant:

Citeaza

Mai multe fotografii inedite din al Doilea Război Mondial, care înfăţişează soldaţi nemţi în gara din Băile Herculane, au fost scoase la vânzare pe site-ul Ebay. Fotografiile de colecţie prezintă şi felul în care arăta centrul oraşului în perioada 1941-1942.
...

Citeste mai mult: adev.ro/njkitn

2

#30 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5982
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 02 august 2016 - 10:38

Herculane renaşte
0

#31 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 02 august 2016 - 18:44

Un coleg care abia s-a intors de acolo, sustine contrariul... Nici nu sti ce sa crezi si parca nu ai experimenta pe pielea ta. :)
0

#32 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5982
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 03 august 2016 - 09:18

Și eu am cunoscuți care au fost recent și care au venit cu feedback din ambele feluri. Nu am mai fost acolo de 10 ani, dar percepția mea este că față de acum 5 - 8 ani (când stațiunea era în cădere liberă), acum există și feedback pozitiv (adică s-o fi deschis parașuta).
0

#33 Useril este offline   Raoul94 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2401
  • Inregistrat: 15 mai 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 03 august 2016 - 12:09

Am fost recent plecat prin țară și am poposit o noapte în Herculane, ajung acolo oricum odată pe an cel puțin.

Majoritatea clădirilor din "centrul stațiunii" au intrat în reabilitare, din păcate sunt unele care nu cred că mai pot fi recuperate, din păcate se rup pur și simplu, probabil și fundația fiind afectată. Cazările sunt destul de ieftine, găsești condiții super bune și la 70 de lei /noapte/cameră.

De anul trecut/acum doi ani s-a început construcția unui nou pod pentru accesul auto pe Cerna; stațiunea nu este părăsită precum alte locuri (ex. Moneasa) iar infrastructura auto până acolo e foarte bună, iar Orșova și Cazanele Dunării prezentând un interes destul de mare, o zonă bună de vizitat pentru noi ăștia din Vest. Când am fost eu erau cred că cam 5 autobuze de Franța și Cehia în fața unui hotel și nu erau doar persoane în vârstă. Recomand Ștrandul 7 Izvoare după ieșirea din Herculane. Din păcate nu am făcut foarte multe poze în stațiune. În orice caz, o zonă frumoasă :)

Imagine atasata: P1060523JPG.jpg Imagine atasata: P1060524JPG.jpg Imagine atasata: P1060532JPG.jpg
Imagine atasata: P1060538JPG.jpg Imagine atasata: P1060540JPG.jpg Imagine atasata: P1060545JPG.jpg
Imagine atasata: P1060564JPG.jpg Imagine atasata: P1060566JPG.jpg
5

#34 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 09 august 2016 - 08:45

Vezi postareaRaoul94, la 03 august 2016 - 12:09, a spus:

stațiunea nu este părăsită precum alte locuri (ex. Moneasa)

Din pacare, tin sa te contrazic. Moneasa arata foarte bine cu toate hotelurle reabilitate si functionale. Exemplul dat de tine se numara printre putinele statiuni din Romania care a fost refacut si bine intretinut dupa revolutie incoace. Din pacate la Herculane au fost alte interese obscure...
2

#35 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 09 august 2016 - 22:59

Chiar voiam si eu sa spun ca Moneasa e un exemplu nu tocmai bine ales. :)
0

#36 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5982
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 10 august 2016 - 09:10

O avut și Moneasa momentul ei de decădere, acum vreo 10-15 ani. Dacă Raoul94 o fi fost chiar atunci acolo, o fi rămas cu această părere.
0

#37 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5982
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 08 aprilie 2018 - 18:51


2

#38 Useril este offline   Pablo 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 2402
  • Inregistrat: 09 aprilie 20

Postat 30 august 2021 - 08:36

Magazinul Penny din Băile Herculane, gata de deschidere

Citeaza

S-a semnat recepția pentru primul supermarket Penny din orașul-stațiune Băile Herculane. Acesta se va deschide oficial de Zilele Orașului.

Magazinul Penny a fost ridicat pe artera principală, aproape de intrarea în stațiune și la circa 200 de metri de gara din oraș, pe strada Trandafirilor nr. 151 din Băile Herculane. Au fost demolate 4 construcții pentru a ridica supermarketul, iar Planul Urbanistic Zonal a fost aprobat de Consiliul Local în urmă cu un an.

Recepția lucrărilor a fost semnată astăzi, iar inaugurarea oficială pentru public este programată de Zilele Orașului, în data de 8 septembrie.

0

#39 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 21 iunie 2022 - 18:57

Iata, dupa aproape 9 ani de zile am ajuns din nou la Herculane.

Daca recititi prima pagina, veti vedea cate planuri marete existau in 2012 si cate sperante de reinviere a statiunii. Prea putin s-a si intamplat din acele planuri.
Insa fata de acum 9 ani de zile cateva progrese mici exista.

Ma vaitam atunci de trotuare, nu existau 100 m de trotuar civilizat pe care sa umbli fara sa te uiti in jos. iata ca acest lucru s-a indreptat doar ca o bucata de trotuar adiacenta Cernei s-a prabusit cu totul. A fost ridicat in dreptul acestei prabusiri un perete zdravan de beton (o lucrare mai complexa) insa deocamdata neterminat si ca atare nici trotuarul nerefacut (este vorba de circa 100 m).

Este ceva curatenie mai mare cel putin pe strada principala dar nu desavarsita. Inca se curata manual cu matura si tomberonul.

Parcul Central este (mai) ingrijit insa toaletele publice subterane din el le-am gasit inchise (ca la Timisoara).
Se afla in constructie un alt parc la baza hotelului Afrodita, care va fi frumos cand va fi gata insa lucrarile sunt oprite de ceva vreme incat au crescut buruienile pe traseul aleilor decopertate si pe care a fost intins de un timp balastru/pietris. Deci se stagneaza.

Cele mai multe cladiri istorice (daca nu toate) aflate in paragina acum 9 ani, sunt si acum in aceeasi stare, in paragina avansata.

Ochiometric, statiunea in aceasta perioada este ocupata intr-un procent de 40 - 50 % din capacitate, cca 60 % dintre turisti fiind de varsta a doua si a treia, 40 % fiind tineri si tinere familii cu/fara copii.


Transportul in comun se face cu ceva microbuze (parca Mercedes) noi (sau asa par), incapatoare. Pe usa din spate scrie "coborare" insa pe cea din fata nu scrie "urcare"... :D

Exista si un "trenulet" curat, aranjat care cara turistii prin statiune. N-am folosit nici microbuzul si nici trenuletul.

Preturile la terase sunt pentru toata lumea, si mai micute, si mai maricele, unele mai mici decat in Timisoara.

Eu m-am simtit bine in cel doua zile pline cat am stat acolo!
2

#40 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5982
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 22 iunie 2022 - 11:43

Interesant. Mulțumim pentru informații.
La ce hotel ai fost cazat și cum au fost condițiile?
0

Arata acest topic


  • (3 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi