STP Timișoara Forum: Impartirea teritoriului Romaniei pe regiuni - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (5 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Impartirea teritoriului Romaniei pe regiuni In noul proiect de Constitutie

#1 Useril este offline   lloner 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 240
  • Inregistrat: 27 martie 08

Postat 20 aprilie 2011 - 13:49

Iata cum va arata Romania daca proiectul de modificare al Constitutiei trece:

Imagine postata

Iata si stirea:
Traian Băsescu propune regionalizarea României

Printre altele, judetul Timis se micsoreaza si apar judetele Torontal si Lugoj :beer2:

Aceasta postare a fost editata de lloner: 20 aprilie 2011 - 13:52

0

#2 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 20 aprilie 2011 - 17:03

Prin aceste regiuni va exista si o autonomie financiara, sau e doar de forma pentru a fi mai multi prefecti si consilieri judeteni?

P.S. Asta-i belea mare pentru mine, va trebui sa regandesc intraga sectiune "Investitii in Timis". :ico4:
0

#3 Useril este offline   Gygyman6 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3082
  • Inregistrat: 07 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 20 aprilie 2011 - 17:21

:msg-72: Eu nu inteleg de ce au fost ciopartite toate judetele asa, fie ca va fi sau nu autonimie asta nu ar duce la mai multa birocratie?, si de ce e Aradul resedinta de "macro regiune" s-au cum so numi tipu asta de imparteala :ico4: ?!
0

#4 Useril este offline   lloner 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 240
  • Inregistrat: 27 martie 08

Postat 20 aprilie 2011 - 18:42

Din ce am inteles eu, ideea e ca structurile de conducere care sunt acum gen consiliul judetean, prefect, etc, vor fi pe regiuni (consiliu regional probabil, prefect pe regiune). Deci mai putini. Cu noile judete n-am inteles inca. Probabil vor fi un fel de primarii...
0

#5 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 20 aprilie 2011 - 18:56

Vezi postareaChagall, la 20 aprilie 2011 - 17:03, a spus:

P.S. Asta-i belea mare pentru mine, va trebui sa regandesc intraga sectiune "Investitii in Timis". :ico4:



Stai linistit, mai este mult pana ... departe...
N-ai vazut ce repede s-a infiintat Parlament unicameral, ca nici nu se mai pomeneste de asa ceva, si doar a fost referendum pe aceasta tema si un referendum trebuie respectat intr-un stat normal, doar intr-unul bolnav nu se respecta ... nimic !...
Iar in ceea ce priveste reorganizarea teritoriala, aceasta trebuia mai de mult facuta, ca in Polonia, insa ai nostri erau preocupati cu propriile averi, si n-au avut timp de lucruri serioase...
In propunerea facuta mai sus se ascund niste anomalii grosolane...resedintele macroregiunilor sunt localitati cu putere economica redusa in loc sa fie desemnate cele care pe cale naturala au devenit insemnate.
Iata despre ce este vorba...
Macroregiunea Moldova cu resedinta la Suceava (GH. FLUTUR) in loc sa fie la IASI cum ar fi fost normal.
Transilvania cu Tg. Mures (cadou UDMR-ului ca sa sustina acest proiect) in loc de CLUJ.
VEST cu resedinta la Arad (GH. FALCA) in loc de Timisoara (in primul rand) sau Oradea (peste 200.000 locuitori), iar in acest troc Banatul a trecut dincolo de Mures, adica a primit teritorii care nu erau ale lui ca sa taca din gura. Banatul se intindea doar pana la MURES fara Aradul nou, care apartinea de Crisana...
Valahia de nord la Pitesti cand avem Craiova sau eventual Ploiesti...
Dunarea de jos si Dobrogea cu resedinta la Braila in loc de Constanta, oras cu potential (si mai) deosebit daca ar fi fost localizat in alta tara...normala...acest "normala" nu este pus aiurea, pot argumenta foarte usor folosirea acestui adjectiv.
Eh, a ramas Valahia de sud cu resedinta unde altundeva decat la ... Bucuresti. S-au dat peste cap toate principiile de pana acum. Cum se putea ca Bucurestiul sa ramana fara nimic din toata impartirea facuta la "cina cea de taina". Daca toate orasele mari s-au ales (se vor alege) fara nimic, iata ca Bucurestiul face exceptie de la regula si se alege cu ceva de parca n-ar avea destule..."pe cap"...N-am nimic cu bucurestenii ci doar cu politicienii care conduc aceasta tara si care normal ca majoritatea s-au stabilit in Bucuresti (ca acolo este mai multa miere) si de acolo trag toate sforile....
Aceasta-i parerea mea pe aceasta tema...
0

#6 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 20 aprilie 2011 - 21:15

Daca ne pun sa ne schimbam din nou taloanele si numerele (poate noi scapam dar lugojenii vor avea numar de Lugoj?) eu ii bag undeva cu impartirea lor cu tot. :ico4:
0

#7 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 21 aprilie 2011 - 09:32

Da chiar... Faza cu judetele nu am inteles-o!!! Adica ce iar incepschimbarea numerelor de imatriculare!?! :ico4:

Saauuu iaa sa stam noi o tara... Parca vad ca vine unu destept, ca numai ne trebe numere cu judete, sa trecem pe stilul nemtesc si sa schimbam TOTI numerele... si ia ca asa o sa f*** toata tara...
0

#8 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 21 aprilie 2011 - 17:06

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 20 aprilie 2011 - 21:15, a spus:

Daca ne pun sa ne schimbam din nou taloanele si numerele (poate noi scapam dar lugojenii vor avea numar de Lugoj?) eu ii bag undeva cu impartirea lor cu tot. :ico4:



Si din aceste motive, dar nu numai, era necesara o reorganizare administrativa cu cel putin 10 ani mai devreme, adica cel tarziu pana in anul 2000.


Vezi postareacseh_17, la 21 aprilie 2011 - 09:32, a spus:

Da chiar... Faza cu judetele nu am inteles-o!!! Adica ce iar incepschimbarea numerelor de imatriculare!?! :msg-72:

Saauuu iaa sa stam noi o tara... Parca vad ca vine unu destept, ca numai ne trebe numere cu judete, sa trecem pe stilul nemtesc si sa schimbam TOTI numerele... si ia ca asa o sa f*** toata tara...



Nu stiu care este stilul nemtesc, dar eu dadeam exemplul Spaniei si al Ungariei unde noile numere de inmatriculare nu au nici o legatura cu resedinta de domiciliu ci pur si simplu sunt date in mod aleatoriu la nivel national. Acum 7 ani am cumparat o masina cu numere de Arad si m-a costat o gramada de bani ca s-o trec pe TM, desi eram tot in aceeasi tara, doar judetul se schimba. Daca exista la acea vreme varianta din Spania sau Ungaria, nici nu-i schimbam numerele decat daca doream numere preferentiale ceea ce nu era cazul. La fel, cu varianta spaniola sau maghiara a numerelor de inmatriculare in situatia (noastra) de infiintare de noi judete sau de micsorare a altora, nimeni n-ar fi trebuit sa-si schimbe numerele pentru ca acestea n-au nici o legatura cu orasul, judetul, regiunea sau macroregiunea. Deci iata cum conducatorii celor doua tari (Spania si Ungaria) din cele cunoscute de mine (or fi si altele in UE sau in lume) au stiut sa-si puna la adapost cetatenii de cheltuieli suplimentare si inutile in fata unor schimbari administrative.
Cand am venit pe forum cu acest subiect nu s-au vazut prea multi entuziasti dar iata daca se produce aceasta reorganizare administrativa (mai devreme sau mai tarziu ea se va produce), multa lume va fi suparata, pusa pe drumuri si pe cheltuieli inutile...
In alta ordine de idei, prin aceasta reorganizare ar fi fost de dorit ca aparatul de stat (birocratia, bugetarii, etc) sa scada insa la prima vedere dupa parerea mea acesta se va dubla (aproape) ceea ce n-ar fi "sanatos" pentru majoritate...
0

#9 Useril este offline   Raoul94 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2401
  • Inregistrat: 15 mai 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 21 aprilie 2011 - 21:57

O idee care mi s-ar parea ok e aceea ca numerele de inmatriculare sa fie puse pe regiune , de exemplu Banat - BT , Dobrogea - DB sau sa se treaca la mai multe litere BNT , DOB sau mai stiu eu ce combinatii , acum nu stiu cum ar fi mai bine , dar mie mi se pare o idee buna .
0

#10 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 21 aprilie 2011 - 22:16

Tie poate da, dar noua astora care ar trebui sa umblam de nebuni si sa stam la cozi pentru schimabarea documentelor si a numerelor ni se pare o idee cel putin ... enervanta (nu vreau sa spun mai mult :ico4: )
0

#11 Useril este offline   Raoul94 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2401
  • Inregistrat: 15 mai 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 21 aprilie 2011 - 22:44

Buun , oricum daca se intampla ce vor domnii de mai sus ( ma refer la politicieni ) tot o sa se face ceva schimbari , cozi si altele .

Asta e , birocratie , si oricum schimbarea asta se face in minim un an sa zicem , sa aiba lumea timp ( si chef ) .
0

#12 Userul este online   NDY 

  • Membru VIP*
  • Grup: VIP
  • Postari: 2439
  • Inregistrat: 07 iunie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 21 aprilie 2011 - 22:49

Pe langa tarile enumerate de mile, as mai adauga: Franta (mai nou), Italia, Suedia, Danemarca, Norvegia, Finlanda, Belgia, Olanda, Marea Britanie, Turcia, Bulgaria, Bosnia si Hertegovina, Grecia, Polonia, Lituania, Cehia. Mai sunt, insa acestea sunt cele care mi-au venit in minte acum. Ciudat este ca foarte putine tari mai au tipul de numere ca la noi. De exemplu Germania, Austria sau Croatia.
Deci, in concluzie, suntem (ca deobicei) printre ultimii "inapoiati" :ico4: .
0

#13 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 22 aprilie 2011 - 16:57

Nici n-am crezut ca ar fi atatea tari care sa foloseasca acest sistem aleatoriu pentru numere de inmatriculare. Daca se confirma cele scrise de tine mai sus, inseamna ca undeva s-a discutat aceasta problema, undeva la nivelul Uniunii Europene (chiar daca ai enumerat si tari care nu fac parte inca din UE) si s-a luat aceasta decizie, iar ai nostri nu s-au prezentat la acea intrunire sau si-au zis "avem destul timp s-o facem mai incolo si mai incasam niste bani la bugetul statului". In noua varianta, masinile ar fi (sunt) recunoscute doar dupa tara de provenienta si atat, precum judetele din Romania acum, in cazul nostru.
Masinile Politiei aveau pana acum cativa ani numere din judetele unde erau alocate insa de cativa ani poarta literele MAI (Ministerul de Interne) si un grup de 4 - 5 cifre si cand te intalnesti cu masina politiei, habar n-ai daca-i din orasul tau sau din alt judet sau de la centru. Nu degeaba s-a facut aceasta schimbare, isi are rostul ei.
La fel si la masinile private, habar n-am avea de unde sunt masinile cu care ne intalnim in trafic si asfel ar dispare ideile preconcepute si subiectivismul participantilor in trafic, ar fi inca un pas (mic, mare) pe treptele civilizatiei...
0

#14 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 25 aprilie 2011 - 21:05

In legatura cu numerele, Bulgaria, are pe regiuni... Cat despre toata tema asta, eu de exemplu sunt adeptul numerelor care afiseaa si provenienta... Vezi Romania...
0

#15 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 26 aprilie 2011 - 09:07

Ai dreptate in ceea ce priveste Bulgaria, insa la ei haosul este si mai mare. Desi nu s-au prea schimbat denumirile regiunilor, forma numerelor s-a schimbat in 16 cazuri din totalul de 28. Practic au eliminat din formatul placutelor de inmatriculare literele care se puteau citi strict in bulgareste (sau in rusa). Este vorba de literele B, D, F, G, L, P, S (SI), Z si IA, bineinteles scrise in bulgareste care au fost eliminate, respectiv inlocuite cu alte litere citibile in UE chiar daca in bulgara ele se pronunta altfel, de exemplu litera H care la ei inseamna N iar X (al nostru) la ei inseamna H. Mai exista o exceptie interesanta si anume TX care provine de la regiunea TOLBUHIN dar care regiune si-a schimbat denumirea inca in 1992 in DOBRICI dar la masini si acum se foloseste TX, vechiul format.
Deci la ei chiar ii complicata treaba. Pentru ei solutia mai buna ar fi cu numere (respectiv litere) aleatorii scotand in prealabil cele strict bulgaresti
Iata mai jos un link edificator, pe aceasta tema de pe Wikipedia:


http://sh.wikipedia....ila_u_Bugarskoj

Pozitiile marcate cu rosu sunt cele schimbate in variante noi.
Stiu ca sunt ;) , deci daca doriti sa mutati postarea, nici o problema desi aici exista o oarecare continuitate ... iar parerile despre o eventuala reimpartire administrativa sunt putine desi tema este una majora si cu impact deosebit asupra dezvoltarii viitoare a acestei tari...din toate punctele de vedere...
0

#16 Useril este offline   Dr2005 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 1403
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bucuresti, Sector 6 - Drumul Taberei

Postat 28 aprilie 2011 - 03:34

Sistemul de numere ,,aleatorii" ca în Ungaria (şi alte ţări) a apărut tocmai pentru că în unele regiuni se atingea maximul sistemului, în timp ce în altele de-abia se alocau 10% din combinaţiile posibile. Desigur, în spaţiul nostru mioritic, s-a preferat să se mai pună o cifră în plus la numerele de Bucureşti, de a fost bătaie pe numere preferenţiale în primele zile, mai ales că se deblocaseră şi unele combinaţii de litere râvnite de mulţi (GUV, SEX, WST etc.). Oricum, numerele cu 3 cifre sunt, momentan, exclusiv numere preferenţiale, pentru restul doritorilor alocându-se numerele care devin disponibile între B-01-AAA şi B-99-ZZZ (că rămân destule, se radiază anual destule vehicule ca această numerotare să mai poată fi folosită măcar 1 an). O altă cauză pentru care s-a umplut artificial lista numerelor de Bucureşti a fost aceea că societăţile de leasing înmatriculează vehiculele cu numere definitive în judeţul unde au sediul... care ,,judeţ" de multe ori e Bucureşti, d'aia până acum 2 ani toate autobuzele MAZ din România erau în Bucureşti (pe hârtie).

Despre re-împărţirea ţării... aici sunt interese mult mai mari decât nişte numere de înmatriculare. Teoretic, e vorba de mai puţini aleşi în funcţii publice. Practic... vor fi mai puţini, dar cu putere mult mai mare, deci partidul de guvernare care va fi atunci va avea mult mai multă putere decât acum, va avea la degetul mic toate instituţiile dintr-o regiune. Mare mirare dacă nu vor apare, mai târziu, parlamente regionale şi alte unităţi de genu' ăsta, care nu vor face decât să înghită mai mulţi bani. În concluzie: tâmpenie mai mare ca asta nici că există. Practic, Marinerul încearcă să îşi asigure un viitor bun. Dacă modificările astea apucă să fie aprobate şi promulgate, se va alege praful de ţărişoara asta.
Nu zic că împărţirea actuală e bună (de exemplu, s-a ajuns ca unele localităţi să fie în situaţia în care depinde economic de un oraş... din alt judeţ, chiar dacă se află la mică distanţă de el, ceea ce implică cheltuieli mai mari pentru localnici, că utilităţile nu mai vin din alt judeţ, ci dinspre reşedinţa lor de judeţ, care poate să fie şi la 100km, în plus, transportul inter-judeţean e mai scump), dar e mult mai bună decât ce se propune.

---
Zicea cineva mai sus că Mureşul ar fi cadou ungurilor. Posibil, deşi, momentan, Tg. Mureş e un mare fief... PDL.
Tot mai sus se spunea că Bucureştiul face excepţie de la regulă. Momentan, Bucureşti+Ilfov are o populaţie de vreo 2.500.000 locuitori. Timişoara+Arad+Caraş-Severin+Bihor au, la un loc, vreo 2.000.000. Asta e problema... sunt foarte mulţi locuitori înghesuiţi în zonă, e oarecum normal să nu se mărească regiunea Bucureştiului, idiferent de cum se va chema ea (macroregiune, judeţ, district ş.a.).
0

#17 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 29 aprilie 2011 - 10:59

De acord cu cele scrise de tine. Doar cateva precizari pentru a se elimina unele posibile confuzii...


Vezi postareaDr2005, la 28 aprilie 2011 - 03:34, a spus:

... Desigur, în spaţiul nostru mioritic, ....
Spatiul mioritic (vorbesc de mentalitate) se tot mareste din 1918 in loc sa se reduca...

O altă cauză pentru care s-a umplut artificial lista numerelor de Bucureşti a fost aceea că societăţile de leasing înmatriculează vehiculele cu numere definitive în judeţul unde au sediul... care ,,judeţ" de multe ori e Bucureşti, d'aia până acum 2 ani toate autobuzele MAZ din România erau în Bucureşti (pe hârtie).
In varianta cealalta nu s-ar fi umplut lista niciunui judet. Acum dupa Bucuresti urmeaza probabil lista Prahovei sau a Ilfovului sa devina plina si iarasi va trebui intervenit.



---
Zicea cineva mai sus că Mureşul ar fi cadou ungurilor. Posibil, deşi, momentan, Tg. Mureş e un mare fief... PDL.
Nu cadou ungurilor (se poate intelege gresit) ci UDMR-ului adica politicienilor maghiari unde sa-si faca putin de cap. Nu stiu cat de mult este Tg-Muresul astazi fieful PDL dar stiu ca in scurt timp nu va mai fi cu siguranta.



Tot mai sus se spunea că Bucureştiul face excepţie de la regulă. Momentan, Bucureşti+Ilfov are o populaţie de vreo 2.500.000 locuitori. Timişoara+Arad+Caraş-Severin+Bihor au, la un loc, vreo 2.000.000. Asta e problema... sunt foarte mulţi locuitori înghesuiţi în zonă, e oarecum normal să nu se mărească regiunea Bucureştiului, idiferent de cum se va chema ea (macroregiune, judeţ, district ş.a.).
Ziceam doar atat ca la toate celelate (cinci) macroregiuni, resedintele lor (alese) sunt orase relativ mici cu importanta redusa socio-economico-culturala desi exista in cadrul lor orase mai importante, in schimb la a sasea macroregiune se schimba regula si Bucurestiul devine si capitala macroregiunii. De ce nu s-a ales de exemplu orasul ... Alexandria, Oltenita sau Calarasi ... sau Slobozia ?...



In varianta spaniola cu 3 litere si 4 cifre se pot face aproximativ 150 milioane de combinatii la o populatie de vreo 40 milioane de locuitori iar in varianta maghiara cu 3 litere si 3 cifre se pot face 15 milioane de combinatii iar populatia Ungariei este de vreo 10 milioane locuitori. Deci cu alte cuvinte si unii si ceilalti si-au rezolvat problema inmatricularilor auto pe ... vecie ... fara ai mai pune pe drumuri pe cetateni daca-si cumpara masina din alt judet (zona, oras, regiune, land, etc) sau daca se fac reimpartiri administrative...
0

#18 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 29 aprilie 2011 - 19:52

La faza cu numerele, si noi avem disponibile 1.740.024 de combinatii pentru fiecare judet...

Iar pentru Bucuresti avem 17.558.424...

Deci asa rau nu prea stam...
0

#19 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 30 aprilie 2011 - 07:48

Nu stiu cum ai calculat dar ti-au iesit prea multe numere disponibile in ambele cazuri dar oricum, ar fi suficiente (cu modificarea recenta de la Bucuresti desi mai erau vreo 300 000 variante libere dar nu mai erau libere cele "smechere"). Insa ai scapat din vedere si celelalte avantaje/dezavantaje enumerate in postarile anterioare si de care ne vom lovi cu totii intr-un viitor mai mult sau mai putin apropiat. Nu cred ca cei care au trecut la un astfel de sistem au facut-o de ...florile marului ca sa se afle in treaba. La exemplul dat de Dr2005 cu zone (auto) super aglomerate, o puteau si ei rezolva cu o cifra in plus (solutia mioritica) ca la Bucuresti, dar nu s-au incurcat cu "improvizatii" si au gasit o solutie si egala si echitabila pentru toata lumea. In lumea civilizata nimeni nu este mai cu mot decat ceilalti, precum se intampla la noi, si balcanici si mitici si mioritici...N-ati vazut ce iures a fost (si este inca) dupa B 100 XXX si B 999 XXX, extremele la 3 cifre ...
0

#20 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 30 aprilie 2011 - 09:26

Cum am calculat simplu.


nr de imatriculari= 99*[26!/(26-3)]!

Adica 99 de numere de la 01 la 99, 26 de litere, si 3 combinatii unde conteaza ordinea, si o litera se poate repeta...
0

Arata acest topic


  • (5 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi