STP Timișoara Forum: Bozankaya GT6 - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (55 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 43
  • 44
  • 45
  • 46
  • 47
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Bozankaya GT6 Evaluare topic: ****- 3 Voturi

#881 Useril este offline   Adian 

  • Membru senior
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 532
  • Inregistrat: 22 iunie 14
  • Sexul:masculin

Postat 15 ianuarie 2023 - 20:51

Tara asta parca e blestemata, in loc sa fie mai civilizati parca devin mai animale cu fiecare an care trece. Eu pe ala care a mazgalit cu markerul l-as pune sa linga pana se sterge
3

#882 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 19 ianuarie 2023 - 15:55

Am facut aseara o tura cu Bozankaya pe Linia 6 luat de la Posta Mare catre 700, Piata Maria...In statia din Piata Maria vatmanita a coborat si a mers pana la ultima usa unde erau ceva tinerei si le-a spus ceva, apoi a revenit in cabina si am mers mai departe. N-am auzit ce le-a spus, respectiv nu cunosc motivul pentru care s-a deplasat pana acolo. o putea face si prin vagon la urma urmei. Ma gandesc ca a avut un motiv intemeiat fiind o persoana responsabila cu "utilajul "ei.

Nu stiu daca acest aspect are vreo legatura insa am nimerit exact tramvaiul mazgalit de niste idioti cu cateva zile in urma, ale carui imagini au fost postate mai sus in topic...


Imagine atasata: Screenshot_20230119-155942_Gallery.jpg


Un aspect neplacut a fost zgomotul produs in interior in segmentul central al tramvaiului, cel fara usi. Zgomotul localizat in acest segment venea de pe partea dreapta, din tavan, de la acele usite de vizitare (sau ce-or fi) si se manifesta in timpul mersului, parca mai tare dupa ce am intrat pe Doja pana la Stan Vidrighin iar apoi era un zgomot mai redus pana la Posta Mare. Pe segmentele din spate nu prea se auzea acest zgomot. Nu stiu daca o fi de la sine sau de la altceva.
Tura a durat 40 minute. Nu stiu cat trebuie sa dureze conform programului?

In general am fost circa 10 calatori in tramvai dar dupa coborarea mea au ramas doi. Era trecut putin de ora 19.

Pana la tramvai am venit cu E7. In tramvai am fost refuzat la validare. Eram curios cate minute de valabilitate mi-au ramas de la validarea din autobuz. Validatorul nu-mi arata acest lucru. M-am dus la alt validator care mi-a aratat ca mai am 32 de minute de calatorie. Daca faceam o semitura si un pic mai mult, imi ajungeau acele minute insa cum am facut exact o tura, ceea ce nu face nimeni in mod curent decat unul care se plimba cu tramvaiul ( :D ), am depasit acele 32 de minute insa nu am validat din nou cand vedeam cum unii circula fara probleme in lipsa oricarei validari...Singura explicatie ar fi ca acestia au validat in alt mijloc de transport si sunt in acea ora inca valabila... :D

In concluzie, avem tramvaie faine care insa necesita si o infrastructura buna si mai ales o intretinere corespunzatoare!
0

#883 Useril este offline   Cristian 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 95
  • Inregistrat: 22 iunie 08

Postat 19 ianuarie 2023 - 20:22

Nu vreau sa-mi sariti in cap pentru ca inteleg conditiile si salariile, dar mi se pare o lipsa totala de interes sa nu apuce cineva o carpa cu benzina/acetona/diluant si sa stearga mizeria aia. In tot depoul nu s-a gasit nimeni sa faca o fapta buna. Ar fi fost un minut pierdut din viata. Pare ca cineva a incercat ceva cat de cat dar cam atat.

Inteleg ca unii calatori sunt idioti, dar..
0

#884 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29691
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 19 ianuarie 2023 - 23:19

Pai "benzina/acetona/diluant-ul" distrug structura plasticului, il dizolva (il topesc), mai tare strici decat repari incercand cu astfel de substante/solutii. Probabil vor comanda ceva solventi speciali care sa nu atace plasticul. Pozele ce le-am pus erau facute inainte de curatenie, deci sa nu crezi ca au fost chiar atat de indolenti incat sa nu incerce sa curete ce au fotografiat si trimis directorului adjunct. (eu de la dansul am pozele)
2

#885 Useril este offline   TM79 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 120
  • Inregistrat: 30 martie 17

Postat 20 ianuarie 2023 - 14:21

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 19 ianuarie 2023 - 23:19, a spus:

Pai "benzina/acetona/diluant-ul" distrug structura plasticului, il dizolva (il topesc), mai tare strici decat repari incercand cu astfel de substante/solutii. Probabil vor comanda ceva solventi speciali care sa nu atace plasticul. Pozele ce le-am pus erau facute inainte de curatenie, deci sa nu crezi ca au fost chiar atat de indolenti incat sa nu incerce sa curete ce au fotografiat si trimis directorului adjunct. (eu de la dansul am pozele)


Se poate folosi CIF. Se curata foarte usor.
0

#886 Useril este offline   Logorius2 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 76
  • Inregistrat: 26 ianuarie 19
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timișoara
  • Interese:Infrastructura, Arta, Arhitectura, Medicina, Electronica, Literatura, Lingvistica și alte nemenționabile.

Postat 20 ianuarie 2023 - 16:28

Confirm și eu că garnitura 1005 (scris în alb pe marginea superioară laterală) face zgomote neobișnuite în timpul deplasării. Am văzut azi 3 garnituri Bozankaya (1001, 1005 și 1007). 1001, de-asemenea, începe să producă zgomote puternice (nu la fel de puternice ca cele ale 1005). 1007, prin comparație, e cel mai silențios.

Vezi postareaTM79, la 09 ianuarie 2023 - 16:16, a spus:

Incearca data viitoare sa identifici ce numar de parc are tramvaiul cu pricina.

Eu am raportat tramvaiul cu numar de parc 1005, care batea foarte tare pe Proclamatia de la Timisoara, in fata magazinului Bega.

Aceasta postare a fost editata de Logorius2: 20 ianuarie 2023 - 16:30

0

#887 Useril este offline   TM79 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 120
  • Inregistrat: 30 martie 17

Postat 20 ianuarie 2023 - 16:39

din cate am inteles, la 1005 a fost ceva element slabit de la boghiul 2 si de aia facea asa.
Oricum, de urmarit si faceti sesizari pe mail catre dispecerat. Sunt obligati sa va raspunda in scris.

dispecerat@stpt.ro
1

#888 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29691
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 20 ianuarie 2023 - 19:30

Nu scrieti la aceasta adresa de email deoarece nu este una dedicata sesizarilor si nu va va raspunde nimeni, neavand obligatia asta. Sesizarile se adreseaza celor de la Relatii Publice, ei le redirectioneaza catre sectia careia se adreseaza si de acolo primesc un raspuns ce il retransmit celui ce a sesizat. Desigur, se poate completa si o petitie completand formularul online cu date corecte si complete.

Citeaza

Petițiile pot fi înaintate STPT, prin:

• poștă: Timişoara, Bulevardul Dâmboviţa, nr.67, 300473

• prin opţiunea de Petiţie online;

• e-mail: relatiipublice@stpt.ro;

• depunere directă la adresa menționată mai sus - Registratură.

2

#889 Useril este offline   rue 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 619
  • Inregistrat: 01 septembrie 17

Postat 23 ianuarie 2023 - 17:48

Pe surse, radio șanț, am înțeles că:
- Bozy nu circula pe linia lui 7 spre Fratelia din cauza tensiunii insuficiente pe acele tronsoane.
- pentru a circula in Timișoara, aceste tramvaie au suferit niste adaptări, cum ar fi dezafectarea unor senzori sau caracteristici. calitatea sau de fapt neliniaritatea șinelor, prezentand denivelări ce făceau tramvaiele sa se oprească subit in trafic și mai ales pe podurile peste Bega.
0

#890 Useril este offline   Elphax 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1381
  • Inregistrat: 18 aprilie 15
  • Sexul:masculin

Postat 23 ianuarie 2023 - 18:03

linia 7 este varza, sinele sunt foarte valurite, nu cred ca le-ar face bine tramvaielor noi. in plus , la ce "fauna" este in zona, niste mazgaleli ar fi ceva minor ...
1

#891 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29691
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 27 ianuarie 2023 - 20:22

1004 (cel accidentat la Mocioni) e aproape gata. Azi l-am vazut in hala, ii lipeau gemul lateral dreapta la cabina vatmanului. Partea de fibra a caroseriei, cea de sub geam, nu era inca montata, dar a iesit bine reparatia asa la prima vedere. Lucrau la el 3 baieti de la Bozankaya si nu m-am pus sa fac poze.
7

#892 Useril este offline   TM79 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 120
  • Inregistrat: 30 martie 17

Postat 30 ianuarie 2023 - 12:34

1005 a fost retras din circulatie. Se pare ca are o "talpa" pe una din rotile boghiului 2.
0

#893 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 30 ianuarie 2023 - 14:54

1005 este cumva cel "mazgalit"?
0

#894 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29691
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 30 ianuarie 2023 - 19:13

Da si era si cel cu "rulmentul uzat", despre care eu imi dadeam cu parerea ca are uzat bandajul, parere ce pare sa fie confirmata de ce scria TM79 mai sus.
0

#895 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29691
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 01 februarie 2023 - 12:00

Scriam anterior ca ii lipeau gemul lateral lui 1005, dar cred ca din cauza ca erau 3 baieti ce lucrau acolo m-am inselat, ei lipind defapt partea laterala dreapta a parbrizului. Azi am reusit sa ii fac o poza si as zice ca mai au doar de montat cateva componente si gata.

Imagine atasata: 1005.jpg
2

#896 Useril este offline   Bobby 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1180
  • Inregistrat: 14 iulie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 04 februarie 2023 - 03:07

Vezi postareaTM79, la 30 ianuarie 2023 - 12:34, a spus:

1005 a fost retras din circulatie. Se pare ca are o "talpa" pe una din rotile boghiului 2.

Locurile plane apar la franari de urgenta unde roata se blocheaza iar tramvaiul merge "sanie". Nu au sistem asemanator cu ABS-ul la masini, pentru a preveni blocarea rotiilor si la aparitia defectelor de genu ? L-am vazut intr-o seara pe 1005 in zona centrului comercial Bega si facea foarte urat.
In aceste cazuri vatmanul nu poate cere "retragea" la depou de urgenta (si deplasarea cu viteza redusa) pentru a proteja componentele boghiului (gen rulmenti, etc)? Sau circulam asa cu ele.
Am vazut franari de urgenta la tramvaiele vechi in care parcurgeau si 2 -3 m cu rotile blocate, insa nu am auzit dupa sa dezvolte locuri plane, e mai moale otelul din care sunt facute rotile la Bozankaya ?

Seara cand o parte din tramvaie se retrag, Bozankaya ar trebuii retrase primele, pentru ca sunt putini calatori si atunci sunt mai expuse la acte de vadalism, nu cred ca is destul de curajosi sa mazgaleasca un tramavai mai aglomerat.

Pe langa asta l-a interior multe capacele ce acopera porturile USB pt. incarcare au disparut... Greu la noi cu civilizatia.Imagine postata

Aceasta postare a fost editata de Bobby: 04 februarie 2023 - 03:12

0

#897 Useril este offline   GPS 

  • Membru Senior**
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 821
  • Inregistrat: 25 iulie 17
  • Sexul:masculin
  • Locatia:București

Postat 04 februarie 2023 - 05:43

Nu retragi un vagon de pe traseu pentru că este supus vandalismului sau nu. Aceste probleme se rezolvă prin alte metode, nu scoaterea tramvaiului din circulație. Vagoanele Bozankaya ar trebui să circule cel mai mult pentru că: sunt în garanție, deci dacă ceva este în neregulă se repară pe banii producătorului, consumă mai puțin decât un vagon vechi, raportat la lungime, și cel mai important, este accesibil tuturor categoriilor de persoane, de la vârstnici, la persoane cu handicap sau părinți cu cărucior pentru bebe.
4

#898 Useril este offline   michidutza 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1138
  • Inregistrat: 26 iunie 16

Postat 04 februarie 2023 - 06:50

Vezi postareaGPS, la 04 februarie 2023 - 05:43, a spus:

și cel mai important, este accesibil tuturor categoriilor de persoane, de la vârstnici, la persoane cu handicap sau părinți cu cărucior pentru bebe.



Foarte accesibil cu astfel de obstacole in statii. Oare cum trece un scaun rulant pe acolo? :wacko:

Imagine atasata: Screenshot 2023-02-04 064512.png

Dar na nu putem sa ne ocupam de cacaturi marunte de >10ani....cand e de sifonat un buget mai mare la primarie. Chestiile marunte....sa le ia naiba. :angry:

Chestiile acestea marunte care ne duc un pas mai aproape de normalitate efectiv ma scot din minti, ca sunt asa de cand lumea si toata lumea s-a obisnuit si pe nimeni nici nu mai deranjeaza.
3

#899 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 06 martie 2023 - 17:09

Prima data vad un Bozankaya circuland cu pantograful coborat. Nu stiu daca e vorba de teste asupra bateriei sau e vorba de o oarecare neatentie a vatmanului, dar mi-ar place ca in zona centrala sa nu avem retea aeriana si stalpii de sustinere aferenti.

Pe de alta parte ma intreb cum ar schimba macazele in lipsa firului aerian?


Imagine atasata: Screenshot_20230306-170028_Gallery.jpg Imagine atasata: Screenshot_20230306-170000_Gallery.jpg Imagine atasata: Screenshot_20230306-165935_Gallery.jpg
4

#900 Useril este offline   GPS 

  • Membru Senior**
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 821
  • Inregistrat: 25 iulie 17
  • Sexul:masculin
  • Locatia:București

Postat 06 martie 2023 - 18:31

Ăsta era și planul lui Robu, doar că uităm că nu toate tramvaiele sunt dotate cu baterii, iar orașele cu tradiție în transportul public electric au rețea în zona centrală pentru că face parte din istorie și totodată este folosită și de vehiculele istorice.
3

Arata acest topic


  • (55 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 43
  • 44
  • 45
  • 46
  • 47
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi