STP Timișoara Forum: ✈ Aeroportul Traian Vuia [TSR] - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (84 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 54
  • 55
  • 56
  • 57
  • 58
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

✈ Aeroportul Traian Vuia [TSR]

#1101 Useril este offline   Gioco 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1100
  • Inregistrat: 25 februarie 16
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 28 noiembrie 2021 - 21:27

Citeaza

Vicepremierul Sorin Grindeanu pune tunurile pe Aeroportul Timișoara: Linoleumurile sunt de parcă a trecut Al Doilea Război Mondial pe acolo
„Apropo de modul în care este gestionată activitatea la aeroport, de nemulțumirile pe care le am și nu sunt puține și de cum vede dumnealui activitatea sa în perioada următoare. Dacă vreți, o autoevaluare i-am cerut. O aștept, are maximum o săptămână”, a explicat, sâmbătă, Sorin Grindeanu, în prima ieșire publică pe care a făcut-o de când este ministru al Transporturilor.


https://www.tion.ro/...-acolo-1522809/

Probabil domnul Idolu speră și se pregătește să revină pe funcția de director.
Odată ce ministerul este la PSD, Eldiclau Prest (re)devine favorită la licitație pe filiera Idolu-Olguța Vasilescu. Sper să mă înșel.
Despre calitatea lucrărilor la noul terminal construit...n-are rost să discutăm. Fușerai!

Citeaza

Cum va reusi firma din localitatea Carcea, judetul Dolj, sa execute o lucrare de anvergura celei de la AIT, adica un terminal pe aproape 5000 de metri patrati, cu 3 fluxuri de pasageri, 3 sisteme de benzi de bagaje, 10 puncte de control al documentelor si 3 puncte de control vamal, in doar 12 luni, in conditiile in care dispune de doar 34 de angajati? Cu siguranta, printr-o serie de subcontractari…[...]
Un posibil raspuns la toate aceste intrebari ni l-a oferit patronul unei firme de constructii, care a renuntat sa se mai inscrie la selectia de oferte de la AIT, in momentul in care a aflat ca printre competitori se afla si Eldiclau.
“De regula, aceasta firma castiga toate licitatiile sau alocarile directe de lucrari pe unde se prezinta, pentru ca are in spate oameni importanti. In urma cu cativa ani, la Sacalaz, a fost declarata castigatoarea unui contract de aproape 2 milioane de lei, bani publici, de pe locul 10 sau 12. N-a avut probleme nici cu contestatiile, le-a castigat.
Ati vazut ca este agreata sa execute lucrari la cladirile SRI, DIPI sau Guvernului, desi acolo nu se intra atat de usor. Explicatia este destul de simpla: conform informatiilor din bransa constructorilor, Eldiclau este o firma acoperita care face parte din imperiul Tender. Elton Dinca este unul dintre oamenii de incredere din imperiul Tender, iar vanzarea firmei, in 2009, a fost doar o tranzactie de fatada, in familie. Poate asa se va intelege de ce institutiile publice prefera SC Eldiclau SRL, refuzand colaborarea cu firme de anvergura”, ne-a declarat constructorul, a carui identitate o protejam din motive lesne de inteles.


https://www.impactpr...in-timp-ce-sar/
1

#1102 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5982
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 29 noiembrie 2021 - 11:17

Pe lângă cele de mai sus, dpmdv este foarte deranjantă lipsa de destinații noi.
Pe toate aeroporturile semnificative din țară, se lansează destinații pe bandă rulantă, în ciuda pandemiei. Doar pe TSR nu.
De exemplu, mă uitam zilele trecute că spre Dublin se zboară de pe 6 aeroporturi din România, adică din Bacău, București, Cluj-Napoca, Iași, Sibiu, Suceava (2022 !!!), însă nu și de pe TSR.
2

#1103 Useril este offline   corco 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 747
  • Inregistrat: 10 octombrie 16
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:desbateri pe forum si prietenii

Postat 29 noiembrie 2021 - 13:05

Asa se traduce lipsa investitiilor mari in ultimii 30 de ani pe TSR, o perioada cu cresteri constante, in vreme ce pe toate aeroporturile mari din tara sau facut investitii in terminale noi la noi sa dormit in banci. Este evidenta lipsa logisticii pe care TSR o ofera noilor operatori, nu ai cum sa procesezi mai multe curse fara extindere.
Degeaba se bat acum cu caramida in piept ca demareaza licitatiile pentru proiectul noului terminal plecari externe, sau pierdut si se vor mai pierde multe avioane, multi ani de acum inainte.
0

#1104 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5982
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 09 decembrie 2021 - 08:37

TAROM: chartere din Baia Mare, Cluj Napoca și Timișoara spre Varna în 2022
3

#1105 Useril este offline   DanielT 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1334
  • Inregistrat: 06 aprilie 17

Postat 15 decembrie 2021 - 19:42

Daca e pe bune aia cu posibila plecare a Wizz-ului de pe aeroport, e groasa rău.

De ce nu sunt mai multe zboruri de pe Aeroportul Timișoara? Director: Nu avem festivaluri și bănățeni mulți care merg la muncă în altă parte

Aceasta postare a fost editata de DanielT: 15 decembrie 2021 - 19:43

0

#1106 Useril este offline   Elphax 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1365
  • Inregistrat: 18 aprilie 15
  • Sexul:masculin

Postat 16 decembrie 2021 - 08:36

Mda, singura chestie de luat in seama din articol. probabil ca daca iese Wizz, mai creste frecventa Ryanair, adica mai adauga 2-3 rute noi. Poate ar fi nevoie de crescut pe companii concurente la Star Alliance ca astia isi cam bat joc de noi
0

#1107 Userul este online   lvs 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 377
  • Inregistrat: 20 octombrie 19

Postat 16 decembrie 2021 - 08:45

Nu credeam ca e posibil sa fie un director mai slab ca Idolu'. Da uite ce surprinzatoare e viata. Ce declaratii....mi-e scarba.
2

#1108 Useril este offline   DanielT 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1334
  • Inregistrat: 06 aprilie 17

Postat 16 decembrie 2021 - 10:44

:up_arow: Exact aia am vrut sa scriu si eu, dar m-am gandit ca poate o fi asta vreo somitate in ale aviatiei, nestiindu-l, si ma fac de rahat ca-l fac slab/prost etc., omu pare ca n-are nicio treaba, sper sa-l zboare Grindeanu, dar na, conteaza si cine vine in loc, ca daca vine tot domnu' Dan.... :Facepalm_emote_gif:
0

#1109 Useril este offline   corco 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 747
  • Inregistrat: 10 octombrie 16
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:desbateri pe forum si prietenii

Postat 16 decembrie 2021 - 12:06

Citeaza

Dorel Grădinaru, directorul aeroportului, a analizat situația și a tras concluzii: AIT nu are o situare geografică favorabilă, e la concurență cu aeroporturile mari din Belgrad și Budapesta, Timișoara nu are festivaluri care să atragă vizitatori mulți, iar bănățenii nu pleacă des afară la lucr


Sa te plangi ca nu ai festivaluri si acolo e problema reconfirma lipsa de strategie pentru cresterea atractivitatii Aeroportului.
Daca vezi ca ai o crestere de 19% pe curse Charter este mai mult decat evident ca acolo este una dintre prioritatile asumate si acolo trebuie investit si oferite facilitati pentru a asigura o dezvoltare continua.
Daca vezi ca firmele din turism nu se aliniaza implicate acolo si creaza un cluster sa-i impingi spre colaborare astfel incat preturile sa coboare si atractactivitatea ofertelor sa creasca la pachet numarul de calatori, profit, etc

Citeaza

Companiile când vin, nu vin să te tragă de mânecă. Eu pot să le facilitez anumite avantaje legale, adică poți împărți riscul pe o perioadă de timp, ca să funcționeze cursele. Orice deschidere de cursă nouă poate reprezenta un risc. Merge sau nu merge. A venit Turkish Airlines, este una dintre companiile foarte, foarte mari. A venit la noi și și-a arătat disponibilitatea de a opera de pe Timișoara. Le-am explicat ce putem să facem, le-am spus că poate fi un parteneriat foarte, foarte corect. Acum se pare că în vară vor începe să opereze



Asta este o veste buna, atragerea marilor operatori este necesara pentru a asigura cresterea Aeroportului, Timisoara are avantajul daca va avea o strategie ferma de dezvoltare sa se transforme treptat intr-o destinatie majoritar Business respectiv Turism
Acesta este de fapt profilul pasagerilor de pe AIT.

DeBanat
2

#1110 Useril este offline   FerraryTm 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 1256
  • Inregistrat: 08 ianuarie 11
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Formula 1
    Tramvaie
    Autobuze
    Troleibuze
    Poze
    Filme
    Jocurii
    Distractia

Postat 29 decembrie 2021 - 14:43

12 aeroporturi regionale din România primesc 84milioane de lei de la Guvern.

Sursa BordingPass
1

#1111 Useril este offline   FerraryTm 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 1256
  • Inregistrat: 08 ianuarie 11
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Formula 1
    Tramvaie
    Autobuze
    Troleibuze
    Poze
    Filme
    Jocurii
    Distractia

Postat 31 decembrie 2021 - 17:22


Daniel Stamatovici, noul director al Aeroportului International Timisoara


Sursa OpiniaTimisoarei
0

#1112 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5982
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 05 ianuarie 2022 - 08:57

Judetul Timis, in premiera, la cea mai mare expozitie mondiala care are loc o data la 5 ani, la Dubai. Se cauta investitori pentru Terminalul cargo de la Aeroport si pentru o pista de testare a masinilor autonome

Citeaza

Timisoara este pe locul doi, dupa Bucuresti ca si marfa transportata pe calea aerului. Practic Aeroportul Timisoara este sursa pentru 5.000 de tone anual de transport de marfa catre diverse destinatii din Europa si din lume. Bucurestiul transporta 20.000 de tone anual, iar toate celelalte aeroporturi din tara abia daca ajung la cate transporta Timisoara. Pe calea aeroului se transporta marfa de obicei de volum redus, dar de o valoare adaugata mare. Componente electronice sunt cele vizate cel mai mult pentru ca viteza de transport e importanta. Ceea ce dorim sa facem din acest terminal cargo e sa devenim un hub regional, european de comert electronic”, a declarat Nica.


Măcar mărfuri să se transporte prin TSR, dacă nu prea sunt destinații...
2

#1113 Userul este online   lvs 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 377
  • Inregistrat: 20 octombrie 19

Postat 05 ianuarie 2022 - 13:53

Cred ca am cazut pe 4, ne-a depasit si IAS. trist.
0

#1114 Useril este offline   Elphax 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1365
  • Inregistrat: 18 aprilie 15
  • Sexul:masculin

Postat 05 ianuarie 2022 - 16:13

ca si populatie suntem dupa Iasi, si orasul si zona metropolitana

acum un an citisem ca Iasi avea vreo 380 mii, iar Timisoara vreo 325 mii

si noi avem autostrada si suntem langa Ungaria - daca vrem sa iesim cu auto o facem in o ora si ceva. de la Iasi faci o zi
0

#1115 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5982
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 05 ianuarie 2022 - 18:01

Zic să nu le căutăm noi scuze celor responsabili cu contractarea de noi destinații.
Iar aceste destinații noi la care mă refer, sunt cele despre care am mai scris, adică cele care sunt disponibile deja de pe aeroporturile din Iași, Bacău, Suceava, Sibiu, etc.
Atenție, dle director Stamatovici (new), vine și Craiova tare din spate!
0

#1116 Useril este offline   Ivan 37 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 127
  • Inregistrat: 05 noiembrie 21
  • Sexul:masculin

Postat 05 ianuarie 2022 - 20:50

Nu va veni nici o companie sa zboare cu 30-40% grad de ocupare, deci nu directori aduc pasageri și doar turismul și emigrarea...La Cluj vin turiști iar de la Iași pleacă căpșunari și sparanghelisti. De la Timișoara la Viena mai bine mergi cu mașina, de la Iași preferi avionul..
0

#1117 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5982
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 05 ianuarie 2022 - 21:42

Nu la Viena m-am referit eu ca destinație nouă, ci la altele, spre care se poate zbura chiar și din Bacău, Iași, Sibiu, Suceava, etc.
Despre cele spre care se poate zbura din Cluj n-are sens să discutăm astăzi.

Știu că numeroși turiști din Banat, călătoresc cu mașina la BUD, respectiv cu mașina sau trenul la CLJ, ca să zboare de acolo spre multe destinații care nu există de pe TSR.
N-ar fi de mirare să ne deplasăm în curând la Oradea, la Sibiu sau la Craiova. Dar culmea ar fi să ne deplasăm la Bacău, Suceava, etc.
Și nu mă refer pentru curse charter, ci pentru cele de linie.

Dpmdv, mandatory ar fi ptr TSR vreo 2 - 3 companii de linie noi, iar ca destinații, cât mai curând și neapărat marile hub-uri Istanbul, Doha și Dubai, măcar 1/7.
Turkish, Qatar și flydubai sunt în mare expansiune. Poate și LOT.
Înțeleg însă că tu aeroport fiind, nu tre' să aștepți să vină ele la tine, ci să le inviți tu. Ceva s-a încercat recent cu Turkish, dar doar fiindcă respectivii caută cea de-a patra destinație din România, aceștia mergând în vizită la aeroporturile candidate. Nu că ar fi fost reprezentanții TSR proactivi.
În rest, a fost pauză.
5

#1118 Useril este offline   Tihomir 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 158
  • Inregistrat: 11 iulie 14

Postat 06 ianuarie 2022 - 10:40

Vezi postareaElphax, la 05 ianuarie 2022 - 16:13, a spus:

ca si populatie suntem dupa Iasi, si orasul si zona metropolitana

acum un an citisem ca Iasi avea vreo 380 mii, iar Timisoara vreo 325 mii

si noi avem autostrada si suntem langa Ungaria - daca vrem sa iesim cu auto o facem in o ora si ceva. de la Iasi faci o zi



Nu cred că Timișoara are populație așa de mică, dar rămâne să vedem la recensământ.
0

#1119 Useril este offline   Calliope 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 128
  • Inregistrat: 07 februarie 16

Postat 06 ianuarie 2022 - 15:21

N-are de unde să aibe Iașiul 380k dacă la ultimul recensământ avea sub 300k, doar nu mai suntem în comunism când orașele creșteau la comandă. Iașiul e vizibil mai mic ca suprafață decât Timișoara, aruncați o privire pe Google Maps.

Aceasta postare a fost editata de Calliope: 06 ianuarie 2022 - 15:21

0

#1120 Useril este offline   Elphax 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1365
  • Inregistrat: 18 aprilie 15
  • Sexul:masculin

Postat 10 ianuarie 2022 - 09:29

nu vreau sa intru in polemici, dar am vazut repetat surse mutiple care sustin cifrele astea

În municipiul Iași sunt înregistrați în mod oficial 410.875 de locuitori. La 1 iulie 2020, populația municipiului Iași era de 388.294 persoane. În jumătate de an, în oraș au mai fost înregistrați alte peste 20 de mii de persoane.

https://pulsuliesean.../?cn-reloaded=1


https://www.laiasi.r...n-de-locuitori/



https://www.bzi.ro/j...-iesene-4124334
0

Arata acest topic


  • (84 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 54
  • 55
  • 56
  • 57
  • 58
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi