STP Timișoara Forum: Proiecte diverse de infrastructura - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (65 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 59
  • 60
  • 61
  • 62
  • 63
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Proiecte diverse de infrastructura lucrari de mica anvergura

#1201 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 17 noiembrie 2021 - 18:23

Asa cum am scris in topicul dedicat, refugii/copertine pentru statii am desenat asa ceva pe vremea cand dl. Goia era director. Primarul a fost foarte incantat de ele si le-a declarat castigatoare alegandu-le din vreo 10 modele ce le avea pe masa la vremea aceea (eu nu le-am vazut) din cate zicea dl. Goia. Imediat serviciul tehnic a si realizat un caiet de sarcini pentru a gasi o firma ce sa le realizeze fiind o combinatie inox-sticla-lemn de esenta tare. Proiectul a ramas in stadiul de model 3D, nu stiu din ce cauze, dar probabil financiare. Acum sunt oameni noi la primarie, poate au alte idei, dar sigur-sigur va aparea un model urat, ieftin si firav proiectat si realizat. (ceva de genul acelui burlan ce colecteaza apa din streasina spitalului si o revarsa intre cele doua usi de tabla, de unde sigur intra in subsolul spitalului cand o eventuala canalizare (din poze nu se vede) se va infunda cu frunzele ce nu le strange nici dracu')
0

#1202 Useril este offline   CataM 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 833
  • Inregistrat: 17 decembrie 14
  • Sexul:masculin

Postat 17 noiembrie 2021 - 19:45

Am remarcat o îmbunătățire a calității marcajelor rutiere din oraș...parcă sunt cu vopsea reflectorizanta acum.

Au ramas si liniile întrerupte pentru ghidare din intersecții, alea pentru care a fost miștocărit robu de toți prostovanii. (de exemplu la pasajul Jiul sau Punctele cardinale)

Sent from my Samsung Z Flip3 using Tapatalk
1

#1203 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 17 noiembrie 2021 - 20:05

Nu stiu despre calitate, dar sunt si multe aiurea din cele noi. De exemplu pe Banatul (sens Maniu>Dambovita) unde au delimitat pista velo cu stalpisori, dar la vreo 60 de centimetri de linia continua pe care sunt montati acestia, mai e inca o linie continua al carei rost nu-l inteleg. Pare prostie, risipa de material, sau exces de zel din moment ce soferii sunt tinuti la distanta de pista de acei stalpisori. Sau linia o fi pentru ghidarea vehiculelor autonome, fara sofer? La asta nu m-am gandit... -_-
0

#1204 Useril este offline   CataM 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 833
  • Inregistrat: 17 decembrie 14
  • Sexul:masculin

Postat 17 noiembrie 2021 - 20:38

Nu am ajuns în partea aia de oraș sa văd. Dar sunt tare curios cum vor face iarna, cu zăpada? Nu vad cum sa reziste prea mult stâlpișorii aia dacă vor trece cu lama/plugul pe stradă.

Sent from my Samsung Z Flip3 using Tapatalk
0

#1205 Useril este offline   Gioco 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1100
  • Inregistrat: 25 februarie 16
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 17 noiembrie 2021 - 20:56

17.11.2021

Strada Coriolan Brediceanu, între viaduct și Calea Circumvalațiunii.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMG_20211117_101237466_HDR.jpg
  • Imagine atasata: IMG_20211117_101331774_HDR.jpg
  • Imagine atasata: IMG_20211117_101346263.jpg

0

#1206 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 17 noiembrie 2021 - 22:08

Vezi postareaCataM, la 17 noiembrie 2021 - 20:38, a spus:

Nu am ajuns în partea aia de oraș sa văd. Dar sunt tare curios cum vor face iarna, cu zăpada? Nu vad cum sa reziste prea mult stâlpișorii aia dacă vor trece cu lama/plugul pe stradă.


Daca lama va trece la limita stalpisorilor, zapada fa fi aruncata pe pista velo facand-o inutilizabila (nu ca ar utiliza-o cineva), sau se vor demonta ca si calmatoarele, ca banu' nostru trebuie si el sa circule, nu?
0

#1207 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 19 noiembrie 2021 - 14:25

Vezi postareaGioco, la 17 noiembrie 2021 - 20:56, a spus:

17.11.2021

Strada Coriolan Brediceanu, între viaduct și Calea Circumvalațiunii.


Eu sper ca pun gazon intre linii sau whatever, ca sa scoata masinile de acolo...
0

#1208 Useril este offline   nabucodonosor19 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 816
  • Inregistrat: 11 mai 16

Postat 19 noiembrie 2021 - 14:33

Vezi postareacseh_17, la 19 noiembrie 2021 - 14:25, a spus:

Eu sper ca pun gazon intre linii sau whatever, ca sa scoata masinile de acolo...


gazon intre linii, oh yes, se usuca ala din parcuri dapai ala dintre linii :rad:
0

#1209 Useril este offline   alex_19 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 436
  • Inregistrat: 17 noiembrie 14
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 19 noiembrie 2021 - 14:51

Vezi postareacseh_17, la 19 noiembrie 2021 - 14:25, a spus:

Eu sper ca pun gazon intre linii sau whatever, ca sa scoata masinile de acolo...


Nu ma pricep dar cred ca se va reface asfatul pentru că nu prea se poate sa plantezi gazon acolo unde nu a fost gândit așa de la bun început.
0

#1210 Useril este offline   The Mechanic 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 1082
  • Inregistrat: 30 ianuarie 15
  • Sexul:masculin

Postat 19 noiembrie 2021 - 16:04

macar niste jardiniere la demisol, asa :lol:
0

#1211 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 24 noiembrie 2021 - 10:21

Vezi postareaCataM, la 17 noiembrie 2021 - 20:38, a spus:

Nu am ajuns în partea aia de oraș sa văd. Dar sunt tare curios cum vor face iarna, cu zăpada?

Zapada ca zapada, dar nici la curatarea strazii nu s-au gandit, asta nemaiputandu-se face cu utilaje. Cum pe margine sunt pomi si pista s-a umplut de frunze, am vazut ca azi au trimis o echipa de muncitori echipati cu cele mai performante maturi si lopeti pentru a curata pista. -_-
0

#1212 Useril este offline   The Mechanic 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 1082
  • Inregistrat: 30 ianuarie 15
  • Sexul:masculin

Postat 06 decembrie 2021 - 15:04

Peroane modificate, priza pentru telefoane si afisaj adaptat. Se modernizeaza statiile de tramvai de pe linia 1, pe care va circula tramvaiul Bozankaya
https://www.opiniati...ia-c/06/12/2021

"Statiile sunt prevazute sa aiba panouri fotovoltaice, prize pentru incarcarea telefoanelor, acces la internet si un sistem pentru achizitionarea de bilete."
- adica vom avea automate de bilete ? :ok:
1

#1213 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 06 decembrie 2021 - 16:59

Planuri privind automate de bilete au mai fost... Sa vedem daca de data asta se materializeaza, asta dupa ce vor vedea cat costa un astfel de aparat.
0

#1214 Useril este offline   Pablo 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 2402
  • Inregistrat: 09 aprilie 20

Postat 17 decembrie 2021 - 07:47

Ar fi util un topic legat de conferințe/workshop-uri cu și despre mobilitate. Las aici momentan: Lansare ”Era Zero. Zero Accidente. Zero Emisii”, la Timișoara
1

#1215 Useril este offline   Shhhh 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 957
  • Inregistrat: 10 mai 12
  • Sexul:masculin

Postat 17 februarie 2022 - 19:16

Am urmarit pe sarite un interviu acordat de primar la Radio Timisoara. Nu stiu daca aici e locul postului dar am zis sa fac o mica sinteza a ceea ce a zis.

Prioritatile din acest an ar fi Podul ISHO, Pasajul si podul Solventul, Stan Vidrighin si maternitatea din Mehala.
Pe langa asta a vorbit despre studii de fezabilitate (ca o gluma a zis ca aceste proiecte vor fi incepute in acest mandat si terminate in mandatul "lui" urmator). Mi s-a parut interesanta abordarea integrata a viitoarelor proiecte. A vorbit despre "magistrala verde" Calea Sagului - Centru, adica refacerea intregii tramei stradale (carosabil, trotuare, piste, spatiu verde), cu prioritate pentru transportul in comun. Celalalt proiect care mi s-a parut super interesant ca abordare este cel al cartierului Circumvalatiunii - proiect pilot de refacere a intregului spatiu public din jurul blocurilor (cel putin asa ma astept, eu personal nu am mai auzit de acest proiect).

Alte puncte
- Prezan spera a fi terminat pana in vara.
- Se lucreaza la un regulament pentru spatiile comerciale stradale. In discutie era vorba despre cum sa rezolve problema cazinourilor de cartier dar, eu sper, ca se vor gandi mai departe si la alt tip de magazine care nu dau bine.
- Campanie de sterilizare a animalelor fara stapan de la primarie + PUZ pentru un teren in vederea constructiei unui adapost al primariei.
- La Pasajul Solventul se discuta despre o dezvoltare imobiliara ("un nou mic cartier"). Era in discutie terenul necesar pasajului, apartinand acum unui privat. Banuiesc ca se vrea un parteneriat cu dezvoltatorul.
- Curatenia din oras - se merge pe aceeasi idee de a se plati in prima faza consultanta pentru crearea unui contract de salubrizare care sa contina tot. Acum sunt mai multe contracte cu mai multe firme iar pe viitor pare ca se doreste un singur contract pentru tot ce inseamna curatenie (deseuri menajere - RETIM, curatenie stradala - Brantner , deseuri vegetale - Transclean, curatenia in spatii verzi - 3 firme).
2

#1216 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 17 februarie 2022 - 19:34

Da, Stan Vidrighin... Pai intre timp, Liviu Rebreanu a ajuns mai deteriorat decat acesta.
0

#1217 Useril este offline   Claudiu1212 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 525
  • Inregistrat: 14 mai 18
  • Sexul:masculin

Postat 17 februarie 2022 - 19:56

Rutier e mai deteriorata, dar liniile de tramvai sunt extrem de proaste pe Stan Vidrighin si trebuie inlocuite cat mai repede
0

#1218 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 18 februarie 2022 - 10:30

"Magistrala verde" Calea Sagului pica din start dpmv pentru ca este una din cele 3-4 intrari/iesiri importante ale orasului si ca atare nu prea ai ce-i face. Nici nu cred ca va primi toate aprobarile necesare insa daca va face modificari esentiale, ele vor fi refacute de urmatorul primar. Exact ca in chestiunea semafoarelor insa la scara mult mai mare...

Iar legat de diverse studii, vad ca toti care vin (inclusiv si Robu la randul lui) fac studii de care se alege apoi praful...Se cheltuie niste fonduri si atat. Multa gargara.
0

#1219 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 18 februarie 2022 - 21:20

Vezi postareaClaudiu1212, la 17 februarie 2022 - 19:56, a spus:

Rutier e mai deteriorata, dar liniile de tramvai sunt extrem de proaste pe Stan Vidrighin si trebuie inlocuite cat mai repede

Asta da. La partea rutiera ma refeream.
0

#1220 Useril este offline   Shhhh 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 957
  • Inregistrat: 10 mai 12
  • Sexul:masculin

Postat 18 februarie 2022 - 22:21

Ma gandeam ca ar prinde bine sa avem o lista cu toate proiectele (mai mari de 6luni, 1 an) facute de primarie, de-a lungul anilor. Cred ca am avea o imagine mai buna a ce si cand se face la noi in oras (si de ce nu, si de catre cine).

Am incropit rapid o lista (cel mai probabil cu multe date gresite) de proiecte facute in Timisoara, cu datele luate de pe forum, de pe net sau din burta (gen alocat 6 luni pt un SF). Am incercat sa scot in evidenta mai multe etape, care mi s-au parut mai relevante: studiu de fezabilitate/proiectare (galben), licitatie (albastru), proiectare - executie (verde), pauza (gri).

Imagine atasata: proiecte.png

Se baga cineva sa corecteze, completeze si actualizeze lista? Eu pun la dispozitie excelul.
Fisier atasat  Proiecte.xlsx (230.69K)
Number of downloads: 33
7

Arata acest topic


  • (65 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 59
  • 60
  • 61
  • 62
  • 63
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi