STP Timișoara Forum: Deszăpezirea și combaterea poleiului - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (22 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Deszăpezirea și combaterea poleiului

Poll: Dezapezire sezonul 2020 - 2021

Sunteti multumiti de interventile din perioada 17-18.ian?

Nu puteti vedea rezultatele acestui sondaj, pana cand nu votati . Va rugam sa va logati si sa va exprimati votul dvs. pentru a vedea rezultatele acestui sondaj.
Voteaza Vizitatorii nu pot vota

#21 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 05 februarie 2012 - 13:54

Alte locatii

Imagine atasata: DSC_0269.JPG Imagine atasata: DSC_0275.JPG
Imagine atasata: DSC_0310.JPG Imagine atasata: DSC_0312.JPG
Imagine atasata: DSC_0322.JPG Imagine atasata: DSC_0324.JPG
Imagine atasata: DSC_0330.JPG Imagine atasata: DSC_0336.JPG
Imagine atasata: DSC_0372.JPG Imagine atasata: DSC_0374.JPG
Imagine atasata: DSC_0393.JPG
1

#22 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 05 februarie 2012 - 15:06

Asa arata acum Piata Victoriei :lol:

Imagine atasata: Centru.jpg

Si asa arata ieri centrul orasului

Imagine atasata: DSC_0208.JPG Imagine atasata: DSC_0210.JPG
Imagine atasata: DSC_0212.JPG Imagine atasata: DSC_0223.JPG
Imagine atasata: DSC_0224.JPG Imagine atasata: DSC_0229.JPG
Imagine atasata: DSC_0231.JPG Imagine atasata: DSC_0234.JPG
Imagine atasata: DSC_0249.JPG Imagine atasata: DSC_0264.JPG
Imagine atasata: DSC_0267.JPG Imagine atasata: DSC_0269.JPG
1

#23 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5982
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 05 februarie 2012 - 15:15

:lol:
:)
0

#24 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5982
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 05 februarie 2012 - 15:26

Unii sunt multumiti de rezultate:
tion.ro

Citeaza

Orza despre deszapezirea din Timisoara: S-a facut maximum posibil

Viceprimarul Timişoarei Adrian Orza, împreună cu directorul Direcţiei de Mediu a primăriei, Vasile Ciupa, au ieşit, în noaptea de sâmbătă spre duminică, pe străzile din municipiu pentru a inspecta cum decurg lucrările de deszăpezire. La final, Orza a afirmat că societăţile plătite să deszăpezească Timişoara, Retim şi SDM, au făcut maximum posibil cu utilajele şi oamenii pe care îi au la dispoziţie.

În noaptea de sâmbtă spre duminică cele două societăţi care se ocupă de deszăpezire au scos pe străzile din Timişoara 38 de utilaje şi au încărcat zăpada adunată în unele intersecţii din oraş pe care apoi au despozitat-o în locuri special amenajate.
„Există două tipuri de acțiuni, una pe timp de zi şi una pe timp de noapte. Pe timp de noapte intră utilajele mari, lamele, autogrederele, încărcătoarele, tocmai pentru că în timpul zilei este imposibil să le bagi pe traseu, din cauza traficului. Ele au un gabarit foarte mare şi eficienţa lor maximă e noaptea, când traficul e redus la zero. În timpul zilei şi seara intrăm cu forţă de lucru manuală, cu utilaje mai mici. Încărcăm şi în timpul zilei zăpada în zonele pietonale şi intersecţii. În timpul zilei lucrăm cam cu 700 de oameni, iar în timpul nopţii cu 30-50 de utilaje, în funcţie de ora din noapte. Se lucrează 24 de ore din 24, nu se stă pe loc. (…) Mâine (duminică – n.r.) este o zi foarte importantă, pentru că urmează luni, când traficul e mult mai mare şi oraşul va trebui să fie pregătit. E o problemă pentru că ninge de aproape 50 de ore şi starea vremii se anunţă în continuare deficitară, ceea ce îngreunează oarecum eforturile noastre”, a afirmat la finalul inspecţiei viceprimarul Adrian Orza.
El a precizat că în cele două zile de ninsoare s-a făcut maximum posibil pentru deszăpezirea Timişoarei.

„La dotările care sunt, la numărul de oameni şi utilaje, s-a făcut maximum posibil. E important şi sprijinul cetăţenilor. Pe de o parte folosirea mijloacelor de transport în comun, căile lor de rulare sunt decongestionate şi de asemenea curăţirea trotuarelor. Le mulţumim celor care au respectat legea şi spiritul civic şi şi-au curăţat trotuarele. Mai sunt şi cazuri izolate şi nu vrem să recurgem la amenzi, dar probabil că la unele firme care nu şi-au deszăpezit trotuarele vom fi nevoiţi să le dăm”, a mai spus Orza.
La rândul lui, directorul Direcţiei de Mediu din cadrul Primăriei Timişoara, Vasile Ciupa, a spus că duminică vor fi mobilizate mai multe utilaje şi mai mulţi oameni care să deszăpezească municipiul.
„Avem o şansă mare că mâine e duminică şi putem să mobilizăm toate forţele pe care le avem. O să avem peste 50 de utilaje şi o forţă umană, împreună, desigur, şi cu deţinuţii, de peste 700 de oameni. Eu cred că vom reuşi ca pe zona carosabilă să nu avem mai mult de 3-4 centimetri de zăpadă şi astfel să controlăm situaţia şi chiar să folosim materialele antiderapante (…) Timişoara este în general circulabilă, fără probleme deosebite”, a afirmat Ciupa.
El a precizat că se va apela şi la timişoreni pentru a deszăpezi străzile mai mici, unde utilajele nu pot intra.
Într-adevăr, din cauză că nu a nins, spre dimineaţă, efectul utilajelor de deszăpezire se simţea pe marile bulevarde din Timişoara.


Dupa parerea mea, numarul efectivelor si al utilajelor poate fi catalogat corespunzator, insa acestea efective cred ca nu sunt organizate in cel mai eficient mod.
In plus, un impact negativ foarte mare il are faptul ca se ajunge la aceste valori de mobilizare abia la 48-50 de ore de la momentul inceperii ninsorii, cand pe alocuri zapada este deja batatorita de trafic.
Vineri, in timpul zilei - in timp ce inca ningea, utilajele au ramas doar in stadiul de Most Wanted, pe cand daca ar fi intervenit la timp si cu o frecventa bine stabilita, actiunile ulterioare ar fi fost mult mai eficiente si ar fi necesitat un cost (bani/timp) mai mic.

0

#25 Useril este offline   Wegmann 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2280
  • Inregistrat: 09 decembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Erlangen/Nürnberg

Postat 05 februarie 2012 - 17:27

Citeaza

TIMIȘOARA. Drumul Național 6, pe tronsonul de la ieșirea din Timișoara pe Calea Lugojului până la girația de la aeroport, ar putea fi preluat în administrare de către Primărie. Decizia le va aparține consilierilor locali. Potrivit șefului Direcției Tehnice a municipalității, Culiță Chiș, preluarea este necesară pentru derularea unui proiect cu fonduri europene. Este vorba despre extinderea rețelei de troleibuz în comuna Ghiroda. Direcţia Regională de Drumuri şi Poduri Timişoara, de care aparține în momentul de față sectorul de drum, este de acord, însă după preluare, Primăria va fi responsabilă cu repararea porțiunii de șosea.

sursa

As avea totusi o intrebare: Cartierul Aeroport acum tine de Timisoara sau de Ghiroda?
0

#26 Useril este offline   nad 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 185
  • Inregistrat: 05 martie 08

Postat 05 februarie 2012 - 20:18

Pe noua autostrada Timisoara-Arad s-o fi actionat cu utilaje de deszapezire?
0

#27 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 05 februarie 2012 - 21:59

Pe strazile laterale zapada e ca la tara, de un metru. 38 de utilaje sunt frectie la un picior de lemn, pentru un oras de dimensiunile astea.

Citeaza

La dotările care sunt, la numărul de oameni şi utilaje, s-a făcut maximum posibil

Declaratia asta merge la grupa de prescolari. E simplu: inseamna ca utilajele si oamenii sunt prea putini.
0

#28 Useril este offline   marione 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 176
  • Inregistrat: 12 octombrie 11

Postat 05 februarie 2012 - 22:03

Azi era de dat zapada la o parte dar nimeni nu a facut nimic.Asta am votat asta avem
0

#29 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10516
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 06 februarie 2012 - 00:46

Pe scurt si fara politica:

Strategia e varza, nu inteleg de ce isi bat capul sa deschida toata Piata Victoriei, vor sa faca miting? Piata ca piata dar ce rost avea sa deschida aleile din partea centrala, nu vad cine merge la plimbare sa stea pe bancile alea. Pinguinii indragostiti?

Parcurile. Alta irosire de energie si forte pt nimic. La -11 grade nu exista motive sa mergi in parc.

Sarea. Credeam ca gerul face sa nu actioneze sarea. Am fost la real in parcare, parcarea era curata si angajatii aruncau cu sare (clorura de calciu) si topea foarte bine gheata si la -10 grade. Concluzia: nu s-a aruncat cu sare.

Nici macar pe drumurile principale nu s-au omorit sa curete. Rebreanu, culoar de tranzit, era varza dupamasa. Masina dansa...

Bravo primaria lui Mos Craciun!


Rebreanu:

Imagine atasata: Zapada februarie 01 - 5.02 - Rebreanu - Brincoveanu.JPG Imagine atasata: Zapada februarie 02 - 5.02 - Rebreanu - Hebe.JPG Imagine atasata: Zapada februarie 03 - 5.02 - Rebreanu - Hebe.JPG
Imagine atasata: Zapada februarie 04 - 5.02 - Rebreanu - Ranetti.JPG Imagine atasata: Zapada februarie 05 - 5.02 - Rebreanu - Sagului.JPG


Calea Sagului:

Imagine atasata: Zapada februarie 06 - 5.02 - Pasaj Sagului.JPG Imagine atasata: Zapada februarie 07 - 5.02 - Sagului Diego.JPG Imagine atasata: Zapada februarie 08 - 5.02 - Sagului Metro.JPG


Dupa placa de iesire din Timisoara:

Imagine atasata: Zapada februarie 09 - 5.02 - DN59 Groapa de gunoi.JPG


Sag, localitatea de resedinta a lui Orza, are stazile deszapezite. Inclusiv cele din zona unde sta Orza, linga minastire. Chiar si pe strazile cu 2-3 case a trecut plugul.

Imagine atasata: Zapada februarie 10 - 5.02 - Sag strada cu 2 case.JPG

Later Edit: Nu imi vine sa cred, votul nu e secret...


PS Alte poze de marti in colo...

Aceasta postare a fost editata de Doppler: 06 februarie 2012 - 10:45

0

#30 Useril este offline   AlexIP 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 66
  • Inregistrat: 24 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:forum.softpedia.com

Postat 06 februarie 2012 - 02:09

Maximum posibil my ass. Vin azi de la Deva cu un prieten, drumul ok si la cucubau la Cosevita in varful muntelui, curatat pe cat posibil (ningea in continuare), dat cu sare, dat cu nisip... intram in Timisoara pe la 6 PM, la Modern unde stateau taxiurile o gramada de masini trase pe avarii, montau oamenii lanturile ca sa poata circula in oras. :lol:

Penibil, e curatat de model pe cate o banda si pe cealalta zapada cat burta la masina (traversand orasul am numarat cel putin 3 care se impotmolisera din cauza asta), zapada deja s-a batatorit si se circula in regim de drum de tara spart, mormane de zapada uriase pe care nu le aduna nimeni (in Sagului sunt mai mari decat masina in inaltime), nisip doar daca i-a picat cuiva din bena... Am vazut in schimb Politia cu girofarurile pe Rebreanu, in spate veneau 2 lame mari si... nimic, trageau la cativa cm inaltime sa nu zgarie asfaltul probabil. Acu noaptea pe la 12 am vazut totusi ceva miscare, in fata la 1MV cand am trecut eu incercau cu un excavator mic sa incarce un camion de 7,5 cu zapada si pe Brancoveanu era un Bobcat dinala mic de-l poti rasturna daca stranuti mai tare langa el.
0

#31 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 06 februarie 2012 - 11:53

Vezi postareaDoppler, la 06 februarie 2012 - 00:46, a spus:

[...] Parcurile. Alta irosire de energie si forte pt nimic. La -11 grade nu exista motive sa mergi in parc. [...]

Raspuns primit de la viceprimarul Orza (pe forumul PoliTimisoara) la aceasta remarca: "nu se insista. cei care au parcurile in intretinere au conform caietului de sarcini obligatia sa faca asta. toti sunt pe strada acum. dar nu puteau sa nu isi respecte contractul."
0

#32 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5982
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 06 februarie 2012 - 12:00

Dar puteau fi re-directionati spre curatarea drumurilor, chiar daca au alte obligatii.
0

#33 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5982
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 06 februarie 2012 - 12:19

Pentru ca de pe forumul tempo-poli nu cunosc personal pe nimeni, postez raspunsul d-lui Orza, intreband aici si pe SSC, daca este cineva interesat sa participe cu idei sau ca si observator, la sedinta de la primarie din seara aceasta de la ora 22:00, eu fiind interesat:

Citeaza

Citeaza

E o bataie de joc generala oricum... domnule Orza unde e ADP-u acu? sau "Administrarea Domeniului Public" tine doar de dat amenzi?...

probabil ca parerea asta cu bataia de joc, le-ar prinde bine celor cateva sute de oameni care ingheata de 3 zile in frig
unii nedormiti, in special cei care coordoneaza lucrarile. Chiar am auzit reactia unui muncitor, fata de o stire aparuta in ziar, din aceeasi "categorie". In fine, ADP se ocupa doar de debarasarea parcarilor de zapada. Toti angajatii lor, fie ca sunt personal contractual , fie ca sunt functionari, sunt la dat zapada! Dezapezirea se face de RETIM pe 4 sectoare din oras si SDM ,e alte 2. 3 la nord de Bega si 3 la sud. in plus sunt alte societati, care au fost implicate cu forta umana si utilaje. Sunt peste 70 de ore de ninsoare continua la sub -10 grade!
Cine crede ca se pricepe si are idei contructive si neaplicate inca, il astept cu drag azi la 22, la primarie, la comandamentul de iarna sa-si dea cu parerea!

0

#34 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 06 februarie 2012 - 13:11

Degeaba ai idei! Firmele cu care au ei contract (si iau banii primariei), nu au utilaje corespunzatoare si nici in numar suficient de mare. Probabil sperau ca nu va ninge prea mult si intra banu' oricum. Daca vin cu ideea asta, cumpara Orza rapid niste utilaje? (utilaje scumpe care vara vor sta degeaba, deci nu renteaza si in consecinta mai bine "facem tot ce putem cu oamenii si utilajele pe care (nu) le avem")
Toate aberatiile astea de sedinte si "comandamente de interventie" sunt degeaba. Raspunsul e simplu: utilaje specializate.
0

#35 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5982
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 06 februarie 2012 - 15:29

Ceva utilaje specializate cred ca sunt. Nu multe dar sunt.
Dupa parerea mea, problemele sunt cauzate de termenii stipulati in normativele care stau la baza derularii contractelor de deszapezire, termeni care banuiesc eu ca nu sunt actualizati.
0

#36 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 06 februarie 2012 - 16:53

In legatura cu utilajele... Nu stiu care este modelul cel mai potrivit. Vorba aceea avem astfel de zapezi odata la 10 ani. Pentru asta ceva tare special nu merita cumparat. Ne trebuiesc ceva multicar-uri pe care le putem folosi si vara si iarna, adaptate la ce nevoi sunt. Personal am vazut in tot weekendul acesta 2 Mercedes Unimog, ultimul model ale RETIM care, cred eu, se incadreaza perfect in aceasta categorie "multicar"
0

#37 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5982
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 06 februarie 2012 - 17:01

Vezi postareaMHN, la 06 februarie 2012 - 15:29, a spus:

Ceva utilaje specializate cred ca sunt. Nu multe dar sunt.
Dupa parerea mea, problemele sunt cauzate de termenii stipulati in normativele care stau la baza derularii contractelor de deszapezire, termeni care banuiesc eu ca nu sunt actualizati.


-_-
Iata ca si exemplu documentul ministerului transporturilor denumit <<“Normativ privind prevenirea şi combaterea înzăpezirii drumurilor publice”, Indicativ AND 525-2011 >>, modificat in 2011, principalele imbunatatiri vizand tocmai reducerea timpilor de interventie, iar sarcinile contractorilor fiind urmatoarele:

Citeaza

Scurt rezumat:

A. In cazuri normale:
- raspandirea preventiva a materialelor antiderapante, se face cand prognoza meteo anunta formarea poleiului, a ghetii sau aparitia ninsorii;
- indepartarea zapezii de pe partea carosabila a drumurilor, se face in intervalul cuprins intre 2-16 ore de la incetarea ninsorii, functie de nivelul de viabilitate a drumului;
- raspandirea materialelor antiderapante pentru combaterea poleiului si a zapezii de pe partea carosabila, se face in intervalul 3-6 ore de la aparitia fenomenului.

B. In situatii de urgenta (viscol, ninsori puternice):
- se asteapta incetarea fenomenului
- se intervine pentru dezapezirea unei benzi de circulatie in intervalul de 2-8 ore, iar a partii carosabile in intregime in intervalul 24-48 ore.

[...]


Iar la articolul 25/ Cap III se precizeaza:

Citeaza

Prevenirea înzăpezirii drumurilor se realizează prin patrularea cu autoutilaje. Această acţiune se desfăşoară permanent în timpul ninsorilor precum şi a viscolelor slabe ( viteza vântului mai micã de 30 km/h ) cu utilajele prevãzute pentru aceastã activitate.

Ambele citate din Normativ de pe site-ul MT.ro
0

#38 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 06 februarie 2012 - 17:08

Presupun ca aceste normative au fost cerinte obligatorii in caietul de sarcini si sunt stipulate in contractul dintre prestator si primarie. Prestatorul are obligatia sa respecte aceste cerinte, in caz contrar urmand sa fier penalizat conform prevederilor din contract.

Daca te duci la sedinta publica din seara asta la primarie, ar fi interesant sa-l intrebi pe domnul viceprimar, ce penalizari sunt trecute in contract daca prestatorul nu actioneaza in termenul prestabilit in lege.
0

#39 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5982
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 06 februarie 2012 - 17:23

-_-
Acest document normativ este redactat de carte Ministerul Transporturilor, deci posibil ca primaria sa fie contractat prestatorii dupa alte regulamente.

Am notat intrebarea.
0

#40 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 06 februarie 2012 - 18:11

Din pacate se aplica doar articolul B :

"B. In situatii de urgenta (viscol, ninsori puternice):
- se asteapta incetarea fenomenului"

complectat, probabil cu: "se asteapta topirea de la sine a zapezii" -_-
0

Arata acest topic


  • (22 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi