STP Timișoara Forum: Daily facts - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Reguli postare in aceasta sectiune

Va rog sa veniti doar cu sugestii concrete, sau cu exemple concrete de probleme cu care v-ati confruntat in calatoria cu vehiculele RATT. Postari la modul general (gen: "schimbati si voi tramvaiele alea vechi" :), nu sunt acceptate si vor fi sterse, utilizatorul urmand a primii avertisment. Doar in acest sub-forum se pot face sugestii pentru imbunatatirea serviciilor. Daca se doreste un raspuns oficial, reclamatiile se depun la registratura regiei
  • (33 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • Ultima »

Daily facts Tramvaie, linii, defectiuni, etc. Evaluare topic: -----

#81 Useril este offline   Dr2005 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 1403
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bucuresti, Sector 6 - Drumul Taberei

Postat 16 octombrie 2010 - 02:03

Vezi postareaRaoul94, la 15 octombrie 2010 - 22:39, a spus:

Daca as fi in locul Vatmanului , as opri tramvaiul si m-as da jos din el ... Cum naiba fara patina ? Asta e sinucidere curata ( Sper sa nu zic vreo prostie ) , oricum ... Nebunie Curata ...


Şi Timişurile mergeau fără patine (mai puţin la Cluj, unde se îcăpăţânau să le folosească)...
Depinde de tramvai şi ce alte feluri de frâne mai are. Că dacă are şi frână pneumatică, e eficientă aia decât patinele. Plus că, teoretic, patinele sunt ,,frână de urgenţă", că frâna de serviciu e electrică, iar cea de staţionare e ori pneumatică (directă sau indirectă) ori mecanică (federe).
0

#82 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 16 octombrie 2010 - 09:39

Vezi postareaemilut, la 15 octombrie 2010 - 22:15, a spus:

Despre cine vorbeşti? Sper că nu de mine!



Asa s-a inteles din postul meu? :naughty1: Nici vorba! E un tip, nu-l stiu dupa nume, care era pe 40, cu un autobuz cunumaratoare, sambata trecuta. (stiu halal indicu, dar cand il vad o sa ti-l arat)
0

#83 Useril este offline   Raoul94 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2401
  • Inregistrat: 15 mai 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 16 octombrie 2010 - 10:36

Vezi postareaDr2005, la 16 octombrie 2010 - 02:03, a spus:

Şi Timişurile mergeau fără patine (mai puţin la Cluj, unde se îcăpăţânau să le folosească)...
Depinde de tramvai şi ce alte feluri de frâne mai are. Că dacă are şi frână pneumatică, e eficientă aia decât patinele. Plus că, teoretic, patinele sunt ,,frână de urgenţă", că frâna de serviciu e electrică, iar cea de staţionare e ori pneumatică (directă sau indirectă) ori mecanică (federe).


Asa , subliniaza FRANA DE URGENTA Daca cumva se intampla ceva , si frta patine se poate intampla ceva tragic , mai sunt unele tramvaie care circula mai mult cu patina deoarece celalalte frane sunt moarte si cand intri in statie ai parte de o franare foarte " lina " ....
0

#84 Useril este offline   Viktor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 4686
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara
  • Interese:Filme, poze, distractie, calatorii etc.Imi plac foarte mult tramvaiele Wegmann GT4.

Postat 16 octombrie 2010 - 11:28

Vezi postareaemilut, la 16 octombrie 2010 - 00:21, a spus:

Cum adică, fără patină?
Păi cam toate tramvaiele au patina timpului.


Adica fara frana de urgenta. Dimineata vatmanita care a fost pe 3510 a avut si un eveniment cu el. Dupamasa vatmanul care il conducea era sa aiba doua evenimente cu el. Prima data a fost la F-ca de detergenti, cand un smecher cu un un BMW l-a vazut ca vine si in loc sa stea pe loc unde era(si in + de asta mai erau masini care vroiau sa faca la stanga si nu s-au bagat), el se baga in fata lui(acolo tramvaiul avand prioritate). Cand l-a vazut ce face a inghetat...atunci franare, patina(chit ca efectul patinei era = cu 0). A inceput sa ii fata semne sa dea inapoi, iar el statea si se uita la el :naughty1: . A trecut milimetric pe langa el si se uita ca la vatman ca la felu' zece, dar nu a indraznit sa zica nimic.

A doua intamplare era sa aiba loc la Prefectura. Acolo deobicei sunt foarte masini care vireaza la stanga de partea cu tramvaiu, si cele care vor sa vireze spre stanga(care vin de pe str. Nicu Filipescu) spre podul Decebal. Vatmanul mergea incet, pentru ca stia ca e periculos pe acolo si se uita atent sa nu vina vreo masina. Unu cu un Daewoo Cielo care vroia sa mearga spre podul Decebal se uita in dreapta, in stanga si sta, iar momentul in care tramvaiul da sa treaca in fata lui el se pune in miscare. Franare, patina... A avut noroc si asta de acesta data. Se uita la tramvai, de parca cine stie ce ar fi trecut prin fata lui.

Cam astea au fost doua intamplari urate care au avut loc,pe linia 4, din fericire fara evenimente cu cel mai tare vagon, 3510+3704.

Iar in legatura cu patina timpului, stiu ca toate le au de mult. :)
0

#85 Useril este offline   weg_mann4ratt 

  • Membru senior
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 850
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 17 octombrie 2010 - 13:23

Vezi postareaemilut, la 15 octombrie 2010 - 20:40, a spus:

În Germania, vatmanul trece în fişa vehicolului toate defecţiunile cu care se intră în depou, iar serviciul de întreţinere se dă peste cap să le remedieze. Se scot piese de la magazie, se sudează, se vopseşte, etc. La noi, poţi să te rogi la toţi sfinţii pt un reglat de frâne, că tot nu se rezolvă. Înlocuirea unui simplu bec, reprezintă o mare problemă.
Per ansamblu, lipseşte factorul care să asigure cointeresarea personalului de bord.
Tatăl meu a lucrat ca şofer la ITA. Pe vremea lui, intreprinderea acorda prime acelor şoferi care îşi întreţineau exemplar maşina. Acest stimulent ducea la o emulaţie foarte constructivă. Se născuse o competiţie acerbă între şoferi, în ce priveşte menţinerea cât mai îndelungată a maşinilor în stare perfectă de funcţionare. Se dădeau prime şi pt economia de carburanţi. Aveau loc serbări cu mici şi bere, în cadrul cărora premianţii erau nominalizaţi. Ceva în genul festivităţilor care au loc în SUA pt orice mizilic.
Acum, ne rugăm să nu fim puşi pe liber, pt cea mai mică greşeală. Triste vremuri trăim.


Asta este ceea ce eu spuneam demult. Sunt niste omuleti mai needucati la birouri care habar nu au ce inseamna aia resursa umana, si cum se gestioneaza ea. Una din modalitati e cea de intretinerea unei "retele" de mici stimulente, fie materiale, fie de alte natura, precum nominalizari/premieri la festivitati, prin care sa provoci resursa umana sa se simta MOTIVATA in directia care vrei sa fie luata de imbunatatirile tale, ca si companie/regie.
Ce naiba o fi asa de greu? Sau cu alte cuvinte, cat de incompetent poti fi ca si departament de resurse umane ?
Un exemplu: un vatman de 21 de ani experienta, din cauza unui banal accident, e aspirant si mutat cu forta la lucrul nocturn ca si manipulant vagoane in depou. Cata motivare poate orice copilas de 2 ani identifica in tratamentul asta?
Ma rog, un exemplu doar. Sunt muuuuulte mizerii la nivel de management al resurselor umane in regia asta.
De aia trebuie sa intre intr-o situatie cat mai aproape de faliment, si luat totul de la ZERO.
De acolo au invatat si nemtii sa fie cum sunt in prezent.
Sau ca sa specific si sursa acestui rationament: un contemporan, mare om, spunea: Toata tara trebuie RASA. Apoi se ia totul de la zero.

Aceasta postare a fost editata de sorin_vd4ratt: 17 octombrie 2010 - 13:25

0

#86 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 17 octombrie 2010 - 14:17

@ Sorin. Observ că ai percutat corespunzător la argumentele pe care le-am expus. Dacă ai un cal bun de muncă, nu începi prin a-i da în cap.
Cei care manevrează joy-stick-ul RATT nu au habar de ce înseamnă munca cu oamenii. Se vede treaba că nu au pătruns suficient noţiunea de capitalism. Gates nu ar fi reuşit în afaceri dacă s-ar fi înconjurat cu oameni care ar fi lucrat împotriva propriului lor interes.

Aceasta postare a fost editata de emilut: 17 octombrie 2010 - 14:19

0

#87 Useril este offline   weg_mann4ratt 

  • Membru senior
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 850
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 17 octombrie 2010 - 14:22

Vezi postareaemilut, la 17 octombrie 2010 - 14:17, a spus:

Observ că ai percutat corespunzător la argumentele pe care le-am expus. Dacă ai un cal bun de muncă, nu începi prin a-i da în cap.
Cei care manevrează joy-stick-ul RATT nu au habar de ce înseamnă munca cu oamenii. Se vede treaba că nu au pătruns suficient noţiunea de capitalism. Gates nu ar fi reuşit în afaceri dacă s-ar fi înconjurat cu oameni care ar fi lucrat împotriva propriului lor interes.

Ma bucur sa vad ca si altcineva in afara de mine mai vede infectia la nivel de management al resurselor umane in regia asta.
Si faptul ca e cineva chiar din RATT face din acest eveniment ceva chiar si mai deosebit.

Intrebarea fireasca urmatoare e: bun, am identificat problema. Cum o rezolvam ?
0

#88 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 17 octombrie 2010 - 14:41

Din păcate, nu se întrevede nicio ieşire din acest marasm. Decât, eventual, printr-un cataclism major, lucru imposibil de imaginat. Nu vreau să intru în amănunte pt că politica forumului nu permite o atare atitudine.

Aceasta postare a fost editata de emilut: 17 octombrie 2010 - 14:41

0

#89 Useril este offline   Viktor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 4686
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara
  • Interese:Filme, poze, distractie, calatorii etc.Imi plac foarte mult tramvaiele Wegmann GT4.

Postat 17 octombrie 2010 - 19:10

3527 a fost ieri lovit :mellow: .
0

#90 Useril este offline   NDY 

  • Membru VIP*
  • Grup: VIP
  • Postari: 2439
  • Inregistrat: 07 iunie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 17 octombrie 2010 - 20:50

Ai ceva poze cu 3527? Unde/cum s-a intamplat?

Vorbeai mai devreme de 3510 si 3435? Daca e asa, e trist, pentru ca 3435 a iesit nu de mult de la "RK", iar 3510 a fost cel mai "odihnit" vagon din seria din 2007.
0

#91 Useril este offline   Viktor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 4686
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara
  • Interese:Filme, poze, distractie, calatorii etc.Imi plac foarte mult tramvaiele Wegmann GT4.

Postat 17 octombrie 2010 - 20:59

Din pacate nu am nicio poza momentan. A fost indoit ieri in partea dreapta jos de un ametit de vatman de pe alta linie.
Si chiar ma gandeam aseara cand am fost cu el ca " stai sa vezi ca asta o sa il loveasca asta seara" si asa a si fost. Oricum nici nu ma mira la modul in care il conducea.
La 3510 ia fost spart farul din stanga si a fost putin sters pe partea dreapta. Eu nu am zis nici unde ceva de 3435 :mellow: .
0

#92 Useril este offline   alecs 

  • Membru Onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 3145
  • Inregistrat: 20 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:timisoara
  • Interese:http://soferderomania.promotor.ro/carmen_m click plz

Postat 17 octombrie 2010 - 22:08

Si 3547 am vazut ca a fost "Sters", din dreapta fata, pana pe la mijlocul primului vagon,in partea de jos este cu alb(din fata pana in spate, nu stiu daca nu si indoit)
0

#93 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 18 octombrie 2010 - 09:24

Vezi postareaViktor, la 17 octombrie 2010 - 20:59, a spus:

Din pacate nu am nicio poza momentan. A fost indoit ieri in partea dreapta jos de un ametit de vatman de pe alta linie.
Si chiar ma gandeam aseara cand am fost cu el ca " stai sa vezi ca asta o sa il loveasca asta seara" si asa a si fost. Oricum nici nu ma mira la modul in care il conducea.
La 3510 ia fost spart farul din stanga si a fost putin sters pe partea dreapta. Eu nu am zis nici unde ceva de 3435 :mellow: .




Uuuu, a venit Nostradamus, feriti-va! :) :) :rad_masa: :rad_masa:
Sa nu exageram, ca le ce ai descris tu aici, oamneii se pot gandi la cine stie ce mare tragedie! NDY, te linistesc, ca lovitura este "asa de mare", incat daca esti la 10m de tramvai nu observi "lovitura"... :rolleyes:
0

#94 Useril este offline   Viktor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 4686
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara
  • Interese:Filme, poze, distractie, calatorii etc.Imi plac foarte mult tramvaiele Wegmann GT4.

Postat 18 octombrie 2010 - 15:30

Vai mare Einstein si unde am scris eu ca a fost lovit atat de tare incat sa agit "oamneii"? Nu stiu cum sa iti spun, dar eu am observat lovitura de la mai bine de 10 metri distanta :mellow: .
0

#95 Userul este online   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29734
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 18 octombrie 2010 - 19:13

Va rog sa nu va certati pe tema asta. :rad_masa:
0

#96 Useril este offline   NDY 

  • Membru VIP*
  • Grup: VIP
  • Postari: 2439
  • Inregistrat: 07 iunie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 18 octombrie 2010 - 20:42

Buun...destul de multe lovituri pentru o singura zi... :)

Azi, 3 Wegmann-uri pe linia 2, 2 din ultimul lot: 3523, 3527 (s-a retras pe la 5 fara ceva) si 3536 :rad_masa:

P.S.: Viktor, ai mentionat mai devrene 10 si 35. Asa ca ma gandeam la 3510 si 3435, intrucat altele nu avem cu aceste numere :)

Aceasta postare a fost editata de NDY: 18 octombrie 2010 - 20:43

0

#97 Useril este offline   Gygyman6 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3092
  • Inregistrat: 07 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 18 octombrie 2010 - 21:15

Azi dimineata, in premiera zic eu 2 hanse pe 4. 3452 cu remorca iar cealaltca cred ca era rezerva (3469 dar cred ca gresesc numarul de parc). Am totusi o intrebare de cand ne mai permitem "luxul" de a avea rezerve?, adica siasa nu sunt destule tramvaie, deci e inevitabil ca rezerva sa nu fie activa ici colo, mai are rost sa pui un vagon in stand by cand el poate fi folosit din start pe o linie?
0

#98 Useril este offline   NDY 

  • Membru VIP*
  • Grup: VIP
  • Postari: 2439
  • Inregistrat: 07 iunie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 18 octombrie 2010 - 21:18

Pai e bine sa fie ceva pe traseu, ca in cazul unei urgente, sa nu fie nevoit dispecerul sa trimita un tramvai din depou. Tramvaie...cred ca sunt la limita, deci ne "permitem" si cateva rezerve :rad_masa:

Nu stiu daca e ceva nou sau nu, insa doar astazi am observat: 3453 a primit remorca si a circulat astazi pe linia 9 :)
0

#99 Useril este offline   Viktor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 4686
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara
  • Interese:Filme, poze, distractie, calatorii etc.Imi plac foarte mult tramvaiele Wegmann GT4.

Postat 18 octombrie 2010 - 21:29

@Dl. Florin
Ok. Imi cer scuze :rad_masa: .
@Andy
Pai am zis 35 si cu 10, adica 3510 :) .
3453 a primit remorca de cateva zile bune.
@Gygyman
3469 intradevar a fost azi rezerva la AEM, dar totusi sunt cam sceptic in legatura cu 3452. Esti sigur ca era el? Vagonul acela este mort de ce va vreme si in plus nu prea sunt remorci.
De exemplu 3451 a fost reparat si nu a primit remorca pentru ca nu aveau de unde sa ii dea. 3453 a primit remorca 3623 deoarece 3472 sa defectat cu motoarele.
O rezerva trebuie sa fie neaparat. Daca se defecteaza un vagon si nu mai ai ce sa bagi ce faci? A da stiu, lasi calatorii cu ochii in soare. Pai daca un vagon se defecteaza ce faci? Trebuie sa bagi rezerva, ca altfel intrebi de ce vine tramvaiul in juma' de ora.
0

#100 Useril este offline   Gygyman6 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3092
  • Inregistrat: 07 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 18 octombrie 2010 - 21:54

Vezi postareaViktor, la 18 octombrie 2010 - 21:29, a spus:


@Gygyman
3469 intradevar a fost azi rezerva la AEM, dar totusi sunt cam sceptic in legatura cu 3452. Esti sigur ca era el? Vagonul acela este mort de ce va vreme si in plus nu prea sunt remorci.


Poate ma insel ,dar cred ca am vazut bine ,era 3452 si de el stiu ca a primit remorca dupa RK daca nu ma insel. O da si era sa uit de un fact, stiu ca toamna a venit demult dar, ce se intampla in fiecare toamna.... da tramvaile fac burnout la prefectura din cauza frunzelor, care mai nou am vazut ca nu le matura nimeni. Azi dimineata am mers cu rezerva 3469, trecand peste faptul ca vatmanul folosea frana de urgenta la fiecare semafor si statie, deabea a reusit sa plece de la Continental azi dimineata, a prins rosu inca odata pana sa se miste din statie si odata plecat motoarele urlau dar tramvaiul deabea se misca.

Aceasta postare a fost editata de Gygyman6: 19 octombrie 2010 - 18:31

0

Arata acest topic


  • (33 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • Ultima »

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi