STP Timișoara Forum: Transport Naval - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (56 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Transport Naval - parte a proiectului de transport intermodal.

#141 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 14 februarie 2016 - 20:47

Vezi postareaMariusNichi, la 14 februarie 2016 - 20:02, a spus:

Sursa

Deci avem:
-Tramvaiul
-Autobuzul
-Trolebuzul
-Velo TM-ul
-Vaporetto (In Curand)
Cum de s-au ajuns la șase subsisteme, pentru mine cel puțin, rămâne un mister



Pai se dau explicatii in articolul citat de tine...Este vorba de autobuzele de capacitate redusa.


Fraza suna in felul urmator...

Citeaza

„Timișoara va deveni, în curând, singurul oraș din România și unul dintre puținele din Europa, care va avea cinci subsisteme de transport în comun, am putea spune chiar șase. Este vorba despre subsistemul de transport cu tramvaiul, subsistemul de transport cu troleibuzul, subsistemul de transport cu autobuzul, subsistemul de transport cu bicicleta și subsistemul de transport cu vaporașul. La care se adaugă cel de-al șaselea, cu minibusurile".

0

#142 Useril este offline   dan.s 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 4388
  • Inregistrat: 11 septembrie 15
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Everywhere

Postat 14 februarie 2016 - 20:52

Da` minibuzele nu se claseaza tot in categoria autobuzeor ? Imagine postata
0

#143 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 14 februarie 2016 - 22:09

Eu am citat doar fraza care lamureste cumva nedumerirea lui MariusNichi...In rest mi-e indiferent cate sisteme sunt ca numar...

Chiar si VeloTM mi se pare introdus putin fortat in aceste enumerari deoarece bicicleta este folosita de o singura persoana, in mod individual, si nu in comun si simultan cu alte persoane...

Prin transport in comun eu inteleg folosirea unui mijloc de transport in mod comun cu una sau mai multe persoane, dupa cum se si numeste...



Insa ma gandesc deja la alte aspecte legate de transportul in comun cu hidrobuze (sau vaporase) si anume la frecventa lor.

Viteza maxima de deplasare admisa pe Bega este de 11 km pe ora iar lungimea traseului intre statia Modos si Dorobantilor este de 6,7 km iar pana la Turbine de 7,3 km. In functie de locatia unde vor intoarce hidrobuzele, se poate stabili un orar, respectiv, plecand de la frecventa dorita, se poate stabili numarul de hidrobuze necesare in trafic...

Parerea mea este urmatoarea...daca vor veni rar (de la 30 minute in sus), lumea nu va sta dupa ele, deci ar trebui sa vina mai des, undeva intre 15 min si maxim 20 min...Ar fi bine si 10 minute dar atunci s-ar putea sa circule prea goale...


Din calcule reiese ca distanta de 7,3 km se parcurge in 40 minute la o viteza de 11 km/h insa daca adaugam opririle din statii, usor se pot depasi 60 minute, deci o ora sau peste dureaza o semitura...

Daca stabilim (teoretic) o semitura la o ora, vom avea nevoie de doua hidrobuze pentru o frecventa la o ora, adica sa avem din ora in ora un vaporas in fiecare statie...
Avem nevoie de 4 hidrobuze pentru o frecventa la 30 minute, frecventa care zic eu n-ar fi satisfacatoare.
Deci pentru o frecventa marita, avem nevoie de minim 5 vaporase pentru o frecventa la 24 minute sau de 6 vaporase pentru o frecventa la 20 minute...


Evident ca frecventele se pot stabili in functie de traficul calatorilor in orele de varf sau se pot modifica daca creste viteza de croaziera (>11 Km/h) sau daca se va monta un buton in interior de avertizare pentru coborare in urmatoarea statie, respectiv sa faca un semn cu mana cei care doresc sa urce si asta pentru a nu se opri inutil vaporasul in statie, pierzand din timp...
1

#144 Useril este offline   dan.s 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 4388
  • Inregistrat: 11 septembrie 15
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Everywhere

Postat 14 februarie 2016 - 22:27

mile a spus:

Viteza maxima de deplasare admisa pe Bega este de 11 km pe ora...


Din ce motiv este asa de mica? Eu am vazut si uni care mergeau cu barca "ca nebunii", aveau vre-o 30 la ora (si asta in oras, ce sa mai zic in spatele uzinei).
0

#145 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 14 februarie 2016 - 23:18

:up_arow: Pai si pe autostrada sunt destui nebuni care nu respecta viteza maxima admisa si merg cu 200 km/h...


Viteza maxima pe Bega este reglementata de regulamentul de navigatie pe acest canal si este stabilita la 6 noduri ceea ce prin transformare inseamna 11,11 km/h...

S-a stabilit aceasta viteza redusa pentru a nu se intampla incidente si pentru a nu se forma valuri prea mari care ar distruge malurile daluite, acestea nefiind facute pentru navigatie ci doar pentru estetica...Zic ei ca asa ar fi mai estetice, cu dale dispuse la 45o...
0

#146 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 15 februarie 2016 - 14:20

Sau se poate opta, daca se considera ca n-ar fi necesare 5-6 hidrobuze, la plecari la ore fixe de la cele doua capete, respectiv din jumate in jumate de ora. De exemplu plecari la capete la orele 10:00, 10:30, 11:00, 11:30, 12:00, 12:30, 13:00, 13:30 etc, iar daca se cunoste acest lucru, calatorii care urca pe traseu pot aproxima ora la care ajunge vaporasul in statia lor...Dar si pentru aceasta frecventa este nevoie de 4 vaporase, teoretic cel putin...

S-ar putea ca sambata si duminica sa fie nevoie de mai multe vaporase avand in vedere ca pot veni mai multi calatori fiind zile libere pentru majoritatea lor...



In alta ordine de idei, ma gandesc ca ar trebui dat un nume statiilor iar cel mai logic ar fi numele strazilor perpendiculare pe Bega in vecinatatea carora se afla statia sau ... dupa numele podurilor langa care este statia...


Deci ar fi cam asa...

1) statia Modos,
2) statia Vulturilor,
3) statia Dragalina sau Stefan cel Mare,
4) statia 16 Decembrie 1989 sau Traian (cu numele Traian se poate produce confuzia legata de Piata Traian) sau Piata Sfanta Maria,
5) statia Mitropolit A. Saguna sau Mihai Viteazul (se produce confuzia legata de Podul Mihai Viteazul aflat la ultima statie catre turbine)
6) statia Michelangelo (caz fericit, si podul si strada au acelasi nume),
7) statia Decebal sau Neptun sau Revolutiei din 1989,
8) statia Badea Cartan sau Dacilor
9) statia Dorobantilor sau Mihai viteazul (care ar produce confuzie cu bul M. Viteazul)...


Imagine atasata: numele statiilor pe Bega 01.jpg
0

#147 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 15 februarie 2016 - 19:40

Pomeneam undeva mai sus despre realizarea unei statii de carburanti pentru hidrobuze si alte ambarcatiuni private care vor naviga pe Bega si spuneam ca eficienta economic ar fi o statie comuna, inclusiv auto...

Numai ca acea posibila statie s-a inchis nu de multa vreme. Este vorba de statia de pe Tudor Vladimirescu, vis-s-vis de fosta baza sportiva Vointa, acum transformata in altceva (restaurant?!) cu numele de Chic Royal...Putem observa ca si-au facut ingradirea proprietatii pana in apa Begai...


Imagine atasata: Bega 14.02.2016 082.jpgImagine atasata: Bega 14.02.2016 083.jpgImagine atasata: Bega 14.02.2016 084.jpgImagine atasata: Bega 14.02.2016 081.jpg


Imagine atasata: Bega 14.02.2016 085.jpgImagine atasata: Bega 14.02.2016 086.jpgImagine atasata: Bega 14.02.2016 087.jpg
0

#148 Useril este offline   dan.s 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 4388
  • Inregistrat: 11 septembrie 15
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Everywhere

Postat 15 februarie 2016 - 21:20

Imagine postata Eu nu cred ca statia de pe Vladimirescu era buna deoarece trebuiau sa puna o pompa jos pe mal ori sa foloseasca furtune foarte lungi. O statie de corburanti pentru hidrobuze trebuie amplasata intr-un loc cu mal redus ca inaltime, de preferabil si o sosea prin apropiere, si cel mai bun loc pentru asta (si si pentru un probabil viitor port * ) este dupa podul Modos, sau inainte.

* => un viitor port pentru noapte (ca un fel de depou, ma gandeam), acoperit si cu usi de intrare, ceva gen hala inchisa .

L.E: Ceva de genu`:
Imagine atasata: benzvap.jpg

Aceasta postare a fost editata de dan.s: 15 februarie 2016 - 21:33

0

#149 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 15 februarie 2016 - 21:29

Evident ca se monta o pompa la malul apei si nu cu furtun lung de sus...


Statia trebuie amplasata in asa fel incat sa fie si vad auto caci altfel angatul acelei statii va soma. Nu vad la podul Modos un trafic auto care sa justifice o statie de carburanti...

La statia pomenita de mine (Vladimirescu) era extrem de usor de amenajat o pompa la mal...


Probabil ca o auto-cisterna se va deplasa zilnic sau la doua zile si va alimenta vaporasele undeva la malul apei...
0

#150 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 16 februarie 2016 - 13:35

Vezi postareadan.s, la 15 februarie 2016 - 21:20, a spus:

* => un viitor port pentru noapte (ca un fel de depou, ma gandeam), acoperit si cu usi de intrare, ceva gen hala inchisa .

L.E: Ceva de genu`:
Atasament benzvap.jpg



Nu-i rea deloc ideea si locatia cu portul inchis mai ales ca spatiul respectiv apartine Apelor Romane care este cumva implicata cam in toate cele 3 proiecte legate de malurile Begai, inclusiv in proiectul cu pistele pana la granita...

Astfel ar fi ferite ambarcatiunile de vreme rea, inclusiv ninsori iarna, ar fi ferite de raufacatori pentru ca pe acolo poti ajunge doar pe calea apei, ar fi la adapost de vanturi puternice care vin cel mai adesea din nord...

Chiar imi place ideea!... :beer2: Ar fi doar incomode pentru angajatii de pe hidrobuze, nu le-ar fi la indemana "locul de munca"...Dar le pune RATT la dispozitie un AUTOBUZ CU CAPACITATE REDUSA la intrarea in tura a schimbului I si la iesirea din tura a schimbului II (schimbarea de echipaj intre ture se poate face in orice statie de pe traseu) si se rezolva si aceasta problema.... :D

Ar fi necesar un (alt) golf lung de 40-50m si lat de vreo 15-16 m inchis pe 3 laturi si acoperit, cu usi de acces... :eusa_think:
2

#151 Useril este offline   dan.s 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 4388
  • Inregistrat: 11 septembrie 15
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Everywhere

Postat 16 februarie 2016 - 20:09

Interesant ca numai statia Vulturiilor este acordata la apa. pentru ce le-or trebui apa curenta doar in acea statie?

Imagine atasata: uniri doc - 16.feb.16 - 013.jpg Imagine atasata: uniri doc - 16.feb.16 - 014.jpg

Aceasta postare a fost editata de dan.s: 16 februarie 2016 - 21:09

2

#152 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10519
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 17 februarie 2016 - 09:40

Pentru intretinerea toaletelor? :eusa_think:
0

#153 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 17 februarie 2016 - 14:25

Toaletelor de pe hidrobuze sau...?

Poate ca ai dreptate in sensul ca acolo sa se aprovizioneze cu apa pentru rezervorul toaletei, respectiv pentru chiuveta la spalat pe maini...


Eu sper ca toaletele vor fi folosite doar de grupuri organizate si eventual de personalul de bord la capete de linie desi ar putea avea si cate o cabina ecologica la capete de linie, doar a personalului de bord...

Si iata, astfel este rezolvata pentru personalul de bord al hidrobuzelor si problema reala invocata de soferii si vatmanii RATT, respectiv lipsa unor toalete la capete de linii... :eusa_think:
0

#154 Userul este online   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29708
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 21 februarie 2016 - 22:01

Ce am desenat zilele astea: Imagine atasata: cat 0.jpg Imagine atasata: cat 1.jpg

Le-am facut pentru a testa niste elemente grafice ce se vor adauga ulterior, pe care din motive evidente, nu le pot prezenta acum.
6

#155 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 21 februarie 2016 - 22:20

Citeaza

...pe care din motive evidente, nu le pot prezenta acum.



Ha, ha, ha... :D

Poate ar trebui sa mai asteptam. Conform Radio Sant citat in alta parte, poate vom avea Super-Impozer Navy... :D


Oricum, elementele grafice de pe lateral ar trebui puse mai la capetele ambarcatiunilor si nu pe mijlocul partii laterale, fie catre prova, fie catre pupa...Elementele frontale sau cele din spate intr-adevar trebuie puse in mod central...


Vor avea aceste hidrobuze un suport in spate pentru arborat vreun steag, respectiv tricolorul?...
0

#156 Userul este online   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29708
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 21 februarie 2016 - 22:26

Tricolorul va fi un autocolant, la fel ca numarul de inmatriculare. (numarul se afiseaza obligatoriu la pupa cat si la tribord si babord)
Elementele grafice (in viziunea mea) incep de la usa si s-ar intinde catre prora cam pana unde se vede in desen sigla RATT.
0

#157 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 21 februarie 2016 - 22:33

Foarte bine si asa insa cam pe toate ambarcatiunile vazute in filme si filmulete pe YT, am vazut ca au puse drapele sub pavilionul caror state circula...

Nu cunosc prea multe detalii legislative in acest sens, mi-am dat doar cu parerea...Ma gandesc ca macar cu ocazia unor zile nationale sau de ziua Timisoarei (3 august) ar trebui arborate niste steaguri tricolore, chiar daca sunt de dimensiuni mai mici...



Am impresia ca detii deja niste informatii legate de vaporase, insa cum spui, nu le poti face publice...Sunt tare curios ce informatii ai?... :naughty1:
0

#158 Useril este offline   dan.s 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 4388
  • Inregistrat: 11 septembrie 15
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Everywhere

Postat 21 februarie 2016 - 22:39

Vezi postareamile, la 21 februarie 2016 - 22:33, a spus:

Am impresia ca detii deja niste informatii legate de vaporase, insa cum spui, nu le poti face publice...Sunt tare curios ce informatii ai?...


Aidoma si eu.... , dar daca ni le trimite printr-un pm, atunci nu se mai pun ca le face publice, no?Imagine postataImagine postata
0

#159 Userul este online   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29708
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 21 februarie 2016 - 22:43

Cum spuneam, nu am nimic ce pot face public. In mod sigur dupa ce se stabileste ce si cum, primarul se va lauda cu asta in presa.
1

#160 Useril este offline   The Mechanic 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 1099
  • Inregistrat: 30 ianuarie 15
  • Sexul:masculin

Postat 21 februarie 2016 - 23:34

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 21 februarie 2016 - 22:43, a spus:

Cum spuneam, nu am nimic ce pot face public. In mod sigur dupa ce se stabileste ce si cum, primarul se va lauda cu asta in presa.

vor fi alb-violete :captain-smiley: :steag stema poli:
0

Arata acest topic


  • (56 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi