STP Timișoara Forum: Brand-ul STPT - Pareri&Sugestii - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Reguli postare in aceasta sectiune

Va rog sa veniti doar cu sugestii concrete, sau cu exemple concrete de probleme cu care v-ati confruntat in calatoria cu vehiculele RATT. Postari la modul general (gen: "schimbati si voi tramvaiele alea vechi" :), nu sunt acceptate si vor fi sterse, utilizatorul urmand a primii avertisment. Doar in acest sub-forum se pot face sugestii pentru imbunatatirea serviciilor. Daca se doreste un raspuns oficial, reclamatiile se depun la registratura regiei
  • (5 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »

Brand-ul STPT - Pareri&Sugestii Stabilirea imaginii curente a STPT-ului si imbunatatirea acesteia Evaluare topic: ***** 5 Voturi

#21 Useril este offline   Wegmann 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2280
  • Inregistrat: 09 decembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Erlangen/Nürnberg

Postat 14 martie 2010 - 15:31

Vezi postareaAndPa, la 13 Mar 2010, 17:45, a spus:

cu mentiunea aici ca biletele ar fi bine sa fie procurabile si din mijlocul de transport (daca nu toata ziua, macar seara cand procurarea unui bilet este dificila)


Cu solutia asta n-as fi de acord, deoarece stiu cum se intampla in alte orase. Soferii baga banii la djep si bilete canci! Solutia ar fi automate in principalele statii. Plus chestia aia cu incarcarea cardului la bancomat.
1

#22 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 14 martie 2010 - 19:11

Vezi postareaWegmann, la 14 Mar 2010, 15:31, a spus:

Cu solutia asta n-as fi de acord, deoarece stiu cum se intampla in alte orase. Soferii baga banii la djep si bilete canci! Solutia ar fi automate in principalele statii. Plus chestia aia cu incarcarea cardului la bancomat.




Automatele cred ca pica pentru ca unul costa vreo 6 000 de euro si probabil ca ar fi vandalizate dupa doua saptamani de la instalare...
0

#23 Useril este offline   Wegmann 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2280
  • Inregistrat: 09 decembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Erlangen/Nürnberg

Postat 14 martie 2010 - 21:09

Exista intr-o serie de orase romanesti si functioneaza. Pe de alta parte si in Timisoara exista tot felul de automate (de la lapte pana la cafea) care nici alea n-au fost distruse.
0

#24 Useril este offline   alecs 

  • Membru Onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 3145
  • Inregistrat: 20 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:timisoara
  • Interese:http://soferderomania.promotor.ro/carmen_m click plz

Postat 14 martie 2010 - 21:18

Alea de cafea sunt in magazine, nu in mijlocul orasului(statii).Si alea de lapte, is prea noi, poate inca nu le-au prins inca gustul...
0

#25 Useril este offline   BogdanTm 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 2309
  • Inregistrat: 06 septembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:trenurile, calatoriile,sahul

Postat 14 martie 2010 - 22:34

cele de cafea sunt si in gari..deci in spatii publice...cu risc fff ridicat de vandalizare...nimeni nu are nimic cu ele.
cele de lapte...au deja 9 luni...si la fel...nici o problema cu ele. asa ca...
0

#26 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 14 martie 2010 - 23:03

E o mare diferenta. Acele automate dau ceva folositor, interesul e sa functioneze, pe cand cele de bilete ar fi mai interesant daca n-ar functiona, astfel putand motiva lipsa biletului. :D
0

#27 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 15 martie 2010 - 14:25

Vezi postareaWegmann, la 14 Mar 2010, 15:31, a spus:

Soferii baga banii la djep si bilete canci!

Domnule Wegmann, afirmaţia dvs ar putea fi demnă de luat în seamă, dacă n-ar fi viciată de chiar lipsa argumentelor. Supoziţii despre ceea ce s-ar putea întâmpla, poate lansa oricine.
Cine v-ar împiedica să-l reclamaţi pe acel şofer care v-ar lua banii, fără să vă elibereze legitimaţia de călătorie?
Or fi făcând ei şoferii, parte dintr-o categorie aparte, chiar subumană (aşa cum doriţi să acreditaţi dvs ideea), dar de la ipoteză până la certitudine, ar mai fi câţiva paşi de parcurs. Să nu aruncăm totuşi, anatema asupra unei bresle, doar pt că în sânul ei se mai regăsesc niscaiva uscături. Care uscături pot fi lesne întâlnite în absolut toate domeniile de activitate.
Toate bune!
0

#28 Useril este offline   Wegmann 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2280
  • Inregistrat: 09 decembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Erlangen/Nürnberg

Postat 15 martie 2010 - 15:21

Domnule emilut, eu n-am spus nimic despre soferii timisoreni. Eu stiu doar ca se practica in orase unde ar trebui sa cumperi biletul de la sofer. Si stiu ca obiceiurile proaste se raspandesc rapid in Romania. Vezi si "mersul cu nasul" la CFR.

@Dl. Florin: Chestia cu pretextul nu tine. Nici acum nu te scuza nimeni daca zici ca toate chioscurile sunt inchise. Si asta e o scuza mult mai plauzibila.
0

#29 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 15 martie 2010 - 18:06

Eu zic ca tine. Acum se practica vandalizarea validatorului (defectarea lui intentionata) pentru a te scuza ca nu ai putut valida biletul (vezi cazurile destul de raspandite, de bilete rupte intentionat in fanta pentru bilet a validatorului). Tot asa vor pati si automatele de bilete, omul avand o scuza foarte pertinenta si chiar verificabila la fata locului, daca e nevoie. Daca ai, ca firma, automate in statii sau in vehicule, nu mai poti obliga omul sa dea o fuga la chiosc daca acestea sunt defecte/vandalizate, ci va trebui sa-i accepti acestuia motivul invocat.
0

#30 Useril este offline   Cristi 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 24
  • Inregistrat: 27 noiembrie 08

Postat 23 aprilie 2010 - 09:39

As dori sa se faca o lista de probleme are RATT-ului, deja ridicate de calatori, care nu au fost solutionate. Poate asa, cineva de la RATT, o sa binevoiasca sa raspunda sau sa le remedieze :rolleyes:

Punctez eu citeva nereguli deja sesizate:

1. Amenajarea statiilor de tramvai, astfel incit tramvaiele care au aceelasi sens sa aiba statie comuna. Exista inainte, acum nu mai este (de ex. statia Banatim si Maria)
2. Validator pentru bilete numai la usa din fata ceea ce duce la aglomeratii
3. Expresul 3 - schimbarea traseului a fost gresita iar timpul dintre curse aberant de mare (o ora :huh2: ).
4. Linia 9 - sincronizarea semafoarelor astfel incit sa nu se mai faca 30 min pe 2 km
5. Sincronizarea validatoarelor cu numarul real al vehicolului. De vreo 2 zile am vazut "Linia 1" pe validator cind tramvaiul era 4.
6. Pretul biletelor in portofelul electronic mai mare decit cel de pe hirtie.
7. Publicarea statisticilor a curselor (numar de calatori, numar de curse, calatori/cursa etc) ce s-au realizat de la instalarea validatoarelor electronice
8. Publicarea intentiilor RATT de a dezvolta transportul in comun tinind cont ca un transport in comun eficient va duce la ameliorarea traficului prin oras
9. Pozitia RATT cu privire la acuzatiile privind licitatia troleibuzelor aparuta in mass media (link-ul aici)
10. Schimbarea nejustificatea a unor linii din normale in express doar pentru a fi mai scumpe

Daca cineva mai are sugestii/sesizari/nelamuriri il rog sa completeze lista.
0

#31 Useril este offline   fan 

  • Vatman
  • Grup: Conducator vehicule
  • Postari: 147
  • Inregistrat: 11 iunie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Tramvaiele

Postat 23 aprilie 2010 - 10:35

Citeaza

1. Amenajarea statiilor de tramvai, astfel incit tramvaiele care au aceelasi sens sa aiba statie comuna. Exista inainte, acum nu mai este (de ex. statia Banatim si Maria)


Cel putin la Maria nu vad o solutie mai buna, oricum ar fi statiile tot ar trebui sa alerge calatorii dintr-o parte in alta, cel putin nu vad cum ar trebui sa opresca linia 5, 2,1,10 in aceeasi statie, tehnic e imposibil si mai mult ca sigur ca asta era si solutia cea mai agreata si de comisia de circulatie.
Privind

Citeaza

Poate asa, cineva de la RATT, o sa binevoiasca sa raspunda sau sa le remedieze
ma intreb cine vrei sa-ti raspunde aici? suntem pe un forum si nu la un birou de sesizari si reclamatii, cel mult pot fi retransmise observatiile tale mai departe. Sesizarile/solicitarile se fac in scris si se depun la registratura RATT, nu de alta dar ma gandesc ca ai avea nevoie de o pozitie oficiala care e asumata de conducatorul institutiei.
0

#32 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 23 aprilie 2010 - 11:17

La problemele expuse la punctele 1, 4, 8, si 9 trebuie sa cauti rezolvare in alta parte (primarie).
Punctul 10: din moment ce legislatia si regulile transportului urban o permite, nu trebuie cautata alta justificare pentru modificarea liniilor in linii expres. Restul problemelor sunt cunoscute si RATT incearca sa le rezolve.
0

#33 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 23 aprilie 2010 - 11:50

Vezi postareaCristi, la 23 aprilie 2010 - 09:39, a spus:

Punctez eu citeva nereguli deja sesizate:

1. Amenajarea statiilor de tramvai, astfel incit tramvaiele care au aceelasi sens sa aiba statie comuna. Exista inainte, acum nu mai este (de ex. statia Banatim si Maria)

Daca cineva mai are sugestii/sesizari/nelamuriri il rog sa completeze lista.


Exact ce ceri acum, asa era inainte de "modernizare" si era logica acea varianta. Cu ocazia modernizarii s-au dat lucrurile peste cap. Proiectantul si beneficiarul nu s-au gandit nici 5 minute la acest aspect. Poate peste 20 - 25 de ani cu ocazia unei alte modernizari, vor fi repuse peroanele acolo unde le-ar fi locul,... adica pentru aceeasi directie de mers, acelasi peron...atat de simplu...
0

#34 Useril este offline   Cristi 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 24
  • Inregistrat: 27 noiembrie 08

Postat 23 aprilie 2010 - 14:45

Vezi postareafan, la 23 aprilie 2010 - 10:35, a spus:

Cel putin la Maria nu vad o solutie mai buna


Acum citva ani exista o solutie :rolleyes:

Vezi postareafan, la 23 aprilie 2010 - 10:35, a spus:

suntem pe un forum si nu la un birou de sesizari si reclamatii, cel mult pot fi retransmise observatiile tale mai departe. Sesizarile/solicitarile se fac in scris si se depun la registratura RATT, nu de alta dar ma gandesc ca ai avea nevoie de o pozitie oficiala care e asumata de conducatorul institutiei.


Nu sintem pe un forum de socializare, sintem pe forumul oficial al RATT.
Ca orice forum oficial, postarile userilor cu "RATT" in nick trebuie sa reprezinte pozitia oficiala a firmei.

In al doilea rind, cum telefonul verde nu functioneaza (cel putin in ziua cind am sunat eu n-a raspuns nimeni) si nu am timp de pierdut sa depun reclamatii scrise la registratura, prefer forumul asta sa expun neajunsurile.
0

#35 Useril este offline   Cristi 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 24
  • Inregistrat: 27 noiembrie 08

Postat 23 aprilie 2010 - 14:50

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 23 aprilie 2010 - 11:17, a spus:

Punctul 10: din moment ce legislatia si regulile transportului urban o permite, nu trebuie cautata alta justificare pentru modificarea liniilor in linii expres.

:rolleyes: N-am zis ca e ilegal. Am zis ca e nejustificat. Cum nejustificate sint si mizeria din tramvaie, timpul mare dintre curse etc, chiar daca nu e nimic ilegal.
0

#36 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3882
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 23 aprilie 2010 - 17:38

Vezi postareaCristi, la 23 aprilie 2010 - 14:45, a spus:

Nu sintem pe un forum de socializare, sintem pe forumul oficial al RATT.
Ca orice forum oficial, postarile userilor cu "RATT" in nick trebuie sa reprezinte pozitia oficiala a firmei.

Fiecare membru poate reprezenta funcţia pe care o deţine. Dl. Florin când vorbeşte despre planificarea vehiculelor o face ca simplu forumist, nefiind în măsură să intervină în acel departament; poate cel mult să le transmită sugestii. La fel cum ar fi ilogic ca Dl. Ilies să vă răspundă la reclamaţii de trafic.

Vezi postareaCristi, la 23 aprilie 2010 - 14:45, a spus:

In al doilea rind, cum telefonul verde nu functioneaza (cel putin in ziua cind am sunat eu n-a raspuns nimeni) si nu am timp de pierdut sa depun reclamatii scrise la registratura, prefer forumul asta sa expun neajunsurile.

Funcţionează până la ora 15, dacă nu mă înşel, şi vinerea până la 14.

Vezi postareaCristi, la 23 aprilie 2010 - 14:50, a spus:

:rolleyes: N-am zis ca e ilegal. Am zis ca e nejustificat. Cum nejustificate sint si mizeria din tramvaie, timpul mare dintre curse etc, chiar daca nu e nimic ilegal.

Justificarea vine din lungimea liniilor combinat cu numărul mic al călătorilor. Teoretic. În practică E7 e uneori supraplin, E1 e mereu plin .. dar mă opresc aici :huh2:
0

#37 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 23 aprilie 2010 - 18:45

Vezi postareaCristi, la 23 aprilie 2010 - 14:45, a spus:


Ca orice forum oficial, postarile userilor cu "RATT" in nick trebuie sa reprezinte pozitia oficiala a firmei.


Aici gresesti! Am scris in repetate randuri: ce scriu este parerea/opinia mea. Daca raspunsul este unul oficial scriu in partea de jos acest lucru si specific din partea carui serviciu vine acest raspuns. In partea de jos a semnaturii scrie cu ce ma ocup in cadrul forumului. Imi cer scuze daca s-a inteles ca ce scriu este pozitia oficiala a firmei si sper ca acum s-au lamurit lucrurile.
Totusi, chiar daca nu raspund sau nu scriu pe forum, ai fi uimit sa sti cate persoane cu putere de decizie, citesc sugestiile de pe acest forum.

P.S. Nu am interzis utilizarea initialelor RATT in nick name, deci mai avem cativa membri care le-au utilizat, fara a fi angajati ai RATT.
0

#38 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 24 aprilie 2010 - 00:31

In principiu Cristi are dreptate cu nemultumirile lui, pot sa zic ca sunt si ale mele, insa din cate stiu eu, acest forum nu este forumul oficial al RATT-ului,... de reclamatii, poate doar "orientativ". Eu il consider ca un forum al iubitorilor de mtc-uri, probabil ca multi membri ai forumului si-au inchipuit altceva sau nu-si pot inchipui ca exista asemenea persoane, "iubitoare" de tramvaie, firobuze, autobuze,...iar faptul ca avem printre noi si angajati ai Ratt-ului, chiar administratori ai forumului, nu poate decat sa ne imbucure, pentru ca fara ei forumul ar fi fost mult, mult mai "sarac", ei reprezentand legatura dintre cei din afara si cei din interiorul regiei. Probabil ca aceasta confuzie provine si din faptul ca se poate pleca spre forum de pe pagina oficiala a RATT-ului...
Pe de alta parte, in multe din nemutumirile lui Cristi (si ale mele), nu se face vinovat RATT-ul, ci PRIMARIA cu comisia ei de CIRCULATIE...
RATT-ul este in schimb vinovat pentru remontarea validatorului de bilete la prima usa, acest lucru il consider o gafa,... s-au si postat o gramada de argumente contra...
Putem deasemenea considera RATT-ul vinovat si pentru faptul ca au acceptat "modernizarea" cu peroanele puse invers,...un lucru elementar in transportul in comun urban...
Putem considera Ratt-ul "vinovat" pentru vagoanele de tramvai imbacsite de mirosuri ciudate...si daca s-ar cumpara tramvaie noi si n-ar fi "curatate" in interior din cand in cand, si ele s-ar imbacsi de ...
0

#39 Useril este offline   AndPa 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 41
  • Inregistrat: 07 martie 10

Postat 24 aprilie 2010 - 16:32

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 23 aprilie 2010 - 11:17, a spus:

La problemele expuse la punctele 1, 4, 8, si 9 trebuie sa cauti rezolvare in alta parte (primarie).
Punctul 10: din moment ce legislatia si regulile transportului urban o permite, nu trebuie cautata alta justificare pentru modificarea liniilor in linii expres. Restul problemelor sunt cunoscute si RATT incearca sa le rezolve.

Cel putin referitor la punctul 4 ar fi fost de dorit ca RATT-ul sa sesizeze singur primaria, fara a fi necesara interventia / plangerile calatorilor. Oricum, o sesizare oficiala venita de la regia de transport in comun ar avea un impact cu mult mai mare decat o sesizare facuta de un simplu cetatean...
0

#40 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 24 aprilie 2010 - 20:26

Aceasta decizie (de a cere sau nu modificarea timpilor semafoarelor) o pot lua doar cei care participa din partea RATT, in comisia de circulatie.
0

Arata acest topic


  • (5 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi