STP Timișoara Forum: Trasee de noapte - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Reguli postare in aceasta sectiune

Va rog sa veniti doar cu sugestii concrete, sau cu exemple concrete de probleme cu care v-ati confruntat in calatoria cu vehiculele RATT. Postari la modul general (gen: "schimbati si voi tramvaiele alea vechi" :), nu sunt acceptate si vor fi sterse, utilizatorul urmand a primii avertisment. Doar in acest sub-forum se pot face sugestii pentru imbunatatirea serviciilor. Daca se doreste un raspuns oficial, reclamatiile se depun la registratura regiei
  • (2 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

Trasee de noapte Evaluare topic: -----

#1 Useril este offline   George1000 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 673
  • Inregistrat: 21 noiembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Braila

Postat 18 iulie 2011 - 18:22

RATB-ul a reintrodus traseul de noapte pe o linie de tramvai si 23 linii de autobuz.

Oare RATT nu ar putea sa introduca trasee de noapte?

Desi fara sa fi vazut vreodata Timisoara cred ca voi ghici portiunile cele mai circulate si care ar avea succes noaptea. As propune 10 trasee astfel 5 de autobuze, 3 de tramvaie si 2 de troleibuze:

Autobuze
1N: Real-Pod Calea Sagului-Arta Textila-Piata Iuliu Maniu-Piata Maria-Banatim-Piata Traian-Gara Est
2N: Real-Pod Calea Sagului-Arta Textila-Piata Iuliu Maniu-Piata Maria-Piata 700-Iulius Mall
3N: Gara de Nord-Piata Maria-Piata 700-Bastion-Piata Badea Cartan
4N: Gara de Nord-Iosefin
5N: Gara de Nord-Aeroport Timisoara

Tramvaie:

6N: Banatim-Piata Al. Mocioni-Gara de Nord
7N: Banatim-Piata 700-Torontal
8N: Gara de Nord-Piata 700-Piata Maria-Dambovita-Spitalul Judetean

Troleibuze:

9N: Maresal Constantion Prezan-Spitalul Judetean-Posta Mare
10N: Gara de Nord-Piata 700-Piata Consiliul Europei-Badea Cartan-Piata V. Economu

Voi ca timisoreni puteti comenta, sa propuneti alte solutii si etc.

Mai ales acum in vremmurile grele cand trebuie sa fim atenti la fiecare bantut, in caz ca intarziem nu trebuie sa aruncam cu ei la taxiu sau sa fim prea curajosi si sa cadem prada infractorilor., Singura solutie e transportul de noapte. Desigur propun RATT un card special numit Card Nocturn iar calatoriile pe timp de noapte sa coste echivalent cu calatoriile Express sau Metropolitan.
0

#2 Useril este offline   Andy 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 2495
  • Inregistrat: 29 iunie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:zona metropolitană
  • Interese:Timișoara și zona metropolitană

Postat 18 iulie 2011 - 18:48

1N Real nu are program NONSTOP
2N Real nu are program NONSTOP
3N
4N prea scurt
5N chiar ar trebui
6N eventual până la AEM
7N eventual până la AEM
8N nu se poate
9N
10N nu prea își are rostul, fiind linia 3N cam pe aceași traseu

Aceasta postare a fost editata de andy: 18 iulie 2011 - 19:26

0

#3 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3882
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 18 iulie 2011 - 19:23

Gara şi aeroportul produc călători doar dacă vin curse încărcate. Spre exemplu la Gară nu merită să trimiţi mijloace de transport pentru că vine un tren de pe ruta Lugoj-Timişoara din care coboară 30 de călători (din care o bună parte nu au nevoie de transport).

O astfel de cursă ar fi bună în timpul anului şcolar şi universitar, la sfârşit de săptămână - atunci la ora 23-24 când intră Bucureşti-Timişoara şi se revarsă puhoi de oameni ...
0

#4 Useril este offline   Andy 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 2495
  • Inregistrat: 29 iunie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:zona metropolitană
  • Interese:Timișoara și zona metropolitană

Postat 18 iulie 2011 - 19:39

Așa ar arătă harta dacă se introduc rutele zise de tine:
[attachment=30789:Picture1.jpg]

*Făcută acum, pe o hartă mai veche.
Legendă: roșu tramvai, negru autobuz, albastru troleibuz
linie punctată-prelungire traseu pentru a întoarce

Aceasta postare a fost editata de andy: 18 iulie 2011 - 19:44

0

#5 Useril este offline   BogdanTm 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 2309
  • Inregistrat: 06 septembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:trenurile, calatoriile,sahul

Postat 18 iulie 2011 - 21:23

Linia propusa 5N nu stiu cat succes ar avea...adica sunt trenuri de lung parcurs care ajung pe la ora 23-24 in oras..deci cred ca pina la ora 1 maxim 2 ar avea clienti..in schimb pina dimineata nu mai vin si nu mai pleaca trenuri..primele personale pleaca in jur de ora 5..ar fi necesara o linie spre aeroport dar singurele zboruri care decoleaza la prima ora ar fi cele de ora 6 dimineata..spre Bucuresti (cursa Tarom) si cursele Wizz Air spre Londra..deci din nou nu cred ca ar fi foarte multi "clienti".
0

#6 Useril este offline   NDY 

  • Membru VIP*
  • Grup: VIP
  • Postari: 2439
  • Inregistrat: 07 iunie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 18 iulie 2011 - 22:05

Se pot lua graficele de la Gara si de la Aeroport si sa se conceapa cursele in functia de acestea :rad_masa: .
0

#7 Useril este offline   BogdanTm 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 2309
  • Inregistrat: 06 septembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:trenurile, calatoriile,sahul

Postat 18 iulie 2011 - 23:33

Vezi postareaNDY, la 18 iulie 2011 - 22:05, a spus:

Se pot lua graficele de la Gara si de la Aeroport si sa se conceapa cursele in functia de acestea :naughty1: .


asa este...dar daca nu suntem in stare sa reabilitam si sa punem in functiune o linie istorica cum este linia 3 tramvai (freidorf are 10.000 de locuitori) ce rost are sa visam la curse de noapte si tramvaie spre Mosnita? :rad_masa:
0

#8 Useril este offline   Viktor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 4686
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara
  • Interese:Filme, poze, distractie, calatorii etc.Imi plac foarte mult tramvaiele Wegmann GT4.

Postat 18 iulie 2011 - 23:49

Vezi postareaGeorge1000, la 18 iulie 2011 - 18:22, a spus:

Tramvaie:

6N: Banatim-Piata Al. Mocioni-Gara de Nord
7N: Banatim-Piata 700-Torontal
8N: Gara de Nord-Piata 700-Piata Maria-Dambovita-Spitalul Judetean



Nici 6N si nici 7N nu au cum sa intoarca la Banatim decat daca sunt intoarse cu macaraua, iar in aceiasi situatie intra si 8N care iar nu am cum sa intoarca la Sp. Judetean.


Vezi postareaandy, la 18 iulie 2011 - 18:48, a spus:

8N nu se poate


Si de ce nu s-ar putea? Eu cred ca s-ar putea realiza foarte bine(desigur cu mici modificari).
0

#9 Useril este offline   Raoul94 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2401
  • Inregistrat: 15 mai 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 18 iulie 2011 - 23:51

Vezi postareaViktor, la 18 iulie 2011 - 23:49, a spus:

Nici 6N si nici 7N nu au cum sa intoarca la Banatim decat daca sunt intoarse cu macaraua, iar in aceiasi situatie intra si 8N care iar nu am cum sa intoarca la Sp. Judetean.





Nu cred ca s-a referit ca ultimele statii sa fie capete de linie ... El doar s-a referit la statii mai importante , e la mintea cocosului ca nu ai cum sa intorci un tramvai fara bucla , de cat daca luam ceva bidirectional ... :rad_masa:
0

#10 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 19 iulie 2011 - 00:10

Da, buna ideea cu bidirectionalele. Cumparam cateva bidirectionale, mai niste macaze si rezolvam problema traseelor de noapte din Timisoara la propunerea colegului George1000 din Braila care n-a fost niciodata la Timisoara, dupa propria-i marturisire... :rad_masa: ...
Iar pentru firobuzul 10N facem o bucla la Consiliul Europei ca sa revina in Piata Marasti si apoi pe Oituz spre Badea Cartan, adica mai facem o plimbarica (o tura) pe la CE si apoi catre casa. Ce romantic trebuie sa fie!... :naughty1: ...
0

#11 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3882
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 19 iulie 2011 - 02:46

Oricum, subiectul a mai fost discutat pe forum. Dupa cum a precizat şi Dragoş (Dr2005), transportul indiferent de ora lui este într-o bună parte subvenţionat. Cel de noapte cu atât mai mult, având în vedere fluxul mic de călători.

Apropo, următoarele trenuri mai importante intră în Timişoara noaptea, am notat şi ora sosirii plus distanţa parcursă:

Drobeta Turnu Severin - 0:01 - 210km
Sibiu - 0:28 - 307km
Bucureşti Nord - 0:28 - 533km
Bucureşti Nord - 4:54 - 533km
Bucureşti Nord - 5:29 - 533km
Sibiu - 22:36 - 307km
Iaşi - 22:40 - 789km
Cluj Napoca - 23:09 - 330km

Le-am notat pe ultimele trei pentru că deşi vin la o oră când încă există transport în comun trebuie sincronizate vehiculele astfel încât să ajungă în staţie fix la ajungerea trenului. Altfel timpii de succedare sunt prea mari seara şi majoritatea oamenilor aleg alte modalităţi de transport.
0

#12 Useril este offline   George1000 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 673
  • Inregistrat: 21 noiembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Braila

Postat 19 iulie 2011 - 08:02

Chestia e ca am uitat sa specific ceva. Traseele de noapte care sa duca la Real, cand Real e inchis sa fie scurtate pana la Dermatina sau un unct de mare interes din apropiere.
Raoul94 ai dreptate. M-am referit la statiile mai importante, cu posibil flux de calatori nocturni. Caoetekle de traseu (unde se poate)
Gara si Aeroportul genereaza destui calatori numai ca trebuie sa ai minte sa gestionezi autobuzele dupa orarul trenurilor si avioanelor.
Spitalul Genereaza si el calatori. Adica sunt anumite situatii cand na boala nu tine cont de ora. Si sunt anumite situatii cand salvaea nu te ia mai ales acum dupa ce a facut Atiila niste modificari. Salvarea s-ar putea sa te ia doar daca e ceva foarte grav. Daca ai ceva cam de grad mai mic de exemplu o luxatie la mana sau o luxatie la un picior posibil salvarea sa spuna. Vin-o singur intr-un picior la spital daca poti.
Deci...

Aceasta postare a fost editata de George1000: 19 iulie 2011 - 08:08

0

#13 Useril este offline   George1000 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 673
  • Inregistrat: 21 noiembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Braila

Postat 19 iulie 2011 - 08:11

De fapt cele care spuneti ca nu se poate s-ar putea daca s-ar face investitii in macaze, banuiesc si poate ceva cale de rulare, daca e necesar. Insa daca RATT nu isi poate permite astfel de investitii, simplu, Autobuze!
0

#14 Useril este offline   Andy 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 2495
  • Inregistrat: 29 iunie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:zona metropolitană
  • Interese:Timișoara și zona metropolitană

Postat 19 iulie 2011 - 08:21

:rad_masa: Am făcut o hartă cu traseele propuse, dar cu mici modificări penru a se putea folosii infrastructura existentă.
0

#15 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 19 iulie 2011 - 09:23

Deci ca sa clarificam. Avem 2 "capete" unde nu ar putea intoarce tramvaiele... Spitalul Judetean, unde clar A.E.M. , insa la banatim intoarce pur-si-simplu prin manevre la macaz.
0

#16 Useril este offline   lloner 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 240
  • Inregistrat: 27 martie 08

Postat 19 iulie 2011 - 09:51

Timisorenii vor si ei transport public nocturn. RATT spune pas initiativei, pentru ca ar fi costuri mult prea mari

Citeaza

Primul oras european iluminat electric, primul oras european cu tramvai. Meritam sa fim primul oras cu transport local nocturn, ca o adevarata si viitoare capitala europeana, ca o adevarata oglinda spre vest


Deja e tarziu. Bucurestiul a facut deja pasul.
0

#17 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 19 iulie 2011 - 10:31

Daca chiar vrem sa fim primii in ceva (legat de transport), avem sansa (nationala) cu linia regulata de transport public pe apa, adica cu vaporasele. Singura problema e ca nu vrea primarul ca acest lucru sa se si intample. Majoritatea primarilor timisoreni care s-au succedat pe fotoliul de edil sef au vrut sa ramana in istorie cu realizari remarcabile. Asta are o sansa si nu vrea sa profite de ea, mai ales ca altii i-au curatat calea navigabila.

Citeaza

...De Paste, cand am suplimentat orele de circulatie ale tramvaielor si autobuzelor, pana la ora 3 am avut calatori multi, insa de multe ori acestia au distrus mijloacele de transport in comun


Lucru pe care l-am si prevazut ca se va intampla. Sunt curios cati din cei multi au si validat calatoriile in noaptea Invierii.

Din pacate suntem departe de a fi un oras civilizat care sa merite un transport nocturn.
Cred ca multi din cei care sustin acest lucru nici nu-si dau seama de aceste aspecte de necivilizatie ca sa nu zic chiar vandalism.
0

#18 Useril este offline   lloner 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 240
  • Inregistrat: 27 martie 08

Postat 19 iulie 2011 - 10:35

Vezi postareamile, la 19 iulie 2011 - 10:31, a spus:

Daca chiar vrem sa fim primii in ceva (legat de transport), avem sansa (nationala) cu linia regulata de transport public pe apa, adica cu vaporasele. Singura problema e ca nu vrea primarul ca acest lucru sa se si intample. Majoritatea primarilor timisoreni care s-au succedat pe fotoliul de edil sef au vrut sa ramana in istorie cu realizari remarcabile. Asta are o sansa si nu vrea sa profite de ea, mai ales ca altii i-au curatat calea navigabila.



Lucru pe care l-am si prevazut ca se va intampla. Sunt curios cati din cei multi au si validat calatoriile in noaptea Invierii.

Din pacate suntem departe de a fi un oras civilizat care sa merite un transport nocturn.
Cred ca multi din cei care sustin acest lucru nici nu-si dau seama de aceste aspecte de necivilizatie ca sa nu zic chiar vandalism.


In caz ca se intampla sa se introduca transport noaptea, cred ca plata unei firme de paza, 2 oameni per vehicul ar fi mai rentabila decat reparatiile. Acesti doi oameni insa sa fie imbracati civil, legitimatiile ascunse, pt a-i putea depista usor pe cei ce distrug. Cu putin noroc, vor distruge putin spre deloc, pana sa intervina paza sa-i duca la sectie, sa-i amendeze bine (amenda + costul reparatiilor, daca e cazul) si eventual ca bonus, sa le dea si niste pulane pe spinare.
0

#19 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 19 iulie 2011 - 11:01

Vezi postarealloner, la 19 iulie 2011 - 10:35, a spus:

In caz ca se intampla sa se introduca transport noaptea, cred ca plata unei firme de paza, 2 oameni per vehicul ar fi mai rentabila decat reparatiile. Acesti doi oameni insa sa fie imbracati civil, legitimatiile ascunse, pt a-i putea depista usor pe cei ce distrug. Cu putin noroc, vor distruge putin spre deloc, pana sa intervina paza sa-i duca la sectie, sa-i amendeze bine (amenda + costul reparatiilor, daca e cazul) si eventual ca bonus, sa le dea si niste pulane pe spinare.



Nu stiu de ce m-ai citat pe mine pentru ca eu bateam in alta directie.

Pai acei doi oameni per vehicul trebuie platiti iar Ratt-ul tocmai a dat afara parca 500 - 600 de persoane in doua ture si cu salarii compensatorii. Chiar daca acum propui ca paza tramvaielor sa se faca printr-o firma, aceasta tot va incasa niste bani seriosi, mai multi decat ar incasa Ratt-ul pe tramvaiele nocturne. Chiar nu vad logica. Timisoara nu are (inca) viata nocturna in sensul nevoii de transport in comun nocturn. Parerea mea (si nu numai).

Aceasta postare a fost editata de mile: 19 iulie 2011 - 11:01

0

#20 Useril este offline   lloner 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 240
  • Inregistrat: 27 martie 08

Postat 19 iulie 2011 - 11:19

Vezi postareamile, la 19 iulie 2011 - 11:01, a spus:

Nu stiu de ce m-ai citat pe mine pentru ca eu bateam in alta directie.

Pai acei doi oameni per vehicul trebuie platiti iar Ratt-ul tocmai a dat afara parca 500 - 600 de persoane in doua ture si cu salarii compensatorii. Chiar daca acum propui ca paza tramvaielor sa se faca printr-o firma, aceasta tot va incasa niste bani seriosi, mai multi decat ar incasa Ratt-ul pe tramvaiele nocturne. Chiar nu vad logica. Timisoara nu are (inca) viata nocturna in sensul nevoii de transport in comun nocturn. Parerea mea (si nu numai).


Voiam de fapt sa citez doar asta: "Cred ca multi din cei care sustin acest lucru nici nu-si dau seama de aceste aspecte de necivilizatie ca sa nu zic chiar vandalism."

Pai daca se introduce transportul noaptea, logica ar fi: cat costa paza versus cat costa reparatiile bunurilor distruse de golani? Daca fiecare tramvai, troleibuz sau autobuz se intoarce in garaj dupa o noapte "tumultoasa" distrus, vandalizat, etc, care e varianta mai ok? Sa se repare pt ca urmatoarea noapte se revina in garaj la fel sau sa se previna astfel de fapte si sa fie si cei cu "tupeu" depistati si sa li se scoata vandalismul din cap prin niste amenzi usturatoare si nu numai? Dar asta e de discutat doar daca se introduce asa ceva.
Insa sunt de acord ca nu e nevoie inca. Poate doar la sfarsit de saptamana. Vineri, sambata si duminica.
0

Arata acest topic


  • (2 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi