STP Timișoara Forum: Taxare aiurea - STP Timișoara Forum

Salt la continut

In cazul in care doriti obtinerea unui raspuns oficial la o plangere in legatura cu sistemul de taxare, aceasta se poate obtine doar depunand o reclamatie la registratura regiei. Raspunsurile primite pe forum exprima parerea membrilor acestuia.
Pagina 1 din 1

Taxare aiurea as avea nevoie de ajutor

#1 Useril este offline   Amorphis 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 11
  • Inregistrat: 13 octombrie 16

Postat 03 martie 2017 - 17:30

Buna ziua.
Azi am fost taxat (din nou) aiurea. Dar azi am si vazut ce mi s-a intamplat.
Am urcat la 17.00 in M14. Cum validatorul nu afisa nicio linie, am validat pe proprie raspundere. Si in loc sa "vada" ca am abonament valabil, m-a taxat. Si nu oricat, ci 4 lei. Nu stiu de unde vine acest numar.
L-am intrebat pe sofer. In loc sa ma redirecteze catre call center, a incercat sa ma convinga ca e vina mea. Rezultatul clar a fost ca ne-am enervat amandoi. Ma rog...

Dupa telefoane am aflat ca trebuie sa depun cerere pe Take Ionescu sau pe internet, dar nu am aflat sau gasit unde, iar peste cateva zile sa merg din nou pe Take Ionescu sa mi se incarce cardul.

Sper ca exista o solutie mai normala, ca Take Ionescu este cam departe pentru mine. Se poate rezolva online/telefon/casierie din oras?

Multumesc.
1

#2 Useril este offline   BogdanTm 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 06 septembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:trenurile, calatoriile,sahul

Postat 03 martie 2017 - 17:43

Vezi postareaAmorphis, la 03 martie 2017 - 17:30, a spus:

Buna ziua.
Azi am fost taxat (din nou) aiurea. Dar azi am si vazut ce mi s-a intamplat.
Am urcat la 17.00 in M14. Cum validatorul nu afisa nicio linie, am validat pe proprie raspundere. Si in loc sa "vada" ca am abonament valabil, m-a taxat. Si nu oricat, ci 4 lei. Nu stiu de unde vine acest numar.
L-am intrebat pe sofer. In loc sa ma redirecteze catre call center, a incercat sa ma convinga ca e vina mea. Rezultatul clar a fost ca ne-am enervat amandoi. Ma rog...

Dupa telefoane am aflat ca trebuie sa depun cerere pe Take Ionescu sau pe internet, dar nu am aflat sau gasit unde, iar peste cateva zile sa merg din nou pe Take Ionescu sa mi se incarce cardul.

Sper ca exista o solutie mai normala, ca Take Ionescu este cam departe pentru mine. Se poate rezolva online/telefon/casierie din oras?

Multumesc.

Din pacate ma tem ca doar pe Take Ionescu poti rezolva problema..acolo fiind serverul si "inima" sistemului..Din experienta iti zic ca se va rezolva favorabil..dar va trebui sa mergi de cateva ori pe acolo...Am patit cu un card ratt care s-a rupt..fizic..in buzunar..si banii din portofel mi-au fost returnati cash dupa cateva zile..inlocuirea cardului producandu-se pe loc.
Ca si sugestie personala daca tot ai abonament ..nu tine bani in portofelul electronic :) Bine..eu am abonament general..asa ca daca sistemul da rateuri in cel mai rau caz nu imi valideaza cardul..nu pierd nimic ca nu are de unde "lua"...
0

#3 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29725
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 03 martie 2017 - 19:04

A, nu! O astfel de problema nu se poate rezolva online sau telefonic. Va trebui sa vi pe Take Ionescu 56, la ghiseul 2 si acolo iti vor spune care e procedura ca sa-ti recuperezi banii.
Sigur ca o petitie online poti completa, dar virarea sumei pe card nu se poate face decat acolo.
0

#4 Useril este offline   Amorphis 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 11
  • Inregistrat: 13 octombrie 16

Postat 06 martie 2017 - 10:45

Aha, totusi e ceva.
O sa incerc sa fac "petitie online" (oai ce nume, nu mai gandisem sa incerc acolo). Macar sa se stie de problema.
Si-apoi candva cand ajung pe Take Ionescu o sa imi recuperez avutia.
Sper sa se poata.

Multumesc!

Vezi postareaBogdanTm, la 03 martie 2017 - 17:43, a spus:

Ca si sugestie personala daca tot ai abonament ..nu tine bani in portofelul electronic :)


E o sugestie buna si de obicei faceam asta (pe card doar abonamentul, iar pt siguranta niste bilete de hartie).
Dar am avut o perioada de tranzitie si am folosit bilete. Si pe M14 merg doar bilete electronice (si Dumnezeu stie cati urca zilnic in M14 cu bilete de hartie!!).
Am ramas cu niste bani in portmoneul electronic, iar rezultatul este ca incet-incet sistemul mi-i fura, fiindca a fost facut (voit sau nu) sa functioneze in acest mod...

Exact din acest motiv ar trebui totusi sa existe validatoare pt bilete de hartie si in M-uri... (wishful thinking)
0

#5 Useril este offline   Amorphis 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 11
  • Inregistrat: 13 octombrie 16

Postat 16 martie 2017 - 19:58

In mod surprinzător inca nu am primit niciun răspuns la petiție.
Încep să cred că a fost ignorată...
0

#6 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29725
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 16 martie 2017 - 22:03

Stiu doar ca email-ul a ajuns la destinatar, asta deoarece am o functiune care verifica permanent toate email-urile ce vin din formularul de petitie. Mai multe nu pot sa-ti spun.
0

#7 Useril este offline   Amorphis 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 11
  • Inregistrat: 13 octombrie 16

Postat 20 martie 2017 - 10:48

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 16 martie 2017 - 22:03, a spus:

Stiu doar ca email-ul a ajuns la destinatar, asta deoarece am o functiune care verifica permanent toate email-urile ce vin din formularul de petitie. Mai multe nu pot sa-ti spun.


E o informatie, macar m-ai linistit. Multumesc!

Edit: Am fost sunat si mi s-a trimis si mail oficial. S-a rezolvat. Mai trebuie sa merg .. candva.. pe Take Ionescu. Multumesc de sfatul cu "petitia".

Aceasta postare a fost editata de Amorphis: 29 martie 2017 - 12:34

0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi