STP Timișoara Forum: infoTrafic STPT (RATT) - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (20 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • Ultima »

infoTrafic STPT (RATT)

#281 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29680
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 05 septembrie 2020 - 19:58

Aveti in aplicatia pentru mobile si in cea web liniile M43 si 5c.
0

#282 Useril este offline   Buraddo23 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 71
  • Inregistrat: 24 august 17

Postat 05 septembrie 2020 - 21:02

Câte 5-uri or să mai fie? :))
Btw, e greșit graficul la 5c pe sensul Războieni - Gheorghe Lazăr, apare plecare la 6:28 în loc 6:48.
0

#283 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29680
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 06 septembrie 2020 - 11:06

Pana la Z :Facepalm_emote_gif:
Graficul se incarca automat din sistem, eu sau Cosmin neavand cum sa-l modificam sau sa-l corectam.
0

#284 Useril este offline   denisa.d. 

  • Membru Senior**
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 610
  • Inregistrat: 26 februarie 14
  • Sexul:feminin
  • Locatia:Timisoara, Romania

Postat 27 martie 2021 - 20:55

Nu cred ca am plasat bine intrebarea, dar ... de ce nu mai "functioneste" aplicatia si nici InfoTrafic-ul de pe site?!
P.S.: aplicatia cea veche (Public Transport Timisoara) o folosesc, insa nu ma ajuta nici infotrafic de pe site.

Aceasta postare a fost editata de denisa.d.: 27 martie 2021 - 20:56

0

#285 Useril este offline   dan.s 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 4388
  • Inregistrat: 11 septembrie 15
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Everywhere

Postat 27 martie 2021 - 21:52

Din ce stiu STPT detine oficial doar aplicatia "infoTraficRATT", care imi functioneaza, restul de aplicatii sunt realizate de diferite persoane, membrii in comunitatea IT.


Pe online, pe pagina WEB oficiala (http://www.stpt.ro/info2.html) imi functioneaza.
0

#286 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29680
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 27 martie 2021 - 22:06

Aplicatia pe mobil si cea online merg si la mine. Nu sunt probleme acum cand scriu.
0

#287 Useril este offline   denisa.d. 

  • Membru Senior**
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 610
  • Inregistrat: 26 februarie 14
  • Sexul:feminin
  • Locatia:Timisoara, Romania

Postat 28 martie 2021 - 14:32

Vezi postareadan.s, la 27 martie 2021 - 21:52, a spus:

Din ce stiu STPT detine oficial doar aplicatia "infoTraficRATT", care imi functioneaza, restul de aplicatii sunt realizate de diferite persoane, membrii in comunitatea IT.


Pe online, pe pagina WEB oficiala (http://www.stpt.ro/info2.html) imi functioneaza.


Am instalat InfoTraficRATT si e ok. Cealalta, Public Transport Timisoara (la mine cel putin) nu mai vrea.
Merge si site-ul. Multumesc!
0

#288 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 30 martie 2021 - 15:21

Presupunand ca vorbim de Android, aplicatia veche numai este actuala. Avem una noua de ceva vreme. TransTim.
0

#289 Useril este offline   Bodo 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 325
  • Inregistrat: 24 ianuarie 16
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timișoara

Postat 25 iunie 2021 - 21:06

La aproape doi ani de când am adus în discuție integrarea traseelor corecte in Google Maps, iată că nu s-a întâmplat absolut nimic. Pe Maps găsim date complet eronate, linii care nu mai circula pe traseele de acolo sau orare care nu au legătură cu realitatea.

Și vin și cu o întâmplare de acum câteva zile. Aterizez dimineață la 8 și ceva in Timișoara, și decid sa folosesc transportul in comun să ajung acasă. In statie eram noi și încă vreo 10-15 persoane, majoritatea oamenilor nefiind din Timișoara (poate chiar toți înafara de noi). Lumea incerca să își dea seama când vine autobuzul, care e traseul, de unde se iau biletele. Câțiva merg în căutarea punctului de taxare, alții se uită nedumeriți pe afișe.

Văzând niște străini că se uitau pe Google Maps, am mers și le-am spus că nu sunt bune datele de acolo, și le-am explicat cum sta treaba. Atunci au început și mai mulți oameni sa vina să pună întrebări, iar eu am stat cu fiecare în parte sa le explic unde trebuie să coboare și ce alte mijloace de transport sa ia pentru a-și continua drumul. Și atunci am văzut că mai multe persoane încercau să își facă traseul pe Maps. Le-am spus și de această aplicație, dar având deja Google Maps pe telefoane au presupus că le va fi de ajutor, cum se întâmplă în majoritatea orașelor mai mari.

Le-am mai spus și de posibilitatea cumpărării biletului direct din autobuz, cu cardul, iar la urcare mai mult de 50% din aceștia și-au luat bilete in acest fel. (Sa nu mai zic că funcționa doar un POS sau că timpii de așteptare sunt destul de mari in weekend, că asta e alta poveste).

Chiar și la București (de unde venisem in ziua respectiva) am folosit exclusiv Google Maps pentru a vedea ce mijloace de transport în comun să iau pentru a ajunge la destinație.

In concluzie, faceți ceva cu integrarea asta in Maps că ne prinde 2023 cu turiștii ajungând cine știe pe unde din cauza datelor aiurea de acolo.
1

#290 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29680
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 26 iunie 2021 - 12:22

Pai, o intreaga comunitate de IT-isti lucreaza la asta. Noi doar am oferit tot ce trebuie pentru ca datele sa fie open (le convertesc ei in format GTFS), la dispozitia tuturor. Probabil vor fi disponibile la: https://opentransport.ro/
0

#291 Useril este offline   Bodo 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 325
  • Inregistrat: 24 ianuarie 16
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timișoara

Postat 29 iunie 2021 - 19:27

Deci cei de la opentransport se ocupa de integrarea în Google Maps sau doar de site și aplicația lor (City Radar)?
Eu mă refer strict la Google Maps, unde datele nu mai sunt actualizate de foarte mult timp. De exemplu linia 40 încă apare având traseu și statie peste actualul pasaj de la Iulius.
0

#292 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29680
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 29 iunie 2021 - 20:01

Chiar nu stiu daca se vor ocupa si de asta si nu stiu nici cine a introdus actualele date in Google. Oricum, nimeni de la RATT-STPT.
0

#293 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29680
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 30 iunie 2021 - 17:58

Impreuna cu Cosmin, am adaugat in aplicatia Android si in cea de pe web traseul liniei 7 (7a + 7b) si linia de autobuz ce inlocuieste partial linia 4 tramvai: 4bus
2

#294 Useril este offline   Paul85 

  • Membru Senior***
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 708
  • Inregistrat: 23 februarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 01 iulie 2021 - 11:03

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 26 iunie 2021 - 12:22, a spus:

Noi doar am oferit tot ce trebuie pentru ca datele sa fie open (le convertesc ei in format GTFS), la dispozitia tuturor


Sunt accesibile datele altfel decat prin citirea paginii? Unde?
0

#295 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 01 iulie 2021 - 15:25

Noi (OpenTransport) ne ocupam de CityRadar. Deocamdata versiune web cat si mobileweb (sub forma de aplicatie), insa foarte curand, va aparea si aplicatia CityRadar sub forma de aplicatie nativa.
Toate datele sunt in format GTFS si GTFS-RT. Aceste date sunt preluate in alte formate de la STPT si transformate de catre noi in formatele respective. Google Maps se bazeaza tocmai pe aceste date. Dar cum ele inca nu sunt disponibile pentru Google, acestea nu au cum sa apara acolo.

Dupa ce va fi gata CityRadar (va iesi din beta) va permite exact planificarea traseului prin introducerea punctului de plecare si punctului de sosire. Atunci nu va mai fi nevoie de Google Maps si altele.
0

#296 Useril este offline   Bodo 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 325
  • Inregistrat: 24 ianuarie 16
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timișoara

Postat 01 iulie 2021 - 17:38

Am înțeles. Aplicația CityRadar am și eu, in beta.

Ce voiam eu sa subliniez este că de cele mai multe ori oamenii intra inițial pe Google Maps sa verifice transportul in comun (cum a fost și cazul prezentat de mine, unde mai mult a încurcat).

Această funcție din Maps este disponibila și în București, Iași, Oradea, Cluj etc. dar ca de obicei Timișoara rămâne în urmă. Ei de ce pot, și noi nu?

Pe site-urile de mai jos se găsesc toate informațiile, trebuie doar sa se și vrea.

https://support.goog...ncy_participate

https://developers.google.com/transit/
0

#297 Useril este offline   Paul85 

  • Membru Senior***
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 708
  • Inregistrat: 23 februarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 20 iulie 2021 - 20:53

Cateva observatii: unele poate nu tin direct de aplicatie, dar cred ca e cel mai potrivit loc:

La linia 4: sens Gara de Nord spre Ciarda Rosie apare statia Brediceanu (intre Spitalul de Copii si Piata 700). Linia 4 nu opreste in acea statie, la fel cum nu opresc nici celelalte linii.
Tot la linia 4: sensul Ciarda Rosie spre Gara de Nord: lipseste statia Piata Maria (dupa Catedrala vine direct Mocioni) + pe header scrie "Linia 4 spre Cl. Torontalului".
Tot la linia 4: uneori, tramvaiele care pleaca de la Gara de Nord spre Ciarda Rosie sunt "vazute" de sistem ca si cum ar merge spre Gara de Nord, pana cand ajung in Piata 700 cand "sar" brusc pe sensul lor corect

Linia 6a: aceeasi problema cu statia Brediceanu care nu ar trebui sa apara

Liniile 7a si 7b au headerele de culoare albastra ca autobuzele, nu portocalii, ca tramvaiele.

Linia 8 sensul Ciarda Rosie spre Gara de Nord, lipseste statia Ghe. Domasnean (dupa Electrotimis vine direct Spumotim) - asta e asa cred ca de cativa ani.
2

#298 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 03 august 2021 - 11:39

@Paul85, despre care aplicatie vorbim?
0

#299 Useril este offline   Paul85 

  • Membru Senior***
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 708
  • Inregistrat: 23 februarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 04 august 2021 - 22:29

Despre InfoTrafic RATT (Android).
Bine, probabil singura chestie din acea lista care tinea direct de aplicatie era culoarea headerelor la liniile 7a si 7b, care a si fost corectata. Celelalte (statiile lipsa/in plus) probabil au mai degraba legatura cu modul cum e "desenat" traseul sau habar nu am. Acele statii lipsa/in plus apar si pe pagina web a STPT, nu tin de aplicatie in sine

Aceasta postare a fost editata de Paul85: 04 august 2021 - 22:30

0

#300 Useril este offline   Visor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8413
  • Inregistrat: 09 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:STPT, Trenuri, Fotografia, Desenul, PC

Postat 05 august 2021 - 16:35

Da, treaba cu statiile este de la cei ce au introdus traseul in sistem.
0

Arata acest topic


  • (20 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • Ultima »

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi