STP Timișoara Forum: Sugestii transport - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Reguli postare in aceasta sectiune

Va rog sa veniti doar cu sugestii concrete, sau cu exemple concrete de probleme cu care v-ati confruntat in calatoria cu vehiculele RATT. Postari la modul general (gen: "schimbati si voi tramvaiele alea vechi" :), nu sunt acceptate si vor fi sterse, utilizatorul urmand a primii avertisment. Doar in acest sub-forum se pot face sugestii pentru imbunatatirea serviciilor. Daca se doreste un raspuns oficial, reclamatiile se depun la registratura regiei
  • (14 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »

Sugestii transport Evaluare topic: ***** 1 Voturi

#21 Useril este offline   garcon 

  • Membru Senior***
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 552
  • Inregistrat: 28 aprilie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 06 mai 2008 - 22:48

Bine, dar ce nu inteleg este cum se poate intampla asta, in conditiile in care totusi s-au facut investitii de milioane de euro in infrastructura de tramvai. In Germania sau Austria de ce nu apar probleme de acest gen?
0

#22 Useril este offline   garcon 

  • Membru Senior***
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 552
  • Inregistrat: 28 aprilie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 11 mai 2008 - 23:36

Se tot aude in ultima vreme despre intentia, pe termen mediu, de extindere a retelei de tramvai, precum si de refacere a liniilor care nu au fost modernizate inca in ultimii ani. Ambele masuri le consider binevenite.

In acest context insa, cred ca ar fi nimerit ca RATT sa ia in considerare, pentru eventuale lucrari viitoare, posibilitatea de a achizitiona tramvaie cu comanda la ambele capete si usi pe ambele parti (chiar daca nu noi), care sa fie trimise in traseu pe perioada cand anumite lucrari presupun crearea de trasee temporare fara bucla de intoarcere. Ar fi preferabil fata de solutia de acum cativa ani cu tramvaiele-suveica, pentru care s-au folosit Timis 2, respectiv Rathgeber, dar in ambele cazuri solutia nu a fost indestulatoare, deoarece un vagon trebuia mereu sa circule gol.
0

#23 Useril este offline   garcon 

  • Membru Senior***
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 552
  • Inregistrat: 28 aprilie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 30 iunie 2008 - 16:11

Acum cateva zile, fiind in tramvai pe traseul Piata 700 - Catedrala, tramvaiul a oprit la semafor la Spitalul de copii. La acest semafor exista un - cum sa-i spun? - contor al timpului ramas pana la schimbarea culorii semaforului. Si am realizat ca tramvaiul trebuie sa astepte acolo 70 de secunde pe culoarea rosie!

Daca tot s-a investit atat in infrastructura de tramvai, nu se poate introduce si un sistem care exista in alte tari europene, anume prioritizarea trecerii mijloacelor de transport (mai ales tramvaie) prin intersectii?

Am vazut in Germania sau in Austria, ca la apropierea tramvaiului, semaforul acestuia se transforma automat in verde. La noi de ce nu se poate?
0

#24 Userul este online   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 30 iunie 2008 - 17:09

Semafoarele, chiar si cele pentru tramvai, nu intra in obiectul de activitate al RATT, deci nu putem intervenii decat prin sugestii in comisia de circulatie, dar baietii cu semafoarele nu par sa aiba cine stie ce logica, din cate se vede prin oras. Pentru ce spui tu probabil investitia ar fi destul de mare. Si pentru transponderele care comuta macazele s-a investit mult si fiabilitatea sistemului lasa de dorit, cu toate ca sistemul e Siemens si nu Tehnoton sau Electronica. <_< Sistemul care schimba semafoarele probabil ca ar fi ceva similar (un transponder pe vehicul si un receptor ingropat intre sine, pe calea de rulare)
0

#25 Useril este offline   garcon 

  • Membru Senior***
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 552
  • Inregistrat: 28 aprilie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 30 iunie 2008 - 22:11

Ok, inteleg, treaba cu semafoarele costa mai mult si nu e de competenta RATT. Poate cineva se va gandi la acest aspect, intr-o buna zi, in contextul discursului despre sporirea atractivitatii transportului in comun.
Cu scuzele de rigoare insa, fata de eternele probleme cu macazele nu pot si nu voi avea am niciun fel de intelegere.
0

#26 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3882
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 02 iulie 2008 - 19:39

Vezi postareagarcon, la Jun 30 2008, 17:11, a spus:

Acum cateva zile, fiind in tramvai pe traseul Piata 700 - Catedrala, tramvaiul a oprit la semafor la Spitalul de copii. La acest semafor exista un - cum sa-i spun? - contor al timpului ramas pana la schimbarea culorii semaforului. Si am realizat ca tramvaiul trebuie sa astepte acolo 70 de secunde pe culoarea rosie!

în Piaţa Horaţiu e făcut cu picioarele semaforul, şi nu doar pentru tramvaie.
pietonii care trec pe latura mare (deci trec peste linia de tramvai), au 20 de secunde la dispoziţie. inutil să spun că sunt total insuficiente pentru o traversare completă -- ori alergi ultimii metri, ori stai două semafoare. deci, da <_<
0

#27 Useril este offline   AMD 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 303
  • Inregistrat: 14 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:TM
  • Interese:fan AMD,PC-uri, masini...

Postat 08 iulie 2008 - 21:17

putine semafoare din orasul asta sunt programate cu capul, restul sunt cu partea dorsala :blink:
0

#28 Useril este offline   cocaina 

  • Vatman
  • Grup: Conducator vehicule
  • Postari: 54
  • Inregistrat: 12 aprilie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:timisoara

Postat 15 decembrie 2008 - 00:06

Vezi postareaalecs, la 24 Mar 2008, 22:47, a spus:

ar trebui schimbate toate mijloacele vechi de transport.tramvaiele,autobuzele,si troleibuzele.ele abia se mai tin pe roti.ti frica sa nu pici din ele.as dori inca o chestie,vatmanii sa nu mai fie asa agresivi si soferii

sal la ce te referi la agresivi dam un exp ca sal inteleg si eu astept rasp......??/
0

#29 Useril este offline   cocaina 

  • Vatman
  • Grup: Conducator vehicule
  • Postari: 54
  • Inregistrat: 12 aprilie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:timisoara

  Postat 15 decembrie 2008 - 00:09

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 25 Mar 2008, 14:17, a spus:

Nu se pot face online, dar exista chiar si un telefon "verde" (gratuit) 0800800146

da dar fara sa raspunda mai nimenia am sunat odata la acest numar cred ca de vreo 6 ori acata 1.5min dar numia raspuns nimeni si asta a fost in timpul saptamani pe la 10 dim asta afost amu vreo 2 ani in urma cand nu eram vatman
0

#30 Useril este offline   alecs 

  • Membru Onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 3145
  • Inregistrat: 20 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:timisoara
  • Interese:http://soferderomania.promotor.ro/carmen_m click plz

Postat 15 decembrie 2008 - 00:35

Vezi postareacocaina, la 15 Dec 2008, 00:06, a spus:

sal la ce te referi la agresivi dam un exp ca sal inteleg si eu astept rasp......??/

pai ma referam la vatmanii/soferii care conduc foarte brutal,si injura oamenii care uneori ii intreaba ceva sau chiar ii spune ceva vatmanului/soferului
0

#31 Useril este offline   George1000 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 673
  • Inregistrat: 21 noiembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Braila

Postat 05 ianuarie 2009 - 15:37

Cel mai simplu e sa aveti camera foto digitala la voi sau mobilul si le puneti pe functia camera video. Apoi cu filmuletul direct la sediu RATT!
0

#32 Useril este offline   Gygyman6 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3082
  • Inregistrat: 07 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 11 ianuarie 2009 - 01:15

Am si eu o sugestie dar mai bine o atentionare. Am vazut ca la multe wegmanuri panourile de langa usi sunt deschise, si usile acelea mici din spate de sub geam, nu de alta dar sunt tramvaie vechi izolatia s-a cam dus cu anii si e un pericol pentru copii mici. Dar sa nu fie inchise cu banda adeziva am vazut chestia asta des.

Aceasta postare a fost editata de Gygyman6: 11 ianuarie 2009 - 01:15

0

#33 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3882
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 11 ianuarie 2009 - 07:27

Am vazut si eu. Partea buna este ca in general kinderii nu prea-si baga nasul, partea proasta este ca nu se poti baza pe asta.
0

#34 Useril este offline   George1000 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 673
  • Inregistrat: 21 noiembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Braila

Postat 11 ianuarie 2009 - 10:54

Va spun eu ca pana nu o sa moara un copil din cauza asta, primaria nu va lasa RATT sa repare izolatia la tramvaie. Asa e in tara asta. Pana nu exista victime nu se va face absolut nimic.
0

#35 Userul este online   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 11 ianuarie 2009 - 11:26

George nu dramatiza pana nu sti exact despre ce e vorba <_<
In spatele acelor usite de vizitare nu se afla nici un cablu aflat sub tensiune mai mare de 24V. Locatiile unde e prezenta tensiunea de 600V nu sunt deloc accesibile calatorilor (poate daca se apuca sa ridice capacele din podea :lol: ). Stati linistiti, nu e nici un pericol. (daca umbla acolo pot doar sa strice ceva nu sa se curenteze) Doar in filmele americane vezi cum se curenteaza aia de la bateria masinii (12V) :lol:
0

#36 Useril este offline   Ciup 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 262
  • Inregistrat: 19 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Sys Admin, IT

Postat 11 ianuarie 2009 - 12:31

Nu vreau sa fac pe desteptul dar din cate stiu poti sa te curentezi bine de tot si la tensiuni mici daca este un curent destul de mare dar ce este acolo nu pot sa stiu poate D-l Florin stie mai bine.
0

#37 Useril este offline   Gygyman6 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3082
  • Inregistrat: 07 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 11 ianuarie 2009 - 14:15

Nu conteaza ce tensiune au firele, conteaza ca usile sunt deschise, ce imagine e asta cand urca un turist starin.
0

#38 Userul este online   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 11 ianuarie 2009 - 17:43

Nu se punea aici problema de imagine (vezi postul lui George), se discuta despre pericolul de electrocutare. La tensiunea de 24V se poate pune mana direct pe bornele celor doua baterii (12V+12V) fara a simtii nici cel mai mic disconfort, chiar daca bateriile pot debita 150-180 A.
0

#39 Useril este offline   Gygyman6 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3082
  • Inregistrat: 07 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 13 ianuarie 2009 - 16:28

Eu totusi zic ca si aspectul conteaza, daca nu atunci sa scoata usile acelea.Eu stiu ca nu e pricol, am inchis usile acelea de cate ori coboboram, dar majoritatea nu sunt amatori de tramvaie si nu stiu, imaginea ca usa aceea este deschisa si se vad firele poate nu sperie un elctrician sau mai stiu eu pe cine, dar orasul nu e plin de elctricieni. Si dupa cum am mai spus izolatia s-a cam dus plus ca poate ii trece unui vandal sa rupa firele, ca tot se plnge lumea de vandali, pai ce facem le dam fir intins la vandalizat, asa mai bine facem un concurs care poate vandaliza un tramvai cat mai rau ajutat de regie.
0

#40 Useril este offline   Bogdan DS 

  • Membru Senior ***
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 555
  • Inregistrat: 23 aprilie 09
  • Sexul:nespecificat
  • Locatia:Timisoara

Postat 08 mai 2009 - 22:46

1. Am o mare dilema. De ce odata cu noile investitii nu ati pus gazon intre linii? La viitoarele investitii veti avea de gand? Nu trebuie sa vi se para ceva SF, poate se ajunge la costuri chiar mai mici ??? Poate se pot accesa si ceva fonduri din taxa de poluare ...

Paris - http://www.nvo.com/stavy/nss-folder/kidsse...n/1IMG_0509.JPG
Imagine postata

http://4rail.net/arp..._tram1_1920.jpg
Imagine postata

2. Stiu ca a mai fost pusa intrebarea, dar linkul nu mai functioneaza, de ce nu se fac acele automate care elibereaza bilete? Eu folosesc foarte rar transportul in comun si nu am tot timpul bilete la mine si sa-mi programez cu o zi sau cu nu stiu cat timp inainte ca voi merge cu RATT-ul ... mi se pare o prostie. La o adica, s-ar putea pune cate un automat in fiecare tramvai - ma gandesc ca intentia voastra este de a avea cati mai multi calatori cu bilete si nu de a-i impiedica pe acestia sa aiba unul ca apoi sa dati amenzi :lol:)

3. Sincronizarea semafoarelor. Am inteles ca este o treaba ce tine de comisia de la rutiera, e si normal :04: dar asta nu va impiedica sa faceti presiuni pentru imbunatatirea semaforizarii.

4. Referitor la schimbarea macazului (cu ranga), este o problema de imagine si aceasta ar trebui sa fie destul de importanta atunci cand vorbim de un oras care are anumite pretentii sau cel putin asta se doreste.

5. Propunere de extindere a tramvaielor in zona de nord. Linia 4 de pe Cetatii continuata pe Amurgului si Divizia 9 Cavalerie ca apoi sa ajunga la gara mica. Asta ar fi o varianta in ideea in care cei din primarie / CFR se tin de cuvant si ridica calea ferata pe estacada.

6. Parere: transportul in comun nu trebuie sa fie asimilat cu o calatorie "turistica", el ar trebui sa fie confundat cu punctualitatea, viteza (de deplasare) ... etc. Atat timp cat iti trebuie o toleranta destul de mare ca timp, lumea prefera ambuteiajele (deci mersul cu masina) si ca mine sunt multi.

Sa va dau un exemplu: acasa - scoala
- cu tramvaiul imi trebuie 30 min (cu acel timp de asteptare care poate ajunge si la 15 min)
- pe jos - 30 min
- cu masina 15 min

PS E destul de greu de urmarit sectiunea cu sugestii, aveti 2 topicuri cu aceasi denumire plus celelalte care sunt destul de multe. NU spun sa fie unul singur, dar parca sunt prea multe

Aceasta postare a fost editata de Bogdan BMB: 08 mai 2009 - 22:49

0

Arata acest topic


  • (14 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi