STP Timișoara Forum: Inelul IV - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (46 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 37
  • 38
  • 39
  • 40
  • 41
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Inelul IV

#761 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 17 noiembrie 2021 - 09:52

In tinerete aveam colectie de vederi (in general din occident) urbane si cel mai mult imi placeau cele nocturne sau semi nocturne in care strazile erau iluminate superb, cu lampi aliniate la ata si in care se vedeau in general dungile lasate de faruri sau stopuri datorita timpului mare de expunere si a traficului redus la acele ore. Asa se faceau pe acea vreme pozele nocturne pe film. Este vorba de anii '70...

In cazul nostru este vorba de o strada plina de masini, de un blocaj de trafic insa imaginile sunt spectaculoase si ma incanta!...
1

#762 Useril este offline   POLI™2012 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 340
  • Inregistrat: 06 martie 12
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 17 noiembrie 2021 - 15:36

Vezi postareaFantoma Tramvaiului 3, la 16 noiembrie 2021 - 22:33, a spus:

Sper ca macar acum nu ii mai lasa sa parcheze pe prima banda pe Alexandrescu...


Un raspuns de la viceprimar in legatura cu parcarea pe prima banda.

Link: Ruben Latcau

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Screenshot 2021-11-17 at 15-34-46 (1) Ruben Lațcău Facebook.png

2

#763 Useril este offline   Fantoma Tramvaiului 3 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 952
  • Inregistrat: 06 iulie 14
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timișoara

Postat 17 noiembrie 2021 - 21:01

Ah, perfect atunci. Nu de alta, dar altfel degeaba au largit strada...
In alta ordine de idei, recomand cat se mai lucreaza sa nu incercati sa circulati ziua pe portiunea proaspat asfaltata, "inchisa circulatiei publice" din spatele Continental (str. Constructorilor/Macin), s-ar putea sa fie blocata de utilajele care inca lucreaza pe acolo. Noaptea cand am fost se trecea fara probleme, dar ziua nu s-a putut
1

#764 Useril este offline   CataM 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 833
  • Inregistrat: 17 decembrie 14
  • Sexul:masculin

Postat 17 noiembrie 2021 - 22:07

Am trecut azi pe acolo si imediat cum ieși din sens și intri pe Torontalului înspre oraș, sunt 2 guri de canal sub nivelul stratului de asfalt proaspăt turnat.

Chiar așa de complicat e sa fie aduse la nivel? E o problemă endemica la noi în oraș.

Sent from my Samsung Z Flip3 using Tapatalk
0

#765 Useril este offline   Seba76 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 246
  • Inregistrat: 11 noiembrie 19
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 18 noiembrie 2021 - 09:51

Imagine postata


Ultima metoda de stationare/parcare
0

#766 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29686
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 18 noiembrie 2021 - 11:00

Par destul de instariti proprietarii vehiculelor din poza, deci ar merge niste amenzi babane + ridicarea vehiculelor.
4

#767 Useril este offline   Elphax 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1381
  • Inregistrat: 18 aprilie 15
  • Sexul:masculin

Postat 18 noiembrie 2021 - 12:01

Asta pentru ca dezvoltatorii mint clientii, le spun ca sunt suficiente locuri de parcare, 1 pe apartament. Dar de fapt nu sunt. Si de fapt jumatate din apartamente au 2 masini. Deci parcheaza pe strada daca le-a facut primaria, nu ? Sau pe pista de biciclete.
0

#768 Useril este offline   Bogdan_tmtm 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 285
  • Inregistrat: 09 septembrie 19

Postat 18 noiembrie 2021 - 12:26

Pe verificate chiar este 1 loc de parcare per apartament in aceasta zona. Ce nu s-a respectat este acel +20% locuri de parcare pentru vizitatori.
Oricum acest minim stabilit de primarie de 1 loc/unitate locativa este mult prea mic (evident ca dezvoltatorii merg pe minim, ca profitul nu e in acele locuri de parcare)!
As vedea cel putin 1.5 locuri de parcare / unitate locativa, sau 2 locuri cum este reglementat in Brasov. Lucru care nu se va intampla, viziunea in momentul de fata este indreptata spre mijloacele de transport in comun si velo.
0

#769 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29686
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 18 noiembrie 2021 - 13:42

Pai, la prietenul din Ludwigburg care are un apartament cu 5 camere, i-au revenit obligatoriu 3 locuri de parcare in subsolul blocului. Daca nu le vrea, le poate inchiria, dar obligatoriu le-a platit pe toate initial. In acelasi oras are si cumnata mea un apartament cu 3 camere, inchiriat. Proprietarul i-a spus ca obligatoriu doua locuri de parcare (unul e in subteran si al doilea in fata blocului) sunt ale lor si trebuie sa le plateasca. Cum ei au o singura masina doar unul avand permis, al doilea loc l-a inchiriat unui vecin. (pe cel aflat in aer liber)
Asa trebuia facut si la noi si totul era ok.
3

#770 Useril este offline   Bogdan_tmtm 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 285
  • Inregistrat: 09 septembrie 19

Postat 18 noiembrie 2021 - 15:34

Da, in Muenchen de exemplu tot ce are peste 59mp trebuie sa aiba obligatoriu 2 locuri de parcare. Eu am locuit in Muenchen intr-o zona relativ centrala (Schwanthalerhöhe) intr-un imobil construit in 2002, imbobilul avea 5 nivele + etaj retras, iar in subteran erau parcari pe 3 nivele, multe locuri fiind in plus de asta duplexuri pe verticala (daca aveai masina jos trebuia sa apesi pe buton sa o ridice platforma sa ai acces la ea).
Practic in acel imobil suspectez ca erau mai mult de 2 locuri / unitate locativa.
Intr-un oras invecinat am fost si mi s-a spus ca aveai disponibile 2 locuri in caz ca doreai (acolo nu erau obligati, dar tehnic nu ar fi fost problema). Remarca mea este ca peste tot unde m-am plimbat niciunde nu am vazut parcari haotice, sau pe trotuare.
E clar ca o impunere minima mai mare de locuri de parcare atrage automat preturi de imobile ajustate in sus, dar eu as prefera asa. Decat ieftin si prost, mai bine un pret corect si civilizatie.
Poate fi extinsa logica si pe partea de servicii.
Decat sa platim un serviciu ieftin si prost: mai bine ori renuntam la el, ori facem o ajustare la o valoare la care putem ridica pretentii.
De exemplu pe partea de wc-uri ecologice eu nu mi-as fi inchipuit ca de aprox. 40 de euro pe luna cat vine de toaleta, cineva chiar si viziteaza toaleta respectiva de 4 ori pe saptamana si efectueaza urmatoarele servicii:
vidanjare dejectii / inlocuire substanta activa parfumata / spalare interioara cu jet de inalta presiune, cu apa fierbinte de pana la 82 de grade Celsius timp de 2 minute / stergere interior cabina / spalare pisoar / parfumare pereti cabina / inlocuire hartie igienica , dupa caietul de sarcini expus si in acest articol Intretinere toalete ECO
Rezultatul se vede in poza (preluata de pe "Timisoara murdara"), asa plati, asa servicii .. mai bine puneau lacatul pe ele.
Si legea este foarte proasta in privinta asta, ponderea majora a punctajului la licitatii o reprezinta cel mai mic pret (nu primeaza calitatea), ce mai conteaza ca serviciul este de .. rahat , in cazul asta. :)

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: toaleta.jpg

Aceasta postare a fost editata de Bogdan_tmtm: 18 noiembrie 2021 - 15:36

2

#771 Useril este offline   Seba76 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 246
  • Inregistrat: 11 noiembrie 19
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 18 noiembrie 2021 - 17:59

Păi aici unde locuiesc eu(Unul dintre blocurile Iris),mai sunt destule locuri de parcare neocupate în curtea blocului,nu erai obligat să cumperi dacă nu doreai.Pe lângă asta comparativ cu preturile actuale au fost accesibile (3000€+5% TVA parcă).Am înteles că ulterior dezvoltatorul la următoarele blocuri construite i-a cam obligat pe clienți să cumpere și un loc de parcare împreuna cu apartamentul.nu stiu daca este adevarat sau nu,asa am inteles de la vecini.
La cat sunt de late pistele de biciclete+trotuarul ma astept sa se gaseasca unii care sa si circule ocazional cu masina pe ele….
2

#772 Useril este offline   nabucodonosor19 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 816
  • Inregistrat: 11 mai 16

Postat 21 noiembrie 2021 - 20:36

La padure au avansat pe partea de borduri

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMG_1308.jpg
  • Imagine atasata: IMG_1305.jpg
  • Imagine atasata: IMG_1304.jpg
  • Imagine atasata: IMG_1303.jpg
  • Imagine atasata: IMG_1302.jpg

7

#773 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 21 noiembrie 2021 - 21:10

Sunt tare curios ce se va intampla cu tirurile care stau pe drum/strada in asteptare ca sa intre la trw? Deasemenea si autobuzele care fac manevre de intoarcere in strada?...
2

#774 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5985
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 22 noiembrie 2021 - 08:54

Vezi postareanabucodonosor19, la 21 noiembrie 2021 - 20:36, a spus:

La padure au avansat pe partea de borduri

Pare cam îngust drumul. S-o fi respectat normativul?!
1

#775 Useril este offline   nabucodonosor19 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 816
  • Inregistrat: 11 mai 16

Postat 22 noiembrie 2021 - 13:46

Vezi postareaMHN, la 22 noiembrie 2021 - 08:54, a spus:

Pare cam îngust drumul. S-o fi respectat normativul?!


Asa ochiometric pare ok sa stii, par a fi benzi normale
Acum nu stiu cum trece tirul in curba aia la 90 grade cu o serpuire ciudata fara sa incalece banda opusa
0

#776 Useril este offline   nabucodonosor19 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 816
  • Inregistrat: 11 mai 16

Postat 22 noiembrie 2021 - 13:49

Vezi postareamile, la 21 noiembrie 2021 - 21:10, a spus:

Sunt tare curios ce se va intampla cu tirurile care stau pe drum/strada in asteptare ca sa intre la trw? Deasemenea si autobuzele care fac manevre de intoarcere in strada?...


Pai partea aia ultima dreapta, la ieirea din padure pana la Imbroane ar trebui refacuta, prevazute locuri pt tiruri, largita la 4 benzi pe ultima parte dar na, pb nu se va face nimic ca proiectul e doar atat.
Abordare unitara mai greu la astia
De asemenea prima parte aia din calea Lipovei pana la Adora Forest nu are trotuare sau piste, aia e nicicum
Plus ca lipseste breteaua care iese la Linde, de aia nu mai zice nimeni nimic, aia era si mai utila acum decat asta. Aasta va fi utila cand vor continua inelul 4 peste Bega pana in Buziasului
0

#777 Useril este offline   corco 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 747
  • Inregistrat: 10 octombrie 16
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:desbateri pe forum si prietenii

Postat 22 noiembrie 2021 - 16:18

Cum ar fi un topic dedicat pentru comunicarea cu PMT pe probleme de infrastructura, avem subiecte si pentru parcari, garaje, piste sau Dorel, nu de alta dar preluam noi responsabilitatea asta si oferim consultanta gratuit.
1

#778 Useril este offline   rue 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 618
  • Inregistrat: 01 septembrie 17

Postat 22 noiembrie 2021 - 16:40

Nu o sa vina Latcau sa preia de aici nimic.
Daca ar trimite vreun consilier ales cu grija sa fie inca la pubertate si cu experienta zero, ar fi doar asa de imagine si cu efece zero.
Demult primariatm avea un forum foarte activ in care vicele a fost viu si ancorat pana intr-un decembrie cand a disparut spontan si apoi a ucis forumul.
1

#779 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 22 noiembrie 2021 - 17:55

Vezi postareanabucodonosor19, la 22 noiembrie 2021 - 13:49, a spus:

Pai partea aia ultima dreapta, la ieirea din padure pana la Imbroane ar trebui refacuta, prevazute locuri pt tiruri, largita la 4 benzi pe ultima parte dar na, pb nu se va face nimic ca proiectul e doar atat.
Abordare unitara mai greu la astia
De asemenea prima parte aia din calea Lipovei pana la Adora Forest nu are trotuare sau piste, aia e nicicum
Plus ca lipseste breteaua care iese la Linde, de aia nu mai zice nimeni nimic, aia era si mai utila acum decat asta. Aasta va fi utila cand vor continua inelul 4 peste Bega pana in Buziasului




Ai dreptate in ce spui. Gardul de la Muzeul Satului este retras in mod generos pentru a lasa loc de 4 benzi plus o eventuala banda de parcare pentru tiruri. Doar cotetul de care am vorbit mai sus sta in cale pentru niste parcari pentru cei de la blocuri.

In urma cu 4 - 5 ani TRW era pe locul 5 sau 6 ca si contribuitor la bugetul local iar Continentalul cauciucuri pe 2 sau 4.
Deci ar merita cu prisosinta ambele firme o investitie din partea primariei in amenajarea unor locuri de parcare pentru tiruri in asteptare pe acest segment al inelului 4.


Acea breteaua catre Linde de care pomenesti cred ca a murit in sensul in care cand Robu vorbea de ea, Continentalul a plantat repede niste copaci pe acel traseu iar acum cred ca Contibentalul este si proprietar pe acel teren prin cumparare de la UMT.

Apoi nu stiu daca vor circula tiruri (in mod legal) pe inelul 4 intre Lipovei si Imbroane deoarece acest drum nu a fost proiectat sa sustina asemenea tonaj. Cel putin asa stiu eu. Si daca este asa, atunci cred ca s-a gresit.

Iar despre continuarea acestui drum catre Lugojului si apoi catre AEM, cred ca-i vorba despre un cu totul alt "film" in care este nevoie si de un pasaj peste CF si eventual unul peste Lugojului...
2

#780 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29686
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 22 noiembrie 2021 - 18:35

Vezi postarearue, la 22 noiembrie 2021 - 16:40, a spus:

Demult primariatm avea un forum foarte activ in care vicele a fost viu si ancorat pana intr-un decembrie cand a disparut spontan si apoi a ucis forumul.

Da, doar ca din pacate nu se ocupa nimeni de administrare si moderare, de asta a si "murit".
0

Arata acest topic


  • (46 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 37
  • 38
  • 39
  • 40
  • 41
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

3 useri citesc topicul
0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi