STP Timișoara Forum: XCity Towers - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (7 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

XCity Towers Wallberg Properties (T1 finalizat, T2 in constructie) Evaluare topic: -----

#21 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 25 iunie 2019 - 22:57

O da, chiar nu am mai avut blocuri P+10 pana acum.... :Facepalm_emote_gif: Chiar e un "concept deosebit".
1

#22 Useril este offline   GeorgeA. 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 844
  • Inregistrat: 27 februarie 18

Postat 28 iunie 2019 - 19:02

Deosebita ar putea fi înghesuirea lor.
Mă îndoiesc ca in zona va rămâne un colțișor liber pentru vreun parc , grădiniță, fântâna etc să nu își facă cineva iluzii
Pe lângă cele vreo 8 blocuri X city mai era pe tion relatare despre o dezbatere la primărie in zona ar urma un alt dezvoltator cu MAI MULTE turnuri -10-12 clădiri apăreau pe o randare după Vox office , în articol se vb.chiar și de p+20 (spre nemulțumirea vreunui rătăcit cu vila in zona)
Dacă doar X city va avea o mie de ap în zona se vor înghesui două mii, poate trei
3

#23 Useril este offline   Marcu 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 42
  • Inregistrat: 18 mai 17

Postat 05 iulie 2019 - 12:12

CU XCity


Citeaza

2312/04.07.2019 CF nr. 442520, nr. cad 442520; CF nr. 442519, nr. cad 442519; plan de situatie, plan incadrare in zona SC HORUS SRL pentru SC WALLBERG WEST PROJECT SRL si GREEN ACRES TIMISOARA SRL AUREL POP nr.13A obtinere AC - Lucrari de tip a) - Constructii pentru locuinte colective, comert, servicii, birouri - Construire cladire locuinte colective, servicii, comert, birouri in regim de inaltime max. S+P+16E, conform PUZ aprobat prin HCL 418/30.09.2008. -Amenajare incinta, accese auto si pietonale. Lucrari de tip d) - Imprejmuiri - imprejmuire teren. Lucrari de tip f)- Constructii cu caracter provizoriu - Organizare de santier;

0

#24 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5982
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 16 iulie 2019 - 09:03

Tower One din XCity Towers ajunge la etajul 11

Imagine atasata: monthly_07_2019/post-2599-093551900 1563260701.txt
4

#25 Useril este offline   octav1an 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 167
  • Inregistrat: 07 martie 15

Postat 16 iulie 2019 - 10:41

Cum se numeste proiectul in trepte din spate-diagonala de vox?
0

#26 Useril este offline   Elphax 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1365
  • Inregistrat: 18 aprilie 15
  • Sexul:masculin

Postat 16 iulie 2019 - 11:52

Campeador


http://www.ratt.ro/f...ndpost&p=157786

2

#27 Useril este offline   System32 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 23
  • Inregistrat: 20 iulie 19
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 21 iulie 2019 - 23:57

Ce parere aveti de structura apartamentelor? Din ce am vazut se pare ca poti inchide bucataria usor, de asemenea fiecare apartament va avea si o debara.

Imagine postata
0

#28 Useril este offline   Doome27 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 21
  • Inregistrat: 04 octombrie 17

Postat 22 iulie 2019 - 10:13

Conteaza foarte mult cotele apartamentului. Dintr-o randare poate parea ok, dar cand vezi cotele reale poti avea surprize ca nu mai incape mobila ca in poza.
Oricum masa aia pe care se presupune ca ar trebui sa mananci pusa incoltul opus al livingului fata de bucatarie o sa iti provoace o gramada de neplaceri. Si altundeva nu mai prea ai unde sa o pui ca sa te mai si poti misca. Sa te plimbi in permanenta cu mancarea prin toata casa nu e chiar de dorit.
Probabil mai si costa o gramada de bani.
2

#29 Useril este offline   michidutza 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1130
  • Inregistrat: 26 iunie 16

Postat 22 iulie 2019 - 14:54

Exact ce ziceai Doome27, masa e pusa foarte aiurea. Iar alta configurare nu o prea vad. Eu nu as cumpara un astfel de apartament in veci, dar mai sa imi fac si obligatii/restrictii (precum rate/30 ani)....parca ma ia rasul si plansul :Facepalm_emote_gif:
2

#30 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 22 iulie 2019 - 18:28

Daca se inchide bucataria, usa de acces ar fi undeva pe unde se termina canapeaua si suprafata vitrata, adica pe unde se face accesul si acum, deci eu as pune canapeaua pe peretele opus si TV pe noul perete. Oricum, living-ul e foarte mic dupa operatiunea asta (nu ca acum ar fi prea mare...)

Ceva de genul: Imagine atasata: ap.jpg
1

#31 Useril este offline   System32 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 23
  • Inregistrat: 20 iulie 19
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 23 iulie 2019 - 22:09

Randarile astea nu prea coincid cu realitatea. Am tot cautat, dar se pare ca dezvoltatorul nu vrea sa puna planurile pe internet. Trebuie sa mergi la ei ca sa le vezi :(
0

#32 Useril este offline   michidutza 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1130
  • Inregistrat: 26 iunie 16

Postat 24 iulie 2019 - 07:45

Piata imobiliara e haos. Dezvoltatorii nu se vor educa decat daca lumea nu va mai cumpara apartamente! Eu sper sa ramana cu mizerile astea sa stea ei in ele! Din pacate asta e tara in care traim.

Mediul rural din Romania e in paralizie si toti tinerii fug in orase....drept pentru care si Timisoara s-a marit. Vedem aceste lucruri prin traficul tot mai sufocant si avantul imobiliar care e pe piata + multele nereguli din domeniul constructilor ( fac referire in special la strazile super inghesuite de case fara trotoare/ fara piste de biciclete, dar sa zici mersi daca are loc o masina sa treaca pe unele strazi de vile noi ) + dorinta de profit a dezvoltatorilor si a proprietarilor care au de dat in chirie ceva ( dar la capitolul conditii ori servicii oferite stam prost, de preferat sa faci chiar nimic si sa vina banii ). Clientul nostru e sluga noastra (drept pentru care conditiile pe litoral sunt care sunt si capitolul turism in Romania e dezastru in mare parte ce inseamna infrastructura + facilitati + servicii)!

Cine a stat in chirie, sunt sigur ca multi pot confirma, ca la o problema semalata ( gen: trebuie schimata canapeaua, e rupta ori alte probleme ) reactia proprietarilor a fost lenta ori inexistenta, dar banii de chirie trebuie platiti. Multe situatii sunt in care proprietareii de apartamente date in chirie nici nu le pasa de starea generala a blocului! La ei sa vina banutu dar daca trebuie facuta o igienizare a blocului sau altele ...nici ca le pasa si daca trebuie sa dea bani....incep sa ii doara toate maselele! :nervos:

Mie mi se par nejustificate preturile la multe chestii imobiliare. Dar na poate sunt eu mai nebun, eu chiar imi doresc curatenie si sa am o priveliste frumoasa (case ingrijite, blocuri renovate, garduri vopsite si spatiul verde cu flori). La City of Mara, ce priveliste ai? Stadionul CFR si sinele de cale ferata + ceva ruine in spate + buruieni? Merita in aceste conditii sa iti faci rate pe 30 de ani? La X-City e aproximativ la fel vezi mizeria pe camp + buruieni? La Vivalia Grand zona din jurul blocurilor e dezatru....Si ma voi opri aici cu exemplele!

Vad ca avem "pretentii de vest" dar suntem inca foarte departe. Eu am luat-o la pas prin Braytim in zona de case noi si am ramas socat cand am vazut ca unii care stau in zona, la vilute nu sunt in satre sa isi tunda iarba din fata casei. Adica cum poti sa lasi ditaimai buruiana in fata casei? Sunt case la care doar poarta are iarba mai mica cum tot baga si scoate masina, cei care faca si asta. Unii sunt atata de comozi ca nici masina nu o baga in curte (daca au loc!) si seara trebuie sa te strecori ca sarpele printre masini pe unele strazi. Deci in fata portii iarba e mai mica cum e tot calcata de masina si de cum se dechide poarta iar in fata usii am vazut buruiana de jumatate de metru semn clar ca usa, unii nici nu o folosesc.

Casele care sunt scoase la vanzare, exista pretentii financiare mari din partea proprietarilor dar unii ipocriti nu au reusit nici macar iaraba sa o tunda... ( preturile mentinandu-se unflate datorita influxului continuu de oameni care vin in Timisoara in cazul de fata din cauza guvernului si politicienilor care nu fac nimic de 30 de ani :machine-gun: , infrastructura si posibilitatile de dezvltare fiind aporpare inexistente in zonele mai indepartate de 50 de km de un oras mare ).

Asta e tara in care traim. In Olanda de exemplu mai la toate casele din zona rurala vei vedea gard viu ingrijit, flori si gazon tuns. La noi inca e mentalitatea ca mai bine stai si spargi seminte in fata casei decat sa plantezi o floare! :popa:
11

#33 Useril este offline   ralf 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 172
  • Inregistrat: 21 decembrie 17

Postat 07 august 2019 - 15:17

Se pare ca incepe a doua etapa X City , conform articolului.

https://www.profit.r...towers-19081508
1

#34 Useril este offline   radutm 

  • Membru Senior ***
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 518
  • Inregistrat: 09 aprilie 15
  • Sexul:masculin

Postat 07 august 2019 - 19:53

Vezi postareamichidutza, la 24 iulie 2019 - 07:45, a spus:

Piata imobiliara e haos....

Foarte frumos manifest michiduta, e excelent! Surpinde destul de bine unele problemele, cu altele dai cu oistea in gard, peentru ca sunt parerisme contrazise de fapte si cifre. Insa atat tu cat si cei care au dat 8 like-uri la acest mesaj, sa nu va suparati pe mine, dar sunt ceva ani de cand citesc acest forum, precum si altele, si am citit de atatea ori aceleasi pareri ca ale lui michiduta si m-am frustrat de atatea ori citindu-le si intelegandu-le incat chiar imi pun problema ca e o pierdere de timp sa repet aceeasi placa. Ma scuzati, dar chiar ma intereseaza ce se construieste in oras strict ONTOPIC si nimic mai mult! Asa ca, va rog foarte mult sa ma intelegeti si pe mine ca devin din ce in ce mai iritat cand vad ca, in numele DREPTATII, pe forum nu se mai respecta REGULILE. Fiti drepti voi primii si respectati-le!

#35 Useril este offline   FlaviusITM 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 111
  • Inregistrat: 21 iunie 17
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 24 octombrie 2019 - 09:56

Vedere de ansamblu - 12 oct 2019:
Imagine atasata: Vox.jpg

5

#36 Useril este offline   dan.s 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 4388
  • Inregistrat: 11 septembrie 15
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Everywhere

Postat 28 decembrie 2019 - 15:42

Tulai turnul geam in geam cu Vox VV Imagine postata:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: blc,dv-27.dec.2019-025.jpg
  • Imagine atasata: blc,dv-27.dec.2019-026.jpg
  • Imagine atasata: blc,dv-27.dec.2019-027.jpg
  • Imagine atasata: blc,dv-27.dec.2019-028.jpg
  • Imagine atasata: blc,dv-27.dec.2019-029.jpg

4

#37 Useril este offline   GeorgeA. 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 844
  • Inregistrat: 27 februarie 18

Postat 28 decembrie 2019 - 17:39

Apropiate, la etajele inferioare e ciudat, recordul cred că îl bat însă niște blocuri p+5 în spate la lidl din Giroc, efectiv lipite,e ceva atât de jenant ce se face acolo,sub 10 m între blocuri, din ce am văzut.
Între X city si vox cred că is peste 20 msigur, (turnul X city are peste 15mp latime si se vede că între turnuri ar mai intra un X city) ceea e e ok (vezi mai sus poza lui MHN)
Problema e ca parcă X city va avea 8 turnuri si va mai fi un dezvoltator în zona cu alte turnuri
0

#38 Useril este offline   System32 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 23
  • Inregistrat: 20 iulie 19
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 06 ianuarie 2020 - 23:06

Cam asa arata privelistea de la interior.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 26315.jpg
  • Imagine atasata: 23676.jpg
  • Imagine atasata: 13076.jpg

3

#39 Useril este offline   dan.s 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 4388
  • Inregistrat: 11 septembrie 15
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Everywhere

Postat 06 ianuarie 2020 - 23:10

Nici privelistea de la geam nu e prea grozava... Imagine postata
1

#40 Useril este offline   System32 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 23
  • Inregistrat: 20 iulie 19
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 06 ianuarie 2020 - 23:21

Inca nu, dar apartamentele de la Vox o sa aiba geamuri de sus pana jos si terase cat apartamentele de mari. Vei avea priveliste la tot. Imagine postata
0

Arata acest topic


  • (7 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi