STP Timișoara Forum: Linia M14 - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (16 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16

Linia M14 Linie de troleibuz Baritiu - Giratie Dumbravita Evaluare topic: -----

#281 Useril este offline   Didi 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 14
  • Inregistrat: 04 noiembrie 14

Postat 17 mai 2017 - 08:28

Buna ziua,
nu v ati gandit sa suplimentati troleibuzele pe linia M14? azi dimineata la ora 7.40 plecarea de la gara a fost fff aglomerat!!!Si nu doar acum s a
intamplat
0

#282 Useril este offline   Paul85 

  • Membru Senior***
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 708
  • Inregistrat: 23 februarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 17 mai 2017 - 08:40

Si toti voiau sa mearca in Dumbravita, sau erau de fapt calatori care asteptau linia 14 si s-au urcat in M14? Spun asta pentru ca am vazut ca azi au fost doar 4 firobuze pe linia 14, iar de obicei erau 5. Poate din cauza asta era mai aglomerat.
3

#283 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 17 mai 2017 - 11:52

Normal ca asteptau 14-le... :Facepalm_emote_gif:
2

#284 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29774
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 17 mai 2017 - 12:21

Si eu ma indoiesc ca la ora aceea sa fie asa un aflux spre Dumbravita... Mai degraba invers, din comuna spre oras.
0

#285 Useril este offline   dan 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 10
  • Inregistrat: 12 februarie 10

Postat 21 septembrie 2017 - 07:51

Azi dimineata, la ora 8.27, statia Fropin spre oras, M14 n-a venit. Tabelul electronic, informativ in rest, n-a informat nimic. Excelenta inutilitatii. Aplicatia (oficiala) de asemenea. Supertehnologia la dispozitia noastra. De altele nu mai spun, ca dup-aia zice lumea ca vorbesc urat.
0

#286 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29774
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 21 septembrie 2017 - 08:52

Panourile sau pe aplicatia, tintele tuturor frustrarilor... :(
Pai, daca un troleibuz lipseste din diverse motive (blocat in trafic, defect, lipsa sofer, etc), ce ar putea afisa aplicatia sau panoul altceva decat graficul dupa care trebuia sa vina?

Am verificat putin pe Radfleet si din cate vad a intarziat foarte mult din cauza traficului. Doar de la Cimitirul Eroilor si pana la Marasti a facut 18 minute, astfel era la Baritiu la 8:20, atunci cand avea plecarea de la Giratie Dumbravita. Pana la plecarea unui vehicul din bucla de la capat, acesta nu se afiseaza sub forma x min, ci doar ca time table, adica graficul stabilit. De asta spun ca aplicatia sau panourile nu au ce sa afiseze altceva decat ce au afisat.
Teoretic, conform planificarii el are la ora aceea 47 de minute ca sa parcurga o semitura (Giratie-Baritiu), dar in realitate a parcurs aceasta semitura in o ora si 17 minute, deci hai sa nu dam vina pe aplicatii, programe, software, etc.
Ieri in jurul orei 15, am parcurs traseul Depou Dambovita-Sediu Take Ionescu in 40 de minute si asta cu o autoutilitara, nu cu un troleibuz sau autobuz.
1

#287 Useril este offline   Didi 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 14
  • Inregistrat: 04 noiembrie 14

Postat 21 septembrie 2017 - 15:26

Ba era chiar dinspre oras spre Dumbravita....nu stiu ce asteptau calatorii dar au urcat in M14.( ATUNCI SUPLIMENTATI 14-LE)...merg in fiecare dimineata INSPRE Dumbravita...ca e si in sens invers asta e alta chestiune...ca e aglomerat si cand plec de la Dumbravita, normal
Azi dimineata M14 de la ora 7.40 nu a venit...pe aplicatie nu se vede daca e blocat undeva e disparut in zona crepusculara..faceti ceva si cu aplicatia asta...si cu mijloacele de transport in comun!

Aplicatia ar trebui sa arate un timp aproximativ dar nu arata nici cand e in statie...deci troleibuzul e in statie si aplicatia nu il vede... nu e vorba doar cand e blocat in trafic..am patit de f multe ori sa nu le vad pe aplicatie
Daca tot spuneti ca aveti aplicatie macar sa fie functionala...

Deci eram in troleibuz chiar inspre Dumbravita...nu inteleg ce nu intelegeti...sau nu credeti...sigur merg la lucru dimineata inspre Dumbravita si dupa masa ma intorc...
In fiecare zi fac asta...deci cunosc mersul troleibuzului M14...mai bine ca voi cred..
0

#288 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29774
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 21 septembrie 2017 - 19:28

Te rog nu mai cita aiurea postari vechi de luni de zile.
Daca un troleibuz nu e vazut de sistem, inseamna ca are o problema cu OBC. Lasa aplicatia in pace ca nu are nicio legatura cu asta si nu ea poate rezolva problemele din trafic, lipsa soferilor sau a vehiculelor. De asemenea, aplicatia nu poate decongestiona traficul, nici in Dumbravita si nici in Timisoara.
0

#289 Useril este offline   IlieB 

  • Membru Senior*
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 727
  • Inregistrat: 06 iulie 15
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Masini, Excursii, Istorie

Postat 22 septembrie 2017 - 07:03

@Didi:

Atasez poza cu trafic de azi, ora 07:55 (traffic real oferit de google maps - care are dreptate in proportie destul de mare).
Dupa cum observi in poza pe directia spre dumbravita (nu am facut poza la intreg traseu 14/M14), sunt destul locuri unde se poate bloca in trafic, astfel aparand exact ce spune D-nul Florin in prima postare dupa interventia ta. Si anume ca a facut peste o ora pe semitura.
A se intelege totusi ca la ora 7:40 va fii vesnic plin si orasul si dumbravita ptr ca e exact inainte de inceperea scolii. De aceea poza de la 7:55 e cam irelevanta, deja decongestionandu-se traficul (daca se poate numi asa).

Imagine atasata: 2017-09-22 07_57_30-Google Maps.png

Aceasta postare a fost editata de tm87blo: 22 septembrie 2017 - 07:04

0

#290 Useril este offline   Paul85 

  • Membru Senior***
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 708
  • Inregistrat: 23 februarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 22 septembrie 2017 - 10:52

Problema nu e de la aplicatie. Aplicatia doar preia niste date si le arata intr-un mod mai frumos utilizatorului. Problema e ca sunt zone in oras in care nu se transmit date (de exemplu, la troleibuze, pe la Gara de Nord e asa o zona, unde pur si simplu dispar troleibuzele din aplicatie, pentru ca aceasta nu primeste date de la ele). Pe langa asta, am observat si eu in ultimele zile ca pe M14 cam lipsesc troleibuzele din aplicatie, probabil tot din cauza transmisiei datelor, nu a aplicatiei in sine. De exemplu, azi dimineata, pe la 10:30 a venit unul spre oras in statia Petru si Pavel, desi pe panou aparea graficul, iar in aplicatie aparea graficul pe intreaga semitura Dumbravita - Baritiu.
1

#291 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29774
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 22 septembrie 2017 - 17:53

Exact asta incerc sa explic cui vrea sa asculte si care chiar daca e suparat ca nu vin vehiculele asa cum ar trebui, vrea sa inteleaga ca aplicatia nu poate influenta cu nimic circulatia MTC-urilor, ci doar incearca sa estimeze niste timpi de asteptare, calculand cu datele ce le are. Daca datele sunt gresite (grafice cu erori incarcate pe server) sau nu ajung la server din diverse motive, aplicatia nu are cum sa functioneze corespunzator.

Sunt unii (nu glumesc, am avut cazuri concrete de sesizari) care chiar cred ca conducatorii MTC-urilor au pe OBC aceasta aplicatie (sau o varianta a ei) si circula conform ei. -_- Scriau reclamand ca soferul (de pe E2) nu respecta timpii indicati de aplicatia de pe telefonul ce-l aveau in mana, ei in vehicul fiind in momentul respectiv.
0

#292 Useril este offline   IlieB 

  • Membru Senior*
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 727
  • Inregistrat: 06 iulie 15
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Masini, Excursii, Istorie

Postat 10 februarie 2018 - 12:44

Nu stiu daca e adecvat locul ptr aceasta stire: OP
0

#293 Useril este offline   Didi 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 14
  • Inregistrat: 04 noiembrie 14

Postat 09 mai 2018 - 09:59

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 21 septembrie 2017 - 19:28, a spus:

Te rog nu mai cita aiurea postari vechi de luni de zile.
Daca un troleibuz nu e vazut de sistem, inseamna ca are o problema cu OBC. Lasa aplicatia in pace ca nu are nicio legatura cu asta si nu ea poate rezolva problemele din trafic, lipsa soferilor sau a vehiculelor. De asemenea, aplicatia nu poate decongestiona traficul, nici in Dumbravita si nici in Timisoara.

Chiar nu citez nimic...in primul rand nu am timp sa citesc si sa preiau postarile altora...in al doilea, am eu destule off-uri in legatura cu mijloacele de transport in comun ca sa nu trebuiasca sa preiau altele. Azi dimineata abia am urcat in M14 la gara...nu ma intereseaza daca alti calatori asteptau 14-le...oricum e plin troleibuzul si de la capatul lui 14..deci oamenii aia sigur merg in Dumbravita..Daca acum ceva timp erati siguri ca NU e "asa un aflux" inspre Dumbravita va spun sincer ca ESTE... si dimineata si dupa-masa este la fel (adica sub orice critica: troleibuze pline, urat mirositoare si fara clima..aaa...sa nu mai vorbim de nerespectarea graficului). Deci parerea mea (fara a o cita pe a altcuiva) este ca ar trebui sa modificati si altceva in legatura cu mijloacele de transport in comun nu doar pretul biletelor si abonamentelor, ca macar pe alea puteati sa le lasati in pace.
0

#294 Useril este offline   IlieB 

  • Membru Senior*
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 727
  • Inregistrat: 06 iulie 15
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Masini, Excursii, Istorie

Postat 09 mai 2018 - 14:16

Off-urile si pareriile de imbunatatire se pot trimite direct catre STPT. Aici, adminii forumului nu au aceasta putere de a convinge sau de schimba ceva in STPT. O petitie poate influneta o decizie (daca e destul de sustinuta), dar trebuie sa se faca auzita si pe un canal oficial, nu aici unde in afara de a oferi sprijin moral nu prea putem face mare lucru.
Petitia se poate crea aici: Linkul meu
1

#295 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29774
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 09 mai 2018 - 17:48

Didi, daca dai replay la o postare veche, apare ca citat postarea respectiva (exact ca in postarea ta de azi, unde pare sa imi raspunzi mie la o postare veche de 8 luni de zile).
Se poate posta fara a da replay cuiva, alegand din josul paginii (de sub ultima postare din topic) "Raspuns nou".
1

#296 Useril este offline   BogdanTm 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 2314
  • Inregistrat: 06 septembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:trenurile, calatoriile,sahul

Postat 10 mai 2018 - 06:47

Poate ar ajuta daca sub un mesaj ar aparea doar optiune "quote" aka citare...si buton strict de reply mai jos. ..
0

#297 Useril este offline   Didi 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 14
  • Inregistrat: 04 noiembrie 14

Postat 15 noiembrie 2018 - 09:18

Buna ziua, sper ca nu mai spuneti ca nu e aglomerat M14 inspre Dumbravita ca e plin...si dimineata si dupa masa...chiar nu faceti ceva in acest sens? Si mai pleaca de la capat mai repede...asa...ca sa l piarda cei care vin cu expresul ca deh...de ce ar circula ceva bine?
0

#298 Useril este offline   IlieB 

  • Membru Senior*
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 727
  • Inregistrat: 06 iulie 15
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Masini, Excursii, Istorie

Postat 15 noiembrie 2018 - 10:25

@DiDi intelegem frustrarea dar nu se poate face nimic de membrii sau adminii acestui forum.

Cea mai buna metoda este crearea unei reclamatii la ei folosind nr de telefon sau petita online.
0

#299 Useril este offline   dan.s 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 4388
  • Inregistrat: 11 septembrie 15
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Everywhere

Postat 15 noiembrie 2018 - 11:04

Toate vehiculele cu M la numărul liniei sunt parte a Societății Metropolitane de Transport. Ca sa se suplimenteze nr. de vehicule pe M14 trebuie să se facă cerere primariei Dumbravita, cerere ce odata aprobată va ajunge la STP , care va pune vehicule in plus pe traseu. STP nu poate pune fara nici o cerere(de capu ei) vehicule in plus sau minus pe o linie metropolitana.
2

#300 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29774
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 15 noiembrie 2018 - 19:46

Exact. Probabil ar trebui renegociati termenii acordului STPT-primaria Dumbravita.
0

Arata acest topic


  • (16 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi