STP Timișoara Forum: Centru sau periferie? - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (2 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

Centru sau periferie?

Poll: Centru vs periferie (21 membri au votat)

Ati fi deacord cu introducerea Mercedesurilor pe liniile 21/28 ,in defavoarea liniilor centrale? (33,40,42,E8)?

Nu puteti vedea rezultatele acestui sondaj, pana cand nu votati . Va rugam sa va logati si sa va exprimati votul dvs. pentru a vedea rezultatele acestui sondaj.
Voteaza

#1 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 01 noiembrie 2009 - 08:49

Am vazut ca nu ajungem niciunde cu discutia, asa ca am hotarat sa vedem ce parere au si altii!

Va invit la vot! :lol:
0

#2 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3886
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 01 noiembrie 2009 - 16:48

Eu unul nu comentez, pentru ca discutia este degeaba. Prefer sa vina o rabla veche de 40 de ani, dar sa fi asteptat 10 minute dupa ea. Marimea parcului primeaza fata de calitatea vehiculelor.

Din partea mea, autobuzele ar putea fi puse random pe linii, si schimbate zilnic, sa nu se mai planga nimeni ca nu vine Mercedesu' pe strada lui. Ca veni vorba, pe 40 n-ar prea vazut Ikarus sau alte vechituri demult.
0

#3 Useril este offline   Visor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8414
  • Inregistrat: 09 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:STPT, Trenuri, Fotografia, Desenul, PC

Postat 01 noiembrie 2009 - 17:34

Topicul nu prea are rost, nici aceasta discutie!
Am discutat tot ce era de discutat dar tu tot nu pricepi.


"Ati fi deacord cu introducerea Mercedesurilor pe liniile 21/28 ,in defavoarea liniilor centrale?"

Nu inteleg de ce tot faci diferente. :lol: Chiar ai ceva cu cele trei cartiere (Plopi, Crisan si Ghiroda Noua).
Daca tot zici de "periferie" de ce nu amintesti si linia 32, pe care CIRCULA autobuze Mercedes.

Nu este vorba nicidecum in "defavoarea liniilor centrale", pentru ca un Mercedes care este planificat pe linia 32, ar putea la fel de bine sa fie planificat o zi / doua pe saptamana pe liniile de care tie scarba.
Uite ca la linia 13 tot circula un Mercedes. La fel, o zi poate sa lipseasca de acolo si sa fie pe greturile tale 21 si 28.
Sunt 100% ca daca locuiai acolo aveai gura sparta PENTRU acele doua linii. Asta sunt foarte sigur!

Nici nu a zis nimeni sa se ia autobuze de pe liniile centrale, pe care circuli tu, de pe care raspiri aer de Mercedes. Dar o zi de pe 32 sau 13 s-ar putea...
Dar tu intotdeauna sustii pe a ta, indiferent ca-i adevarat sau nu, indiferent ca multi iti zic care vad situatiile la fata locului (!), dar degeaba.
Tot degeaba mi se pare acest topic, iar daca imi da acordul dl. Florin il voi sterge imediately.

Chiar se face o forma de "discriminare" deja cu aceasta tema si cu titlul topicului.
0

#4 Useril este offline   alecs 

  • Membru Onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 3145
  • Inregistrat: 20 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:timisoara
  • Interese:http://soferderomania.promotor.ro/carmen_m click plz

Postat 01 noiembrie 2009 - 19:12

Daca tu ai locui acolo, nici tie nu ti-ar conveni sa circuli non-stop cu ikarusuri, exact cum spunea si Visor.
Si cum a mai spus cineva, platesc acelasi bilet ca si noi.Tot oameni sunt, daca circula doar Ikarusuri sa le ieftineasca biletele, dar asta nu se va intampla :blink:
0

#5 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3886
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 01 noiembrie 2009 - 19:40

Am circulat ani de zile cu Ikarusuri pe 42 si 43, d-alea distruse de-ti clantaneau dintii in gura de la gropi si frig, si nu m-am mai plans atata.

Sustin @Visor cu stergerea topicului, nu neaparat ca e discriminare, dar e degeaba discutia. Ne invartim in cercuri.

@alecs : adica daca Tudo are masini Mercedes si cere tariful X, concurentul Y trebuie sa ieftineasca cu 20% doar pentru ca el are Logan sau Peugeot? Pe langa RATT exista si alte mijloace de transport, y'know.
0

#6 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 01 noiembrie 2009 - 20:08

In loc de "Nu comentez!" puteati pune "Nu ma intereseaza subiectul".
0

#7 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 01 noiembrie 2009 - 22:27

Insfarsit cineva care zice ceva logic!

alecs, dAimon, daca oricum nu va intereseaza, si sa comentati aiurea ,mai bine nu ziceati nimica...

dAimon, sunt deacord cu varianta ta cu taxiurile. Si intradevar. Tot de pe acest forum cineva zicea ca pe calatori nu ii intereseaza ce vine numai sa vina, pai atunci de ce se comenteaza?

Da Visor... De ce sa-l stergi? Este un forum ,unde avem voie sa ne exprimam opinia... Cine zice ca este in plus nu posteaza pur si simplu. Ce ar fi sa caut si eu pe forum topice care nu imi convin, si sa zic la domnul Florin, sa le inchida chiar daca altii ar scrie acolo... :blink:

Am mai spus si o sa mai spun odata. Nu sunt deacord cu Mercedesuri pe liniile periferice :3,21,28,32 si 44. Si treaba asta cu macar o zi sau doua cu un Mercedes, este abureala.. Pai ce mie o zi doua, sau niciuna? Nu inteleg rostul acestei afirmatii! Deci cum spuneam, nu sunt deacord, si nici nu voi fi niciodata pana nu vom avea un parc complet de autobuze calumea, sa circule pe o linie periferica un autobuz calumea, iar prin centrul orasului o epava. Cine intelege ceea ce vreau sa spun bine , iar cine nu e treaba lui! Asta este parerea mea, si nu mi-o voi schimba nici daca acest topic dispare, si nici daca voi fi avertizat de "discriminare"!
0

#8 Useril este offline   alecs 

  • Membru Onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 3145
  • Inregistrat: 20 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:timisoara
  • Interese:http://soferderomania.promotor.ro/carmen_m click plz

Postat 01 noiembrie 2009 - 22:34

NU am comentat, doar mi-am spus parerea, exact ceea ce ai spus tu despre acest topic...
Si ce am spus eu este logic...
Si la taxiuri este cu totul altceva...si loganu si mercedesu dau caldura, merg bine, ceea ce la mercedes si la Ikarus NU este !!!!!
0

#9 Useril este offline   caius 

  • Membru senior**
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 825
  • Inregistrat: 23 mai 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 01 noiembrie 2009 - 23:06

Vezi postareacseh_17, la 1 Nov 2009, 22:27, a spus:

...Nu sunt deacord cu Mercedesuri pe liniile periferice :3,21,28,32 si 44...

32-ul chiar nu mi se pare o linie periferica. Are capatul la Sinaia, strabate tot bulevardul C. Brancoveanu si ii foarte solicitat. :blink: E adevarat, celalt capat se afla la marginea orasului, dar tot o linie importanta mi se pare.

Eu am votat DA, din simplul fapt ca nu imi plac "discriminarile" astea dintre cartiere. Tot acelasi pret are biletul, deci tot aceleasi conditii ar trebui sa fie indiferent de zona in care locuiesti. Parerea mea. :D
0

#10 Useril este offline   todoran13 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 206
  • Inregistrat: 28 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 02 noiembrie 2009 - 11:03

cseh_17 nu inteleg de ce te agiti atat cu acest subiect, te certi cu membrii forumului, faci sondaje...

Stai mai bine linistit, sincer, incerti sa-ti impui parerea aducand argumente destul de subtirele. Nu te speria, sunt convins ca vei circula in continuare cu Mercedes-uri prin centru, iar cei de la periferie, de care vad ca nu ti-e drag deloc, vor merge ci Ikarus-uri.

In rest numai de bine :).
0

#11 Useril este offline   Visor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8414
  • Inregistrat: 09 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:STPT, Trenuri, Fotografia, Desenul, PC

Postat 02 noiembrie 2009 - 22:51

Vezi postareacseh_17, la 1 Nov 2009, 22:27, a spus:

Da Visor... De ce sa-l stergi? Este un forum ,unde avem voie sa ne exprimam opinia... Cine zice ca este in plus nu posteaza pur si simplu. Ce ar fi sa caut si eu pe forum topice care nu imi convin, si sa zic la domnul Florin, sa le inchida chiar daca altii ar scrie acolo... :)


Se putea discuta acolo unde s-a discutat inainte, exista si topic cu autobuze in general.
Nu vad de ce s-ar deschide un topic pentru orice tema, mai ales care se poate discuta in topicul cu autobuze in general, ca pentru aceasta tema fiecare vine cu cate un post cu parerea personala si gata. Nu vad ce alte discutii pe aceasta tema ar fi, decat certuri inutile. Cat timp sunt moderator aici imi pasa de ce se "creaza" pe aici.

Ai sa vezi ca nu o sa se mai posteze mult pe aici...

Iar cu titlul nu sunt de acord. "IN DEFAVOAREA" - asa e, pe linia 21 sau 28, daca ar circula un Mercedes doua zile / sapt. pe linile centrale vor circula NUMAI Ikarus. <_<
Nu inteleg de ce te agiti, nu schimbi nimic oricum. Nu trebuie sa te agiti ca sa spui o parere...
Oricum pe liniile 33, 40, E1, E2, E3, E4 vei avea numai Mercedes, chiar daca unul s-ar trimite o zi/doua / sapt. in Plopi...

Si da, Cseh_17, e ceva daca circula rareori un Mercedes pe 21 sau 28, daca ai sta acolo, ti-ar conveni caci te gandesti ca s-au gandit RATT - Exploatare sa "iti trimita" un Mercedes, nu "ti-a uitat" zona.

Chiar sunt curios ce-o sa se mai discute, mai ales CAT DE MULT o sa se mai discute aici... (nici nu am votat)
0

#12 Useril este offline   ttc 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 48
  • Inregistrat: 20 martie 08

Postat 03 noiembrie 2009 - 14:05

Vezi postareaVisor, la 1 Nov 2009, 18:34, a spus:

...
Daca tot zici de "periferie" de ce nu amintesti si linia 32, pe care CIRCULA autobuze Mercedes.

...

Hmmm...
Pardon...
Mercedesuri pe linia lui 32 de două/trei ori pe săptămână şi atunci unul din vasta majoritate de două...
0

#13 Useril este offline   ttc 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 48
  • Inregistrat: 20 martie 08

Postat 03 noiembrie 2009 - 14:14

Problema principală e întreţinerea autobuzelor, pe lângă exploatare.
Din păcate la autobuzele Ikarus întreţinerea e făcută la minimum şi asta de ani buni.
La fel şi la tramvaiele primite...
Şi până să-mi săriţi în cap că vandalizari de la călători şi etc. vă informez că mă refer la întreţinerea mecanică (motor, direcţie, suspensii, frâne)
Ikarus-urile actuale dacă ar fi proprietate particulară n-ar mai primi ITP-ul, dar cum RATT-ul are staţie ITP proprie....
0

#14 Useril este offline   Dr2005 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 1403
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bucuresti, Sector 6 - Drumul Taberei

Postat 03 noiembrie 2009 - 15:33

Vezi postareattc, la 3 Nov 2009, 16:14, a spus:

Problema principală e întreţinerea autobuzelor, pe lângă exploatare.
Din păcate la autobuzele Ikarus întreţinerea e făcută la minimum şi asta de ani buni.
La fel şi la tramvaiele primite...
Şi până să-mi săriţi în cap că vandalizari de la călători şi etc. vă informez că mă refer la întreţinerea mecanică (motor, direcţie, suspensii, frâne)
Ikarus-urile actuale dacă ar fi proprietate particulară n-ar mai primi ITP-ul, dar cum RATT-ul are staţie ITP proprie....


De unde ştii tu că nu sunt conforme? Că nu ştie Dorel (să-i zicem aşa) şoferul să apese ambreiajul când schimbă viteza şi huruie cutia (că de aia huruie, că nu calcă ambreiajul)?
Nu ştiu dacă ITPul îl poate face RATT... că parcă nu era voie ca proprietarii unor vehicule să îşi facă ITP în staţiile proprii.

Am văzut că se vorbea undeva despre încălzire. Nu o să detaliez sistemul (l-am detaliat prin alt topic). Pun doar o întrebare: îl verifică cineva măcar o dată la 2 zile? Că aşa orice şofer poa' să se joace cu furtunele să îi încălzească doar cabina şi să mai salveze nişte motorină.
0

#15 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 03 noiembrie 2009 - 16:19

Incalzirea, se face cu apa din radiator, nu cu motorina ...


Visor,zici ce zici, insa voturile imi dau dreptate!
Insa hai sa incheie dicutia aici! Eu zic samai lasi topicul deschis cateva zile apoi il poti inchide, insa nu-l sterge! Sa fie mutat in arhiva!
0

#16 Useril este offline   Dr2005 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 1403
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bucuresti, Sector 6 - Drumul Taberei

Postat 03 noiembrie 2009 - 17:23

Vezi postareacseh_17, la 3 Nov 2009, 18:19, a spus:

Incalzirea, se face cu apa din radiator, nu cu motorina ...


Păi şi ca să se încălzească apa nu trebuie să meargă motorul? :)
0

#17 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 03 noiembrie 2009 - 17:32

Pai si apa nu este incalzita chiar daca incalzirea nu functioneaza? :)
0

#18 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29759
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 03 noiembrie 2009 - 18:10

Ca agent de incalzire, folosindu-se agentul de racire al motorului, eu zic ca nu se consuma motorina suplimentar (poate doar daca bagam in calcul un mic consum suplimentar datorat unei temperaturi mai mici a motorului, circuitul fiind mai mare si agentul racindu-se mai repede) cu exceptia cazurilor in care este folosit siroco-ul.
0

#19 Useril este offline   ttc 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 48
  • Inregistrat: 20 martie 08

Postat 04 noiembrie 2009 - 12:07

Vezi postareaDr2005, la 3 Nov 2009, 15:33, a spus:

De unde ştii tu că nu sunt conforme? Că nu ştie Dorel (să-i zicem aşa) şoferul să apese ambreiajul când schimbă viteza şi huruie cutia (că de aia huruie, că nu calcă ambreiajul)?

Ştiu că nu sunt conforme pentru că sunt şofer şi ştiu puţină mecanică (mai multă de fapt, dar nu e frumos să te lauzi)
E suficient să te uiţi la poziţia roţilor la câteva dintre ele ca să-ţi dai seama că suspensiile lasă de dorit!
Nu-mi spune că n-ai văzut autobuze Ikarus ce stau într-o rână deşi au 3 - 4 pasageri...
0

#20 Useril este offline   A13 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 130
  • Inregistrat: 25 aprilie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 04 noiembrie 2009 - 23:24

Topicul este cat se poate de inutil si a fost deschis doar ca urmare a unei discutii intre mine si @cseh_17 in topicul dedicat liniei 21, continuata aici si mai departe, pentru a nu polua inutil topicul legat de transformarea liniilor 42, 43 in E7 respectiv E8, pe PM.

Mi-am expus parerea cu privire la prezenta autobuzelor Mercedes pe liniile 21, 28 in nenumarate randuri si nu mai insist. Nu am de gand sa provoc agitatie inutil.

Totusi nu mi-am putut stapani curiozitatea si am verificat rezultatele votului. Tin sa precizez, de la bun inceput, ca ma asteptam la o dominatie zdrobitoare din partea raspunsurilor NU, dar cel putin pana la ora la care am scris acest mesaj, pentru NU isi exprimasera optiunea 8 forumisti, 6 pentru DA si cei care "nu comenteaza!" erau in numar de 4.
Destul de firav avantajul, in contextul in care exista, totusi, 4 voturi incerte. E bine de stiut ca exista si oameni care nu sunt condusi doar de interese meschine si au capacitatea de a se substitui si a intelege in mod rational si nevoile celorlalti.

P.S. Cum spuneau si ceilalti. Se poate inchide sau mai bine spus se poate sterge, deoarece nu aduce nimic constructiv sau macar informativ pentru cei care "rasfoiesc" paginile acestui forum.
0

Arata acest topic


  • (2 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi