STP Timișoara Forum: Linia 46 - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (9 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Linia 46 Evaluare topic: -----

#141 Useril este offline   Visor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8415
  • Inregistrat: 09 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:STPT, Trenuri, Fotografia, Desenul, PC

Postat 06 februarie 2013 - 19:03

O metoda primitiva si simpla: scrii pe o foaie toate numerele autobuzelor "C", si bifezi autobuzul pe care l-ai programat, iar foaia ramane 24 de ore in biroul sefilor responsabili. Oricare sef e de servici vede care autobuze mai trebuiesc programate. Sunt totusi numai 55, nu 1000 autobuze...
0

#142 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 06 februarie 2013 - 23:00

Si totusi e prea complicat... :rad: :rad: :rad: ...
0

#143 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29776
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 06 februarie 2013 - 23:04

Sunt autobuze care sunt in service, altele care nu ies cateva zile si de aici apar probleme.
0

#144 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 07 februarie 2013 - 13:47

Departe de mine gandul de a va supara dar eu cred ca acest aspect este ultimul sau nici macar nu este trecut pe o eventuala lista de prioritati. Daca scrie pe afisaj 46, la revedere si drum bun, ce conteaza ca de un an de zile traseul s-a prelungit si afisajul nu mai corespunde decat partial realitatii? Cei care folosesc linia respectiva cunosc acest lucru si cu asta basta. Lipseste constiinta lucrului bine facut, nu numai aici ci si in alte domenii, un defect care ne caracterizeaza pe majoritatea dintre noi.
0

#145 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29776
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 07 februarie 2013 - 14:11

A, nu ma supar. :) Incerc sa gasesc o explicatie.
0

#146 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 07 februarie 2013 - 17:33

Dintotdeauna am fost de părere că metoda "update"-ului la intrarea sau la ieşirea din garaj nu este o soluţie viabilă. Dimineaţa la ieşire este un zor de neînchipuit. Iar la intrare, mulţi dintre şoferi raportează tot soiul de defecţiuni, plus verificarea plinului la rezervoare. Dacă opreşti un autobuz în poartă, se face coloană în spatele lui şi se blochează traficul pe Calea Buziaşului.
După mine, cel mai nimerit era ca în timpul în care toate autobuzele se află în garaj (24:00 - 04:00) cineva să le viziteze pe toate introducând cardul în slot. Un minut pe bucată autobuz ar fi suficient pt efectuarea operaţiunii. Dar, cu toate operaţiunile necesare punerii contactului şi anulării lui, se ajunge uşor la 3 minute. Însă, de unde acel "cineva"? Că toţi angajaţii (doi la număr) disponibili, sunt antrenaţi în măturarea şi spălarea (interior + exterior) a utilajelor. Dacă mai au de schimbat şi o roată cu pană, tot programul lor e dat peste cap.
Chiar îi rog pe cei interesaţi, să ia parte la procesul de ieşire - intrare, pt a se convinge că şefii de garaj nu pot face faţă tuturor sarcinilor care le revin. Nu că le-aş ţine partea.
Aş propune o soluţie, dar am toate motivele să cred că voi fi luat în batjocură. Aşa cum în alte situaţii, au fost trimişi la garaj în timpul nopţii diferiţi indivizi de la Centrală, cu diferite misiuni de spionaj, din când în când poate fi delegat unul în scopul mai sus menţionat.
0

#147 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 07 februarie 2013 - 19:53

Vezi postareaemilut, la 07 februarie 2013 - 17:33, a spus:

Aş propune o soluţie, dar am toate motivele să cred că voi fi luat în batjocură. Aşa cum în alte situaţii, au fost trimişi la garaj în timpul nopţii diferiţi indivizi de la Centrală, cu diferite misiuni de spionaj, din când în când poate fi delegat unul în scopul mai sus menţionat.



Poate fi si asta o solutie! De ce nu?
Eu nu-mi dau seama exact "ce manevre" trebuie efectuate dar cred ca toata lumea este de acord ca nu este normal ca dupa aproape un an de zile de la prelungirea traseului sa mai apara autobuze cu afisajul incorect. Putem accepta o saptamana, doua dar un an este foarte mult. Si nu ma refer doar la Linia 46. Au fost si probabil mai sunt inca asemenea cazuri inca "nedescoperite"...

Dupa cum a spus si Visor, vorbim de (doar) 55 de autobuze scurte.

Cred ca noua tehnologie (afisaje electronice, SAS-ul si panourile electronice stradale) ne-a depasit cu mult si nu putem tine pasul cu ea...

Aceasta postare a fost editata de mile: 07 februarie 2013 - 19:55

0

#148 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 08 martie 2013 - 18:25

As avea nevoie de ID statiei si denumirea din Radfleet al statiei Badea Cartan (catre muzeu) al liniei 46 :pace:
0

#149 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 08 martie 2013 - 20:11

Statia Badea Cartan > Museu este (inca!!!) departe de Piata Badea Cartan, undeva pe la ILSA sau la ...Gara mica (de est!)...


Poate ia Robu masuri si o muta chiar la Badea Cartan cum i-ar fi si locul. Cateva borduri, ceva balastru si putin asfalt...

Asta ca o paranteza...
0

#150 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29776
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 08 martie 2013 - 23:26

@ cseh_17
Numele statiei este ILSA 1tb. Id 2808. Utilizeaza cu incredere ratt.ro/harta :04:
0

#151 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 09 martie 2013 - 07:10

Pai tocmai ca folosesc... numai ca necunoscand bine linia am recitit postarile domnului mile, si m-am bagat singur in ceata. Statia asra o stiam. Multumesc oricum!
0

#152 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 09 martie 2013 - 18:13

Pai nu trebuia sa intri in ceata din cauza postarilor mele.
Iata, din postarea domnului Florin reiese ca statia din Badea Cartan se numeste ILSA, cu alte cuvinte, se afla la 250 m de Piata Badea Cartan. Total anormal avand in vedere ca in Piata Badea Cartan avem un mare nod de transbordare + plus o mare piata agro-alimentara...+ ca exista spatiu pentru amenajarea unei statii cu refugiu in zona...

Aceasta postare a fost editata de mile: 09 martie 2013 - 18:15

0

#153 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 09 martie 2013 - 18:39

De vreo două luni s-a înfiinţat o nouă staţie, mult mai aproape de p-ţa Cârţan. În dreptul şcolii de pe Mihail Kogălniceanu.

Aceasta postare a fost editata de emilut: 11 martie 2013 - 11:53

0

#154 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29776
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 09 martie 2013 - 19:50

Da. In graficul de pe pagina web apare statia "Telegrafului". Din pacate, in dispecerizarea din Radfleet, nu e trecuta. -_-
0

#155 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 09 martie 2013 - 19:52

@emilut
Citisem intr-o postare acest lucru ori nu mi se legau niste lucruri. Se pomenea de Scoala 21 ori eu stiam ca scoala 21 este pe Barnutiu iar dincoace pe Kogalniceanu era Alimentatie Publica.

La locul cel mai potrivit nu se poate pune statia? Se tot pune pe langa!... O fi tare greu si scump sa faca o alveola unde am tot specificat.


Banuiesc ca asa stau lucrurile acum...

Imagine atasata: badea cartan 01.JPG

Cele doua statii (insemnate cu bulina galbena) sunt cam prea apropiate de statia Politie, respectiv de gara de est. Logic ar fi sa avem o singura statie si aia cat mai aproape de nodul de transbordare sau piata.

Daca nu stau asa, atunci rog un coleg sa-mi indice pe harta unde este statia de la scoala.

Aceasta postare a fost editata de mile: 09 martie 2013 - 19:56

0

#156 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 09 martie 2013 - 19:54

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 09 martie 2013 - 19:50, a spus:

Da. In graficul de pe pagina web apare statia "Telegrafului". Din pacate, in dispecerizarea din Radfleet, nu e trecuta. -_-




O fi tot haos pe la RATT??? Nu stie stanga ce face dreapta si invers?... :uh: ...
0

#157 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29776
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 09 martie 2013 - 20:27

Nu cred. Serviciul care se ocupa de asta e acelasi si in cazul actualizarii datelor in Radfleet, cat si de elaborarea graficelor. Probabil motivul e altul. O sa incerc sa aflu.
0

#158 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 09 martie 2013 - 22:08

Vezi postarea1nt3rp0l, la 09 decembrie 2012 - 22:58, a spus:

S-a mai infintat o statie la lina 46 langa sc generala 21 spre gara de est



Vezi postareaemilut, la 09 martie 2013 - 18:39, a spus:

De vreo două lui s-a înfiinţat o nouă staţie, mult mai aproape de p-ţa Cârţan. În dreptul şcolii de pe Mihail Kogălniceanu.



Vezi postareaFlorin.B RATT, la 09 martie 2013 - 19:50, a spus:

Da. In graficul de pe pagina web apare statia "Telegrafului". Din pacate, in dispecerizarea din Radfleet, nu e trecuta. -_-



Vezi postareamile, la 09 martie 2013 - 19:54, a spus:

O fi tot haos pe la RATT??? Nu stie stanga ce face dreapta si invers?... :uh: ...



Vezi postareaFlorin.B RATT, la 09 martie 2013 - 20:27, a spus:

Nu cred. Serviciul care se ocupa de asta e acelasi si in cazul actualizarii datelor in Radfleet, cat si de elaborarea graficelor. Probabil motivul e altul. O sa incerc sa aflu.




Rezulta conform primei postari ca cel putin din data de 9 decembrie avem statie la scoala, deci de 3 luni de zile cel putin (azi e 9 martie). Deci serviciul de care vorbiti nu prea si-a facut treaba. 3 luni de zile este totusi o perioada destul de lunga pentru o astfel de sincronizare.

Aceasta postare a fost editata de mile: 09 martie 2013 - 22:08

0

#159 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 11 martie 2013 - 11:52

Vezi postareamile, la 09 martie 2013 - 19:52, a spus:

@emilut
Citisem intr-o postare acest lucru ori nu mi se legau niste lucruri. Se pomenea de Scoala 21 ori eu stiam ca scoala 21 este pe Barnutiu iar dincoace pe Kogalniceanu era Alimentatie Publica.

La locul cel mai potrivit nu se poate pune statia? Se tot pune pe langa!... O fi tare greu si scump sa faca o alveola unde am tot specificat.


Banuiesc ca asa stau lucrurile acum...

Atasament badea cartan 01.JPG

Cele doua statii (insemnate cu bulina galbena) sunt cam prea apropiate de statia Politie, respectiv de gara de est. Logic ar fi sa avem o singura statie si aia cat mai aproape de nodul de transbordare sau piata.

Daca nu stau asa, atunci rog un coleg sa-mi indice pe harta unde este statia de la scoala.


Staţia este cea însemnată cu galben, cea din dreptul şcolii. Aici e de discutat. Nu RATT hotărăşte amplasamentul staţiilor, ci primăria, cu acordul poliţiei rutiere. Există o prevedere în Codul Rutier care spune că staţiile mtc nu pot fi amplasate la o distanţă mai mică de 50 de metri faţă de intersecţii. Apoi, staţia cu pricina este extrem de binevenită pt zecile de copii care folosesc linia 46. Restul lumii s-a obişnuit deja să urce în autobuz din staţia troleibuzului 11, făcând "roata" pe la Bastion. Se vede treaba că le şi place.
0

#160 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 11 martie 2013 - 12:11

Stiam ca nu RATT-ul stabileste statiile si construieste alveolele. Insa cred ca Ratt-ul poate propune amplasamentul unor statii, propuneri de care primaria ar trebui sa tina cont.

Apoi, argumentul cu distanta de 50 m de intersectie pica pentru ca avem poate zeci de statii care nu respecta aceasta regula iar in multe situatii fizic nici nu se poate respecta aceasta regula.

Copii sunt plini de energie si se pot deplasa 100 m pana in locatia propusa de mine mai ales ca straduta pe care o vor traversa este prea putin circulata auto. Iar in loc de doua statii (Ilsa si scoala) va fi doar una. Pot invoca si argumentul ca distanta dintre statii este foarte mica in varianta actuala.

Iar faptul ca pasagerii fac un tur pana la Bastion ar putea fi amendat de controlori pentru ca nu cred ca ei valideaza doua bilete (cei cu bilete), Bastionul fiind capat de linie ("bucla"!!!). Plus ca ar trebui sa coboare la capat de linie!

Aceasta postare a fost editata de mile: 11 martie 2013 - 12:13

0

Arata acest topic


  • (9 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi